با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
۴٫۴ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تصور عصر پساتوسعه  نوشته  امانوئل والرشتاین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تصور عصر پساتوسعه

«تصور عصر پساتوسعه» مجموعه مقالاتی با محوریت توسعه به گردآوری و گزینش محمد ملاعباسی(-۱۳۶۷) است. در این کتاب تلاش شده تا با گزینشِ مقالاتی کلیدی و شاخص، تاریخِ مختصری از اصلی‌ترین جریان‌های انتقادیِ توسعه که طیِ نیمۀ دومِ قرن بیستم، جریان اصلی توسعه را به چالش کشیده‌اند ارائه شود. اولین مقاله نوشته‌ای است از گونار میردال (۱۹۸۷-۱۸۹۸) به نام «توسعه چیست؟» او یکی از معدود اقتصاددانان اولیۀ توسعه بود که بذرهای انتقاد علیه آن را پاشید و آبیاری کرد. میردال معتقد بود نابرابری زمینۀ کاهش رشد اقتصادی را فراهم می‌کند. مقالۀ دوم نوشته آندره گوندر فرانک (۲۰۰۵-۱۹۲۹) است که «توسعۀ توسعه‌نیافتگی» نام دارد. به یکی از منتقدانِ سرسختِ برنامه‌های توسعۀ اقتصادی تبدیل شد. «توسعۀ مفهوم توسعه» مقالۀ سوم نوشته جامعه‌شناسِ مشهور آمریکایی، ایمانوئل والرشتاین (۱۹۳۰) است. والرشتاین یکی از چهره‌های شاخص نظریۀ نظام‌جهانی است که صورت تکامل‌یافته‌ای از ایده‌های مکتب وابستگی به حساب می‌آید. پل استریتن (۱۹۱۷) نویسندۀ مقالۀ چهارم این مجموعه به نام «توسعۀ انسانی، وسائل و اهداف» است. استریتن در این مقاله، برخی از مهم‌ترین امتیازهای رویکرد توسعۀ انسانی را از نظر خود برشمرده است. از نگاهِ او «انسان»، هم هدف توسعه است و هم ابزار آن. مقالۀ پنجم این مجموعه، نوشته‌ای از داگلاس نورث به نام «اقتصاد نهادگرای جدید و توسعه» است. اصلی‌ترین میراثِ او در اقتصاد نهادگرا طرحِ نهادهای رسمی و غیررسمی به مثابۀ قواعد بازی در جوامع بوده است. دس گاسپر (۱۹۵۳) استاد توسعۀ جهانی در دانشگاه اراسموس است. یکی از اصلی‌ترین علاقه‌مندی‌های او در زمینۀ اقتصاد، مطالعاتِ تطبیقی در عرصۀ توسعه است. علاقه‌ای که در مقالۀ «آیا رویکرد توانمندیِ سِن مبنای مناسبی برای توسعۀ انسانی است؟» نیز آشکار است. «مشارکت در توسعه، راه‌های جدید» عنوانِ مقاله‌ای است از دنیس گولت (۲۰۰۶-۱۹۳۱) که معمولاً او را بنیان‌گذارِ رویکردِ اخلاقِ توسعه می‌انگارند. توسعه از منظر گولت تا به حال به نوعی مهندسی مکانیکی جامعه معطوف بوده‌است تا بتواند تغییرات تکنولوژیکِ سریع را به وجود آورد. «به‌سوی اخلاق توسعه» مقاله‌ای است از دیوید آلن کراکر (۱۹۳۷) که نگرشی جامع به استلزاماتِ رویکرد اخلاق توسعه می‌اندازد. کراکر در اینجا ادعا می‌کند باید توسعه را همچون «گفت‌و‌گویی اخلاقی» فهمید، گفت‌و‌گویی بینِ‌رشته‌ای و میان‌فرهنگی. پایان‌بخشِ این مجموعه مقاله‌ای است از انسان‌شناسِ رادیکالِ کلمبیایی ـ آمریکایی، آرتورو اسکوبار (۱۹۵۲). او در مقالۀ «تصور عصری پساتوسعه»، نقدی کوبنده علیهِ گفتمان‌های توسعه‌ای ارائه می‌کند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
moallem
۱۳۹۹/۰۹/۱۲

من کتاب رو هنوز مطالعه نکردم. امکانش هست در طاقچه بی نهایت قرار بدید؟

کاربر ۲۵۳۴۱۰۴
۱۳۹۹/۰۹/۱۶

ببخشید من این کتاب را خریداری کردم ولی هر چە میگردم کتاب نیست لطفا راهنمایی کنید

Mohammadsadiq Torabifard
۱۳۹۵/۰۹/۲۱

یک اشکال ترجمه ای در این کتاب این است که efficiency, equality را پیشرفت برابری ترجمه کرده که درستش کارایی بهره وری است. برای مطالعات انتقادی توسعه البته از دیدگاه خود متفکران غربی مناسب است

میلاد فتاحی
۱۳۹۹/۱۱/۰۷

من این کتاب و خریدم مطالب کتاب خوبه، اما مشکلی که وجود داره من کتاب و خریدم اما تو پورتفویم نیست

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
هرچه رابطۀ بین توسعه که دولت را با منافع، اقتدار و علم و تکنولوژی شیءواره‌شده مفصل‌بندی می‌کند، از یک‌سو و حاشیه‌ای‌شدن زندگی و معرفت مردم ازسوی دیگر فاش‌تر شود، جست‌وجو برای یافتن جایگزین‌ها عمیق‌تر می‌شود.
علی رضا
تا همین اواخر، کناره‌گیری از این توسعۀ خیالی امکان‌ناپذیر به‌نظر می‌رسید. هرجا نگاه می‌کردی، آنچه می‌دیدی، وزوز مداوم واقعیت توسعه بود: دولت‌ها برنامه‌های توسعۀ بلندپروازانه طراحی می‌کردند؛ نهادها برنامه‌های توسعه را در شهرها و حومه‌ها اجرا ‌می‌کردند؛ متخصصان معضلات توسعه را بررسی می‌کردند و نظریه‌های انزجارآور می‌دادند؛ مستشاران خارجی همه‌جا ول بودند و شرکت‌های چندملیتی به‌نام توسعه روی کشورها آوار می‌شدند. درمجموع، توسعه واقعیت را استعمار کرد، خود تبدیل به واقعیت شد
علی رضا
تا همین اواخر، کناره‌گیری از این توسعۀ خیالی امکان‌ناپذیر به‌نظر می‌رسید. هرجا نگاه می‌کردی، آنچه می‌دیدی، وزوز مداوم واقعیت توسعه بود: دولت‌ها برنامه‌های توسعۀ بلندپروازانه طراحی می‌کردند؛ نهادها برنامه‌های توسعه را در شهرها و حومه‌ها اجرا ‌می‌کردند؛ متخصصان معضلات توسعه را بررسی می‌کردند و نظریه‌های انزجارآور می‌دادند؛ مستشاران خارجی همه‌جا ول بودند و شرکت‌های چندملیتی به‌نام توسعه روی کشورها آوار می‌شدند. درمجموع، توسعه واقعیت را استعمار کرد، خود تبدیل به واقعیت شد
علی رضا
اندیشۀ انتقادی می‌تواند آگاهی اجتماعی را دربارۀ قدرتی که دوران گذشته در عصر حاضر دارد، افزایش دهد و مخصوصاً آن را در خلال جنبش‌های اجتماعی تقویت کند. ۶ البته منظورم از گذشته، دورانی است که دغدغۀ توسعه در آن شکل گرفته است. دیرینه‌شناسی توسعه و مطالعات راهبردی ویژۀ توسعه می‌تواند دراین‌رابطه مفید باشد. مهم‌تر از همه، چنین کاری مسیرهای ممکنی را برای جوامع مرئی می‌کند که می‌توانند با آن‌ها از توسعه به‌سوی سرزمینی تازه، گرچه ناشناخته، برسند؛ سرزمینی که در آن نیاز «طبیعی» به توسعه‌یافتگی، سرانجام به حالت تعلیق در‌می‌آید؛ سرزمینی که جامعه می‌تواند در آن روش‌های متفاوتی را در سامان‌دهی اجتماع و اقتصاد تجربه کند و راه‌های مواجهه با لطمات چهار دهه توسعه را بیازماید. در حال حاضر، سرنخ‌هایی دربارۀ چگونگی رخ‌دادن این فرایند به‌دست ‌آمده است.
علی رضا
از ایوان ایلیچ چنین نقل کرده‌اند که «بیست سال طول کشید تا دومیلیارد نفر، خود را توسعه‌نیافته تعریف کنند» (Trinh, ۱۹۸۲, ۱۹۸۵) . این نقل‌قول هر اندازه‌ که مناقشه‌برانگیز باشد («آن‌ها» یی که خود را چنان تعریف می‌کنند، کیستند؟) فحوای هژمونیک این گفتمان را نشان می‌دهد. نیازی به گفتن ندارد که مردم آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین همیشه خود را با عینک مفهومی «توسعه» نمی‌بینند. تاریخ توسعه نسبتاً متأخر است و فقط به دورۀ بعد از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد؛ یعنی زمانی‌که دستگاه تولید معرفت و مداخله (بانک جهانی، سازمان ملل، آژانس‌های توسعۀ دوجانبه، اداره‌های برنامه‌ریزی در جهان سوم و غیره) برپا شد؛ وقتی‌که اقتصاد سیاسی سراسر تازه‌ای از حقیقت، متفاوت با دورۀ استعمار یا پیش از جنگ، برقرار شد.
علی رضا

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۹,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۱۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۹۱-۰۳-۵‬‬
تعداد صفحات۴۰۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۹,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۱۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۹۱-۰۳-۵‬‬