با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب راز دیدار علم اثر سیدعلی‌اصغر علوی

دانلود و خرید کتاب راز دیدار علم

۴٫۸ از ۱۰ نظر
۴٫۸ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب راز دیدار علم  نوشته  سیدعلی‌اصغر علوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب راز دیدار علم

«راز دیدار علم: دریچه‌ای به حدیث "عنوان بصری"» نوشته‌ی حجت‌الاسلام سید علی‌اصغر علوی(-۱۳۶۶) نویسنده و پژوهشگر دینی است. عنوان کیست؟ پیرمردی نود و چهار ساله که مدتی است نزد مالک‌بن‌انس شاگردی می‌کند و هوای شاگردی جعفربن‌محمد او را بی‌قرار کرده است. اما سخن آن است که ظاهرا امام صادق او را نمی‌پذیرد! عنوان منتظر لحظه دیدار علمی با امام است و این یعنی آغاز داستان عنوان بصری! حدیث عنوان بصری در بردارنده مطالبی جامع در بیان کیفیت معاشرت و خلوت، غذا، تحصیل علم، صبر، تحمل گفتار هرزه‌گویان و هم‌چنین مقام عبودیت، تسلیم، رضا و وصول به بالاترین مرتبه عرفان و قله توحید است. به همین دلیل، حضرت استاد علامه‌ی قاضی شاگردانش را بدون التزام به مضمون این روایت نمی‌پذیرفتند. حضرت استاد برای گذشتن از نفس اماره و خواهش‌های آن، روایت عنوان را توصیه می‌فرمودند و به شاگردان سلوکی دستور می‌دادند که آن را نوشته و به آن عمل کنند. یعنی یک دستور اساسی و مهم، عمل بر طبق این حدیث شریف بوده است. (به نقل از روح مجرد، علامه طهرانی، ص۱۷۵ با اندکی دخل و تصرف) علامه قاضی درباره این حدیث می‌فرمودند: «حدیث عنوان بصری را بنویسید و به آن عمل کنید و همواره آن را در جیب داشته و هفته‌ای آن را یکی‌دوبار مطالعه کنید.» راهی که «عنوان بصری» طی کرد و رازی که به آن رسید «راز دیدار علم» امام بود، علمی که از چشمه اصلی‌اش می‌جوشید و او که لب‌تشنه این زلال بود، به آن رسید. آن‌چه به جا ماند، جلوه‌ای است از راهی که به همه طالبان راه علم نشان داد و از همه مهم‌تر، نحوه پیمودن این راه: "راه ورود به دنیای علم امام"

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
حمید درویشی شاهکلائی
۱۳۹۷/۰۱/۱۴

شرح حدیث عنوان بصری برای دانشجویان، طلاب و همه جویندگان حقیقت ضروری است.

ونوشه
۱۴۰۰/۰۶/۱۸

کتاب پرباری بود، توضیح آموزه های امام جعفر صادق به عنوان بصری، که برای جامعه اسلامی مخصوصا کسانی که به دنبال علم آموزی هستند مفید و نکات کلیدی دارد که می تواند سرمشق گهرباری باشد. علمای ما هم توصیه کردن به

- بیشتر
فاء
۱۴۰۰/۰۹/۰۴

برای همه افراد علی الخصوص دانش آموز و دانشجو و استادان . نکته های جالبی داره که شاید کمتر جایی پیدا بشه ..

S
۱۳۹۶/۰۹/۱۲

فضل خدا را که تواند شمار کرد؟! یا کیست آنکه شکر یکی از هزار کرد؟! خداوند را بسیار شاکرم که حقیر رابا این کتاب آشنا کرد. با" عنوان بصری" که شاگردی امام صادق علیه السلام را می طلبید،در این مسیر عاشقی همراه

- بیشتر
دلتنگ ماه
۱۳۹۸/۰۱/۰۳

بریده ها را مطالعه بفرمایید

up
۱۳۹۸/۰۴/۳۰

شرح حدیث عنوان بصری خواندن هفته ای یکی دوبار و عمل کردن به این حدیث ،دستور آقای قاضی به شاگردانشون بوده.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۷)
نگاه خدا به قدری اهمیت دارد که بالاترین عذاب قیامت این است که خداوند اصلاً به بعضی‌ها نگاه نکند.
دلتنگ ماه
جهانی بنشسته در گوشه‌ای فرمود: اگر مردم محاسن کلام ما را می‌دانستد، حتما اطاعت می‌کردند. پیش‌فرض این روایت است که کلام اهل بیت، پر است از محاسن. نیاز نیست تو کلام ما را زیبا کنی، کلام اهل بیت بدون پیراستن زیباست، چرا که این دل‌پذیری درون‌زاست. فقط اصل کلام را پیدا کن و مردم را از آن آگاه کن! آن کلام پر است از محاسن. اگر آن را خوب به مردم برسانی، همه عاشق می‌شوند. عاشق مطیع.
S
اگر مرد رهی، بسم‌الله! امام صادقی که وصفش در علم و شاگرد‌پروری زبان‌زد است، حرف‌های اصلی و اصیلش را همین‌طور به هرکس عرضه نمی‌کند. درک آن معارف بلند، سختی‌های خاص خودش را دارد. به اشاره حافظ: «نازپرورد تنعم نبرد راه به دوست عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد»
S
فلمّا ضاق صدری صبرت لب‌ریز شده است؟ (حتّی عیل صبری) باید کاملا برید تا وصل اتفاق بیفتد. تا صبرت لب‌ریز نشده و تا سینه‌ات تنگ نشده، از فرج خبری نیست. حقیقت امن یجیب هم همین بود: هرگاه اضطرار پیش آید، باید منتظر جواب بود.
S
اثر محیط نورانی در منظومه علم خودت را به زحمت نینداز، اساس علم نور است. جان علوم، نورانیتی است که در دل جامعه می تابانند. العلم نور و آن را به هر دلی نمی تابانند. این را امام صادق به صراحت به عنوان بصری فرمود: لَیْسَ الْعِلْمُ بِکثْرَةِ التَّعَلُّمِ إِنَّمَا هُوَ نُورٌ یَقَعُ فِی قَلْبِ مَنْ یُرِیدُ اللَّهُ أَنْ یَهْدِیَه‌ (منیة المرید، ص: ۱۴۹) علم به آموختن نیست، بلکه علم نور است که خدا آن را در دل هرکه هدایتش را بخواهد، قرار می دهد.
S
اثر محیط نورانی در فکر (در اطراف روش‌های ناگفته تحقیق و پژوهش) محمد‌بن‌ادریس شافعی در سال۱۵۰ هجری متولد شده و در سال ۲۰۴هجری فوت شده که مجموعاً ۵۴ سال عمر کرده است، عجیب این است هنگامی که شافعی در مصر فوت کرد، احمد‌بن‌حنبل که وهابی‌ها افتخار می‌کنند که او امام آن‌هاست، پیراهن شافعی را شست و از آبش تبرک جست. ما به ضریح پیغمبر اکرم و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) تبرک می‌جوییم، از نظر آن‌ها شرک است و حال آن‌که امام آن‌ها (احمد‌بن‌حنبل) به آب پیراهن شافعی تبرک جست!
S
سه توصیه مبنایی برای جویندگان علم امام در طلیعه کلامش سه توصیه برای طالبان علم فرموده بود! امام صادق فرموده بود: علم به تعلم نیست، بلکه نوری است که از طرف خداوند بر دل‌ها می‌تابد، اینک اگر طالب علم هستی: ۱. ابتداء از خود حقیقت عبودیت را بخواه. ۲. علم را برای عمل طلب کن. ۳. از خداوند بخواه تا فهم شما را زیاد کند.
S
هم‌پای عنوان می‌توان ۱) هم راه رسیدن به علم امام را یاد گرفت، فقط با این ملاحظه که مسافر در این سفر، خود را به جای عنوان قرار دهد. ۲) هم از تحفه‌ای که نصیب عنوان شده است، بهره ببرد. از تحفه عنوان، شما هم فیض ببرید! هم ماهی‌گیری، هم ماهی!
S
امام گفت: علم به تعلم نیست، بلکه نوری است که از طرف خداوند بر دل‌ها می‌تابد. اینک اگر طالب علم هستی ابتداء از خود حقیقت عبودیت را بخواه، علم را برای عمل طلب کن و از خداوند بخواه تا فهم شما را زیاد کند.
S
دعای مضطر مستجاب است «قید دیگری برای دعا آورده و آن این است که فرموده: «اذا دعاه» وقتی او را بخواند و این برای آن است که بفهماند خدا وقتی دعا را مستجاب می‌کند که داعی، به راستی او را بخواند، نه این‌که در دعا رو به خدا کند و دل به اسباب ظاهری داشته باشد و این وقتی صورت می‌گیرد که امید داعی از همه اسباب ظاهری قطع شده باشد، یعنی بداند که دیگر هیچ کس و هیچ چیز نمی‌تواند گره از کارش بگشاید، آن وقت است که دست و دلش با هم متوجه خدا می‌شود و در غیر این صورت همان‌طور که گفتیم غیر خدا را می‌خواند. پس اگر دعا صادق بود، یعنی خوانده شده فقط خدا بود و بس، در چنین صورتی خدا اجابتش می‌کند و گرفتاریش را که او را مضطر کرده بر طرف می‌سازد.» (ترجمه المیزان، ج۱۵)
S

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۸/۲۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۴۱۷۷-۶-۶
دسته بندی
تعداد صفحات۱۴۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۸/۲۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۴۱۷۷-۶-۶