با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب مردم در سیاست ایران؛ پنج پژوهش موردی اثر یرواند آبراهامیان

دانلود و خرید کتاب مردم در سیاست ایران؛ پنج پژوهش موردی

۳٫۱ از ۱۵ نظر
۳٫۱ از ۱۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مردم در سیاست ایران؛ پنج پژوهش موردی  نوشته  یرواند آبراهامیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب مردم در سیاست ایران؛ پنج پژوهش موردی

«مردم در سیاستِ ایران» پنج پژوهشِ موردی از یرواند آبراهامیان، تاریخ‌نگار ایرانی‌تبار ساکن آمریکا است.

آبراهامیان در سال ۱۳۲۹ به بریتانیا مهاجرت کرد و در سال ۱۳۴۲ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آکسفورد گرفت. آبراهامیان پس از مهاجرت به آمریکا در سال ۱۳۴۸ موفق به گرفتن دکترا از دانشگاه کلمبیا شد. او هم‌اکنون در کالج باروک دانشگاه شهر نیویورک، تاریخ جهان و خاورمیانه تدریس می‌کند و از بزرگترین پژوهشگران تاریخ معاصر ایران محسوب می‌شود.

از آثار دیگر او می‌توان به کتاب ارزشمند «ایران بین دو انقلاب»، «تاریخ ایران مدرن»، «کودتا» و «جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران» اشاره کرد.

نقش و جایگاهِ مردم در سیاست، از همان آغاز بخشی مهمی از فعالیت‌های پژوهشی یرواند آبراهامیان بوده است. او در تاریخ‌نگاری‌هایش بیشتر روی تحولاتی که آدم‌ها به واسطهٔ خیابان باعث شده‌اند، تمرکز داشته تا تغییراتی که سیاستمداران سرِ میز مذاکره تصمیم آن را گرفته‌اند.

دو مقالهٔ نخست کتاب، اواخرِ دههٔ شصتِ میلادی نوشته شده‌اند، اولی به نقشِ جمعیت‌های مردمی در تحولاتی می‌پردازد که نهایتاً به انقلابِ مشروطه انجامید و دومی، رد این اثرگذاری‌های مردمی را تا مقطعِ کودتای ۱۳۳۲ پی می‌گیرد.

مقالهٔ سوم که چهل سال بعد از آن دو مقاله نوشته شده، سهمِ جمعیت‌های مردمی را در پیشبرد و پیروزیِ انقلابِ ۱۳۵۷ می‌سنجد و ضمناً، نشان می‌دهد دلبستگی به بررسیِ جایگاهِ مردم در سیاست، همهٔ عمرِ پژوهشیِ آبراهامیان ادامه و دوام داشته است

چهارمی مقاله‌ای است دربارهٔ سرخوردگیِ جمعی مردمی، بنیان‌گذارانِ فرقهٔ دموکراتِ آذربایجان، حزبِ توده، و رو آوردن‌شان به مبارزهٔ خودبنیاد و پنجمی که متن ویراستهٔ یک سخنرانی دانشگاهی است، گزارشی از فراز و فرودهای جنبش کارگری ایران در مقطعی کوتاه از تاریخِ ایران مدرن می‌دهد که آدم‌های خیابان در آن جنبش توانستند بسیاری از خواسته‌های‌شان را به حاکمان تحمیل کنند.

مطالعه این آثار آبراهامیان درباره تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی ایران دیدی تازه به ارمغان می‌آورد. دیدی که تاریخ را در بستر مردم و جنبش‌های مردمی جستجو می‌کند و نه بر سرنیزه حاکمان.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
rahgozar
۱۳۹۷/۱۰/۰۵

فرمی منتشر شده از نشر چشمه،که در واقع فرم شرایط پذیرش اثر نشر چشمه بحساب میاد،بعضی از خواسته هایی که از طرف این نشر در اون فرم مطرح شده،منصفانه بخوام بگم سرک کشیدن و اطلاع از عقاید فرد بحساب میاد.این

- بیشتر
سیّد جواد
۱۴۰۰/۰۳/۱۹

کتاب ۴۰۸ از کتابخانه همگانی ، کتاب شامل پنج مقاله به نام های : نقش جمعیت‌ های مردمی در انقلاب مشروطه ایران نقش جمعیت های مردمی در سیاست ایران: ۱۳۳۲-۱۲۸۵ نقش جمعیت های مردمی در انقلاب ایران کمونیسم و مسئله اشتراک در ایران شکل گیری پرولتاریا

- بیشتر
MEHRAN
۱۳۹۹/۰۲/۲۷

کتاب خواندنی و کوتاه و فشرده ایست با اینکه نزدیک به ۴دهه از هنگام نگارش نوشتار های کتاب میگذرد، اما باید بدانید که هرگز از خواندن آن پشیمان نخواهید شد.

Amir
۱۴۰۰/۰۹/۱۰

کتاب از مجموعه مقلاتی در طی دهه های ۶۰ تا ۲۰۰۰ میلادی تشکیل شده که اساسا برای مخاطب غربی نوشته شده است. به گفته نویسنده، غرب، جمعیت های مردمی ایران را دیوانگانی میپندراد که بی دلیل و بی جهت همیشه

- بیشتر
وحيد
۱۳۹۹/۰۹/۲۶

بسیار مطول وتکرار

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
بختیار به این جمعیتِ انقلابی اعتنایی نداشت و جایی ادعا کرد «مردم کارِ بهتری ندارند بکنند، چون سینماها و مدارس تعطیل شده‌اند.» این گفته هم فقط بهانه‌ای دیگر برای دست انداختن و مسخره کردنِ او به تظاهرکنندگان داد.
سیّد جواد
مصدق را خیابان‌ها به قدرت رسانده بود؛ ماندنش در منصبِ نخست‌وزیری هم به لطفِ همان خیابان‌ها بود. هربار مخالفان، چه در مجلس و چه در دربار، روی دستش بلند می‌شدند، صاف دست‌به‌دامانِ مردم می‌شد و تکیه‌اش به تظاهراتِ مردمی بود تا بتواند رقبایش را «تحتِ‌تأثیر» قرار بدهد. رییسِ شاه‌دوستِ مجلس از خشم فریاد سَر می‌داد که «این آدم نخست‌وزیر است یا رهبرِ توده؟ آخر چه‌جور سیاستمداری هربار که بناست مسئله‌ای سیاسی حل‌وفصل شود، می‌گوید من با مردم حرف خواهم زد. این آدم همیشه به‌نظرِ من غیرقابلِ‌اطمینان می‌آمد، اما حتا در بدترین کابوس‌هایم هم هیچ فکرش را نمی‌کردم پیرمردی هفتادساله بتواند هوچی‌گری و عوام‌فریبی کند، یک آدمِ تحریک‌کنندهٔ اراذل که در محاصره کردنِ ساختمانِ مجلس به دستِ تعدادی قلچماق، یک لحظه هم تردید نمی‌کند.»
سیّد جواد
در کل با در نظر گرفتن همهٔ جوانب، در انقلابِ ایران، تمایلِ جمعیت به رفتارهای آرام و مسالمت‌آمیز بود. هرازگاه و بسته به شرایط به خشونت هم میدان می‌داد اما هدفش نه انسان‌ها بلکه ساختمان‌ها و امکنه‌ای خاص بود. در روندِ سیزده‌ماههٔ این انقلاب، فقط چهار حادثه ثبت شده که در آن‌ها مخالفان آگاهانه و عامدانه دست به خون‌ریزی زدند.
سیّد جواد
سفیرِ بریتانیا مفصل و با جزئیات شرح داده که «روز پانزده آبان وقتی ما در شهر می‌گشتیم کاملاً معلوم بود برنامه‌ریزی و انتخاب‌های‌شان عالی بوده. میزانِ صدمات و خرابی‌ها به‌نسبتِ آن‌چه دیشبش می‌دیدی بسیار کمتر بود، و لاشه‌های سوختهٔ ماشین‌ها و آت‌وآشغال‌ها را جمع کرده بودند. هیچ‌کس جانش را از دست نداده بود، نکته‌ای که باور کردنش برای کسانی که وقایعِ دیروز را شاهد بودند، شدنی نبود. حملات‌شان به ساختمان‌ها خیلی با دقت زمان‌بندی شده بود تا همزمان باشد با زمانِ ناهاریِ ادارات و غیره که اتاق‌ها خالی‌اند. بانک‌هایی که فقط یک تک‌شعبهٔ خشک‌وخالی بودند، ویران شده بودند. بانک‌هایی که بالاسرشان آپارتمان‌های مسکونی بود، رنگِ آتش و خرابی ندیده بودند. غارت و چپاولِ کورکورانه نمی‌دیدی... فرش‌فروشی‌های یهودی‌های میدانِ فردوسی دست نخورده بودند، در صورتی که بانک‌ها و مشروب‌فروشی‌های همجوارشان نیست‌ونابود شده بودند.»
ابراهیم
خواسته‌های اصلی این‌ها بودند: تأسیسِ عدالت‌خانه، اجرای قوانینِ مذهبی، عزلِ نوز و برکناریِ حاکم. یک ماهِ کامل بَست نشستند، تا این‌که بالاخره شاه با خواسته‌های‌شان موافقت کرد. به تهران که برگشتند، جمعیتی عظیم ازشان استقبال کردند که در خیابان‌ها به صف شده بودند و فریاد می‌زدند «زنده‌باد ملتِ ایران.» یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسمِ استقبال گفته این نخستین‌بار بود که عامهٔ مردم حرف از «ملت» می‌زدند.
ایمان چراغی
بلافاصله بعدِ انقلاب، دولتِ تازه «کتابِ شهدا» ی مصوری منتشر کرد به نامِ لاله‌های انقلاب: یادنامهٔ شهدا. این کتاب که کلاً هشتصد و سی صفحه است، بیشترین اطلاعاتِ موجود در آن زمان را به دست می‌دهد. به‌رغمِ این‌که دامنهٔ این کتاب بسیار وسیع است و حتا کُشته‌شدگانِ راهپیمایی‌های سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ را هم در برمی‌گیرد، فقط از پانصد و هفتاد و هشت نفر نام می‌بَرد که طیِ ماه‌های توفانیِ دو سالِ ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ در خیابان‌ها تیر خورده‌اند.
azar

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۸۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۶/۱۳
شابک۹۷۸۶۰۰۲۲۹۴۸۴۵
تعداد صفحات۱۸۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۶/۱۳
شابک۹۷۸۶۰۰۲۲۹۴۸۴۵