با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب تعلق اثر محی الدین حائری شیرازی

دانلود و خرید کتاب تعلق

محور و تحول در انسان

۴٫۷ از ۱۵ نظر
۴٫۷ از ۱۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تعلق  نوشته  محی الدین حائری شیرازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تعلق

کتاب تعلق نوشته آیت‌اللّه محی‌الدین حائری شیرازی به موضوع تحول انسان و محورهای مهم آن می پردازد.

 درباره کتاب تعلق

وقتی من متعلق به حد محدودی باشم، از آگاهی‌ام به‌عنوان مانعی بر سر راهم عبور می‌کنم؛ یعنی از روی آگاهی‌ام می‌پَرم و به آن چیزی که به آن تعلق دارم می‌رسم؛ آگاهی‌ام را می‌پوشانم تا مزاحم من نباشد؛ با آگاهی‌ام می‌جنگم برای اینکه به آن آرزوی خودم برسم؛ سعی می‌کنم ندانم و نشنوم و نفهمم؛ سعی می‌کنم در جاهایی که ممکن است چیز تازه‌ای یاد بگیرم، قدم نگذارم تا در راه آن آرزو و تعلق، برای خودم مانعی درست نکرده باشم.

خب، اگر به جای پستی متعلق شدم، دیگر آگاهی من کاری نمی‌کند و به‌عکس، اگر به مقام منیعی متعلق شدم، اما به راه رسیدن به آن آگاهی نداشتم، در اینجا تعلق من مرا به کسب آگاهی وادار می‌کند. تعلقم به آن مطلب عالی و مسئلهٔ اعلا، به من هشدار می‌دهد که بروم وسایل این حرکت را آماده کنم و راهش را بشناسم.

آیت‌اللّه محی‌الدین حائری شیرازی در این کتاب به موضوع تعلقات دنیوی انسان و نقش بازدارنده آنها را در تحول روحی و رشد و کمال انسانی برشمرده و تشریح کرده است.

کتاب در ده جلسه تنظیم شده که جلسه یا فصل دهم آن شامل پرسش و پاسخ‌هایی در این زمینه است.

خواندن کتاب تعلق را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به مباحث اخلاق اسلامی مخاطبان این کتاب‌اند.

بخشی از کتاب تعلق

ویژگی انتخاب صحیح

در حدیثی از علی (ع) نقل شد که اولیا نظر به باطن دارند؛ یعنی انتخابشان انتخابی است مقرون به صحت و انتخاب درست؛ یعنی انتخابی که با انسان تناسب داشته باشد. پس کسی که می‌خواهد برای خودش آرزو کند، اول باید خودش را بشناسد تا بتواند آرزوی متناسب با خودش را انتخاب کند. آرزوی متناسب با انسان یعنی آرزویی که با عمل انسان و با امتداد هستی انسان تناسب داشته باشد. چرا؟ چون این آرزو، قلب معنوی انسان است. هروقت که این آرزو باشد، انسان از قِبَلِ آن آرزو کسب روحیه و کسب قدرت و نشاط می‌کند.

همان‌طوری که قلب با ضربان خودش خون را در میلی‌متر به میلی‌متر بدن انسان، در کل حجم انسان، از لابه‌لای استخوان‌ها گرفته تا به رگ‌های مویینی که در اندرون انسان یا لایه‌های فقرات او قرار دارد، می‌برد تا همهٔ این‌ها تغذیه شوند. آرزوی انسان هم تلمبهٔ اوست که کل حرکات انسان را تغذیه می‌کند.

انسان چشم و زبان و دست و پایش را که حرکت می‌دهد و حتی تخیلات و تفکرات او، همهٔ این‌ها از ضربان آن آرزو تغذیه می‌کند. ضربان آرزو را می‌توان در تکلم انسان، نگاه انسان، راه‌رفتن انسان و خواستن انسان و اندیشیدن انسان پیگیری کرد. همان‌طور که پزشکان ضربان قلب را با فشاردادن یک سرخرگ کنار دست آزمایش می‌کنند و از وضع آن ضربان قلب، وضع جریان و کارکرد قلب را تشخیص می‌دهند، انسان نیز در شیوهٔ کلامش شناخته می‌شود. خداوند در قرآن می‌فرماید:

(...وَ لَتَعْرِفَنَّهُمْ فِی لَحْنِ الْقَوْلِ...).۶۲

منافقان را از لحن کلامشان می‌شناسی؛ یعنی نمی‌تواند نهاد و آرزوی پنهان وجود آن‌ها در لابه‌لای رگهٔ کلمات آن‌ها پنهان بماند. همان‌طور که طبیب با اشاره‌کردن و دست‌گذاشتن بر رگ، وضع قلبی بیمار را می‌داند، طبیب انسانیت هم باتوجه‌به سخن کسی می‌تواند ضربان قلب آرزوی او را پیدا کند و دریابد که او به چه می‌اندیشد و چه چیز را طلب می‌کند و دنبال چه چیز می‌گردد و چه چیز برای او مهم است،.

پس اگر کسی کارهای زیادی انجام می‌دهد و اعمال و افکارش بسیار است، یک آرزو همهٔ این حرکات را تغذیه کند و همه از آن منبع سرچشمه گیرند. پس اگر آن آرزو بود، این حرکات و فعالیت‌ها هست. اگر آن آرزو متوقف بشود مثل قلب انسانی است که متوقف می‌شود که در آن صورت، اول انسان می‌میرد. انسانی هم که آرزویی ندارد، مرده است و حرکات آن‌که در دل آرزویی ندارد، حرکات مذبوحانه است.

فهرست کتاب تعلق

 • جلسهٔ اول: جایگاه اخلاق در اسلام
 • جلسهٔ دوم: محور تحول در وجود انسان
 • جلسهٔ سوم: حب الدنیا رأس کل خطیئه
 • جلسهٔ چهارم: موضع انسان در برابر دنیا و حقیقت خویش
 • جلسهٔ پنجم: نفسانیت
 • جلسهٔ ششم: آرزو
 • جلسهٔ هفتم: ذکر
 • جلسهٔ هشتم: انسان بین دو کشش
 • جلسهٔ نهم: «سیر» و «تیه»
 • جلسهٔ دهم: پرسش و پاسخ
 • یادداشت‌ها

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
حسینی
۱۴۰۰/۰۴/۲۹

مبنایی ترین کتابی که خوندم هر چی میبینیم از تعلقاتمونه، چه خوب چه بد... تحول، تغییر تعلقات انسانه... تبین کامل شعر حافظ تو این کتابه که میگه... غلام همت آنم که زیر چرخ کبود ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است...

کاربر ۳۶۸۷۰۵۲
۱۴۰۰/۰۸/۱۲

این کتاب و امثال این کتاب بسیاری از مشکلات روحی روانی و مشکلات زندگی مارو میتونه حل کنه چون ریشه ای مسائل رو بررسی میکنه و موضوعات رو حل میکنه

Ehsanirani_ir
۱۴۰۰/۱۱/۲۰

واقعاً فوق العاده است این کتاب ... مرحوم حائری با بیانی ساده به ماهیت اخلاق و تعلقات مادی و معنوی انسان پرداخته که ریشه بسیاری از مشکلات ما همین هاست و بانگاه متفاوت دینی قابل درک و حل هستند... از

- بیشتر
کاربر ۴۲۱۷۹۵۰
۱۴۰۰/۱۲/۲۶

عالی حتما بخونید

Alireza
۱۴۰۰/۱۲/۲۸

چند وقت پیش این کتاب رو مطالعه کردم واقعنی لذت بردم هممون احتیاج داریم این کتاب رو بخونیم واقعنی دوای درد روح و روانمونه ... بسیار عالی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۰)
«منِ» هر کسی یعنی تعلق و آرزوی او
محمدرضا میرباقری
ریشهٔ تزلزل انسان، ارتباط او با آرزوهای آسیب‌پذیر است. وقتی به آسیب‌پذیر دل بستی، تو هم آسیب‌پذیر می‌شوی؛
محمدرضا میرباقری
ریشهٔ حرکت انسان آرزوی اوست
محمدرضا میرباقری
سیرشدن از دنیا رأس حرکت انسان و اساس جهت‌گیری و مقدمهٔ آزادی انسان است.
محمدرضا میرباقری
ریشهٔ آرزو دو چیز است: یکی آگاهی انسان، یکی برخورد متعهدانهٔ انسان. اگر انسان با تعقل و با نور با آرزو برخورد کند، درعین‌حال که آن آرزو او را حرکت می‌دهد، خود این حرکت، از طریق رشد آگاهی، موجب تغییر آرزو می‌شود و انسان سیر می‌کند.
محمدرضا میرباقری
اما اگر این آرزو متناسب نبود، تا موقعی که در این امد است رشدش می‌دهد. از این امد که گذشت، این آرزو به‌جای اینکه او را رشد بدهد، او را متوقف می‌کند، حبس می‌کند، خفه‌اش می‌کند. مگر پوستهٔ تخم مرغ حافظ آن نیست؟ مگر پوسته نیست که جوجهٔ درون خودش را حفظ می‌کند؟ تا موقعی که این جوجه هنوز بال و پر نگشوده، این پوسته برایش بهترین است؛ اما همین‌که جان گرفت این پوسته برایش بدترین است. این آرزو تو را حفاظت می‌کند، تا موقعی که زیر شعاع آن هستی؛ اما همین‌که رشد کردی باید عوضش کنی، باید بشکنی این آرزو را. اگر تو او را نشکنی، او تو را خواهد شکست
‌‌‌‌ ‌ ‌
(هُوَ الْأَوَّلُ وَ الْآخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْبَاطِنُ وَ هُوَ بِکلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ).
کاربر ۳۵۹۳۵۴۹
«فَإِنَّ اَلْبُخْلَ وَ اَلْجُبْنَ وَ اَلْحِرْصَ غَرَائِزُ شَتَّی یَجْمَعُهَا سُوءُ اَلظَّنِّ بِاللَّهِ». می‌گوید تو وقتی به خدا بدگمان می‌شوی، ظرفت را پشت به خدا می‌گیری و سوءظن به او داری؛ پس از رحمت او بی‌نصیب می‌شوی. وقتی این‌چنین شدی، بخیل می‌شوی، ترسو می‌شوی، حریص و تنگ‌نظر می‌شوی. ریشهٔ اخلاقیات را اعتقادیات می‌داند. وقتی جهت انسان عوض می‌شود، کل اخلاق انسان عوض می‌شود.
Ehsanirani_ir
«ای آن‌که خانه در ره سیلاب می‌کنی»، تو به این دلیل که خانه‌ات در معرض هجوم این آسیب‌هاست، مضطربی. اگر خودت تیشه برداری و این آرزوی ده‌طبقه را که عمارتی در ذهن توست خودت ویران کنی، قبل از اینکه ویرانش کنند، دیگر ضربه‌ها و زلزله‌ها تکانت نمی‌دهد؛ چون این زلزله‌ها به جان آرزوهای تو می‌افتند و چون تو دل به آرزوها بستی، وقتی آرزو تکان می‌خورد، تو هم تکان می‌خوری. ریشهٔ تزلزل انسان، ارتباط او با آرزوهای آسیب‌پذیر است. وقتی به آسیب‌پذیر دل بستی، تو هم آسیب‌پذیر می‌شوی؛ به لرزه‌پذیر دل بستی، لرزه‌پذیر می‌شوی. انسان اگر وحشت می‌کند، باید ریشهٔ این وحشت را پیدا کند. ریشهٔ آن در آرزوی اوست. از این وحشت دارد که آنچه مدتی به فکرش بوده و به خاطرش زحمت‌ها کشیده و در مسیرش قدم‌ها برداشته است، فرو بریزد. هروقت خطری او را تهدید می‌کند، احساس می‌کند که خطر، «خودش» را تهدید کرده است.
گمنام
«راه یقین» یعنی تمرکز و تأمل در وحدت و دیدن کثرت از دریچهٔ وحدت
کاربر ۳۵۹۳۵۴۹

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۳۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۳/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۴۱-۱۵۹-۲
تعداد صفحات۱۳۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۳/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۴۱-۱۵۹-۲