با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اصول خبرنویسی

دانلود و خرید کتاب اصول خبرنویسی

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اصول خبرنویسی  نوشته  اکبر نصراللهی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب اصول خبرنویسی

اکبر نصراللهی، پژوهشگر مطالعات رسانه است.

با توجه به اهمیت اخبار و اطلاع‌رسانی و پیدایش رسانه‌های الکترونیکی و رقابت بین رسانه‌های خبری، بی توجهی و کوچکترین غفلت هر رسانه در زمینه خبررسانی به حذف آن از عرصه اطلاع‌رسانی یا کم اثر بودن آن منتهی می‌شود.

بنابراین آموزش و تربیت خبرنگاران با ذوق، جسور و متعهد کاری است که رسانه‌های در عرصه رقابت به انجام آن می‌پردازند.

اعتماد مخاطبان به رسانه‌ها و اعتبار آنها از دغدغه‌های مهم و سرمایه اصلی دست‌اندرکاران هر رسانه است و دست‌اندرکاران رسانه‌ها، از جمله خبرنگاران زمانی موفق به کسب این سرمایه می‌شوند که آموزش و تخصص لازم را برای تولید اخبار و انتشار آن فراگیرند.

بنابراین خبرنگاران برای جلب اعتماد مخاطبان باید با بهره‌گیری از دانش و هنر این رشته و فراگیری اصول نگارش خبر، خبرهای مورد نیاز مخاطبان را با رعایت اصول صحت، جذابیت و جامعیت در کمترین زمان ممکن انتشار دهند.

«اصول خبرنویسی: شناخت، جمع آوری و انتشار اخبار» در شش بخش با عناوین آموزش، شرط حضور موثر خبرنگاران و ادامه بقای رسانه‌ها، شناخت تحریریه‌های خبری و روند انتشار خبر، مراحل سه گانه تهیه و انتشار خبر، لید خبر، اصول اساسی نگارش متن خبر و تیتر، خلاصه خبر و عناوین تدوین شده است.

در بخش نخست نویسنده ضمن تشریح اهمیت آموزش خبرنگاران، ویژگی‌هایی چون ذوق و استعداد برای کار روزنامه‌نگاری، توجه به واقعیت‌ها و ساده‌نویسی، ارتباط مستمر با مردم و مسئولان، داشتن حس مسئولیت اجتماعی و روحیه جسارت و خطرپذیری، تعصب کاری، احترام به ادیان و فرهنگ مردم و رعایت عفت عمومی را برای خبرنگاران ضروری می‌داند.

در بخش بعدی نویسنده با توجه به اهمیت شناخت روند تولید و انتشار اخبار در رسانه‌های الکترونیکی و مکتوب به چگونگی کسب خبر و منابع خبری رادیو و تلویزیون پرداخته است.

در بخش سوم مراحل سه‌گانه تهیه و انتشار خبر را بیان می‌کند.

در بخش چهارم نیز که به بحث لید اختصاص دارد، ضمن بیان تعریف و اهمیت لید و فرق آن با مقدمه و تیتر، انواع لید از نظر محتوا، عناصر و موضوع همراه با مثال معرفی می‌شود.

در بخش پنجم نویسنده به متن، سابقه و منبع خبر و معرفی افراد و چگونگی کاربرد صفت در خبر توجه می‌کند و در بخش ششم با توجه به اهمیت تیتر، خلاصه خبر و عناوین در خبرهای مطبوعاتی و رادیو و تلویزیونی، ابعاد، انواع و قواعد نگارش آنها را بررسی می‌کند.

این اثر که حاصل تحصیل و تدریس نویسنده در دانشگاه‌های مختلف و تجربه حرفه‌ای وی در مطبوعات است برای خبرنگاران و علاقمندان به حوزه خبرنگاری بسیار ارزشمند است.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۱۰/۱۷
شابک۹۶۴-۳۷۶-۹۶۲-۸
دسته بندی
تعداد صفحات۱۷۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۱۰/۱۷
شابک۹۶۴-۳۷۶-۹۶۲-۸