با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل

دانلود و خرید کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا

۳٫۰ از ۲۱ نظر
۳٫۰ از ۲۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا  نوشته  ویکتور فرانکل  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
معرفی نویسنده
عکس ویکتور فرانکل
ویکتور فرانکل
اتریشی | تولد ۱۹۰۵ - درگذشت ۱۹۹۷

ویکتور امیل فرانکل روانپزشک و نویسنده اتریشی است که اوایل قرن بیستم در وین به دنیا آمد و از سال‌های دبیرستان در مسیر روانکاوی و خلق تئوری‌های جدید آن گام برداشت و تا پایان قرن بیستم در همین مسیر حرکت کرد؛ او زاده ۲۶ مارس سال ۱۹۰۵ است و در سال ۱۹۹۷ در سن نودودوسالگی بر اثر سکته قلبی جان سپرد.

او در طول زندگی حرفه‌ای خود کتاب‌های متعددی در حوزه روان‌درمانی منتشر کرد، ده‌ها مدرک دکتری افتخاری گرفت و به عنوان استاد مهمان در بهترین دانشگاه‌های جهان تدریس کرد؛ دانشگاه‌هایی همچون هاروارد، ساترن متدیست، دوکسن و ....

ویکتور فرانکل از زمان کودکی به پزشکی علاقه داشت و در دوران دبیرستان علاقه‌اش به روان‌درمانی و فیلسوفان این حوزه بیشتر شد. او در این زمان در سخنرانی‌هایی با موضوع روانشناسی کاربردی شرکت می‌کرد. نوجوان بود که یکی از یادداشت‌های خود را در زمینه روانکاوی برای فروید فرستاد و بعدتر همین یادداشت در نشریه بین‌المللی روانکاوی منتشر شد.

ویژگی مهم ویکتور فرانکل این بود که هیچگاه و در هیچ دوره زمانی از زندگی‌اش کار و حرفه خود را متوقف نکرد. او در سال ۱۹۲۸، زمانی که دانشجوی پزشکی بود و مشغول روانپزشکی و عصب‌شناسی با تمرکز بر خودکشی و افسردگی بود، مرکز مشاوره رایگان نوجوان را در وین مدیریت می‌کرد و چند شعبه در باقی شهرها راه‌اندازی کرد و روان‌شناسان مشهوری چون شارلوت بولر و اروین وکسبرگ با او در این پروژه همکاری کردند. پس از این توجه بین‌المللی به فرانکل بیشتر می‌شود؛ او به برلین، پراگ و بوداپست دعوت می‌شود تا درباره حرفه و رویکردش سخنرانی کند.

سال ۱۹۴۲ بود که فرانکل را به همراه همسر، پدر، مادر و برادرش دستگیر کردند و به اردوگاه کار اجباری ترزین (Thereisienstadt) بردند. یک سال پیش از آن فرانکل با همسرش، تیلی گروسر، پرستار بیمارستان روچیلد ازدواج کرده بود. پدر او ظرف شش ماه در آنجا به خاطر فرسودگی حاصل از کار اجباری از بین رفت. در طول سه سال، فرانکل میان ۴ اردوگاه کار اجباری، از جمله آشویتس، جایی که برادرش و مادرش کشته شدند، منتقل شد. همسر او در برگن بلزن –یکی از بزرگترین اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها که در سال ۱۹۴۰ در جنوب غربی شهر برگن تأسیس شد- درگذشت. در این اردوگاه بیش از ۵۰ هزار یهودی، لهستانی و روس به قتل رسیدند.

در ۲۷ آوریل ۱۹۴۵ اردوگاه توسط نیروهای آمریکایی آزاد می‌شود و ویکتور فرانکل درمی‌یابد که دیگر خانواده‌ای ندارد. او تا زمانی که در اردوگاه‌های کار سعی در حفظ جان خود داشت، امیدوار بود که دوباره خانواده خود را خواهد دید و تمام تلاش خود را می‌کرد تا باقی زندانیان را از خودکشی بازدارد. اما از اعضای خانواده‌اش تنها خواهری مهاجرت‌کرده به استرالیا برایش باقی ماند.

یک سال پیش از دستگیری و انتقال ویکتور فرانکل به اردوگاه کار اجباری او مشغول نوشتن اولین نسخه از کتاب دکتر و روح بود؛ کتابی که منطق ساختاری روان‌درمانی او را شرح می‌داد. این اثر منتشر نشد و دست‌نوشته‌های فرانکل در انتقال به اردوگاه با لباس‌هایش از او گرفته شد و او محبوس در اردوگاه تلاش می‌کرد تا آن را دوباره به قلم درآورد.

در سال ۱۹۴۶ او نخستین نسخه از کتاب Aerztliche Seelsorge را منتشر کرد؛ با فصلی درباره روانشناسی اردوگاه‌های کار اجباری. این کتاب جزو نخستین کتاب‌های چاپ‌شده در وین، پس از جنگ است.

ویکتور فرانکل ظرف ۹ روز کتابی منتشر کرد که تا امروز استقبال بی‌نظیری از آن شده است؛ انسان در جستجوی معنا. البته نام آلمانی این کتاب در آن سال چیز دیگری بود؛ روانشناس اردوگاه کار اجباری.

این کتاب در سال ۱۹۵۹ با نام انگلیسی «انسان در جستجوی معنا» در آمریکا منتشر شد و در سال ۱۹۹۱ به عنوان یکی از ده کتاب تأثیرگذار آمریکا شناخته شد. این اثر فرانکل به عنوان الهام‌بخشترین و یکی از مهم‌ترین آثار قرن بیستم محسوب می‌شود.

فرانکل در این کتاب سه مرحله از سازگاری با زندگی در اردوگاه‌های کار اجباری را بیان می‌کند:

  • شوک یا انکار در طول پذیرش اولیه
  • بی‌تفاوتی نسبت به دیگران
  • مسخ شدن و سرخوردگی بازماندگان

او در میان سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۹ هشت عنوان کتاب منتشر کرد که همگی در راستای گسترش نظریه روان‌درمانی فرانکل بودند. یکی از این کتاب‌ها آری به زندگی است که مجموعه سخنرانی‌های فرانکل در سال ۱۹۴۶ درباره اهمیت یافتن معنا و پذیرفتن زندگی است. در سال ۱۹۵۰ نیز مجموعه سخنرانی خود درباره حمایت از انسان‌های رنج‌دیده در کتابی با نام «Homo Patient» منتشر کرد.

در سال ۱۹۶۶ او اثر دیگری را منتشر می‌کند با نام اراده به معنا.

در سال ۱۹۹۵ فرانکل زندگینامه خود را می‌نویسد و منتشر می‌کند. این خودزندگینامه شامل همه دوران‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای اوست.

سال ۱۹۹۷ بود که آخرین کتاب ویکتور فرانکل با نام انسان در جستجوی معنای غایی منتشر می‌شود.

معرفی کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا

کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا اثری بی‌نظیر از ویکتور فرانکل است که با صدای رضا عمرانی می‌شنوید. این کتاب شرحی از درون اردوگاه کار اجباری است و رویدادهایی را بیان می‌کند که سبب شد تا او به دنبال معنا و هدفی برای زندگی بگردد.

درباره کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا

ویکتور فرانکل، نویسنده و روان‌شناسی است که معنادرمانی را پایه‌گذاری کرده است. او کتاب انسان در جستجوی معنا را بر اساس تجربیاتی که در دوران اسارتش در اردوگاه‌های کار اجباری گذارنده است، و همچنین تجربیاتی که در طول دوران کارش به عنوان روان‌شناس به دست آورده است، نوشته است.

فرانکل در طول دوران زندگی‌اش، مدتی را در اردوگاه‌های کار اجباری آشویتس و داخاو گذراند. در همین دوران بود که پدر، مادر، برادر و همسرش را از دست داد. او و خواهرش تنها کسانی بودند که توانستند از این مهلکه نجات پیدا کنند. در اردوگاه‌های کار اجباری، تجربیاتی وحشتناک، مانند گرسنگی، سرما، بی‌رحمی، خشونت، مرگ و از دست دادن نزدیکان و عزیزان را پشت سر گذاشت اما با وجود تمام این‌ها در تلاش بود تا معنایی برای زندگی و هدفی برای آن پیدا کند چرا که زندگی را شریف و ارزشمند می‌دانست. 

این اثر، نتیجه تلاش‌های او برای یافتن معنایی برای زندگی است و دو بخش دارد. بخش اول، شرحی است بر همان دوران اسارت و اتفاقاتی که او پشت سر گذاشته است. تجربیاتی تلخ که شاید حتی باورپذیر نباشند اما انسان‌های بسیاری این تجربیات را پشت سر گذرانده‌اند. بخش دوم کتاب تجربه‌ او است از سال‌های کارش به عنوان روان‌پزشک.

ویکتور فرانکل معتقد بود که برای هر انسان وظیفه یا رسالتی وجود دارد. رسالتی که طوری او را برانگیزد که دلش بخواهد تمام زندگی‌اش را صرف آن کند. او اگزیستانسیالیست بود و واژه هستی نژندی را در مورد اختلال عاطفی ابداع کرد. فرانکل معتقد بود اختلال عاطفی، حاصل عدم توانایی او در یافتن معنایی برای زندگی است. 

انسان در جستجوی معنا که بر اساس همین تجربیات نوشته شده است، سیر مشخصی را در پیش می‌گیرد. با شنیدن و پیشتر رفتن در داستان به اهمیتی پی می‌بریم که این هدف در زندگی هر فردی دارد.

کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

شنیدن کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا را به تمام افرادی پیشنهاد می‌کنیم که در زندگی خود به دنبال هدفی برای ادامه دادن می‌گردند.

درباره ویکتور فرانکل 

ویکتور فرانکل با نام کامل ویکتور امیل فرانکل ۲۶ مارس ۱۹۰۵ در وین متولد شد. او، روانپزشک و عصب‌شناس اتریشی، و یکی از بازماندگان اردوگاه‌های کار اجباری آشویتس و داخاو است که تقریبا تمام اعضای خانواده‌اش را در همین جریانات از دست داد. همین موضوع به او انگیزه‌ای داد تا معنایی برای زندگی کردن پیدا کند. او طرحی را به نام معنادرمانی ابداع کرد و این طرح را بر روی مراجعانش امتحان کرد. 

ویکتور فرانکل مدتی بعد از جنگ جهانی دوم سخنرانی در شهر وین داشت. بعد از مدتی این سخنرانی به یکی دیگر از کتاب‌های او یعنی انسان در جستجوی معنای غایی، تبدیل شده است. او همچنین کتاب دیگری به نام پزشک و روح دارد. 

ویکتور فرانکل ۲ سپتامبر ۱۹۹۷ در ۹۲ سالگی در  وین، اتریش چشم از دنیا فروبست. مقبره او در مدفن قبرستان مرکزی وین، اتریش، بخش قدیمی یهودیان قرار دارد. 

درباره رضا عمرانی 

رضا عمرانی، برادر علی عمرانی، بازیگر تئاتر و سینما و گوینده رادیو است. رضا عمرانی در حال حاضر به عنوان مشاور هنری و مدیر تیم تولید شرکت تولید کتاب صوتی ماه آوا فعالیت می‌کند و بازیگر تئاتر، کارگردان رادیو تئاتر، بازیگر، کارگردان و گوینده رادیو نیز هست.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
سید مسعود ساداتی
۱۴۰۱/۰۲/۰۱

هر کسی که در برهه ای از زندگیش با احساس پوچی، افسردگی، اضطراب و .... مواجه شده در خرید این کتاب شک نکنه.. این کتاب به شما زندگی کردن در شادی و آرامش رو یاد میده... گویندگی کاملا بی نقصه

- بیشتر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۰۵ ساعت و ۳۴ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۳۱۲٫۹ مگابایت
زمان۰۵ ساعت و ۳۴ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۳۱۲٫۹ مگابایت