با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب ایچی گو ایچی یه اثر هکتور گارسیا

دانلود و خرید کتاب ایچی گو ایچی یه

هنر بهره بردن بیشتر از هر لحظه به شیوه ژاپنی‌ها

۴٫۳ از ۴ نظر
۴٫۳ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ایچی گو ایچی یه  نوشته  هکتور گارسیا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ایچی گو ایچی یه

کتاب ایچی‌ گو ایچی‌ یه اثری جدید از نویسندگان کتاب ایکی‌گای، هکتور گارسیا و فرانچسک میرالس است که با ترجمه مریم اصغرپور در اختیار دارید. این اثر هنر بهره بردن بیشتر از هر لحظه به شیوه‌ی ژاپنی‌ها را به مخاطبانش آموزش می‌دهد. 

درباره کتاب ایچی‌ گو ایچی‌ یه

ایچی‌ گو ایچی‌ یه مفهومی است ژاپنی که شاید نتوان آن را دقیق معنا کرد یا معادلی برای آن به دست آورد اما نزدیک‌ترین معنا به آن، یکبار ملاقات است؛ آنچه که ما، همین لحظه و فقط یک فرصت، می‌دانیم. ما می‌دانیم که تنها یکبار فرصت زندگی کردن داریم و بنابراین، فقط یکبار می‌توانیم لحظات خاص مختلف را تجربه کنیم. اگر به زندگی اینطور نگاه کنیم که هر لحظه‌ای در عمرمان، مانند گنجینه‌ای ارزشمند است، دنیای زیباتری برای خودمان می‌سازیم. اگر با خودمان اینطور فکر کنیم که اگر آن را از دست بدهیم دیگر نمی‌توانیم به دستش بیاوریم همه چیز متفاوت می‌شود. اما به نظر می‌رسد ما راه دیگری را انتخاب کرده‌ایم: حداقل اکثرمان این راه را در پیش گرفته‌این و آن این است که همیشه و هر لحظه را در نگرانی لحظه بعدی می‌گذرانیم. ما نمی‌توانیم و یاد نگرفته‌ایم که از لحظات لذت ببریم و تنها به آینده نامعلومی چشم داریم که خوشبختی را در آن می‌بینیم.

فرانچسک میرالس و هکتور گارسیا در کتاب ایچی‌ گو ایچی‌ یه، هنر بهره بردن بیشتر از هر لحظه به شیوه ژاپنی‌ها را به ما می‌آموزند. همان ژاپنی‌هایی که طول عمرشان از اکثر مردم جهان بیشتر است و زندگی‌های سالم‌تر و با کیفیت‌تری دارند. این کتاب اثر جدید نویسندگان کتاب ایکی گای است که رازهای یک زندگی شاد و طولانی را برملا کرده است.

کتاب ایچی‌ گو ایچی‌ یه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

ایچی گو ایچی یه کتابی است برای تمام آن‌هایی که دوست دارند از زندگی لذت ببرند و به داشتن یک زندگی شاد علاقه دارند. اگر کتاب ایکی‌گای را خوانده و دوست داشتید، از خواندن این اثر غافل نشوید. 

بخشی از کتاب ایچی‌ گو ایچی‌ یه

داستان افشاگرانه‌ای روایت شده است که می‌گوید بودا چگونه تکنیک مبارزه با دوکخای اجتناب‌ناپذیر در زندگی را به یکی از پیروانش یاد داد.

بودا از شاگردش پرسید: «اگه کسی مشغول قدم‌زدن در جنگل باشه و تیری بهِش بخوره، این تیرخوردن درد داره؟»

شاگرد جواب داد: «معلومه که درد داره.»

بودا در ادامه پرسید: «و اگر تیر دوم به این شخص بخوره، براش دردناک‌تر نیست؟»

شاگرد جواب داد: «البته، خیلی دردناک‌تر از تیر اول.»

بودا نتیجه‌گیری کرد: «تیر اول همون اتفاق‌های بدی هستن که برامون می‌افتن و ما نمی‌تونیم ازشون جلوگیری کنیم. همون اتفاق‌هایی که هیچ کنترلی بر اونها نداریم. ولی کسی که تیر دوم رو پرتاب می‌کنه خودمون هستیم و به خودمون آسیب می‌رسونیم.»

تیر دوم چیزی است که در عصر نوین نام آن را فرااحساس گذاشته‌اند. فرااحساس عبارت است از احساسمان درباره‌ی آنچه احساس کرده‌ایم.

اگر اتفاق بدی برایمان بیفتد حتماً احساس درد خواهیم کرد ولی بعد از ضربه‌ی ناخوشایند اولیه، با در فکر فرورفتن درباره‌ی اتفاق پیش‌آمده، به آن ضربه واکنش نشان می‌دهیم. وقتی فکرکردن به مشکل رخ‌داده را شروع و به این ترتیب درد ضربه‌ی اولیه را بیشتر می‌کنیم، تنها نتیجه‌ای که به آن می‌رسیم ایجاد درد و رنج بیشتر است. این همان تیر دوم است.

برای محافظت از خود در برابر تیرهای اول هیچ راهی وجود ندارد، زیرا زندگی یک ماجراجویی پر از خطرهای مداوم است، ولی چیزی که می‌توانیم از آن اجتناب کنیم پرتاب تیرهای دوم به‌سمت خودمان است. تیرهای دوم همان نگرانی و اضطراب ناشی از فکرکردن به تیر اول هستند.

بودا این مطلب را با معروف‌ترین جمله‌اش جمع‌بندی کرده است: «دردْ اجتناب‌ناپذیر و رنج‌کشیدنْ اختیاری است.»

در اینجا راهبردهایی برای اجتناب از تیرهای دومی مطرح می‌شود که زندگی ما را فراتر از ضربه‌های سرنوشت مسموم می‌کنند:

- درک کنید که زندگی از مشکلات و رضایت‌مندی تشکیل شده است و بدون وجود مشکلات نمی‌توانستیم از خوشی‌ها و رضایت‌مندی‌ها لذت ببریم، زیرا تضاد به ما اجازه می‌دهد قدر چیزهای خوب زندگی را بدانیم. بعد از تشنگی آب خنک بیشتر می‌چسبد. پیداکردن عشق بعد از تجربه‌ی غم و تنهایی موهبت بسیار بزرگ‌تری است.

- از ماهیت موقت درد آگاه باشید. چیزهایی که به ما زخم می‌زنند برای همیشه باقی نمی‌مانند مگر اینکه قصد داشته باشیم بازتاب آن‌ها را طولانی‌تر کنیم. اگر خودمان را در درد غوطه‌ور نکنیم و به‌جای آن درد را فقط تجربه کنیم، درد به تدریج کمرنگ خواهد شد و تجربه‌ی یادگیری برایمان باقی خواهد ماند.

- با لذت بردن از لحظات ایچی-گو ایچی-یه بدبیاری‌ها را جبران کنید. چه تنها باشید و چه در جمع عزیزانتان، بهترین راه برای غلبه بر مشکلات و سختی‌ها این است که تجربه‌ی زیبایی را به خودمان هدیه بدهیم که سمت روشن زندگی را به ما نشان می‌دهد. در بخش سوم این کتاب، مثال‌های زیادی از نحوه‌ی انجام این کار خواهیم دید.

به‌طور خلاصه، اگر تیر اول -درد- را بپذیریم ولی تیر دوم -رنج ناشی از فکرکردن به احساساتمان- را به خودمان نزنیم، می‌توانیم از خودتنبیهی اجتناب کنیم و با لذت‌بردن از همه‌ی چیزهای خوبی که زندگی برای عرضه‌کردن به ما دارد، زندگی بی‌غم‌وغصه‌تری داشته باشیم.

هرچقدر ناملایمات و ناامیدی‌ها را تجربه کرده باشیم، شرکت در یک میهمانی چای، انجام ورزشی که دوست داریم، گوش‌دادن به موسیقی، ایجاد سرگرمی یا وقت‌گذراندن با دوستان با نگرش صددرصد ایچی-گو ایچی-یه ما را دوباره به زندگی پیوند می‌زند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۱)
«مردم آنچه را گفته‌ای فراموش خواهند کرد، مردم کاری را که کرده‌ای فراموش خواهند کرد ولی هرگز فراموش نخواهند کرد که چه احساسی در آن‌ها ایجاد کرده‌ای.»
Mamadovsky
داستان ناراحت‌کننده‌ی هستیْ مرگ نیست، هرگز شروع نکردنِ زندگی است.
Maryamz
اگر شجاعت کافی برای انجام کار موردعلاقه‌تان را داشته باشید، هرروز می‌تواند بهترین روز زندگیتان باشد.
Maryamz
وقتی به شروع یا ایجاد چیزی جدید فکر می‌کنیم، اغلب اوقات چیزی که به ذهنمان می‌آید فرد جوانی است که سال‌های زیادی از عمرش را پیش رو دارد، ولی این فکر فقط یک پیش‌داوری است. همه‌ی ما صرف‌نظر از سنمان توانایی داشتن شروعی تازه را داریم. حتی فردی که پا به سن گذاشته است می‌تواند تصمیم بگیرد لوح زندگی‌اش را پاک و از نو شروع کند، زیرا او هم تمام عمرش را در پیش رو دارد. مسئله‌ی مهم این نیست که چند سال دیگر از عمرمان مانده، بلکه این است که با مدت زمانی که برایمان مانده چه خواهیم کرد.
Mahya Moradi
«اگر واقعیت را دوست نداری، واقعیت دیگری بساز که بتوانی در آن زندگی کنی.»
Mamadovsky
ولی کتابی که پیدا کرد تعطیلات او را از بی‌حوصلگی نجات داد. این کتاب توطئه‌ی روز رستاخیز اثر سیدنی شلدون بود. دن به‌محض برگشت از سفر، تصمیم گرفت رمانی مهیج بنویسد و بلافاصله دست به کار شد، زیرا کایکا وجودش را تسخیر کرده بود. سال‌ها بعد، رمز داوینچی اثر دن یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا شد و او را میلیونر کرد.
شمع
داستان ناراحت‌کننده‌ی هستیْ مرگ نیست، هرگز شروع نکردنِ زندگی است.
Mahya Moradi
«مردم آنچه را گفته‌ای فراموش خواهند کرد، مردم کاری را که کرده‌ای فراموش خواهند کرد ولی هرگز فراموش نخواهند کرد که چه احساسی در آن‌ها ایجاد کرده‌ای.»
aftab gardoon
وقتی به خواسته‌مان می‌رسیم، بعد از یک دوره‌ی کوتاه رضایت، به «سطح پایه»‌ی رضایت و شادی برمی‌گردیم. این موضوع در افرادی که نمی‌توانند رابطه‌ی عاطفی پایداری برقرار کنند به وضوح دیده می‌شود. این افراد بعد از کم‌رنگ‌شدن تازگی فرد جدید در زندگی‌شان و عادت به او، احساس می‌کنند به ترشح آدرنالین ناشی از بودن با فردی متفاوت نیاز دارند.
Maryamz
پیشگفتار: در چای‌خانه‌ای قدیمی بعدازظهر همان روزی که نوشتن این کتاب شروع شد -البته در آن بعدازظهر هنوز نمی‌دانستیم قرار است چنین کتابی به دنیا بیاید- طوفانی در خیابان‌های باریک گیون در قلب کیوتو به‌پا بود. آخرین گیشاهای به‌جامانده‌ی ژاپن که در این محله زندگی می‌کنند فقط یکی از عناصر اسرارآمیز آن هستند. ما در یک چای‌خانه که ژاپنی‌ها به آن چاشیتسو می‌گویند پناه گرفتیم. بارش شدید باران باعث شده بود مردم از خانه‌هایشان بیرون نیایند و به همین دلیل چای‌خانه خالی بود. ما پشت میز پایه‌کوتاهی کنار پنجره نشستیم و به جریان آب در خیابان باریک نگاه کردیم که شکوفه‌های گیلاس را با خود می‌برد.
golab

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۴/۱۴
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۲۸۳-۶۸-۶
تعداد صفحات۱۶۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۴/۱۴
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۲۸۳-۶۸-۶