با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عقده‌ی سیندرلا، ترس پنهان زنان از استقلال

دانلود و خرید کتاب عقده‌ی سیندرلا، ترس پنهان زنان از استقلال

۴٫۲ از ۱۴ نظر
۴٫۲ از ۱۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عقده‌ی سیندرلا، ترس پنهان زنان از استقلال  نوشته  کولت داولینگ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب عقده‌ی سیندرلا، ترس پنهان زنان از استقلال

«عقده‌ی سیندرلا، ترس پنهان زنان از استقلال» کتابی نوشته کولت داولینگ درباره یک بیماری روانی- رفتاری به نام «عقده سیندرلا» است که کنایه‌ای منفی‌نگرا به ساختار داستان فراگیر سیندرلا است. هرچند در دهه‌های اخیر نقدهای متعددی به داستان سیندرلا و تأثیرات مخرب «سیندرلاپروری» از سوی منتقدان شده، اما در چند سال گذشته این انتقادها صورت جدی‌تری به خود گرفته و از اثرات منفی این داستان به ظاهر ساده، در رفتار فردی و روان‌شناسی اجتماعی به عنوان «عقده‌ی سیندرلا» و نوعی عارضه در تشدید وابستگی و مانعی در جهت توانمندی و اعتماد به نفس زنان و دختران یاد می‌شود. نویسنده‌ی کتاب «عقده‌ی سیندرلا» بر این باور است که به رغم دستاوردهای بی‌شماری که زنان طی قرن اخیر به ویژه دهه‌ی گذشته به دست آورده‌اند به دلیل اشاعه‌ی آثاری چون سیندرلا و نظایر آن بسیاری از دختران جوان گرفتار «عقده‌ی سیندرلا» هستند و از وابستگی شدید و عدم اعتماد به نفس، ضعف برنامه‌ریزی اقتصادی، عدم تمایل به مشارکت فعال سیاسی و اجتماعی، ابتلا به افسردگی و تمایل به اندوه‌زدگی، رنج می‌برند. بیشتر دختران جوان آرزو دارند که روزی مردی اگر نه سوار بر اسبی سفید، دست کم بر پشت فرمان یک اتومبیل آخرین سیستم از راه برسد و آنها را به عنوان همسر به شهر آرزوهای دست نیافتنی ببرد. «کتاب عقده‌ی سیندرلا» به بررسی آسیب‌های ناشی از عدم اعتماد به نفس و «سیندرلاگرایی» پرداخته و دارای نکات مثبتی در جهت توانمندسازی و ایجاد و تقویت اعتماد به نفس در زنان است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۹)
شب‌خوان
۱۳۹۹/۰۱/۲۳

کتاب همون‌طور که از عنوانش مشخصه، درباره ترس زنان از مستقل‌شدنه، مهم‌تر از همه استقلال فکری. توجه داشته باشید که نویسنده، کتاب رو حدود 40 سال پیش نوشته درباره زنان جامعه آمریکا. طبیعتا بعد از این مدت، اشکالات و نواقصی

- بیشتر
MARIA
۱۳۹۸/۰۶/۰۵

این خانم نگاه عجیب و جنسیت زده ای به مساله داره. اولا در بخش های زیادی از کتاب مساله استقلال رو رها کرده و درباره موفقیت و شهرت حرف میزنه. فارغ از نقد فرهنگی و جامعه شناختی که می‌توان به

- بیشتر
online1392
۱۳۹۶/۱۱/۱۵

اولین بار هست که توی طاقچه نظرم رو درباره یک کتاب مینویسم . کتاب رو به شدت توصیه میکنم ، اول به خانمها بخاطر خودشون ، بعد به پدر مادرهای دختردار

Sharareh Haghgooei
۱۳۹۹/۰۹/۱۸

بسیار کتاب جالبی بود .ابهامات زیادی را برای من حل کرد.برایم جالب است که مسایل ۴۰_۵۰ سال پیش آمریکا الان در جامعه ما موضوعیت دارد.اگر می خواهید به دلیل تضادهایی که بعنوان یک زن امروزی خواهان حقوق برابر در حفظ

- بیشتر
atiye
۱۳۹۹/۰۱/۱۵

این کتاب را به شما توصیه میکنم ولی فکر میکنم که این مسائل بیشتر در کشورهای پیشرفته مطرح است تا ایران خودمون حداقل کمتر مشکل کتابای روانشناسی خارجی اینه که سده فرهنگی ای که اونها در اون زندگی میکنند خیلی پیشرفته

- بیشتر
فاطیما
۱۳۹۶/۱۰/۲۲

عالی بود

zhale Sheykhi
۱۳۹۹/۰۱/۱۲

بنظر بنده کتاب بسیار عالی برای زنان است.

SARA
۱۴۰۰/۰۵/۰۱

خوب بود

ققنوس
۱۳۹۷/۰۹/۱۶

سلام بنظرم این کتاب خیلی جای بحث داره...این نظریه که میگویند در سنین پسری باید دوباره به رابطه خود فکر کنیم یعنی چی؟ بنظرم این کتاب یه جورایی القا میکند به زنان که وابستگی خود را از مردان کم کنند....تا اینجا

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۲)
زیرا زنان نیاموخته‌اند در برابر ترس بایستند و بر آن چیره شوند. ما را تشویق کرده‌اند در برابر هر آنچه ما را ترسانیده، واپس بنشینیم. از کودکی به ما آموختند فقط کاری را که امنیت خاطر و آرامش به دنبال دارد، انجام دهیم. آری، ما را نه برای آزادی، که برای وابستگی آموزش داده‌اند.
乙ムɦЯム
وابستگی در طفولیت امری طبیعی است. کودک به خاطر غذا، پوشاک، پاکیزگی و سرانجام به خاطر محبت بی‌پایان به مادر خویش وابسته است. اما اگر همین کودک در جوانی همچنان به مادر و یا هر کس دیگری که منبع تأیید و احترام اوست وابسته باشد، در صورتِ قطع وابستگی، روانی می‌شود.
سیّد جواد
در دنیای رقابت‌آمیز، بدون چشم‌پوشی از روش‌های قدیمی ــ روش‌های «زنانه» ی استفاده از پودر، ماتیک و ادوکلن ــ می‌کوشیم به اهداف خود نائل شویم. ما به مردها اجازه می‌دهیم در اتومبیل را برایمان باز کنند، یا سیگارمان را روشن کنند و با خود می‌گوییم: «چه اشکالی دارد؟» این خود عمل نیست که به ما لطمه می‌زند، بلکه احساسی که در ما به‌وجود می‌آورد زیان‌بار است ــ احساس اینکه «چقدر خوب است که یک مرد از ما حمایت می‌کند».
شب‌خوان
اف بی آی شایعه‌هایی شنیده بود حاکی از اینکه سال‌ها پیش خانم هیل به اطرافیان خود شکایت و اظهار ناراحتی کرده که آقای توماس در دفتر خود به او دست درازی کرده و مزاحمت او را فراهم ساخته است. در ۱۹۹۲ خانم هیل را فراخوانده بودند تا در مورد تجربیات خود با توماس در جلسه‌ای که برای گزینش توماس تشکیل شده بود، شهادت دهد. این جلسه از کانال تلویزیونی سراسری به طور زنده برای میلیون‌ها بیننده‌ی کشور پخش می‌شد.
سیّد جواد
روی هم رفته ما را شست‌وشوی مغزی داده‌اند. به رغم دگرگونی‌های زیادی که در جامعه رخ داده است، شست‌وشوی مغزی زنان، بدین معنا که مطیع و فرمانبردار باشند، خوددار و محجوب باشند، به خود کم بها دهند و خود را دست‌کم بگیرند و حقیقت‌گویی را نیاموزند، همچنان ادامه دارد.
کاربر ۶۷۰۶۴۹
نود درصد دانشجویان مرد نه تنها موفقیت‌های شغلی را خوشایند می‌دانستند، بلکه معتقد بودند چنین موفقیتی شانس آنها را در برگزیدن زنان ارتقا می‌دهد. اما ۶۵ درصد زنان در اثر فکر به موفقیت دچار آشفتگی یا وحشت‌زدگی مطلق می‌شدند. براساس نظر دکتر هورنر، دلیل عمده‌ی این تفاوت در روان‌شناسی زنان و مردان این بود: زنان معتقد بودند موفقیت در عرصه‌ی کار و شغل روابط آنها را با مردان به خطر خواهد انداخت. به زبان ساده‌تر باید گفت زنانی که نامزد داشتند، می‌ترسیدند این رابطه به هم بخورد و آنهایی که نداشتند نگران بودند هرگز کسی سراغ‌شان نیاید. آنها به‌جای خطر کردن و پذیرش یک زندگی بدون عشق، ترجیح می‌دهند از آرزوهای خود دست بردارند ــ ترک تحصیل و شغل می‌کنند، دست از بلند پروازی‌های خود می‌شویند و مضطربانه به دنیای اکثریت بی‌نام و نشان فرار می‌کنند. آنان می‌خواهند از چنگ سرنوشت بگریزند. در حقیقت آنها از تنهایی و زندگی بی‌عشق و از سوار شدن بر اریکه‌ی سرد پیشرفت شغلی می‌ترسند. زنان بیش از هرچیز خواهان رابطه با یک مرد هستند. این آرزو در صدر خواسته‌های آنان قرار دارد و هرچیز دیگری باید در راستای این آرزو باشد.
zhale Sheykhi
سکان زندگی خودت را در دست بگیر؛ حتی یک لحظه تعلل جایز نیست. گام نهادن در راهی که دشواری کمتری دارد به هیچ‌وجه امن‌ترین و یا درست‌ترین راه نیست؛ صرفآ یک توهم است.»
atiye
امروزه در میان زنان ترسی گنگ و بی‌معنا که هیچ ربطی به توانایی یا واقعیت زندگی آنان ندارد، مانند بیماری مسری شایع شده است. ترس از مستقل بودن (بدین معنا که تک و تنها بمانیم)؛ ترس از وابسته بودن (بدین معنا که توسط «دیگری» که بر ما مسلط است بلعیده شویم)؛ ترس از صلاحیت داشتن و در یک زمینه خوب بودن (بدین معنا که ما باید برای همیشه در این زمینه خوب باشیم)؛ ترس از بی‌کفایت بودن (بدین معنا که همچنان باید خود را کم ارزش، افسرده و «درجه دو» احساس کنیم).
شب‌خوان
گاهی اوقات زن وانمود می‌کند شوهر بر او برتری دارد. دوام آوردن در چنین مناسباتی مستلزم بندبازی ماهرانه‌ای است. برخی از زنان زندگی خود را چنان محدود می‌کنند که گویا حقیقتآ صلاحیت کمتری دارند. آنها تنها زمانی خود را سعادتمند احساس می‌کنند که کمتر از شوهرشان باشند. وقتی از نفس خویش‌ــ از نیازها، امیال، علایق و استعدادهای خود ــ به‌طرزی مؤثر دست می‌شویند، تسکین می‌یابند و احساس آرامش می‌کنند. لئون زالتسمان یکی از روان‌پزشکان جهان غرب در این‌باره می‌گوید: این محدودیت داوطلبانه‌ی زنان رفتاری مشابه چشم‌پوشی داوطلبانه‌ی «زندانیان، بردگان و یا اعضای یک اقلیت مذهبی یا نژادی از حقوق خود است، که موقعیت خفت‌بار خود را پذیرا می‌شوند تا از امنیت کامل برخوردار گردند». (۷) به بیانی دیگر: این امنیت واجد چنان مزایایی است که به‌خاطر آن زنان بر بندگی و کنیزی پافشاری می‌کنند ــ مزایای فراوانی که بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند در بردگی بمانند تا امنیتی را که این بردگی ایجاد می‌کند از دست ندهند.
zhale Sheykhi
۵: از خودگذشتگی مطلق پنج سال زندگی مشترک. از اول هدفم این بود همسرم را وادار نمایم امنیت خاطر مرا فراهم کند. توانایی‌های او توانایی‌های من هم بود، اما شکست‌های او هیچ ربطی به من نداشتند. این یک توافق خوب، اما نابرابر بود. من در درستی این دیدگاه هرگز تردیدی به خود راه ندادم؛ درواقع هیچ‌گاه آن را به‌درستی نشناختم. در تابستان ۱۹۶۷، وقتی شوهرم نخستین کار ثابت خود را در یک ماهنامه شروع کرد، بلندپروازی‌های من به اوج خود رسید. ماهنامه‌ی آتلانتیک علاقه‌مند بود تا شوهرم رابطه‌ی بین افزایش بهای مواد غذایی و هزینه‌ای را که شرکت‌ها صرف تبلیغات آنها می‌کردند مورد بررسی قرار دهد ــ به زبان ساده‌تر یعنی صورتحسابی که مصرف‌کنندگان ناآگاهانه می‌پردازند. تأیید این پروژه از جانب هیئت تحریریه، شوق و انرژی و نیروی محرکه‌ی لازم را به اِد داد تا آن کار را ادامه دهد، گرچه
کاربر ۹۲۶۹۹۴

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۰۳ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۵۶۴-۲۸-۰
تعداد صفحات۳۰۳صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۵۶۴-۲۸-۰