با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
گئورگ ویلهلم فردریش هگل: پدیدارشناسی روح

دانلود و خرید کتاب گئورگ ویلهلم فردریش هگل: پدیدارشناسی روح

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب گئورگ ویلهلم فردریش هگل: پدیدارشناسی روح  نوشته  حسن عرب  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب گئورگ ویلهلم فردریش هگل: پدیدارشناسی روح

مایکل اینوود در این جلد از مجموعه «متون محوری فلسفه» به بررسی آرای گئورگ ویلهلم فردریش هگل فیلسوف بزرگ آلمانی و از پدیدآورندگان ایده‌آلیسم آلمانی، در یکی از آثار او به نام «پدیدارشناسی روح» پرداخته است.

در آلمان اوایل سده نوزدهم که همزمان با جنبش روشنگری اروپا و پس‌لرزه‌های انقلاب فرانسه، سراسر آشوب بود. رفته‌رفته دگرگونی ژرفی در حیات سیاسی و فرهنگی ایجاد می‌شد. شاعرانی همچون گوته و شیلر در کار خلق ادبیات ملی برای آلمان بودند، اعتقادات دینی که اکثر آلمانی‌ها به آن پای‌بند بودند، مود حمله و بازتفسیر قرار گرفته بود.

فلسفه «نقادی» کانت جوش و خروش فکری زیادی ایجاد کرده و بر اعتقادات دینی سنتی سایه انداخته بود. فیلسوفانِ جوان‌تر به‌خصوص فیشته و شلینگ، که دوستِ هگل بود، با الهام از نوشته‌های کانت بر آن شدند که نظام‌های فلسفیِ خود را بر پا سازند، فیشته اخلاق را محورِ نظام خویش قرار داد، در حالی که شلینگ به هنر روی آورد. کانت شناخت بشری را به پدیدارهای ادراک‌پذیر محدود می‌کرد، اما هر دو اینان این نظر کانت را رد کردند و استدلال آوردند که ما از امر «مطلق»، از واقعیت فرجامین، و از فرآیندی که به واسطه‌اش امر مطلقْ جهان ادراک‌پذیر را ایجاد می‌کند، شناخت داریم.

در چنین بستری بود که گئورگ ویلهلم فردریش هگل، که در آن زمان مدرس دانشگاه ینا بود، نخستین اثر مهمش پدیدارشناسی روح را به رشته‌ی تحریر درآورد و کتاب در سال ۱۸۰۷ منتشر شد. این اثر آخرین کتاب هگل نبود، او در ادامه‌ی فعالیتش آثاری در باب منطق، فلسفه‌ی طبیعت و سیاست نوشت.

این اثر روایتی منسجم از جریان‌های فکریِ مهم آن عصر گرد می‌آورَد، چشم‌اندازی الهام‌بخش از پیشرویِ بشر به‌سوی «دانش مطلق» ترسیم می‌کند و در باب کل گستره‌ی مسائل فلسفی بصیرت‌هایی ارائه می‌دهد. با این همه، گرچه این اثر یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌هایی است که تاکنون به رشته‌ی تحریر درآمده، یکی از دشوارترینِ آن‌ها نیز هست.

مایکل اینوود با بررسی بخش به بخش کتاب «پدیدارشناسی روح» هگل مفاهیمی هم‌چون صور آگاهی، یقین حسی، خودآگاهی، عقل و روح، دین، ادراک و مفاهیم دیگری از این دست که در کتاب هگل مطرح شده است را واکاوی کرده و جوهره آنها را برای خواننده بیان کرده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
مسیح
۱۳۹۹/۰۴/۱۲

لذت بخش بودن خوانش افکار هگل در نگاه موشکافانه او به مسائل مختلف است ، وقتی با او به سوژه ای می نگرید نه تنها زوایای آشکار برایتان فهمی جدید به ارمغان می آورند بلکه زوایای پنهان نیز برایتان آشکار

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۶/۱۴
شابکundefined
تعداد صفحات۷۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۶/۱۴