با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب تشکیلات بهشتی اثر محمدحسین بهشتی

دانلود و خرید کتاب تشکیلات بهشتی

نظرات تشکیلاتی شهید بهشتی

۴٫۴ از ۱۰ نظر
۴٫۴ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تشکیلات بهشتی  نوشته  محمدحسین بهشتی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تشکیلات بهشتی

کتاب تشکیلات بهشتی نوشته محسن ذوالفقاری است. این کتاب مجموعه نظرات شهید بهشتی درباره فعالیت‌های تشکیلاتی است. در این کتاب می‌خوانید چطور شهید آیت‌الله دکتر بهشتی، در فهم اهمیت، جایگاه و نقش تشکیلات در حرکت به‌سمت جامعه‌ای که آرمان‌های مردم در آن تبلور پیدا می‌کند از دیگران بسیار جلوتر بوده‌اند.

شهید بهشتی، ماه‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، بنابر تجربهٔ چندین‌وچندساله‌ای که در زمینهٔ فعالیت‌های اجتماعی-سیاسی داشت؛ ضرورت کار تشکیلاتی و ایجاد تشکلی اسلامی را احساس کرد و سرانجام بعد از موافقت امام خمینی (ق) در ۲۹ بهمن ۱۳۵۹ به‌همراه تعدادی دیگر از همفکران خود تشکلی به نام «حزب جمهوری اسلامی» تأسیس کرد.

این کتاب نظرات این شهید بزرگوار را درباره فعالیت‌های تشکیلاتی بیان یم‌کند.

خواندن کتاب تشکیلات بهشتی را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان و فعالان علوم سیاسی پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب تشکیلات بهشتی

ما باید بدانیم هر کار دیگری هم در این دنیا بخواهیم بکنیم، باید دسته‌جمعی باشد. پس قبل از هر چیز و در هر میدانی، اگر ما شیوهٔ کار دسته‌جمعی را زیاد و به آن عادت بکنیم، نه‌تنها ضرر نکرده‌ایم، بلکه نفع فراوان هم برده‌ایم. برای اینکه یک شکل جامع به این نوع کارهای دسته‌جمعی که بر محور هدف‌های مشترک است، بدهم این عنوان را برایش انتخاب کرده‌ام: تجمع بر محور هدف‌های مشترک. مخصوصاً اگر هدف‌ها، هدف‌هایی باشد برتر از سطح دفاع شخصی و منافع اقتصادی؛ یعنی بر محور هدف‌های انسانی مشترک، کارهایی به حق ارزنده است که باید به آن توجه شود.

«بنیاد رفاه» واحدی است که بر این اساس به وجود آمده است و خواستار یک چنین تجمعی بوده است. امروز هم خواستار یک چنین تجمعی هست. در روزهایی که این جمعیت بنیانگذاری می‌شده، من در خدمت دوستان نبوده‌ام، اما اغلب دوستانی را که نخستین بار در این راه کوشیده‌اند می‌شناسم و با طرزفکر و بینش و روحیهٔ آن‌ها آشنا هستم.

به‌طور سربسته می‌توانم بدانم و بفهمم و در طی این مدت تماس نسبی هم با تفصیل بیش‌تر دریافته‌ام که گروهی از دوستان بر محور هدف‌های عالی انسانی، خواسته‌اند دور یکدیگر جمع باشند و کاری دسته‌جمعی انجام دهند. این‌ها مسلمانند و از اسلام، این شعار ارزنده را در جان و دلشان جا داده‌اند که: «یدالله مَعَ الجَماعَه». دست خدا پشتیبان جمعیت‌ها و مردمی است که با یکدیگر، در یک صف باشند. خداوند نه‌تنها مردمی را که در راه دین صفی محکم، در راه جنگ و جهاد در راه خدا به‌وجود می‌آورند، دوست دارد: (اِنَّ الله یُحِبُ الذّینَ یُقاتِلونَ فی سَبیلِهِ صَفّاً کَانَّهُم بُنیانٌ مَرصُوص)، بلکه خداوند مردمی را که به جماعت نماز می‌گزارند، با جماعت حج می‌گزارند، با جماعت سفر می‌کنند و با جماعت زندگی می‌کنند، ضیافت و مهمانی می‌کنند و با جماعت می‌کوشند، را دوست دارد. کوششی از هر قبیل!

وعدهٔ خدا این است: پیروزی از آن کسانی است که به‌صورت دسته‌جمعی کار کنند. «ید» یعنی دست، «یدالله» یعنی دست خدا. ما که به خدای دست و پادار معتقد نیستیم. «دست»، نشانهٔ قدرت است. در اصطلاح معارف اسلامی هم دست خدا یعنی قدرت خدا. قدرت بی‌پایان خدا با جماعت است. چه پشتوانه‌ای از این بالاتر و محکم‌تر؟ به یک شرط؛ به شرط اینکه این قدرت بی‌پایان را مثل هر چیز دیگر، تنها در خارج از دایرهٔ خودمان جستجو نکنیم. این سرچشمهٔ قدرت بی‌پایان الهی، مانند یک رشتهٔ باریک آب، در درون هستی هر یک از ما جریان دارد و اگر این آب‌ها و جویبارهای باریک از سرچشمهٔ بی‌پایان قدرت و توانایی که درون هر یک از ما جاریست به هم بپیوندد، رودخانه‌ای بس نیرومند و مظهری از مظاهرقدرت خدا می‌شود؛ مظهری بزرگ! «یدالله مَعَ الجَمَاعَه» را این‌طور بفهمیم. آن وقت ببینیم جماعت چه کسانی هستند؟ مختصات کار دسته‌جمعی چیست؟ و چه کاری را می‌توان «کار دسته‌جمعی» نام داد؟

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
کاربر ۱۵۲۶۸۷۲
۱۴۰۰/۰۴/۲۷

خواندش رو حتما به جوانان انقلابی توصیه می کنم.

setayesh
۱۴۰۰/۰۸/۲۶

خارق العادست ،بهشتی اسطوره کار تشکیلاتی بوده!

habib
۱۴۰۰/۱۱/۱۱

کتاب عالی برا هرکسی که میخواد تشکیلاتی باشه

میلاد نیک عهد
۱۴۰۰/۰۹/۱۶

سلام پول از من کم شد، ولی هنوز نمیشه دانلود کرد

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۷)
اگر به دنبال حرفی، عمل نباشد، سرگرمی است؛ حجاب است؛ غفلت است. در حد لزوم حرف بزنیم!
محمدرضا میرباقری
صاحبان ایمان و تقوا اگر از کاری سردرنیاورند، هرگز مسئولیت آن را نمی‌پذیرند؛
محمدرضا میرباقری
در تشکیلات کمترین لغزش هم بزرگ است
محمدرضا میرباقری
ما به یک تشکیلات نیرومند خلاقِ هماهنگِ منسجم نیازمند هستیم که در آن استعدادها یکدیگر را بیابند؛ محل تلاقی استعدادها، محل شناسایی متقابل استعدادها باشد و در آنجا استعدادها زمینهٔ شکوفایی پیدا کنند و محیطی مناسب برای همکاریِ هماهنگ پیدا کنند.
محمدرضا میرباقری
وقتی می‌گوییم اخلاص، می‌کوشیم آهنگ الهی بودن و برای خدا بودن را در کارهایمان بالا ببریم؛ همان تقرب الی الله.
محمدرضا میرباقری
جامعهٔ اسلامی جامعهٔ مردم فضول است؛
محمدرضا میرباقری
ما باید بدانیم هر کار دیگری هم در این دنیا بخواهیم بکنیم، باید دسته‌جمعی باشد. پس قبل از هر چیز و در هر میدانی، اگر ما شیوهٔ کار دسته‌جمعی را زیاد و به آن عادت بکنیم، نه‌تنها ضرر نکرده‌ایم، بلکه نفع فراوان هم برده‌ایم.
محمدرضا میرباقری
حزب در حقیقت عبارت است از یک گروه سازمان‌یافته در رابطهٔ تام با ولایت فقیه برای برنامه‌ریزی و اجرا.
محمدرضا میرباقری
سرمایه‌های اندک در برابر غول‌های تجارت دنیا کاری از پیش نمی‌برد. نیروهای پراکنده در برابر قدرت‌های عظیم محکوم است. تحقیقات علمی وسیع بدون همفکری و همکاری به ثمر نمی‌رسد و طرح‌های بزرگ در زمینهٔ خدمات و فعالیت‌های اجتماعی با نیروی انسانی پراکنده و سرمایه‌های مالی محدود عملی نیست.
محمدرضا میرباقری
این نهضت و انقلاب با حضور همگانی مردم و عوام به‌سمت درهم‌شکستن نیروی دشمن جلو می‌رود و احیاناً وقتی از رهبری واحدِ آگاهِ شجاعِ قاطع برخوردار باشد به پیروزی‌های ارزنده‌ای هم دست می‌یابد و می‌رسد؛ اما نگه‌داشت این پیروزی در خط اصیل مبارزه، به‌خصوص پس از پیروز شدن و مسئولیت‌ها را برعهده گرفتن، شرطش این است که نیرویی سازمان‌یافته و متشکل، دارای مواضع مشخص و روشن و خطی آینده‌نگر و برنامه‌هایی متناسب با نیازها، مسئولیت را برعهده بگیرد و این نیروی متشکل نیرویی باشد، متکی به همان مردمی که مبارزه کردند. بنابراین، داشتن تشکیلات سیاسی-اجتماعی دارای فرهنگ اصیل انقلاب و مورد اعتماد مردم و برخوردار از پایگاه توده‌ای و مردمی، شرط موفقیت در تداوم یک مبارزه و انقلاب است.
maryhzd

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۴۱-۰۴۵-۸
تعداد صفحات۲۸۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۴۱-۰۴۵-۸