با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب صوتی دلی‌بای و آهو اثر عباس معروفی

دانلود و خرید کتاب صوتی دلی‌بای و آهو

۴٫۰ از ۵ نظر
۴٫۰ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی دلی‌بای و آهو  نوشته  عباس معروفی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
معرفی نویسنده
عکس عباس معروفی
عباس معروفی
ایرانی | تولد ۱۳۳۶

عباس معروفی، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در بازارچه‌ی نایب السلطنه تهران، به دنیا آمد. کلاس اول دبستان بود که پدر و مادرش به خانه‌ی جدید رفتند و او را در زادگاهش جا گذاشتند تا مادربزرگش تنها ...

معرفی کتاب صوتی دلی‌بای و آهو

کتاب صوتی دلی‌بای و آهو، نوشته عباس معروفی، نمایشنامه‌ای در ماتم و سوگ عشق است. کتاب صوتی دلی‌بای و آهو نمایشنامه‌ای است که با اعتقاد و باورهای قوم ترکمان‌ پیش از اسلام نوشته شده است.

این نمایشنامه‌ی تلخ عاشقانه را با صدای جمعی از گویندگان توانای کشور می‌شنوید. 

درباره‌ی کتاب صوتی دلی‌بای و آهو

اکثر اسطوره‌های نمایشنامه دلی بای و آهو مربوط به عصر پیش از اسلام ترکمن‌ها است؛ عباس معروفی در نمایشنامه‌ی دلی‌بای و آهو از دورانی نوشته است که ترکمن‌ها به آیین شامانیسم اعتقاد داشتند. اندیشه اساسی که در سراسر این کتاب انعکاس دارد، باور اساطیری وابسته به روح مرده و تاثیر آن در حیات آدمی است؛ چنانچه این باور را می‌توان در تاثیری که بر زندگی‌ها، عاشقی‌ها و رفتارهایشان میگذارد، به وضوح دید. علاوه بر این باورهای اسطوره‌ای دیگری مانند عقاید شامانیستی، اعتقاد به آسمان، ستایش ارواح نیاکان و پرستش عناصر طبیعت مانند کوه، ماه و… نیز در  این داستان زیبا به چشم می‌خورد.

دلی‌بای و آهو قصه تلخ عشقی بی‌فرجام است که با جشن عروسی دلی‌بای و آهو آغاز می‌شود. ولی ناگهان دستی از غیب می‌آید و دلی‌بای را از سفره‌ی عقد به نز دخود فرامی‌خواند و باعث نگرانی آهو می‌شود. دلی بای دل به عشق‌ آهو، زیباترین دختر ایل داده است. اما رقیبش، قاراچوگا از این ماجرا آرام نخواهد گرفت...

کتاب صوتی دلی‌بای و آهو را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

اگر از شنیدن نمایشنامه لذت می‌برید، کتاب صوتی دلی‌بای و آهو یک پیشنهاد بی‌نظیر برای شما است. اگر دوست دارید با آیین و اندیشه‌های مردمان ترکمن پیش از اسلام نیز در قالب یک داستان خواندنی آشنا شوید، کتاب صوتی دلی‌بای و آهو را گوش کنید.

درباره‌ی عباس معروفی

عباس معروفی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران متولد شد. دانش‌آموخته دانشکده هنرهای زیبای تهران در رشته هنرهای دراماتیک است. او حدود یازده سال آموزگار ادبیات فارسی بوده ‌است. و فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری و محمدعلی سپانلو آغاز کرد. از عباس معروفی، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه، رمان، نمایشنامه و مجموعه شعر منتشر شده است. بنیان‌گذاری سه جایزه ادبی به نام‌های قلم زرین گردون، قلم زرین زمانه و جایزه ادبی تیرگان را هم در کارنامه‌ی خود دارد. معروفی به خاطر فشار سیاسی از ایران خارج شد و اکنون ساکن آلمان است. کتاب‌های دیگر او مانند پیکر فرهاد، سمفونی مردگان و فریدون سه پسر داشت هم در ایران مخاطبان بسیاری دارند.

بخشی از کتاب صوتی دلی‌بای و آهو

آی‌لر: «عمو بایاندو، کجاها سیر می‌کنید؟»

بایاندو متوجه دخترها می‌شود. «در آسمان‌ها»

«چندتا ستاره هم برای من بچینید.»

بایاندو در حالی که حواسش به رقصندگان است: «فقط یکی!»

«دوتا! عمو بایاندو، دوتا! یکی برای من یکی هم برای آی‌لر»

«خیلی خب، روز روشن، ستاره انتخاب کن.»

آی‌تک به آسمان نگاه می‌کند «آن یکی که از همه روشن‌تر است مال آهو است.» در آسمان جستجو می‌کند «بقیه مثل هم است.»

«یادم باشد به دلی‌بای بگویم در عروسی تو خدمت کند. نه نه کم است. تو امروز خیلی به ما کمک کرده‌ای. دلی‌بای باید در عروسی تو با اسبش توفان به پا کند. وقتی سوار اسبش می‌شود، می‌دانی که، هرکار بخواهد می‌کند. رقص سوارکاری!»

«عروسی من؟»

نظرات کاربران

کاربر ۱۶۰۵۳۷۳
۱۴۰۱/۰۶/۲۸

داستان زیبا بود ولی این سبک شنیدن کتاب را اصلا دوست ندارم روایت دو کتاب دیگر جناب معروفی(سمفونی مردگان و سال بلوا)را خیلی بیشتر دوست دارم

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۰۱ ساعت و ۱۸ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۷۵٫۷ مگابایت
زمان۰۱ ساعت و ۱۸ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۷۵٫۷ مگابایت