با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب روش و نظریه در علوم اجتماعی اثر آیدین ترکمه

دانلود و خرید کتاب روش و نظریه در علوم اجتماعی

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روش و نظریه در علوم اجتماعی  نوشته  آیدین ترکمه  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب روش و نظریه در علوم اجتماعی

در بخش مردم‌نگاری روایی این کتاب نوشته شده است که: «در قدیم، داستان‌ها برای آنچه می‌خواستند روایت کنند، گفته یا نوشته می‌شدند. اجداد ما داستان‌های عاشقانه می‌نوشتند، تاریخ لشکرکشی‌های نظامی را ثبت می‌کردند، دانش‌نامه‌هایی دربارهٔ گیاهان و جانوران فراهم می‌کردند، متن‌های پزشکی، گفتمان‌های فلسفی و تاریخ‌های شفاهی از تجربیات متعدد را بازگو می‌کردند. بعضی از این داستان‌ها را افراد باسواد جامعه می‌نوشتند. بعضی دیگر، مجموعه‌داستان‌هایی شدند که دهان‌به‌دهان منتقل شدند. تصویرسازی‌هایی همچون نقاشی‌های درونِ غارها و وسایل تزئینی، بیان‌گر قدمت طولانی روایات هستند. حکایت‌های استمراریافته مشخصۀ نشانگر روشی هستند که به‌وسیلۀ آن، درکمان را از جهان با سایرین در میان می‌گذاریم. روایات اشکال مشابه یا متفاوتی دارند و به‌نوبهٔ خود، اشکال متفاوت به چگونگی و مکانی که روایت در آن اتفاق می‌افتد و چگونه فهم می‌شوند، بستگی دارد.» روش‌شناسی در علوم اجتماعی همواره جایگاهی ویژه‌ای داشته و محل بحث و تناقض‌های بسیاری به‌خصوص در محیط‌های آکادمیک بوده است. دانشگاه‌ها و فضاهای آکادمیک، معمولاً این دو را از همدیگر جدا می‌کنند اما عملاً هیچ نظریه‌ای را نمی‌توان بدون روش‌شناسی آن فهمید و هیچ روشی هم بدون نظریهٔ آن معنایی ندارد. بنابراین، نظریات و روش‌ها دو موضوع جدایی‌ناپذیر در علوم‌اجتماعی هستند که با هم باید بررسی شوند. این کتاب مجموعهٔ ۹ یادداشت از ۱۲ نویسنده و ویراستار است که به انواع روش‌شناسی‌ها در علوم اجتماعی پرداخته شده است.
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
نسبتِ شیوه‌های گردآوری داده‌ها با سازمان و ساختارِ نظریِ حاکم بر متون و خودِ مسئلۀ مورد پژوهش در بسیاری از موارد نشان از ناکارآمدی عظیمی دارد که داده‌های گردآوری‌شده نه مسئله‌ای را مشخصاً توضیح می‌دهند و نه نسبت مشخصی با نظریه‌های ذکرشده در متن به اصطلاح پژوهشی پیدا می‌کنند. این بحران تا به حدی در فضای رایج علوم انسانی در ایران ریشه‌دار است که می‌توان ادعا کرد بخش بزرگی از رساله‌های تحصیلات تکمیلی و همچنین مقالات پژوهشی، و اخیراً کتاب‌هایی که در این حیطه منتشر می‌شوند، فاقد هرگونه بنیانی در علم به طور عام و علوم اجتماعی به طور خاص هستند.
کاربر ۲۴۵۹۹۰۹

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۹۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۳,۹۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۴/۰۱
شابک-۹۷۸-۶۰۰-۷۶۸۳-۶۲-۰
دسته بندی
تعداد صفحات۲۹۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۳,۹۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۴/۰۱
شابک-۹۷۸-۶۰۰-۷۶۸۳-۶۲-۰