با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب مردی به نام اوه اثر فردریک بکمنoff

کتاب مردی به نام اوه

نویسنده:فردریک بکمنمترجم:الناز فرحناکیانانتشارات:نشر نونسال انتشار:۱۳۹۷تعداد صفحه‌ها:۳۷۱ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۴از ۱۰۴۹ رأیخواندن نظرات
انتشاراتنشر نون

سال انتشار۱۳۹۷

تعداد صفحه‌ها۳۷۱ صفحه

دسته‌بندی
معرفی نویسنده
عکس فردریک بکمن
فردریک بکمن

فردریک بکمن نویسنده، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس مشهور سوئدی است که در سال ۲۰۱۳ به عنوان موفق‌ترین نویسنده‌ی سوئد انتخاب شد و اغلب افراد نام او را به واسطه‌ی رمان مشهور و اثرگذارش، مردی به ...

معرفی کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه نوشته فردریک بکمن و نخستین رمان این نویسنده سوئدی است که با استقبال چشمگیری در جهان رو به رو شد و به سی زبان ترجمه شد. مردی به نام اوه داستانی تراژیک و همزمان طنزآلود دارد که با نگاهی انتقادی به نقد جهان مدرن و روابط انسانی حاکم بر آن می‌پردازد.

در سال ۲۰۱۵ فیلمی با همین عنوان نیز روی پرده رفت که نامزد شش جایزه و شد و فیلم منتخب سوئد برای اسکار بهترین فیلم خارجی زبان نیز بود. نشر نون این کتاب را با ترجمه‌ی الناز فرحناکیان در اختیار خوانندگان قرار داده است.

درباره‌ی کتاب مردی به نام اوه

کتاب مردی به نام اوه اولین رمان فردریک بکمن نویسنده‌ی سوئدی است. داستانی تراژیک و طنزآلود است که دیدگاه نویسنده در این کتاب انتقادی به جهان مدرن و روابط میان انسان‌ها اشاره می‌کند که با استقبال زیادی در جهان روبه‌رو شد و به سی زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.

در سال ۲۰۱۵ این کتاب به عنوان یک فیلم روی پرده رفت و نامزد شش جایزه شد و فیلم انتخاب‌شده سوئد برای اسکار بهترین فیلم خارجی زبان بود.

کتاب مردی به نام اوه داستان زندگی انسان میانسال ۵۹ ساله‌ای است که به خاطر بالا رفتن سنش اخراج شده، چند سالی است که مدیر محله است و همه‌ی فعالیت‌ها و اتفاقات محله را زیر نظر دارد تا همه‌چیز به بهترین شکل پیش برود، همگی او را به عنوان مردی بد‌اخلاق می‌شناسند، زیرا او با تمام همسایه‌ها به خاطر رعایت نکردن نظم و یا آوردن ماشین اضافه در محل بحث و جدال می‌کند. اما هیچ‌کس از سرنوشت این مرد خبر ندارد، پس از فوت همسرش بسیار رنج کشیده و نمی‌تواند بدون همسرش طاقت زندگی ندارد، چرا؟

این مرد پس از فوت همسرش، سونیا، به مردی خشن تبدیل شده و تمامی انسان‌ها و همسایه‌ها را از خود دور می‌کند، بار‌ها اقدام به خودکشی کرده، اما هر بار به دلیلی موفق نشده، اما هیچ‌وقت فکر مرگ از ذهنش بیرون نمی‌رود.

ماجرا از جایی شروع می‌شود که با ورود همسایه‌ی مهاجر ایرانی به نام پروانه او کمی تغییر می‌کند. پروانه سعی به ارتباط برقرار کردن با اوه دارد، ابتدا با بداخلاقی‌های او روبه‌رو می‌شود، ولی در طول داستان اتفاقات جالبی پیش می‌آید که اوه را به زندگی برمی‌گرداند و کمی امید به زندگی پیدا می‌کند و از لحظات خوب روز‌های پایانی زندگی‌اش لذت ببرد.

فردریک بکمن در ابتدای کتاب مردی به نام اوه با قلمی جذاب از شخصیت اوه، او را در نگاه اول غیرقابل تحمل و خشن نشان می‌دهد و خواننده را جذب خواندن ادامه‌ی کتاب می‌کند، این کتاب ویژگی‌های زیادی دارد. یکی از ویژگی‌هایش این است که نویسنده با خلق رمانی شخصیت‌محور و اغراق‌های به‌موقع درمورد اوه که اصلا نمی‌خواهد تغییر کند، ما را برای خواندن ادامه‌ی داستان کنجکاو می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب مردی به نام اوه اثر فردریک بکمن پایان‌بندی آن است، پایانی درست و غیرقابل پیش‌بینی که یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت این کتاب است، اتفاقاتی که موجب می‌شود، اوه زندگی کند تا بمیرد نه خودش به زندگی‌اش پایان بدهد! پروانه در تغییرات مثبت رفتارهای اوه بسیار تاثیر داشته و مانند دختر نداشته‌ی اوه تا آخر زندگی‌اش در کنارش بود.

فیلم مردی به نام اوه در سال ۲۰۱۶ ساخته شده و به عنوان یکی از فیلم‌های پرفروش و جذاب سال از نگاه مخاطبان معرفی شده، این کتاب یکی از نامزد‌های اسکار بوده و یکی از رقیب‌های فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی بوده است. خیلی از انسان‌ها بعد از خواندن کتاب علاقه‌ای به دیدن فیلم آن ندارند، ولی با دیدن این فیلم دیدشان تغییر پیدا کرده، زیرا هانس هولم نویسنده و کارگردان این فیلم، کتاب را به گونه‌ای به تصویر کشیده که هیچ‌کس از دیدن آن پشیمان نمی‌شود.

مجله آلمانی اشپیگل درباره مردی به نام اوه نوشته است: «کسی که از این رمان خوشش نیاید بهتر است هیچ کتابی نخواند!»

کتاب مردی به نام اوه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

کتاب مردی به نام اوه نوشته‌ی فردریک بکمن فضای خاصی دارد که همزمان می‌تواند احساس غم و شادی را در شما بیدار کند. اگر کتابی با داستان‌پردازی قوی و محکم دوست دارید و در عین حال از طنز پنهان در لایه‌های داستان لذت می‌برید، کتاب مردی به نام اوه شما را سرحال می‌آورد.

چرا باید کتاب مردی به نام اوه را مطالعه کنیم؟

رمان مردی به نام اوه پرفروش‌ترین کتاب سال سوئد معروف شده است. این کتاب از پرفروش‌ترین‌های سایت آمازون در سال ۲۰۱۶ نیز به حساب می‌آید و ما را با دنیای نویسندگی فردریک بکمن آشنا می‌کند.

درباره‌ی فردریک بکمن

کارل فردریک بکمن نویسنده و وبلاگ‌نویس سوئدی‌ست که در دوم ژانویه ۱۹۸۱ در استکهلم به دنیا آمده است. پیش‌ترها شهرت بکمن در سوئد به‌خاطر وبلاگ‌نویسی بود. او برای روزنامه‌های مختلف مقاله می‌نوشت و همکاری‌اش را با مجله مترو هم شروع کرد.

فردریک بکمن نویسنده مردی به نام اوه

در سال ۲۰۱۲ کتاب مردی به نام اوه را نوشت که همان سال بیش از ۶۰۰ هزار نسخه از آن فروش رفت. این کتاب در حال حاضر به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده، رتبه اول پرفروش‌های نیویورک تایمز و سوئد را از آن خود کرده و فیلم برگرفته از کتاب با همین نام در ۲۰۱۶ در سینماهای جهان اکران شد. او با همسر ایرانی خود دو فرزندش ساکن سوئد است. از آثار دیگر او می‌توان به تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند، مادربزرگ سلام رساند و گفت متاسف است، بریت ماری اینجا بود و شهر خرس‌ها اشاره کرد.

قسمتی از متن کتاب مردی به نام اوه

اوه چند ساعت همان ‌جا نشست و دست زنش را توی دستش نگه داشت تا اینکه کارمند بیمارستان آمد و با لحنی آرام و حرکاتی محتاط بهش فهماند که باید جسد سونیا را ببرند. اُوه بلند شد، با سر حرف پرستار را تأیید کرد و به دفتر خاک‌سپاری رفت تا کارهای مربوطه را انجام دهد. مراسم خاک‌سپاری روز یکشنبه بود. اوه روز دوشنبه سرکار رفت؛ ولی اگر کسی ازش می‌پرسید زندگی اش چگونه است، پاسخ می ‌داد تا قبل از اینکه زنش پا به زندگی اش بگذارد، اصلاً زندگی نمی ‌کرده و از وقتی تنهایش گذاشت هم دیگر زندگی نمی‌کند.

اوه تمام چیزهایی را درک می‌‌کرد که بتواند ببیند و توی دست بگیرد. چیزهایی مانند بتون و سیمان، شیشه و استیل، ابزار کار، چیزهایی که آدم می‌تواند با آن حساب و کتاب کند، زاویه نود درجه و دستورالعمل‌های واضح را می‌‌فهمید، نقشه و طرح خانه را، چیزهایی را که آدم بتواند روی کاغذ پیاده کند. او یک مرد سیاه و سفید بود و همه چیز را از نزدیک باید لمس می‌کرد.

درست بعد از پایان مراسم خاکسپاری پدر اوه کشیش می ‌خواست درباره‌ی کمک‌های یتیم خانه با اوه صحبت کند، ولی اوه جوری رفتار کرد که کشیش بلافاصله فهمید آن پسر صدقه قبول نمی‌کند. همان موقع، اوه به کشیش گفت دیگر از این به بعد برایش جای خالی در کلیسا نگه ندارد. به کشیش توضیح داد درست است که به خدا اعتقاد دارد ولی به این نتیجه رسیده که خدا به او نظر لطفی ندارد!

نظرات کاربران

mostafa
۱۳۹۹/۰۱/۰۷

مردی به نام اوه (قبل از خرید کتاب پیشنهاد میکنم بخونید) •اول از همه باید بگم که ترجمه این کتاب فوق العاده وکاملن روان بود و میشه گفت که بی نقض بود این ترجمه. • داستان خطی بود و هیجان خاصی یا

- بیشتر
Omid r kh
۱۳۹۶/۰۹/۲۱

. نهایتا بکمن کتاب نوشته است که باید در لحظه از آن لذت برد، ما همیشه در بحث ها حرف از کلیشه میزنیم، ایده ی کتاب بکمن فراتر از کلیشه است، یک پیرمرد خرفت، که زنش به خاطر سرطان فوت کرده،

- بیشتر
ساکت
۱۳۹۶/۰۱/۱۴

دلم میخواست میشد این کتاب رو یه بار دیگه برای اولین بار بخونم😄😄

Fafal
۱۳۹۸/۰۳/۲۸

هر صفحه از کتابو میخوندم یاد پدربزرگم میفتادم،کلی خندیدم😂😂😂😂😂اونم مثل اوه فکر میکنه فقط خودش کار هارو خوب انجام میده و بقیه هویجن😐😁

mahnegar
۱۳۹۹/۰۸/۱۷

عالیییی بود مخصوصا توصیفات و تشبیهاتی که می آورد.من با این کتاب زندگی کردم یه جاهایی خندیدم گریه کردم. شخصیت اوه برای من همیشه به یاد موندنی میشه وقتی کتاب رو بستم دوست داشتم همه مثله اوه باشند(به خصوص خودم

- بیشتر
Josee
۱۳۹۹/۰۴/۲۹

داستان یه پیرمردیه که سخت پایبند اصول و قانونی خودشه، همه زندگی رو سیاه و سفید می بینه و معتقده تنها چیز رنگی دنیا همسرش بوده :) . عشق از دست رفته هنوز عشق است، فقط شکلش عوض می شود. نمی توانی

- بیشتر
farez
۱۳۹۶/۱۰/۰۹

سلام. واقعا خیلی زیبا و رسا بود. توصیف های عالی و عالی تر.... میتونست هر چیزی رو تشبیه کنه اونم به خوبی. عاقبت آدمی که توی یه جامعه ناسالم میخواد سالم باشه اما نمیتونه،مثل کسی که مخالف جهت آب بخواد شنا

- بیشتر
Melika_SA
۱۳۹۹/۰۳/۰۱

هشدار اسپویل⛔ کتاب فوق العاده ای بود ، اولش اصلاً از شخصیت اوه خوشم نمیومد و حس می کردم این شخصیت عبوس حاصل زیاده روی نویسنده اس ، اما بعد با گذشت حدودا ۱۰۰ صفحه متوجه شدم که شخصیت(نمی‌گم کاراکتر

- بیشتر
🌟 najme🌟
۱۳۹۷/۰۵/۱۷

رمان های فردریک بکمن و خالد حسینی همش به ادم القا میکنن که قضاوت دیگران مــــمــــنــــــوع⛔⛔⛔ رمان جالبی بود

kaveh
۱۳۹۸/۱۰/۰۴

مردی به نام اوه...کتابی که تو یک هفته خوندم از بس که این کتاب خوب بود.پیشنهاد میکنم حتمن اگه حوصله روزمرگی یه آدمی که فقط ماشین ساب سوار میشه و همه رو احمق فرض میکنه و روی قوامین خودش پایبند

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۳۴۵)
«آدم‌ها را از روی کارهایی که انجام می‌دن می‌شه شناخت، نه از روی حرف‌هایی که می‌زنن.»
کتاب ناب
«دوست داشتن یه نفر مثه این می‌مونه که آدم به یه خونه اسباب‌کشی کنه. اولش آدم عاشق همۀ چیزهای جدید می‌شه، هر روز صبح از چیزهای جدیدی شگفت‌زده می‌شه که یکهو مال خودش شده‌اند و مدام می‌ترسه یکی بیاد توی خونه و بهش بگه که یه اشتباه بزرگ کرده و اصلاً نمی‌تونسته پیش‌بینی کنه که یه روز خونه به این قشنگی داشته باشه، ولی بعد از چند سال نمای خونه خراب می‌شه، چوب‌هاش در هر گوشه‌وکناری ترک می‌خورن و آدم کم‌کم عاشق خرابی‌های خونه می‌شه. آدم از همه سوراخ‌سنبه‌ها و چم‌وخم‌هایش خبر داره. آدم می‌دونه وقتی هوا سرد می‌شه، باید چی‌کار کنه که کلید توی قفل گیر نکنه، کدوم قطعه‌های کف‌پوش تاب می‌خوره وقتی آدم پا رویشان می‌گذاره و چه‌جوری باید در کمدهای لباس را باز کنه که صدا نده و همۀ اینا رازهای کوچکی هستن که دقیقاً باعث می‌شن حس کنی توی خونۀ خودت هستی
kamrang
در زندگی هر کس لحظه‌ای وجود دارد که در آن لحظه تصمیم می‌گیرد می‌خواهد چه کسی باشد. کسی باشد که بگذارد دیگران بهش بدی کنند یا نگذارد.
رضا
اُوه از آن مردهایی است که صحت و سلامت همه چیز را با یک لگد بررسی می‌کنند.
Gisoo
فقط یه آدم بی‌مغز فکر می‌کنه که زور بازو به هیکل گنده ربط داره
محمد مباشر امینی
ما از مرگ می‌ترسیم ولی ترس واقعی بیشترمان از این است که این شتر درِ خانۀ شخص دیگری بخوابد. همیشه بزرگ‌ترین ترسمان از این است که مرگ سراغمان نیاید و در این دنیا تک‌وتنها بمانیم.
شیدا
یک بار که از زنش پرسید چرا همیشه این‌قدر شاد است، زنش پاسخ داد: «یک پرتو آفتاب کافی است برای تابناکی ظلمت.
سیویل
«می‌گن بهترین مردها از نقص‌هایشان زاده می‌شوند و اگر اشتباه نمی‌کردند، بهترین نمی‌شدند.»
سنبل
«آدم‌ها را از روی کارهایی که انجام می‌دن می‌شه شناخت، نه از روی حرف‌هایی که می‌زنن.»
سیویل
وقتی یه نفر به یکی دیگه چیزی می‌ده، اون کسی که می‌گیره آمرزیده نمی‌شه، اون کسی که می‌بخشه آمرزیده می‌شه.»
Seyamak Rahimi