با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عاشقانه‌های ادبیات ترکمن

دانلود و خرید کتاب عاشقانه‌های ادبیات ترکمن

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عاشقانه‌های ادبیات ترکمن  نوشته  سارا بهزاد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب عاشقانه‌های ادبیات ترکمن

کتاب عاشقانه‌های ادبیات ترکمن نوشته دکتر سارا بهزاد است این کتاب مجموعه‌ای از آثار قوم ترکمن را گردآوری کرده است و تک تک به تحلیل و بررسی آن‌ها پرداخته است. این کتاب روایتی از مردمی که پر از داستان و روایت هستند.

درباره کتاب عاشقانه‌های ادبیات ترکمن

در فصل اوّل این کتاب: «آشنایی با قوم ترکمن»، به معرّفی کلّی مردم ترکمن می‌پردازد. در این فصل، دو موضوع ازدواج و موسیقی ترکمن را بیشتر توضیح داده‌ می‌شود زیرا این دو مبحث پیش‌نیاز اوّلیه برای درک موضوع روابط دلدادگی در محیط ترکمن‌ها و نیز اهمیّت نقل داستان‌های عاشقانه در سنّت موسیقیایی این قوم است. موضوع سخن در فصل دوّم: «ادبیّات ترکمن»، ارائه‌ی تاریخ مختصر ادبیّات ترکمن و بیان ویژگی‌های ادبیّات نوشتاری و شفاهی آن است. در فصل سوّم اثرپذیری ادبیّات ترکمن از ادبیّات فارسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل چهارم با عنوان «شاعران و موضوع عشق» به بیان عشق واقعی هفت تن از شاعران مشهور تاریخ ادب ترکمن می‌پردازد. فصل پنجم «درباره‌ی داستان‌ها» نام گرفته و در خصوص قالب، مولف، اصل و منشأ داستان‌ها، محتوا و بن‌مایه‌ها، قهرمانان و سایر موضوعات گوناگون مرتبط با داستان‌ها اطّلاعاتی را ارائه می‌دهد. فصل ششم را به معرّفی داستان‌های مردمی اختصاص داده شده که اصل آن‌ها از زبان «بخشی‌ها» (آوازخوانان ترکمن) گردآوری شده و به چاپ رسیده است. داستان‌های این فصل عبارتند از: ۱- صایاد و همراه ۲- حورلقا و همراه ۳- شاه‌صنم و غریب ۴- هلال‌آی و غریب ۵- اصلی و کرم ۶- آرزی و قنبر ۷- عاشق چانگلی و بی‌بی‌گلین ۸- قاسم اوغلان ۹- گوراوغلی و آغایونوس ۱۰- ارحسن و تلّی‌خان ۱۱- به‌یه‌رک و چیچک ۱۲- قان‌تورالی و سالجان ۱۳- گوهرقیز و شیرعلی بگ. در فصل هفتم، تعداد یازده عنوان از داستان‌های صاحب مولّف گنجانیده شده است. این آثار محصول ادبیّات مکتوب ترکمنی می‌باشد و بیشتر از ادبیّات فارسی اقتباس شده است: ۱- لیلی و مجنون ۲- یوسف و زلیخا ۳- گل و بلبل ۴- شاه‌بهرام و بالاحسن ۵- ورقه و گلشاه ۶- سیف‌الملک و مدح‌الجمال ۷- گل و صنوبر ۸- رای چینی ۹- زهره و طاهر ۱۰- طالبی و صاحب‌جمال ۱۱- آینه و ملّا. در فصل هشتم در حدّ توان کوشیده‌ایم که برخی از روایات شفاهی عاشقانه را که منجر به بوجود آمدن آواز یا آهنگی شده‌اند را گردآوری نماییم.

خواندن کتاب عاشقانه‌های ادبیات ترکمن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات عامیانه ایران پیشنهاد می‌کنیم

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۱۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۹,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۲/۲۲
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۳۴-۱۴۷-۳
تعداد صفحات۴۱۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۹,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۲/۲۲
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۳۴-۱۴۷-۳