با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کی بود کی بود؟

دانلود و خرید کتاب کی بود کی بود؟

چرا و چگونه اشتباهاتمان را توجیه می‌کنیم؟

۴٫۵ از ۲۸ نظر
۴٫۵ از ۲۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کی بود کی بود؟  نوشته  کرول توریس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب کی بود کی بود؟

«کی بود، کی بود؟: چرا و چگونه اشتباهاتمان را توجیه می‌کنیم؟» نوشته‌ی کرول تَوریس(-۱۹۴۴) روان‌شناسی اجتماعی و الیوت اَرونسِن(-۱۹۳۲) روان‌شناس آمریکایی است. نمی‌شود یک عمر زندگی کرد و هیچ دسته‌گلی به آب نداد. اما می‌شود بعد از هر خطا دهان باز کرد و گفت: «این کارم درست نبود. اشتباه کردم.» انسان ممکن‌الخطاست، اما همین انسان میان سرپوش گذاشتن روی خطایی که کرده و پذیرش آن خطا حق انتخاب دارد. انتخابی که می‌کنیم در عملکرد بعدی ما تأثیری حیاتی دارد. از بچگی به ما گفته‌اند که آدم از اشتباهاتش درس می‌گیرد، ولی اگر در همان ابتدا نپذیریم که اشتباه کرده‌ایم، چطور ممکن است از آن درس بگیریم؟ برای درس عبرت گرفتن باید بتوانیم آوای افسون‌کننده توجیه کردن خویش را تشخیص دهیم. این مباحث در فصل نخست این کتاب، «موتور توجیه خویش» مطرح شده است. در فصل بعد، کتاب درباره ناهماهنگی‌های ذهنی صحبت می‌کند؛ آن سازوکار روانیِ ریشه‌داری که منشأ توجیهِ خویش است و از قطعیت‌ها، عزت نفس و وابستگی‌های قومی قبیله‌ای ما محافظت می‌کند. در فصل‌هایی که پس از آن می‌آیند کتاب به آسیب‌زاترین عواقب توجیه خویش می‌پردازد، و به‌تفصیل شرح می‌دهد که چطور توجیه کردن خودمان تعصب و فساد را تشدید می‌کند، حافظه را مخدوش می‌کند، اعتمادبه‌نفس حرفه‌ای را به نخوت و خودبینی تبدیل می‌کند، سبب بی‌عدالتی می‌شود و این بی‌عدالتی را تداوم می‌دهد، عشق را تخریب می‌کند و دشمنی و نفاق به وجود می‌آورد. اما در نهایت نویسندگان بر این باورند که اگر از سازوکار توجیه خودمان سردربیاوریم، می‌توانیم آن را از کار بیندازیم. به همین دلیل در فصل آخر مطالبی عنوان می‌شود تا بیان کند خودمان چه راه‌حل‌هایی برای روابط و جامعه‌مان به ذهنمان می‌رسد. درک سازوکار توجیه خویش قدم اوّل برای یافتن راه‌حل‌هایی است که به تغییر و بهروزی منتهی می‌شود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۱)
رضا د.ب
۱۳۹۹/۰۵/۱۳

کتاب به شدت خوب و با ترجمه واقعا عالی. فقط ناشر برای انتشار این کتاب به صورت الکترونیک، فقط کپی پیست کرده و جاهایی که لازم بوده متن را مثلا بولد کنه یا یک قسمت را جدا کنه و ... خوب

- بیشتر
کاملان
۱۳۹۶/۰۲/۰۸

مجموعه کتابهای تجربه و هنر زندگیِ نشر گمان را باید با چشم بسته خرید و با چشم باز خواند.

آ سید مهدی
۱۳۹۶/۰۲/۰۸

ارنسون عالیه یه کتاب روان شناسی اجتماعی هم داره که دکتر شکرکن ترجمه کردند اون کتاب هم بی نظیره

Estatira
۱۳۹۹/۰۱/۱۴

یکی دیگه از کتابای خوب نشر گمان.

کتاب 1984
۱۳۹۸/۰۱/۱۹

حتما ارزش خوندنو داره. بسیار از این کتاب آموختم.

yalda.kn
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

بسیارعالی وکاربردی،علی‌الخصوص سه فصل آخر که بسیار ملموس وجذاب بود،به نظرم نباید خوندن این کتاب رو به تعویق انداخت.

نیلو
۱۴۰۰/۰۲/۱۶

لطفا این کتاب را در طاقچه بینهایت بگذارید

کاربر ۳۱۹۲۲۳۶
۱۴۰۰/۰۲/۲۵

قیمت گذاری این نشر یسری نشرهای دیگه افتضاحه واقعا. هدف از نشر الکترونیک چیه واقعا؟ کاری بکنید که مردم کلا کتاب نخونن.

Mohsen
۱۳۹۷/۰۲/۲۸

چرا کامنت من حذف شده!؟ ضمن عذرخواهی، اشتباه از من بود. توی goodreads راجع به این کتاب نظر داده بودم. تصور کردم اینجا بوده و حذف شده. چیزی حذف نشده.

خانه
۱۳۹۶/۰۲/۰۸

واقعا بدبین نیستما همشم نمیخوام اعتراض کنم اما کتابای خوبیرو واسه تخفیف نذاشتید این هفته اصلا.همین نه صوتیتون نه این

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۷)
«یک ملت بزرگ مثل یک انسان بزرگ است: وقتی اشتباه می‌کند، می‌فهمد که اشتباه کرده. وقتی فهمید، اشتباهش را می‌پذیرد و به گردن می‌گیرد. وقتی پذیرفت، آن را تصحیح می‌کند. و آنهایی را که اشتباه‌هایش را گوشزد می‌کنند خیرخواه‌ترین آموزگارانش به شمار می‌آورد.»
Seddiq
با کسی دوستیم و از این ارتباط دل خوشی نداریم یا می‌دانیم سرانجامی نخواهد داشت، اما آن را به هم نمی‌زنیم، چرا؟ صرفا به این دلیل که زمان زیادی صرف جفت‌وجور کردنش کرده‌ایم.
rezghkhah
«کسی که لطفی در حق تو کرده، بیش از آن کسی که تو به او لطف کرده‌ای، آماده خدمت به توست.»
Makvan Asvad
خاطرات ما اغلب تحت‌تاثیر تعصبات و اغراضمان به نفع خودمان شکل می‌گیرد و تغییر شکل می‌یابد. اغراضی که تیرگی‌های رویدادهای گذشته را کم‌رنگ می‌کند، تقصیرمان را کوچک‌تر جلوه می‌دهد، و آنچه را واقعا روی داده مخدوش می‌کند. وقتی پژوهشگران از زن و شوهرها می‌پرسند چه درصدی از کارِ خانه را انجام می‌دهند، زن‌ها پاسخ می‌دهند: «چه درصدی؟ تقریبا همه کار خانه، یعنی دست‌کم ۹۰ درصدش، روی دوش من است.» و شوهرها می‌گویند: «خیلی کارها، حدود ۴۰ درصد کار خانه با من است.» با اینکه ارقام دقیقی که ارائه می‌شود از زوجی به زوج دیگر فرق می‌کند، جمع کل همیشه کلی از ۱۰۰ درصد بالاتر می‌رود.
Mostafa
موتورِ محرک توجیه خویش، آن نیروی خاصی که ما را وامی‌دارد اعمال و تصمیماتمان را ــ به‌ویژه از نوع غلطش‌ــ موجه بنمایانیم، حسی ناخوشایند است که او آن را ناهماهنگی ذهنی،(تناقض در عقاید و رفتار)، می‌نامد. ناهماهنگی ذهنی حالت تنش‌زایی است که وقتی روی می‌دهد که شخص دو نوع ذهنیت (نظر، نگرش، باور، عقیده) دارد که از لحاظ روان‌شناختی ناهمخوانند، مثلاً «سیگار کشیدن کار احمقانه‌ای است چون می‌تواند مرا به کشتن دهد» و «من در روز دو بسته سیگار دود می‌کنم.» این ناهمخوانی عذابی ذهنی به همراه دارد که در محدوده‌ای بین عذاب وجدانی خفیف تا رنج و اضطرابی عمیق در نوسان است و باعث می‌شود تا زمانی که راهی برای کاهش این درد نیافته‌ایم آب خوش از گلویمان پایین نرود.
Mostafa
طی عمیق‌ترین مرحله خواب، همان موقع که به احتمال زیاد رؤیا می‌بینیم، مغز حرکات بدنی را متوقف می‌کند، تا مثلاً اگر در خواب دیدید که ببری دنبالتان کرده، بلند نشوید و دور تخت شلنگ‌تخته نیندازید. اگر پیش از آنکه جسمتان از این مرحله بیدار شود، ذهنتان بیدار شود، تا چند لحظه احساس فلج بودن به شما دست می‌دهد.
Mohsen
پرخاشگریِ اوّل سبب توجیه کردن می‌شود، بعد توجیه کردن سبب پرخاشگری بیشتر.
Estatira
این یافته‌ها نشان می‌دهند که اگر کسی داوطلبانه تجربه‌ای دشوار یا دردآور را از سر گذراند تا به مقصدی برسد یا به هدفی دست یابد، آن هدف و مقصد برایش دلپذیرتر می‌شود
مهدی صمدی
امّا مجموعه کتاب‌های فلسفی که در ایران منتشر می‌شوند کمتر به این مسائل می‌پردازند و در نتیجه ما به لبه پرتگاهی دوسویه کشانده می‌شویم که یک سویش یا وانهادن فلسفه و یا صرفا تبدیل این کتاب‌ها به کتاب‌های بالای تاقچه‌ای برای قمپز درکردن است، و سوی دیگرش، روی آوردن به کتاب‌های به اصطلاح «زرد» به قلم افرادی است که پاسخ‌هایی دم‌دستی به این سؤال‌ها می‌دهند و راه‌حل‌های یکسان آسان برای همه مشکلات همگان پیش پا می‌نهند که همه با آنها آشنا هستیم: ۴۰ راه برای خوشبختی، ۲۰ راه برای غلبه بر اضطراب، ۵۰ توصیه برای زندگی زناشویی، و... انگار انسان‌ها ماشین هستند و می‌توان برای مشکلات افراد، که نام مشترک امّا کیفیت متفاوت دارند، راه‌حل یکسانی عرضه کرد که کارگر هم بیفتد. این کتاب‌ها اکثرا به نظر من خطرناک هم هستند، زیرا افراد را از اندیشیدن به مسائل و مشکلاتشان معاف می‌کنند و نسخه‌ای می‌پیچند که همه به یکسان از آن استفاده کنند.
keyvan eskandari
خواندن پیش‌بینی‌های آخرالزمانی جالب و گاه مفرح است؛ اما جالب‌تر از آن تماشای تغییراتی است که پس از غلط درآمدن پیش‌بینی‌ها و سُرومُر و گنده ماندن دنیا در استدلال‌های مؤمنان واقعی حاصل می‌شود. توجه داشته باشید که تقریبا اصلاً پیش نمی‌آید کسی بگوید: «گند زدم! باورم نمی‌شود اینقدر ابله بودم که این مزخرفات را باور کردم!» درست برعکس، اکثر آنها حتی بیشتر از گذشته از قوای پیش‌بینی‌شان مطمئن می‌شوند.
Estatira

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۱ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۲۸۹-۲۴-۲
تعداد صفحات۴۰۱صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۲۸۹-۲۴-۲