با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب دشمن عزیز اثر جین  وبستر

دانلود و خرید کتاب دشمن عزیز

۴٫۱ از ۱۳۲ نظر
۴٫۱ از ۱۳۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دشمن عزیز  نوشته  جین  وبستر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
معرفی نویسنده
عکس جین  وبستر
جین وبستر

جین وبستر خالق رمان معروف بابا لنگ ‌دراز، نویسنده و نمایشنامه‌نویس آمریکایی بود. او که از خویشاوندان مارک تواین به شمار می‌‎رفت، خصوصیات سبک او را در نوشته‌های خودش نیز بازتاب داد. توجه به مسائل زنان، فقر و کودکان از جمله موضوعاتی است که وبستر در کتاب‌هایش به آن‌ها پرداخته است.

جین وبستر انسانی دغدغه‌مند بود. از دوران دانشکده با فعالیت‌های اجتماعی و کمک‌رسانی به جوامع فقیر نیویورک آشنا شد و فعالیت‌هایش را تا پایان عمر ادامه داد. او همچنین با وجود تمام محدودیت‌هایی که در آن روزگار برای زنان وجود داشت، از نظر سیاسی فعال بود. در کتاب‌هایش هم می‌توان بازتابی از افکار، اندیشه‌ها و دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی او را مشاهده کرد. نوشته‌های او ویژگی دیگری هم دارند: او در نوشتن خودش را به گروه سنی خاصی محدود نمی‌کند و آثارش برای افراد مختلف جذاب است. به نظر می‌رسد او این ویژگی را از آثار مارک تواین آموخته باشد و آن را در نوشته‌های خودش هم پیاده کرده باشد. همین امر را شاید بتوان دلیل دیگری بر موفقیت کارهایش دانست.

آثار و کتاب های جین وبستر

جین وبستر کتاب‌های زیادی نوشته است. بااین‌حال دو کتاب او، بابا لنگ دراز و دشمن عزیز از بقیه مشهورتر و محبوب‌تر هستند. او در فاصله بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۵ هشت کتاب منتشر کرد. وقتی پتی به دانشکده رفت، شاهدخت ویت، جری جوان، تنها پتی، معمای چهارتکه و هیاهو درباره پیتر از کتاب‌های او است.

وقتی پتی به کالج رفت (When Patty Went to College) اولین کتاب او بود که در سال ۱۹۰۳ منتشر شد. او برای نوشتن این کتاب از زبان طنز استفاده کرد و از ماجراهایی که خودش در مدرسه شبانه‌روزی لیدی جین گری پشت‌سر گذاشته بود، الهام گرفت. پتی دختری جوان و باهوش است و تمام تلاشش را می‌کند تا در مدرسه‌اش، روزهای خوشی داشته باشد و به دیگران هم کمک کند. جین وبستر با نوشتن این کتاب در تلاش بود تا زندگی زنان را در آغاز قرن بیستم به تصویر بکشد و از مسائل، چالش‌ها و دغدغه‌های آنان بگوید.

کتاب بابا لنگ دراز (Daddy Long Legs)، کتاب مشهوری است که در سال ۱۹۱۲ به چاپ رسید. این کتاب مجموعه نامه‌های دختری جوان به نام جروشا (جودی) آبوت به سرپرستش است. مردی که ترجیح داده شناخته نشود و او را به نام آقای اسمیت بشناسند. جودی با ذهن خلاقی که دارد، سریعا اسمی بهتر و برازنده‌تر از آقای اسمیت برای او پیدا می‌کند: بابا لنگ دراز. و هر روز با نامه‌هایی که می‌نویسد، درباره‌ وضع زندگی خودش، آرزوهایش، کارهایی که در دانشکده انجام می‌دهد، برنامه‌هایی که برای آینده‌اش دارد، خیالات و درس‌هایش می‌نویسد.

کمپانی نیپون انیمشین (Nippon Animation) در سال ۱۹۹۰ از روی این کتاب انیمه‌ای به نام بابا لنگ دراز من (My Daddy Long legs) ساخت. اولین قسمت این انیمه ۱۴ ژانویه ۱۹۹۰ پخش شد. این انیمه در همان سال موفق شد تا جایزه بهترین فیلم تلویزیونی را از آژانس فعالیت‌های فرهنگی کودکان ژاپن دریافت کند.

این انیمه به فارسی دوبله شد و از تلویزیون ایران نیز پخش شد. زهره شکوفنده، مدیر دوبلاژ این مجموعه بود و موفق شد تا اثری به‌یادماندنی به تلویزیون ایران هدیه کند. صدای هنرمندان و دوبلرهای مهشوری مانند زهره شکوفنده، ژاله علو، کیکاوس یاکیده، مهوش افشاری و رزیتا یاراحمدی را می‌توانید در این اثر بشنوید.

کتاب دشمن عزیز (Dear Enemy) در سال ۱۹۱۵ چاپ شد. این کتاب که در ادامه بابا لنگ دراز نوشته شده است، مجموعه نامه‌هایی است که سالی مک براید برای جودی می‌نویسد. جودی و همسرش، مقداری پول در اختیار سالی قرار می‌دهند و از او می‌خواهند تا مدیریت پرورشگاه جان گریر را برعهده بگیرد. این پرورشگاه همان جایی است که جودی دوران کودکی خود را در آن گذرانده است. سالی ابتدا از پذیرفتن این کار سر باز می‌زند اما درنهایت قبول می‌کند و با کمک نامه‌هایی که می‌نویسد، جودی را در جریان امور پرورشگاه و همچنین زندگی شخصی و عاطفی خودش هم قرار می‌دهد. این کتاب نیز اثری موفق در کارنامه‌ی جین وبستر است. 

معرفی کتاب دشمن عزیز

کتاب دشمن عزیز نوشته‌ی جین وبستر، ادامه و به اصطلاح جلد دوم رمان محبوب بابا لنگ دراز است. این رمان در سال ۱۹۱۶ یکی از پرفروش‌ترین آثار در آمریکا بود.

درباره کتاب دشمن عزیز

رمان دشمن عزیز نوشته‌ی جین وبستر که ادامه کتاب بابا لنگ دراز به حساب می‌رود در سال ۱۹۱۶ منتشر شد و محبوبیت زیادی نیز کسب کرد. این کتاب در قالب نامه‌های سالی برای چند نفر از دوستانش نوشته شده است. سالی رفیق صمیمی و هم‌اتاقی جودی ابوت، مدیریت پرورشگاهی را قبول می‌کند. او نامه‌هایی را برای جودی می‌نویسد و در آن‌ها از احساسات و سختی‌های کار در پرورشگاه می‌گوید.

سالی در این نامه‌ها اتفاقاتی که در نوانخانه جان گریر می‌افتد را برای آنان تعریف می‌کند. پرورشگاهی که به درخواست جودی و همسرش جرویس پندلتون مدیریت آن را به سالی پیشنهاد دادند تا آن‌جا را سر و سامان بدهد. در این میان روابط سالی با پزشک پرورشگاه و هم‌چنین سیاستمداری ثروتمند باعث تجربه‌های جدیدی در زندگی سالی می‌شود. روابط پرفراز و نشیب با دکتر رابین مک ری، که به او دشمن عزیز می‌گوید و یک سیاستمدار ثروتمند به نام گوردون هالوک زندگی سالی را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در کتاب دشمن عزیز، جین وبستر به خوبی پیشرفت یک زن را در طول داستان نشان می‌دهد و در پایان کتاب بعد از تمام شدن مشکلات سالی را به عنوان یک مدیر اجرایی توانمند معرفی کند. او این روند را در کتاب بابا لنگ دراز نیز درمورد رشد جودی ابوت به ما نشان داده است و در این سبک تبحر خاصی دارد.

داستان کتاب دشمن عزیز در اوایل قرن بیستم، در روستایی از ناحیه‌ی دوتچس نیویورک اتفاق می‌افتد و نویسنده با مهارت خودش مشکلات اجتماعی آن دوران را به‌خوبی در رمانش به نمایش می‌گذارد. او از وضعیت یتیمان در نوانخانه‌ها و ارزش کار زنان در جامعه سخن بگوید. قهرمان داستان بابا لنگ دراز، جودی ابوت که الان ازدواج کرده است تصمیم دارد پرورشگاه جان گریر که در آن بزرگ شده است را بازسازی کند.

چرا باید کتاب دشمن عزیز را مطالعه کنیم؟

کتاب دشمن عزیز روند رشد یک زن را در اوایل قرن بیستم برای ما روایت می‌کند. مشکلات آن دوران را برای ما آشکار می‌کند و در فضای شاد و صمیمی به ما درس‌هایی از زندگی می‌دهد.

خواندن این کتاب را به چه کسی پیشنهاد می کنیم؟

اگر شما از طرفداران کتاب جودی ابوت هستید حتما این دخترک و همکلاسی صمیمی‌اش، سالی مک براید را یادتان هست. دارید. اگر دوست دارید بدانید بعد از تمام شدن کالج چه اتفاقی برای این دختران افتاد و سرنوشت آن‌ها چه شد می‌توانید کتاب دشمن عزیز را بخوانید.

درباره جین وبستر

جین وبستر در سال ۱۸۷۶ در روستای فردونیا ایالت نیویورک آمریکا به‌دنیا آمد. مادر جین وبستر، آنی مافت وبستر، خواهرزاده مارک تواین و پدر او چارلز لوتر وبستر، مدیر مالی مارک تواین و ناشر بسیاری از کتاب‌های وی بود. او تنها فرزند خانواده‌ای بود که به ادبیات و نشر اندیشه و فرهنگ توجه ویژه‌ای داشتند.

جین وبستر سه سال پس از موفقیت بی‌نظیر رمانش بابا لنگ‌دراز اقدام به نوشتن ادامه‌ی آن ماجراها کرد و رمان دشمن عزیز را در سال ۱۹۱۵ نوشت که به اندازه‌ی قبلی شهرت پیدا کرد. این کتاب، بلافاصله به مدت ده هفته در رأس کتاب‌های پرفروش آمریکا در سال ۱۹۱۶ قرار گرفت.

می‌توان گفت دشمن عزیز ادامه‌ی بابا لنگ‌دراز است، با این تفاوت که این بار سالی مک‌براید، دوست پرشور و احساساتی جودی ابوت، شخصیت اصلی داستان است، داستانی که در خلال نامه‌نگاری‌های سالی عشق او را با شخصیت‌ دیگر این کتاب لو می‌دهد. جین وبستر در ۱۱ ژوئن ۱۹۱۶ پس از به دنیا آوردن دخترش بر اثر تب زایمان درگذشت.

جین وبستر سبکی ساده داشت و دیدگاه‌های اجتماعی و سیاسی‌اش را در نوشته‌هایش مطرح می‌کرد. از خصوصیات مهم سبک او این است که مخاطبانش در محدوده سنی خاصی قرار نمی‌گیرند. از این دیدگاه شیوه نگارش جین وبستر بسیار شبیه مارک تواین است.

قسمتی از متن کتاب دشمن عزیز

می‌دانستی من در حوزه‌ی مراقبت از کودکان بی‌سرپرست و نیازمند به شخصیتی شناخته‌شده تبدیل شده‌ام؟ فردا من و باقی صاحبنظران امر به دیداری رسمی از نوانخانه جامعه یهودی پناهندگان یهودی یتیمان در پلزنت‌ویل می‌رویم (تمامش نام آن نوانخانه است) سفری خسته‌کننده و یک روزه است‌؛ سپیده‌دم شروع می‌شود و دو قطار و یک اتومبیل باید سوار شویم. اما اگر قرار است صاحب‌نظر باشم، باید در حد و اندازه‌های این عنوان هم ظاهر شوم. بسیار مشتاقم که باقی موسسه‌ها را ببینم و برای تغییرات سال آینده‌مان تا حد ممکن فکر و ایده جدید کسب کنم. باید بگویم موسسه پلزنت‌ویل از نظر معماری نمونه است.

اکنون پس از تعمقی هوشمندانه اعتراف می‌کنم عاقل بودیم که عملیات بازسازی گسترده‌ی ساختمان را تا تابستان سال آینده به تعویق انداختیم. البته که ناامید و پکر شده‌ام، چرا که در این صورت، من در مرکز تخریب‌ها نخواهم بود و آه که چقدر دوست دارم در مرکز تخریب و نوسازی باشم! به هر حال، تو با من مشورت می‌کنی حتی اگر دیگر سرپرست رسمی نوانخانه نباشم؟ جزئیات دو ساختمانی که با هم طراحی کردیم بسیار خوش‌آتیه می‌نماید. رختشوی خانه‌مان بهتر و بهتر شده و دیگر از آن بوی بخار آشنای نوانخانه خبری نیست. کلبه باغبان و کشاورزمان بلاخره هفته آینده برای اسکان آماده می‌شود. تنها چیزی که کم دارد یک لایه رنگ و چند تا دستگیره در است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۸۰)
🌻سپیده 🌻
۱۳۹۶/۰۲/۱۲

"جین وبستر"، من کاملا به اراده ی خود و قدرت خود،در رسیدن به خواسته ها،ایمان دارم.و این باوری است که کوه را جابجا می کند. انسان وقتی در مورد موضوعی که از آن آگاهی دارد سخن بگوید و یا بنویسد،می تواند سخن

- بیشتر
Pariya
۱۳۹۸/۰۲/۰۵

با سالی مهربون همراه شدم و ذره ذره ساختنِ لذت بخش خونه یی امن تر برای بچه های بی سرپرست رو شاهد بودم ،نویسنده زیبا و هنرمندانه داستان رو در قالب نامه تعریف میکنه ،واقعا هیچی لذت بخش تر از

- بیشتر
میـمْ.سَتّـ'ارے
۱۳۹۸/۰۲/۰۵

سالی مک براید دوست دوران دانشگاه جودی نامه ای از جودی و آقای جرویس دریافت میکند و مامور رسیدگی و مدیریت نوانخانه جان گریر، همان نوانخانه ای که جودی در آن بزرگ شده،می شود. سالی به خاطر اثبات خود به نامزدش

- بیشتر
سپیده
۱۳۹۶/۱۰/۲۳

جین وبستر، خالق بابا لنگ دراز و دشمن عزیز: - خدا رو شکر که من از هیچکس خدایی به ارث نبرده ام...و آزادم هر طور میلم است خدایم را بشناسم... -هیچ چیز مثل نامه،نمی تواند اصطلاحات ادبی و استعداد و قدرت تخیل

- بیشتر
amirreza🎭
۱۳۹۹/۰۱/۲۵

دشمن عزیز ادامه ی کتاب بابالنگ دراز هست ولی این دفعه سالی دوست دوران دانشگاه جودی که به درخواست جودی و اقای جرویس مدیر نوانخانه جان گریر شده تا ان را اصلاح کند برای جودی و افراد دیگه ای نامه

- بیشتر
m.p.f.884
۱۳۹۹/۰۴/۰۱

کاش کتاب ها رایگان بودن😐

سوریاس
۱۳۹۹/۰۵/۰۲

عالی ،جین وبستر رمان بابا لنگ دراز و دشمن عزیز را از تجربه های شخصی اش در نوانخانه نوشته،نثر کتاب مثل بابا لنگ دراز نامه نگاری است اما پخته تر

گل نرگس
۱۳۹۸/۰۵/۰۷

نویسنده سبک نوشتنش رو حفظ کرده تو ی این اثر تنها تفاوتش اینه که نامه ها از طرف سالی مک براید نوشته میشه .جالب بود ولی این حس بی خبری از اینکه جودی یا کسای دیگه چه چیزی درجواب نامه

- بیشتر
𝐌𝐚𝐡𝐝𝐢𝐞𝐡
۱۳۹۹/۰۳/۲۰

"دشمنِ عزیز"، ادامۀ کتابِ "بابا لنگ‌دراز" هست؛ بخونیدش و لذت ببرید.

صبا
۱۳۹۶/۱۰/۲۳

محشره این توانایی هر کسی نیست که داستان یک زندگی رو بتونه با نامه بیان کنه جین وبستر نابغس

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۵۱)
«هیچ لذتی در زندگی بالاتر از خوابیدن نیست.»
آفتاب
هرچه بیشتر مردها را می‌شناسم بیشتر می‌فهمم که آنها فقط پسرهای کوچک بالغی هستند که برای اُردنگی خوردن سن‌شان بالاست!
Pariya
«هیچ لذتی در زندگی بالاتر از خوابیدن نیست.»
.
مردم همیشه درباره‌ی تعلیم و تربیت دختران جوان برای وقتی که مادر شدند، صحبت می‌کنند. چرا پسرها برای مسئولیت پدری تربیت و آماده نشوند؟
.
«هیچ لذتی در زندگی بالاتر از خوابیدن نیست.»
hush°
عجب شانس خوبی دارم که دختر به دنیا آمده‌ام.
.
ما در اینجا به‌طور عجیبی پسرِ اضافی داریم که هیچ‌کس آنها را نمی‌خواهد!
.
اگر انسان بخواهد مفید واقع شود، نباید چشم‌هایش جز خوبی چیزی را در دنیا ببیند.
.
چه مزه‌ای دارد که آدم کاری را به دیگری بسپارد و مطمئن باشد که خوب انجام می‌شود.
.
زندگی من آن‌قدرها که شما فکر کرده‌اید، پوچ و بی‌هدف نیست.
.

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۴۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۱۲/۰۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۱۷-۱۹۸-۷
تعداد صفحات۳۴۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۱۲/۰۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۱۷-۱۹۸-۷