با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود اثر جاناتان کرشنرoff

کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود

نویسنده:جاناتان کرشنرمترجم:نریمان افشاریانتشارات:نشر بیدگلسال انتشار:۱۳۹۶تعداد صفحه‌ها:۳۸۰ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۱از ۷ رأیخواندن نظرات
انتشاراتنشر بیدگل

سال انتشار۱۳۹۶

تعداد صفحه‌ها۳۸۰ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود

کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود نوشته گراتان کرشنر است که با ترجمه مهران افشاری منتشر شده است. این کتاب به جامعه، سیاست و سینمای دهه‌ی هفتاد آمریکا می‌پردازد و تاثیر آن بر هنر را بررسی می‌کند.

درباره کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود

رویدادها و جریان‌های بزرگ هنری عمدتاً از دل بحران‌های سیاسی‌ـ‌اجتماعی پدید آمده‌اند. سینمای دهه هفتاد هالیوود نیز در عین این که از سینمای اروپا و بزرگان آن متأثر بود، اما در بطن خود واکنشی بود به بحران‌های عمده داخلی آمریکا. بحران‌های سه‌گانه جنبش حقوق‌مدنی، جنبش زنان و پیامدهای جنگ ویتنام از بزرگترین مشخصات دورانی بودند که نه با این نام‌ها بلکه بیشتر با نام یک شخصیت خاص شناخته می‌شود: دوران نیکسون. نویسنده کتاب حاضر که بیشتر یک استاد اقتصاد سیاسی است تا یک سینما نویس، معتقد است که ریچارد نیکسون به طور مستقیم یا غیرمستقیم در غالب فیلم‌های مطرح دهۀ هفتاد حضور دارد. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم آنچه که در این کتاب با عنوان سینمای دهۀ هفتاد به آن پرداخته می‌شود واکنش نسلی از هنرمندان جامعه آمریکا به دوران نیکسون و میراث اوست.

خواندن کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به سینما پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود

این ادعا که در دههٔ پس از ۱۹۶۷ چیزی جدید و خاص در هالیوود ظهور کرد ادعای تازه‌ای نیست. چنین ادعایی در بین جمعیت پژوهشگران و منتقدان سینمایی آمریکا به رسمیت شناخته می‌شود. در واقع بسیاری آن را گاه و بی‌گاه تأیید می‌کنند. مثلاً اورسن ولز می‌گفت که تهیه‌کنندگان هالیوود «به‌شکلی جنون‌زده برای جوانان پااندازی می‌کردند» زیرا «نمی‌توانستند تظاهر کنند که به‌جز درک جوان بودنِ بازار فهم دیگری از وضعیت بازار دارند.» نتیجه این شد که «فیلمسازان بسیار جوان کنترل کامل کار خود را در اختیار داشتند.» و ولز که در طی دهه‌ها فعالیت درهای استودیوها به‌کرّات به رویش بسته شده بود، حالا به‌شکلی قابل‌فهم باتردید به اوضاع می‌نگریست. او موقعیتی را می‌دید که «کمی مسخره و درعین‌حال برای آیندهٔ سینمای آمریکا نویدبخش بود.»(۲)

مسلماً چیزی از خلأ پدید نمی‌آید. سینمای دههٔ هفتاد ویژگی‌های خود، فرهنگ خود و دغدغه‌های خاص خود را دارد، اما همهٔ این‌ها بدون پایان یافتن رژیم سانسور حاکم که در صورت تداوم محتوای این آثار را محدود می‌کرد، به‌وجود نمی‌آمد. نظام سانسور جامع سینمای آمریکا از نخستین روزهای پیدایش تا سال ۱۹۶۶ تعیین‌کنندهٔ همیشگی محتوای فیلم‌های هالیوودی بود. هواداران فیلم‌های کلاسیک می‌توانند شهادت دهند که آدم‌های دوران قدیم (دست‌کم آدم‌های فیلم‌ها) کفر نمی‌گفتند، رابطهٔ جنسی نداشتند، و چندان هم دچار جراحت و خون‌ریزی نمی‌شدند؛ این سه ممنوعیت بزرگ و آشکار فهرست بلندبالای تابوهای آن دوران در پرداختن به مسئلهٔ نژاد، جنایت، مواد و گرایش جنسی را تحت‌الشعاع قرار می‌دادند. این واقعیت که فیلم‌ها حالا می‌توانند دنیوی‌تر، خشن‌تر و در رابطه با روابط جنسی بی‌پرده‌تر باشند هزینه‌هایی در پی داشته است. در دوران سانسور عدم توانایی در سخن گفتن صریحݨݨْ فیلمسازان را ترغیب می‌کرد که دست به دامان نشانه‌ها و تمهیدات بصری‌ای شوند که اساساً با ویژگی‌های رسانه همخوان بود؛ آن‌ها با این کار ظرافت و مهارت به‌بار می‌آوردند و گاه حتی مهارت در برخی تکنیک‌های داستان‌گویی بصری را نیز توسعه می‌دادند ــــ مهارت‌هایی که وقتی به‌راحتی بتوان هر چیزی را گفت یا نشان داد دیگر ضرورتی نداشتند. و پس از دوران سانسور، آزاد شدن مسئلهٔ سکس و خشونت نوعی مسیر ناگزیر ایجاد کرد، چراکه قدرت فیلم‌ها برای شوکه کردن و تحریک کردن بسته به میزان بدیع بودن و خشن بودنشان فشاری مداوم برای پیشی گرفتن از اسلافشان ایجاد می‌کرد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۳)
ملویل که از عشاق پرشور سینما بود نخستین فیلمش، خاموشی دریا (۱۹۴۹) را با سرمایهٔ ناچیز شخصی و خارج از سیستم استودیویی فرانسوی جلوی دوربین برد. از دید ترک‌های جوان این دستاوردی الهام‌بخش و قهرمانانه بود و چیزی جز دهن‌کجی به نظام مسلط صنعت سینما نبود که قدرت و امکان تولید را در اختیار گروهی خاص قرار داده بود و مابقی استخدام‌شوندگان و کارآموزان برای ساختن فیلم خود باید مطیعانه سلسله‌مراتب حاکم را می‌پیمودند.
شهرام صفاری زاده
تروفو و گدار همواره در جست‌وجوی ترفندهای بصری خیره‌کننده بودند؛ رنه فیلم‌هایش را به شیوه‌ای کم و بیش کلاسیک فیلمبرداری می‌کرد، اما دست‌کاری در زمان را تجربه می‌کرد؛ رومر به استفاده از نماهای طولانی، دوربین ساکن و لنزهایی که نزدیک به دید انسان بود شهرت داشت. اما در پس این تفاوت‌ها بدون شک مجموعه‌ای از ارزش‌های مشترک سینمایی نهفته بود. و فراتر از این‌همه، آن‌ها در جست‌وجوی سینمایی «واقع‌گراتر» بودند. به قول ژان دوشه که از شرکت‌کنندگان در این جنبش بود، چیزی که بیش از هر چیز ارزش داشت «حقیقت بود، که به لحاظ اخلاقی برتر از خوبی و به لحاظ زیبایی‌شناختی فراتر از زیبایی بود.»
شهرام صفاری زاده
به عقیدهٔ تروفو (و همراهانش) کارگردان باید مؤلف فیلم باشد ــــ یعنی هم سازنده و هم منشأ صدا و بینش هنری اصلی فیلم. واکنش بازن به دیدگاه تروفو بیش از همدلی بود، بااین‌حال متن را به او پس داد و از او خواست که آن را با لحنی ملایم‌تر بازنویسی کند.
شهرام صفاری زاده