با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مسیح باز مصلوب

دانلود و خرید کتاب صوتی مسیح باز مصلوب

۴٫۵ از ۴ نظر
۴٫۵ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی مسیح باز مصلوب  نوشته  نیکوس کازانتزاکیس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی مسیح باز مصلوب

کتاب صوتی مسیح باز مصلوب اثری تاثیرگذار از نویسنده‌ی یونانی نیکوس کازانتزاکیس است. این کتاب در سال ۱۹۴۸ نوشته شده است و برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۴۹ از زبان فرانسه به فارسی برگردانده شد.

درباره کتاب صوتی مسیح باز مصلوب

داستان کتاب مربوط به تلاش یک جامعه‌ی روستایی برای برگزاری یک نمایش در رابطه با سرگذشت عیسی مسیح است که جریان آن در یکی از روستاهای یونان و تحت حکومت عثمانی اتفاق می‌افتد. برای اجرای این نمایش، بزرگان روستا باید بازیگران را از بین روستاییان انتخاب کنند. «مانولیوس» چوپان که شخصیت اصلی داستان است، برای ایفای نقش «مسیح» انتخاب می‌شود و به «یاناکوس» ساده و مهربان که بازرگان است و از طریق سفر به روستاهای دیگر، اجناس خود را می‌فروشد، نقش یکی از حواریون حضرت عیسی را می‌دهند. «میشل» که فرزند رئیس دهکده است نیز در نقش یکی از حواریون عیسی مسیح و بنا بر تصمیمات، «کستاندیس» صاحب کافه‌ی روستا در نقش سومین نفر از حواریون حضرت مسیح انتخاب می‌شود. در ادامه «پانایوتیس» که مردی خودشیفته و انتقام‌جو است، نقش یهودا و «کاترینا» ی بیوه نیز نقش مریم را تقبل می‌کنند؛ کاترینا به طور کلی فردی غیرقابل اعتماد است، اما در نهایت در کمال سخاوتمندی، زندگی‌اش را برای آن‌چه که به آن اعتقاد دارد می‌دهد. شخصیت‌های دیگری نیز انتخاب شده و قرار است که در نقش‌های دیگر به نمایش بپردازند.

همه‌ی شخصیت‌های منتخب یک سال فرصت دارند تا خود را آماده برای شرکت در مراسم موعود و یا همان تعزیه کنند. نکته‌ی جالب این کتاب آن‌جاست که تمامی این افراد ناخواسته در یک مسیر معنوی قرار می‌گیرند و هویت آن‌ها هم‌سو با نقشی که باید آن را اجرا کنند، متحول می‌شود؛ مانولیوس به صفات حضرت مسیح دست می‌یابد و پانایوتیس در نقش یهودا فرو می‌رود. سه حواری بزرگ عیسی نیز با توجه به شباهتی که با شخصیت‌های اصلی دارند، انتخاب شده‌اند و هریک با توجه به خصلت‌هایی که دارند به سرنوشت مشابهی دچار می‌شوند. نویسنده در این کتاب به طور شفاف تقابل‌ها را نشان می‌دهد و همواره صفات رذیل و ناپسند، ظلم به مظلوم، زیاده‌خواهی‌ها و کینه‌توزی‌ها در مقابل صلح و دوستی و در نهایت آزادی قرار می‌گیرند. نقطه‌ی عطف داستان، هم‌سو شدن شخصیت‌های انتخاب شده برای نمایش با کاراکترهای اصلی است که در نهایت آن‌ها به واقعیت تبدیل می‌شوند و بدون این‌که حتی خودشان متوجه شوند با اعمالشان صحنه‌های دوران حضرت مسیح را زنده می‌کنند.

این داستان توسط «آقا» حکمران منصوب از طرف دولت عثمانی پیش می‌رود. کسی که با شکوه و جلال شرقی‌اش احاطه شده است و زمام امور روستا و مقدرات اهالی روستا را در دست دارد.

مسیح باز مصلوب، نقد مسیحیت و به طور کلی نقد دین و سیاست است و هر دو را لازم و ملزوم یکدیگر می‌داند. در جامعه‌ای که داستان در آن پیش می‌رود، دین به ابزاری تبدیل می‌شود که ماهیت خودش را هم نقض می‌کند. پیشوای دینی به وضوح، نقض‌کننده معیارها و اصول دین می‌شود و مردم هرگز این را نمی‌دانند، چون ساز و کار قدرت، فضای غالبی را به وجود آورده است که اگر کسی به پا خیزد تا از معیارهای اصلی یا همان دین دفاع کند، بلافاصله از سوی دستگاه دینی تکفیر می‌شود.

این کتاب ارائه‌دهنده تصاویری درخشان از مبارزات اهالی یک روستا در روستای کوچکی در یونان است که اغلب منجر به اختلافات داخلی و تغییر در ایمان آن‌ها می‌شود.

شنیدن کتاب مسیح باز مصلوب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات داستانی جهان پیشنهاد می‌کنیم

درباره نیکوس کازانتزاکیس

نیکوس کازانتزاکیس در 18 فوریه ۱۸۸۳ در جزیره کرت متولد شد. او یک نویسنده‌ی یونانی بود که بعدها به عنوان غول ادبیات یونان مدرن شناخته شد. نیکوس در شرایط نامناسبی بزرگ شد؛ شرایطی که مردم علیه حکومت عثمانی در کرت شورش می‌کردند اما با این حال او توانست به تحصیلاتش ادامه دهد و از سال ۱۹۰۲ تا ۱۹۰۶در دانشگاه آتن حقوق بخواند. او در سال ۱۹۰۷ برای مطالعه فلسفه به سوربن رفت و در آنجا تحت تاثیر «هنری برگسن» قرار گرفت. پس از بازگشت به یونان، او شروع به ترجمه‌ی آثار فلسفه کرد و در سال ۱۹۱۴ توانست آنجلوس سیکلیانوس (شاعر، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس اهل یونان) را ملاقات کند؛ آن دو در کنار یکدیگر فرهنگ مسیحی ارتدوکس مسیحی را گسترش دادند و تحت تاثیر ناسیونالیسم سیکلیانوس قرار گرفتند.

به طور کلی کازانتزاکیس از دهه ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۰  به سراسر یونان، اروپا، شمال آفریقا و چند کشور آسیایی سفر کرد. کشورهایی که او از آن‌ها بازدید کرد عبارتند از: آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، رومانی، مصر، روسیه، ژاپن و چین. این سفرها او را در ارتباط با فلسفه‌ها، ایدئولوژی‌ها، شیوه‌های زندگی و مردم تحت تاثیر قرار داد، به‌طوری که آثار آن‌ها در شخصیت وی و نوشته‌هایش کاملا مشهود است. داستان‌های او جنبه‌های مختلف فرهنگ یونانی پس از جنگ جهانی دوم مانند: مذهب، ناسیونالیسم، باورهای سیاسی، جنگ‌های داخلی یونان، نقش‌های جنسیتی، مهاجرت و شیوه‌ها و باورهای کلی فرهنگی و ... را در برمی‌گیرند.

نیکوس کازانتزاکیس در سال ۱۹۱۱ با «گالاته الکسیو» ازدواج کرد و در سال ۱۹۲۶ از او جدا شد. او هرگز یک کمونیست متعهد نشد، اما از اتحاد جماهیر شوروی دیدن کرد. به تدریج، اعتقادات پیشین ناسیونالیستی‌اش جایگزین یک ایدئولوژی جهانی شد و به عنوان روزنامه‌نگار در سال ۱۹۲۶  مصاحبه‌هایی از «میگوئل پریمو ده ریورا» و دیکتاتور ایتالیایی «بنیتو موسولینی» گرفت.

نیکوس برای ۹  سال نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات بود که در نهایت توانست در سال ۱۹۵۶ از طرف کانون نویسندگان یونانی این جایزه را دریافت کند. در همان سال در تاریخ ۲۸ ژوئن در وین نیز توانست جایزه بین‌المللی صلح را نیز دریافت کند. جالب است بدانید در سال ۱۹۵۷ او با یک رای کمتر نسبت به «آلبر کامو» این جایزه را از دست داد.

رمان‌های کازانتزاکیس شامل زوربای یونانی، مسیح باز مصلوب ، آزادی یا مرگ و آخرین وسوسه‌ی مسیح می‌شود. او همچنین کتاب‌هایی در زمینه‌ نمایش، سفرنامه، خاطرات و مقالات فلسفی دارد. شهرت نیکوس در جهان انگلیسی‌زبان به دلیل اقتباس‌های سینمایی از زوربای یونانی و آخرین وسوسه‌ی مسیح است. او همچنین تعدادی از آثار قابل توجه جهان را به یونان مدرن ترجمه کرد، مانند «کمدی الهی»، «چنین گفت زرتشت» و «الیاد».

کازانتزاکیس یک زندگینامه خودنوشت هم دارد با نام گزارش به خاک یونان.

کازانتزاکیس سرانجام در ۲۶ اکتبر ۱۹۵۷ براثر ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت. در مراسم خاک‌سپاری او بیش از ۵۰ هزار نفر در زادگاهش گرد هم آمدند. بر روی سنگ قبر او چنین نوشته شده است: «من آرزویی ندارم، من هیچوقت نگران نیستم. من آزادم»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
کاربر ۱۳۳۲۱۰۵
۱۳۹۹/۰۹/۰۸

از متن بی نظیر،جذاب و گیرای کتاب که بگذریم گوینده واقعا حق کتاب و تمام و کمال بجا آورده ممنونم از شما

Khashayar
۱۴۰۰/۰۱/۱۳

به راوی ۵ از ۵ می‌دم. شخصیت‌سازی و لحن و صوت بسیار مناسب بود. خود کتاب ۴ از ۵. حدود یک‌سوم اول کتاب جذابیتش کمه و از اون به بعد اوج می‌گیره. زوربای یونانی نسبت به این اثر نویسنده قوی‌تره.

mina
۱۳۹۹/۱۱/۱۷

من درباره این کتاب نظرم راکه منفی است نوشتم ولی الان میبینم درج نشده است آیاطاقچه درنظرهادخل وتصرف میکند ؟؟؟نوشته بودم:دراین کتاب بطورزیرپوستی ونامحسوس به مسلمانان توهین شده وفردی که انسان بشدت فاسدی معرفی شده وبازیبایی ومتن خوب وگیراتاآخرمورد نفرت

- بیشتر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۲۳ ساعت و ۲۰ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۹۷۴٫۳ مگابایت
دسته بندی
زمان۲۳ ساعت و ۲۰ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۹۷۴٫۳ مگابایت