با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب صوتی مزرعه حیوانات اثر آرمان سلطان‌زاده

دانلود و خرید کتاب صوتی مزرعه حیوانات

نویسنده:جورج اورولمترجم:عباس زارعیگوینده:آرمان سلطان‌زادهانتشارات:آوانامه
۴٫۵ از ۴۲۸ نظر
۴٫۵ از ۴۲۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی مزرعه حیوانات  نوشته  آرمان سلطان‌زاده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
معرفی نویسنده
عکس جورج اورول
جورج اورول
انگلیسی | تولد ۱۹۰۳ - درگذشت ۱۹۵۰

جورج اورول داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی است که غالباً با دو رمان معروف و پرفروش «مزرعه‌ی حیوانات» و «1984» شناخته می‌شود. اورول را می‌توان موفق‌ترین نویسنده‌ی انگلیسی‌زبان قرن بیستم دانست ...

معرفی کتاب صوتی مزرعه حیوانات

کتاب صوتی مزرعه حیوانات نوشتهٔ جورج ارول، نویسنده انگلیسی، است. این اثر صوتی با ترجمهٔ عباس زارعی و گویندگی آرمان سلطان‌زاده در آوانامه منتشر شده است. کتـاب مزرعه حیوانات طنزی ضدآرمان‌شهری، نقدی بر حکومـت کمونیسـتی و برگرفته از حکومت استالین در روسیه است. داستان از شبی در یک مزرعه آغاز می‌شود که در آن خوکی به نام «میجر پیر»، حیوانات را گرد می‌آورد و از ظلمی که انسان بر حیوانات روا داشته، برای آنان سخن می‌گوید. او حیوانات را به شورش علیه انسان دعوت می‌کند.

درباره کتاب صوتی مزرعه حیوانات

کتاب صوتی مزرعه حیوانات نشان می‌دهد انقلاب بلشویکی که در ابتدا یک آرمان بود، سپس چطور در دوران استالین به خشونت رسید.

جورج ارول اظهار داشته است که قصد داشته کتابی با زبان ساده بنویسد تا به مردم انگلستان، که قرن‌ها از سنت آزادی و عدالت بهره‌مند بودند، نشان دهد یک نظام تمامیت‌خواه چه‌گونه نظامی است.

در این کتاب صوتی، با گروهی از حیوانات که در یک مزرعه زندگی می‌کنند، روبه‌رو هستیم. این حیوانات بـرای سرنگونی اربابان انسانی استعمارگر خود به دنبال راه‌اندازی جامعه‌ای برابر هســتند. داستان، با توصیف شبی شروع می‌شود که خوکی به نام «میجر پیر» حیوانات را جمع کرده و از ظلمی که انسان بر حیوانات روا داشته، برای آنان سخن می‌گوید و حیوانات را به شورش علیه انسان دعوت می‌کند. او سپس یک سرود قدیمی به نام «جانوران انگلستان» را به آنان یاد می‌دهد که بعداً به سرودی انقلابی در بین حیوانات مزرعه تبدیل می‌شود. پس از چندی، حیوانات در پی یک شورش، مالک مزرعه به نام «آقای جونز» را از مزرعه بیرون کرده و خود ادارهٔ آن را به دست می‌گیرند.

نویسنده در کتاب صوتی مزرعه حیوانات ایده‌های جالب‌توجهی را گنجانده است؛ برای نمونه نگاه کنیم به قواعدی که پس از پیروزی انقلاب حیوانات، تحت عنوان قانون اساسی و معروف به «هفت فرمان» بر روی دیوار مزرعه نوشته می‌شود که شامل بندهای زیر است:

همهٔ آنها که روی دوپا راه می‌روند، دشمن هستند.

همهٔ آنها که چهارپا یا بال‌دار هستند، دوستند.

هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد.

هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد.

هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد.

هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد.

همه حیوانات با هم برابرند.

البته در طول داستان، مشخص می‌شود که همهٔ این «هفت فرمان»، به مرور زمان، با تحریف و تغییر مواجه می‌شود.

در اواخر داستان، ۶ فرمان نخست از روی دیوار پاک شده و تنها جملهٔ هفتم به‌صورت زیر تحریف می‌شود:

«همه حیوانات باهم برابرند، اما بعضی برابرترند».

اما قصهٔ این رمان چیست و این حیوانات چگونه با یکدیگر نبرد می‌کنند؟

مزرعه‌ای که قصه در آن می‌گذرد، به شکلی بسیار ضعیف اداره می‌شود. آقای جونز که مسئول این مزرعه است، مردی غیرمسئول و الکلی است. از‌این‌رو، یک شب، گرازی بزرگ حیوانات را دور هم جمع و برای آنها کنفرانسی ارائه می‌کند. او در آن سخنرانی، حیوانات دیگر را به سرنگون‌کردن انسان‌ها ترغیب می‌کند. پیرو این جرقه، حیوانات شورش و آقای جونز را از مزرعه بیرون می کنند.

به‌تدریج تغییراتی در مزرعه رخ می‌دهد؛ برای مثال، حیوانات خواندن و نوشتن می‌آموزند. غذا فراوان می‌شود. خوک‌ها خود را به مقام‌های رهبری ارتقا می‌دهند و اقلام غذایی خاص را برای سلامت شخصی خود کنار می‌گذارند. پس از تلاش ناموفق آقای جونز و همکارانش برای بازپس‌گیری مزرعه، حیوانات، برنامه‌هایی را برای مدرن‌سازی مزرعه با ساخت یک آسیاب بادی اعلام می‌کند. اینجاست که دیگر حیوانات هم از پس مدیریت مزرعه برنمی‌آیند و برخی از برخی دیگر ناراضی می‌شوند و تعقیب و گریزهایی صورت می‌گیرد.

تغییراتی در ساختار مدیریتی مزرعه اعمال می‌شود و جلساتی با کمیته‌ای از خوک‌ها که مزرعه را اداره می‌کنند، انجام می‌شود. خوکی به نام ناپلئون اما کم‌کم خود را در رأس قدرت قرار می‌دهد و به انتخاب و صلاح‌دید خودش حیواناتی را تنبیه می‌کند.

در میانهٔ کتاب صوتی مزرعه حیوانات آقای فردریک، کشاورز همسایه، به مزرعه حمله می کند. او با استفاده از موادّ انفجاری، آسیاب بادی را منفجر می‌کند. اگرچه حیوانات در این نبرد پیروز می شوند اما این کار را با هزینهٔ زیادی انجام می‌دهند؛ زیرا بسیاری از آنها زخمی می‌شوند.

سال ها می‌گذرد، آسیاب بادی بازسازی می‌شود و آسیاب بادی دیگری ساخته می‌شود که باعث درآمد خوبی برای مزرعه می‌شود. با این حال، ایده‌آل‌هایی که سرگروه‌های پیشین دربارهٔ آنها صحبت می‌کردند، فراموش می‌شوند. بسیاری از حیواناتی که در آن شورش قدیم شرکت کرده بودند، دیگر مرده یا پیر هستند. آقای جونز هم مرده است. خوک‌ها شروع به شبیه‌شدن به نوعِ انسان می‌کنند، آنها راست راه می‌روند، شلاق حمل می‌کنند، الکل می‌نوشند و لباس می‌پوشند.

ناپلئون یک مهمانی شام برای خوک‌ها و کشاورزان محلی برگزار می‌کند. او در این جشن، عمل به سنت‌های انقلابی را لغو می‌کند. مردان و خوک‌ها شروع به ورق‌بازی، چاپلوسی و تمجید از یکدیگر می‌کنند.

اکنون، وقتی حیوانات از بیرون به خوک‌ها و انسان‌ها نگاه می‌کنند، دیگر نمی‌توانند بین این دو تمایز قائل شوند.

این رمانِ متمایز در چه سبکی نوشته شده است؟

کتاب صوتی مزرعه حیوانات نوشتهٔ جورج اورول نمونه‌ای از یک طنز سیاسی است که می‌توان آن را در جرگهٔ آثار تمثیلی نیز قرار داد. این اثر به‌لحاظ سبک و سیاق نوشتاری، شباهت‌های زیادی با برخی از آثار دیگر اورول دارد؛ به‌ویژه رمان ۱۹۸۴. به نظر می‌رسد این دو رمان، دیدگاه تیره و تار اورول را از آیندهٔ بشریت نشان می‌دهند. در این آثار، اورول به طور مشخص، به آشفتگی و شرایط آسیب‌زای اروپا پس از جنگ جهانی دوم اشاره می‌کند. این سبک نوشتاری، نشان‌دهندهٔ قرابت اورول با مسائلی است که در آن زمان در اروپا با آنها روبه‌رو بود.

به نظر می‌رسد که جورج اورول همواره به دنبال حقیقت بوده است. او در رمان مزرعه حیوانات کوشیده است تا به شیوه‌ای بی‌طرفانه و بدون پیچیدگی صحبت کند؛ ازاینٰ‌رو است که  گوناگونی و تنوع در نحوهٔ صحبت و رفتار حیوانات مزرعه مشاهده می‌شود. دیگران دربارهٔ این رمان چه آرایی داشته‌اند؟ به‌عنوان نمونه:

جورج سول که در مجلهٔ آمریکایی «نیو ریپابلیک» می‌نوشت، ناامیدی خود را از این کتاب ابراز کرد.

گاردین اما در ۲۴ اوت ۱۹۴۵ مزرعه حیوانات را طنزی لذت‌بخش در مورد نوعی حکومت توصیف کرد.

مزرعه حیوانات در دهه‌های پس از این مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

از روی این رمان، فیلم‌های سینمایی متعددی ساخته شده است:

مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات (Animal farm) یک انیمیشن بریتانیایی و محصول سال ۱۹۵۴ میلادی است.

یک فیلم تلویزیونی آمریکایی-بریتانیایی به کارگردانی جان استفنسون و محصول سال ۱۹۹۹ میلادی نیز به همین نام تولید شده است.

کتاب صوتی مزرعه حیوانات را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

شنیدن کتاب صوتی مزرعه حیوانات به علاقه‌مندان به داستان‌های سیاسی، تمثیلی و نمادین پیشنهاد می‌شود.

درباره جورج اورول

اریک آرتور بلر با نام مستعار جورج اورول در ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ در شهر موتیهاری، بیهار در هند متولد شد. وی داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعر انگلیسی بود که بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروشش رمان «مزرعه حیوانات» و رمان «۱۹۸۴» شناخته شد. هر دوی این کتاب‌ها به وضعیت حکومت‌های دیکتاتوری می‌پردازند.

جرج اورول مدتی به‌عنوان پلیس سلطنتی هند در برمه فعالیت می‌کرد. زندگی در هند و انگلیس سبب شد تا با فقر آشنا شود و این آشنایی، دیدگاهی جدید به او و کارهایش بخشید. اورول در دوران جوانی همیشه به‌دنبال کسب تجربه‌های تازه بود به همین دلیل مدتی کنار فقرا، افراد بی‌خانمان و کارگرانِ فصلی لندن و پاریس زندگی کرد. او حتی مدتی در آشپزخانه یک هتل در بخش ظرفشویی کار می‌کرد. در همین زمان بود که تصمیم گرفت شروع به نوشتن تجربیات خودش از زندگی در فقر کند. کتاب‌های «آس و پاس در لندن» و «پاریس و دختر کشیش» حاصل همین تجربیات او هستند.

اورول در در دههٔ ۱۹۳۰ به اسپانیا رفت تا علیه ارتش فاشیست ژنرال فرانکو بجنگد. او در همین زمان درگیر بیماری مزمن ریوی شد. بیماری‌ای که برای او نتیجه جنگ بود. اورول پس از جنگ کتاب درود بر کاتالونیا را بر اساس دیده‌های خود در اسپانیا نوشت.

زندگی او همواره درگیر اتفاقات جدید بود کمی بعد از بستری‌شدن جورج اورول در بیمارستان به‌دلیل بیماری مزمن سل که از زمان جنگ با آن درگیر بود درهمان بیمارستانی که بستری شده بود با سونیا برونل ازدواج کرد. بسیاری از منتقدان معتقدند شخصیت سونیا الگوی اورول برای ساخت شخصیت جولیا در کتاب ۱۹۸۴ بوده است. 

اورول عاشق کشیدن سیگار بود و حتی بعد از بیماری شدید ریه‌اش که نتیجه جنگ بود حاضر نشد سیگار را ترک کند و به همین‌دلیل در بیمارستان بستری شد و هفت ماه پس از چاپ کتاب «۱۹۸۴»، در ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰ از دنیا رفت. 

آثار جورج اورول به چند دسته تقسیم می‌شود:

رمان‌ها:

(۱۹۳۴) روزهای برمه 

(۱۹۳۵) دختر کشیش

(۱۹۳۶) به آسپیدیستراها رسیدگی کن (پول و دیگر هیچ) 

(۱۹۳۹) هوای تازه (گریز) 

(۱۹۴۵) قلعه حیوانات 

(۱۹۴۹) ۱۹۸۴

کتاب‌هایی که جورج اورول بر اساس تجربیات شخصی نوشته:

(۱۹۳۳) آس و پاس‌ها در پاریس و لندن

(۱۹۳۷) جاده به‌سوی اسکله ویگان 

(۱۹۳۸) درود بر کاتالونیا 

مقالات:

یک فنجان چای دبش ۱۲ ژانویهٔ ۱۹۴۶

در بخشی از کتاب صوتی مزرعه حیوانات می‌شنویم

«پس رفقا، این مثل روز روشنه که تمام بدبختی‌های ما از گور این بشر ظالم بلند می‌شه. از دست بشر خلاص بشین تا حاصل دسترنجتون مال خودتون بشه. بدون وجود بشر، تقریبآ می‌تونیم یک شبه آزاد و ثروتمند بشیم. حالا چه باید کرد؟ باید شب و روز تلاش کنیم تا نسل بشر رو از بین ببریم! این پیام من به شماست، رفقا: شورش! نمی‌دونم این شورش کی به ثمر می‌شینه، شاید یه هفته طول بکشه، شاید هم صد سال؛ اما مطمئنم که دیر یا زود عدالت برقرار خواهد شد، همون قدر مطمئن که... که این کاه رو زیر پام می‌بینم. باقی عمرتون رو روی این هدف متمرکز بشین، رفقا. از همه مهم‌تر اینکه پیام من رو به نسل بعدی هم برسونین تا زمانی که این انقلاب به ثمر برسه.

و به یاد داشته باشین، رفقا. هرگز نباید در عزم شما خللی وارد بشه. هیچ استدلالی نباید گمراهتون کنه. به این حرف‌ها گوش ندین که می‌گن بشر و حیوانات منافع مشترک دارن یا خوشبختی یکی، خوشبختی دیگری هم هست. این‌ها همه‌ش دروغ محضه. بشر فقط به فکر منافع خودشه. شما حیوانات باید همیشه با هم متحد باشین. همه آدم‌ها دشمن ما هستن و همه حیوانات دوست ما.»

سخنان میجر پیر شور و غوغایی در حیوانات ایجاد کرد. چهار موش بزرگ هم از سوراخشان بیرون خزیده و به حرف‌های او گوش می‌کردند. ناگهان نگاه سگ‌ها به آن‌ها افتاد. موش‌ها اگر دیر جنبیده و به سوراخشان فرار نکرده بودند، جانشان را از دست می‌دادند. میجر سُمش را بالا برد تا همه ساکت شوند.

«رفقا، باید تکلیف این قضیه رو روشن کنیم که حیوانات غیر اهلی مثل موش و خرگوش دوست ما هستن یا دشمن ما؟ بذارین رأی‌گیری کنیم. مسئله رو این طوری به رأی می‌ذارم: آیا موش‌ها دوست هستن؟»

رأی‌گیری شد و رأی‌دهندگان به توافق رسیدند که موش‌ها دوست هستند. فقط چهار رأی مخالف داده شده بود که سه تا مال سگ‌ها بود و یکی مال گربه. البته بعدآ معلوم شد که گربه، هم رأی مثبت داده است و هم رأی منفی!

میجر پیر ادامه داد: «دیگه حرف خاصی برای گفتن ندارم. فقط این‌رو هیچ‌وقت یادتون نره که بشر دشمن شماست. هر دوپایی دشمن و هر چهارپا یا حیوون بالداری دوسته. یادتون باشه که بعد از پیروزی بر بشر، نباید مثل اون‌ها رفتار کنین. از عادات اون‌ها پرهیز کنین. هیچ حیوونی نباید در خانه زندگی کنه، توی رختخواب بخوابه، لباس بپوشه، الکل بنوشه، تنباکو دود کنه، به پول دست بزنه یا درگیر تجارت بشه. همه عادات بشر شیطانی هستن. از همه مهم‌تر، هیچ حیوونی نباید به حیوون دیگه ظلم کنه. هیچ حیوونی نباید حیوون دیگه رو بکشه. همه حیوانات با هم برابرن.»

نظرات کاربران

rasool azadvar
۱۳۹۷/۱۲/۱۰

همیشه سوال بوده برام که این کتاب را از روی زندگی ما نوشتن یا ما داریم براساس اون زندگی می کنیم .

M.A.L
۱۳۹۷/۱۲/۰۵

قلعه حیوانات دارای زبانی ساده و روان طنز آمیز و بسیار سرگرم کننده و جذاب هستش و به علت همین سادگیِ بیان خوندنش‌ لذت بخشه‌. اما... این کتاب کاملا برنامه ریزی شده توسط یک یهودی در نقد به انقلاب شوروی سابق و

- بیشتر
meisam kazemy
۱۳۹۹/۰۱/۲۹

واقعا عالی بود . نه تنها این کتاب رو به دیگران پیشنهاد میکنم ، بلکه از اطرافیانم خواهش میکنم که کتاب را بخوانند. درست جریان ماست 😢

پوریزدان
۱۳۹۶/۰۹/۱۴

برای ما حکایتی است آشنا....

بهار...
۱۳۹۹/۰۱/۰۶

یه کتاب چطور انقدر عالی میتونه با ذهن بازی کنه و در بین روز مرگی ها هی در ذهنت مرور بشه ...

amirreza🎭
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

همه حیوانات باهم برابراند اما بعضی ها برابرتراند!!کتاب خیلی جالبی بود و با صدای اقای سلطان زاده عالی تر شده بود.عاقبت هر انقلابی توی این کتاب اومده و متاسفانه کشورماهم تاحد زیادی شبیه به این کتابه البته نمیشه گفت برای

- بیشتر
sunnaz
۱۳۹۶/۰۹/۲۹

این کتاب بر اساس یکی از نظریات برجسته ی جامعه شناسی هست که ابعاد انقلاب های برجسته ی تاریخ رو به زبان بسیار شیرین و تمثیل های ملموس بیان میکنه نظریه میگه که توی تاریخ انقلاب ها با گروه کوچکی از

- بیشتر
Baran
۱۳۹۹/۰۹/۰۷

عاشقش شدم. کتاب فوق العاده ای بود البته من نسخه چاپیش رو خوندم و ولی به هرحال یه کتابیه که به نظر من برای هر کسی می‌تونه جذاب باشه. هرکسی که تو این دنیا زندگی می‌کنه.

کاربر ۱۵۲۶۰۵۰
۱۳۹۹/۰۱/۱۰

عالی

omid.mojtahed
۱۳۹۹/۰۳/۱۶

عالی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۰۳ ساعت و ۲۶ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۱۹۰٫۷ مگابایت
زمان۰۳ ساعت و ۲۶ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۱۹۰٫۷ مگابایت