دانلود و خرید کتاب شهیدان دیالمه و آیت در چند پرده (مجموعه‌ی آنچه گذشت جلد هفتم) وحید خضاب
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب شهیدان دیالمه و آیت در چند پرده (مجموعه‌ی آنچه گذشت جلد هفتم) اثر وحید خضاب

کتاب شهیدان دیالمه و آیت در چند پرده (مجموعه‌ی آنچه گذشت جلد هفتم)

معرفی کتاب شهیدان دیالمه و آیت در چند پرده (مجموعه‌ی آنچه گذشت جلد هفتم)

«شهیدان دیالمه و آیت در چند پرده» جلد هفتم از مجموعهٔ هشت جلدی «آنچه گذشت» سوره مهر است. این مجموعه تلاشی چهار ساله است برای توصیف و تحلیلی جدید در تاریخ‌نگاری معاصر که بر مبنایِ دشمن‌شناسی در اسلام تهیه و تنظیم گردیده است. در این هشت جلد تلاش شده با شیوه‌ای جدید ابعاد پیچیدهٔ رفتار علیه حاکمیت توحیدی، از درون حاکمیت و تابعین آن در ساحت‌های گوناگون مورد کاوش قرار گیرد و برای این کار از روابط نشانه‌شناسانه در ارائه مفاهیم استفاده شده و موضوعات از وجوه گوناگون و به شکل مجموعه مقالات کوتاه مورد بررسی قرار گرفته است، حاصل مجموع مطالب ارائه شده؛ فهمی از دشمنی علیه یک حقیقت تاریخی و تحلیلی مستند بر جریان تاریخ انقلاب اسلامی در وجوه گوناگون است؛ شخصیت‌های علیه حاکمیت و تطوّر و تبدیل آن‌ها، جریان‌های سیاسی و تحولات و دیدگاه‌ها، شخصیت‌های انقلابی و پیشرو در تبیین انقلاب اسلامی با دیدگاهی جهانی، که به مقابله با این دشمنی پرداخته و شهید شده‌اند. مقالهٔ اول به بررسی تفصیلی زندگی و مواضع شهید دیالمه از ولادت تا شهادت، می‌پردازد. بیشتر منابع این مقاله، برگرفته از مجموعه مصاحبه‌هایی است که آقایان حجت احمدی و محمدمهدی خالقی (که دو تن از محققان، پژوهشگران و مستندسازان پرتلاش مشهد هستند) پس از زحمات و پیگیری‌های فراوان با خانواده و دوستان شهید انجام دادند. دومین مقاله اختصاص دارد به بررسی اجمالی زندگی سید حسن آیت. در این مقالهٔ کوتاه، سعی شده مهم‌ترین نقاط زندگی سید حسن آیت مروروار بررسی شود تا تصویری کلی از روند زندگی این شخصیت سیاسی فعال در ذهن خواننده نقش ببندد. در سومین مقالهٔ این مجموعه، به یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که منتقدان در مورد شهید آیت مطرح می‌کنند، پرداخته شده است. موضوع همسویی آیت و مظفّر بقایی. اما تلاش نویسنده بر آن بوده که علیرغم وجود خاطرات فراوان برای ردّ این اتهام، وضوح اختلافات مبنایی آیت و بقایی، و همچنین همگامی این شهید با نهضت امام بر اساس اسناد ساواک به اثبات برسد. مقالهٔ چهارم انگشت گذاشته بر یکی از کلیدی‌ترین اتهاماتی که در دورهٔ حیات سید حسن آیت و حتی پس از شهادت او (و تا به امروز)، همواره برای ایجاد گرد و غبار پیرامون مشی و روش مبارزاتی وی استفاده می‌شده است. ماجرای موسوم به «نوار آیت»، موضوع این مقاله است و تلاش بر آن بوده که هرچند به اجمال، با توجه به متن منتشره در رسانه‌های مخالف آیت (روزنامه انقلاب اسلامی و نشریهٔ مجاهد) به اتهام اصلی آیت در این قضیه پاسخ داده شود.
زندان الرشید؛ خاطرات رئیس ستاد سپاه ششم نیروی زمینی سپاه سردار علی اصغر گرجی زاده
محمدمهدی بهداروند
ناگفته های جنگ
احمد دهقان
گمشده من‏‫: سرگذشت قرارگاه سری نصرت و نقش شهید علی هاشمی به روایت دکتر محسن رضایی‏‫
محمدمهدی بهداروند
دیالمه
محمدمهدی خالقی
چه کسی ماشه را خواهد کشید؟؛ ب‍ر اس‍اس‌ زن‍دگ‍ی‌ ش‍ه‍ی‍د غ‍لام‍ع‍ل‍ی‌ پ‍ی‍چ‍ک‌ (قصه‌ی فرماندهان: جلد دوازده)
رحیم مخدومی
اینجا فتنه‌ای رخ داده است
محمدحسن روزی‌طلب
به سختی پولاد به نرمی لبخند؛ روایتی داستانی از زندگی شهید اسدالله لاجوردی (قهرمانان انقلاب ۱۶)
ساسان ناطق
یادداشت ها
احمد دهقان
بابانظر: خاطرات شفاهی شهید محمدحسن نظرنژاد
سیدحسین بیضایی
مصطفی چمران: مردی برای تمام فصول
نرگس علی مردانی
غواص‌ها بوی نعنا می‌دهند
حمید حسام
در لباس مرجعیت (مجموعه آنچه گذشت جلد دوم)
سیدمحمدحسین آل صاحب فصول
تجلی بصیرت: مروری بر اقدام انقلابی جریان دانشجویی و مواضع امام خمینی (قدس‌سره) در تسخیر لانه جاسوسی
علی جعفری هُرستانی

نظرات کاربران

هدهد
۱۳۹۸/۰۳/۰۶

از شهید بزرگوار عبدالحمید دیالمه آثار خوبی به جا مونده خیلی خوبه طاقچه بگذاره، هم چنین کتاب های خوبی درباره زندگی ایشون نوشته شده، حیفه که داخل طاقچه نیست. ایشون شخصیت فوق العاده ای دارند یک جوان به شدت مذهبی و

- بیشتر
سیّد جواد
۱۳۹۹/۰۸/۲۰

کتاب ۳۲۴ از کتابخانه همگانی، کتاب شامل چهار مقاله است که مقاله اول راجع به شهید دیالمه است و تقریبا مفصل بحث کرده و سه مقاله بعدی راجع به شهید آیت است که مختصر هستند ولی مفید. مطالعه این کتاب برای علاقه

- بیشتر
لبیک یا زهرا(س)
۱۳۹۸/۰۲/۲۰

شهیدی که خیلی مظلومند.خیلی چیز ها باید ازشون یاد بگیریم از جمله بصیرت.کتاب خیلی خوبی بود ولی فقط یه قطره از دریا.

گل نرگس
۱۳۹۹/۰۹/۲۱

پیشنهاد می کنم حتما همگی بخوانید👌 واقعا عجب جوان شجاع و دلیری بودن چقدر دقیق و با صراحت و بدون هیچ ترسی ضد انقلاب هارو معرفی می کردن حتی اگر رئیس جمهور باشد‌. ۲۶ سالش بود و نماینده مجلس شد اما

- بیشتر
کاربر
۱۴۰۱/۰۵/۱۷

فقط بخش مربوط به شهید دیالمه رو خوندم، عالیه، چون احتمالا برای شما هم خیلی عجیبه چنین حرف هایی (تفکر شهید دیالمه) در اول انقلاب و حتی سال های قبل از اون وجود داشته! واقعا حرف‌هاشون، واقعیت و حسرت،های چند

- بیشتر
مسیح یاسری
۱۴۰۰/۰۷/۱۰

خیلی جالب است آقای خضاب مترجم است. کارش ترجمه است ناگهان تبدیل میشود به تاریخ نگار😅 یعنی کس دیگری نبود که بتواند لا اقل ورود به بحث تاریخی را بلد باشد؟ یا لا اقل چند کتاب معتبر تارخ کلاسیک را خوانده باشد

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۲۹)
تقوای وحید در زمانی که باب توجیه برای گناه باز بود، می‌گوید: «بعد از یکی از سخنرانی‌ها، چند خانم که بیشترشان بدون حجاب بودند، ایستاده بودند و ایشان به سؤالاتشان جواب می‌داد و در تمام مدت سرش پایین بود. بعد از اینکه خانم‌ها رفتند جلو رفتم و پرسیدم شما که به این خانم‌ها نگاه نمی‌کنید، احساس نکنند شما خشک هستید و سخنانتان اثر نکند. گفت: من به چهره آن‌ها نگاه نمی‌کنم تا خداوند به من نگاه کند.»
مهر دلدارها
مردم، بدانید بنی‌صدر رفت، اما «بنی‌صدرسازان» هنوز هستند.
Fatemeh Eshghabadi
از آنجا که تزکیه بر تعلیم مقدم است، وجود برنامه‌هایی برای خودسازی معنوی از اصلی‌ترین تکالیف وحید برای خود و دوستانش بود. رفت و آمد با وحیدی که نماز شبش ترک نمی‌شد، و بسیاری از مستحبات و مکروهات را رعایت می‌نمود، به یقین روی اطرافیان تأثیرگذار بود
mahsa
او پس از انقلاب می‌گفت: «در یک جامعه اسلامی باید هر کسی بتواند هر کتابی را که خواست منتشر کند؛ با این شرط که نقد کتاب همراه آن چاپ شود. اگر این برنامه در جامعه ما اجرا شود، به شما قول می‌دهم در عرض شش ماه هیچ کس دیگر کتاب نمی نویسد چراکه ۹۰% از کتاب‌هایی که امروز نوشته می‌شوند مبنای اسلامی ندارند و هر کس هر چه دلش می‌خواسته نوشته است. بهترین راه این است که ما یک گروه نقد و بررسی ایجاد کنیم که همه کتاب‌ها به این مرکز داده شود و در صورت لزوم نقد گردد، سپس نقد هر کتاب در انتهای آن همراه کتاب چاپ گردد.» در همین راستا نسبت به آنان که با بیان و قلم، خود را اسلام‌شناس معرفی می‌کردند، حساسیت ویژه‌ای داشت و معتقد بود: «خط استشراق با اهداف استعماری می‌کوشد تا با تربیت نیروهایی به نام اسلام‌شناس علیه اسلام حقیقی به جنگ بیاید.
hosainmohammadi17
«گاهی اوقات ممکن است بگویید امام امر به سکوت کرده‌اند. درست است، امر به سکوت می‌کنند ولی در کنارش هم می‌گویند مردم باید از مسائل پشت پرده آگاه شوند. می‌گویند وحدت باشد، صفوف متشکل باشد. معنایش این نیست که مردم نفهمند چه خبره؟ منظور این است که مردم در مقابل هم موضع نگیرند. حرف بنده را هم بشنوند، حرف دیگری را هم گوش کنند، تحلیل و بررسی کنند آن وقت است که مردم آماده می‌شوند تا بگویند اگر راست می‌گویید بیایید بنشینید و حرف‌هایتان را بزنید تا ما ببینیم کدام یک از شما راست می‌گوید.»
mahsa
او یکی از ابعاد مهم شخصیتی امام را هم معنویت ایشان دانسته و چه زیبا گفت که: «فریادهای امام خمینی، انعکاس ناله‌های شبانهٔ او در محراب عبادت است.»
mahsa
«کتاب‌های مختلفی به دست ما می‌رسید. یکی‌یکی را نقد می‌کرد. مثلاً می‌گفت این ارزش خواندن ندارد یا این یکی را باید با دید انتقادی خواند. نقاط قوت و ضعف کتاب‌ها را می‌گفت. با سن پایینش تسلطش بر مطالب کتاب‌ها بسیار خوب بود.»
mahsa
«این شرایط فعلی روشن است. من از ابتدا هم گفته بودم این‌ها (سازمان مجاهدین خلق) نهایت خط می‌رسند به همین جایی که الان رسیدند. و حرکت بعدیشان فقط مسئله ترور خواهد بود. یعنی این‌ها شروع می‌کنند یک سری ترورهایی را در سطح نیروهای شاخص مملکتی انجام دادن. و این‌ها عملاً الان به یک بن‌بستی رسیده‌اند که هیچ راهی ندارند و هیچ کاری نمی‌توانند بکنند. یا باید بگذارند زمینه‌های فکری‌شان را کنار و بیایند شروع کنند از این طرف عمل کردن، که عملاً نمی‌توانند این کار را بکنند. یا اینکه تا آخر خط به عنوان مبارزه مسلحانه بروند.»
Fatemeh Eshghabadi
اما نکتهٔ مهم دیگری که قابل طرح و پیگیری است، آن است که با توجه به اینکه خانوادهٔ وحید و برخی از دوستانش همچون مهندس قنبری مؤیّد این مطلبند که آن شب وحید برای افشاگری در مورد میرحسین موسوی به جلسه رفته بود، اسناد مهمّی که در کیفش بود، چه شد؟
mahsa
از آنجا که تا ۱۴ تیر و جلسهٔ رأی اعتماد موسوی یک هفته بیشتر باقی نمانده بود، شهید دیالمه تصمیم می‌گیرد تا در جلسهٔ هفتم تیر شرکت کرده و با ارائهٔ اسناد، عدم کفایت موسوی را اثبات نماید. اما روز قبل حادثهٔ تأسف بار و در عین حال اعجازگونهٔ ترور آیت‌الله خامنه‌ای اتفاق می‌افتد.
mahsa
ارادهٔ الهی بر این قرار گرفته بود تا وحید برای آخرین بار گوشه‌ای از دغدغه‌ها و هشدارهایش را تکرار کند تا به عنوان سندی در تاریخ انقلاب اسلامی بماند که او ۲۸ سال قبل از فتنهٔ ۸۸ فریاد برآورد که خط فکری موسوی غلط است، اما کسی توجه ننمود
mahsa
«... جوان مسلمان ایرانی باید خود را آماده کند؛ خود را مجهز کند؛ در راه پیشرفت، به خدای متعال توکل کند؛ از خدا استمداد کند؛ با بصیرت پیش برود؛ در این صورت ساز و برگ متناسب را برای مواجههٔ با شیوهٔ غلطی که در دنیا حاکم و رائج است، پیدا خواهد کرد و ان‌شاءالله به همهٔ آرمان‌ها و آرزوهایی که این انقلاب و اسلام ترسیم کرده است، خواهد رسید.»
Fatemeh Eshghabadi
در روزنامه کیهان به سرپرستی سید محمد خاتمی (که قرار «فرزند فاضل، متعهد و باتقوا» ی امام خمینی باشد) بعد از اثبات عینی و بی‌ظن و گمان تک‌تک حرف‌های آیت درباره بنی‌صدر، باز مقاله‌ای منتشر کرده و این ساز را کوک کردند که: بله، خط آیت و سازمان مجاهدین خلق در اصل با هم مرتبط است! و آیت مدعی است به امام خط می‌دهد! و از این هرزه‌درایی‌ها. و باز هم جواب آیت بود که نگینی شد بر تارک صداقت و بصیرت: که مردم، بدانید بنی‌صدر رفت، اما «بنی‌صدرسازان» هنوز هستند.
mahsa
طنز زمانه آنکه کسانی که در آن روزها ظاهراً با بنی‌صدر آبشان در یک جوی نمی‌رفت ولی آیت دست آنان را در عمق نظرات با هم در یک کاسه می‌دید، ۳۰ سال بعد در میان چشم‌های بهت‌زده دموکراسی، همین منطق را با تئوری‌هایی چون داماد لرستان، تکرار کردند.
mahsa
جوان مسلمان ایرانی باید خود را آماده کند؛ خود را مجهز کند؛ در راه پیشرفت، به خدای متعال توکل کند؛ از خدا استمداد کند؛ با بصیرت پیش برود؛ در این صورت ساز و برگ متناسب را برای مواجههٔ با شیوهٔ غلطی که در دنیا حاکم و رائج است، پیدا خواهد کرد و ان‌شاءالله به همهٔ آرمان‌ها و آرزوهایی که این انقلاب و اسلام ترسیم کرده است، خواهد رسید.»
mahsa
عکس به جا مانده از پیکر آن شهید نیز این مسئله را تأیید می‌نماید که آتش انفجار به او صدمه‌ای نرسانده و آثار سوختگی در پیکرش نیز دیده نمی‌شود. لذا به یقین کیف حاوی اسناد نسوخته است. بلکه به شهادت خانوادهٔ وحید، کیف سالم ایشان به دست خانوادهٔ وی می‌رسد. اما تنها محتوای کیف قرآن کوچکی بوده که وحید همواره همراه داشت!! در راستای تحقیق در مورد چگونگی خالی شدن کیف و ربوده شدن اسناد، تنها یک سرنخ وجود دارد که باید در این زمینه توضیح دهد.
mahsa
غیر از آنچه نواب صفوی در نامه‌اش برای او می‌نویسد؟ نواب در سی‌ام شهریور ۳۰ اعلامیهٔ مفصلی از درون زندان خطاب به مصدق می‌نویسد که من فقط چند سطر اول آن را برای شما می‌خوانم: هوالعزیز مصدق، شما در برابر یک دنیا نجابت ما یک دنیا خیانت کردی، سرانجام هم بهترین فرزندان این آب و خاک را تبعید نمودی نفرین بر تو و طرفداران تو (تکبیر حضار) حمایت‌ها را از ما گرفتی نتیجه‌اش این شد که بر خود ما خیانت کنی. من بشوم افراطی! دیگری بشود چماقدار، یکی بشود سانسورچی! دیگران بشوند نیروهای بسیج شده برای جلوگیری از آزادی و برهم‌زننده استقلال. چیزی که معنای واقعیش امروز برای ما قابل لمس گردید.
mahsa
در فتنهٔ سال ۱۳۸۸ چند پیش بینی وحید به تحقق پیوست که یکی از آن‌ها موضع‌گیری رسمی برخی سران فتنه و هوادارانشان، علیه اصل ولایت فقیه بود. وحید ۲۸ سال قبل پس از صحبت دربارهٔ دفتر تحکیم وحدت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، چنین پیش‌بینی نموده بود: «من معتقدم خیلی از این گروه‌ها اعتقادشان به اصل ولایت فقیه و اعتقادشان به مسئلهٔ روحانیت و مسئلهٔ اسلام، فقط تا بود امام است. در نبود امام مسئلهٔ اعتقاد برایشان مطرح نیست. خیلی از این گروه‌ها را من معتقدم که این‌ها تا بودن امام مسئلهٔ روحانیت و ولایت فقیه و غیره را آن هم چون در آن گیر کردند، قبول دارند. البته وقتی ما این حرف‌ها را می‌زنیم آن‌ها به همین شکل تبلیغ می‌کنند و ساکت نمی نشینند.»
mahsa
به تصویر کشیدن وضعیت مرگبار شهرها و روستاهای کشور که در اثر غارت و ظلم رژیم شاه پدید آمده و نشان‌دهندهٔ اوضاع نابسامان کشور بود، یکی از این شیوه‌ها بود که در آن زمان یا کمتر به فکر مبارزین خطور می‌کرد و یا امکاناتش را نداشتند. اما وحید در تابستان سال ۱۳۵۳ این شیوه را عملی نمود و دوربین به دست همراه با سه تن از دوستانش راهی سیستان و بلوچستان شد. او که بهتر از بسیاری از یاران و شاگردان امام، با تفکر امام آشنا شده بود، نقش کوخ‌نشین‌ها و کپرنشین‌ها را در پیشبرد انقلاب نادیده نمی‌گرفت. لذا یکی از اهدافش از این سفر پرمخاطره، بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی در مناطق محروم بود. برای همراهان وحید خاطراتی شنیدنی از این سفر بیست روزه به جای مانده، اما یکی از مهم‌ترین محصولات این سفر مستندی تاریخی بود که روایتگر جنایات مستبدّانهٔ رژیم برای نسل‌های آینده بود.
hosainmohammadi17
تو در نماز عشق چه خواندی؟ که سال‌هاست، بالای دار رفتی وین شحنه‌های پیر از مرده‌ات هنوز پرهیز می‌کنند
Fatemeh Eshghabadi

حجم

۱۲۶٫۳ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۶

تعداد صفحه‌ها

۱۳۲ صفحه

حجم

۱۲۶٫۳ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۶

تعداد صفحه‌ها

۱۳۲ صفحه

قیمت:
۳۹,۰۰۰
تومان