دانلود و خرید کتاب طرز فکر اثر کارل دوک | نشر نوین | طاقچه
با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب طرز فکر اثر کارل دوک
انتشاراتنشر نوین

معرفی کتاب طرز فکر

«طرز فکر؛ روانشناسی جدید موفقیت» نوشته دکتر کارول دِوِک، استاد روانشناسی دانشگاه استنفورد است. این کتاب ویرایش دوماست که در آن سعی شده تمام مشکلات قبلی برطرف شود.

درباره کتاب طرز فکر

دکتر کارول دوک در این کتاب، با معرفی مفهوم «طرز فکر» مبحثی نوین و ساده ولی به شدت تاثیرگذار را مطرح می‌کند.

وی در سه فصل ابتدایی کتاب، همراه با معرفی ایده طرز فکر و مباحث جانبی، بیان می‌کند برخی افراد به ذاتی بودن توانایی‌ها و استعدادهایشان («طرز فکر ثابت») اعتقاد دارند و برخی دیگر به امکان پیشرفت یا پسرفت خود در زمینه‌های مختلف باور دارند («طرز فکر رشد») و برخی هم با توجه به موضوع مورد بحث، عقیده متفاوتی دارند؛ مثلا برخی افراد باور دارند استعداد نقاشی و هنر ندارند ولی می توانند با تمرین و تلاش، مهارت‌های ریاضی خوبی به دست آورند. یعنی تعداد زیادی از ما به ثابت بودن برخی از توانایی‌ها و قابل رشد بودن توانایی‌های دیگری اعتقاد داریم.

نویسنده می‌کوشد نشان دهد تفاوت رفتاری و عملکردی افراد مختلف در دو گروه به چه صورت است. برای این منظور او با عناوین «ورزش؛ طرز فکر یک قهرمان»، «کسب‌وکار؛ طرز فکر و رهبری»، «طرز فکر در روابط عاشقانه» و «معلمان، مربیان و والدین؛ طرز فکر برای تربیت» بحث را ادامه می‌دهد و بصورت کاربردی و تخصصی در هر زمینه بحث می‌کند.

در انتهای کتاب، «تغییر طرز فکرها» مطرح و راهکارهای عملی زیادی پیشنهاد شده است. همچنین این کتاب، توانسته است به عنوان پرفروش‌ترین کتاب دسته‌بندی «روانشناسی کاربردی» سایت آمازون برسد.

خواندن کتاب طرز فکر را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

اگر به دنبال شناخت بیشتر خود هستید و مایلید بدانید طرز فکر شما چه تاثیری بر رفتار خود و عزیزان‌تان دارد، خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب طرز فکر

واضح است که افراد با طرز فکر رشد، وقتی مهارت‌های خود را توسعه می‌دهند کامیاب می‌شوند. اما افراد دارای طرز فکر ثابت چه زمانی موفق می‌شوند؟

زمانی‌که همه چیز با خیال راحت در چنگ آن‌ها باشد. اگر چیزی بیش‌ازحد چالش‌برانگیز باشد و آن‌ها احساس باهوش یا بااستعداد بودن نکنند، علاقه‌شان را از دست می‌دهند. هنگامی‌که دانشجویان پزشکی را در طی درس شیمی ترم اول‌شان زیر نظر گرفتیم، متوجه این موضوع شدم. از نظر بسیاری از دانشجویان، این چیزی بود که زندگی‌شان به سمت آن سوق پیدا کرده بود: پزشک شدن! و این دوره است که مشخص می‌کند چه کسی اول خواهد شد. دوره‌ای بسیار سخت که متوسط نمرات دانشجویان C+ بود، دانشجویانی که تا قبل از آن، به‌ندرت نمره‌ای کمتر از A گرفته بودند.

اکثر دانشجویان با علاقه‌مندی بسیاری شیمی را شروع کردند. بااین‌حال، در طول ترم، اتفاقی روی داد. دانشجویان دارای طرز فکر ثابت تنها زمانی علاقه‌مند ماندند که در دفعه اول به‌خوبی عمل کردند. کسانی که آن را دشوار دیدند، میزان زیادی از علاقه و لذت خود را از دست دادند. اگر تصدیق‌کننده هوش آن‌ها نبود، نمی‌توانستند از آن لذت ببرند.

یکی از دانشجویان گفت: «هرچقدر سخت‌تر می‌شد، بیشتر باید خودم را مجبور به خواندن کتاب‌ها و مطالعه برای امتحانات می‌کردم. قبلاً نسبت به شیمی هیجان داشتم، اما در حال حاضر هر بار که درباره‌اش فکر می‌کنم، احساس بدی به من دست می‌دهد».

در مقابل، دانشجویان دارای طرز فکر رشد، همچنان همان سطح بالای علاقه‌مندی را نشان می‌دادند، حتی زمانی‌که دیدند بسیار چالش‌برانگیز است: «این درس خیلی مشکل‌تر از چیزی است که فکر می‌کردم، اما می‌خواهم آن را یاد بگیرم، به‌طوری‌که دشواری آن مرا مصمم‌تر می‌کند. سخت و چالشی بودن آن، واقعاً مرا به ادامه‌دادن ترغیب می‌کند.» چالش و علاقه‌مندی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشتند.

ما همین نتیجه مشابه را در دانش‌آموزان جوان‌تر مشاهده کردیم. به کلاس پنجمی‌ها پازل‌های جذابی دادیم که همه آن‌ها، آن را دوست داشتند؛ اما زمانی‌که پازل‌ها را سخت‌تر کردیم، افت بزرگی در میزان لذت‌بردن کودکان دارای طرز فکر ثابت دیده شد. همچنین تصمیم دانش‌آموزان برای بردن تعدادی از این پازل‌ها به خانه عوض شد. کودکی به دروغ گفت: «بسیار خوب، می‌توانید آن‌ها را نگه دارید. من از آن‌ها دارم».

این امر درخصوص کودکانی که بهترین حل‌کننده پازل بودند هم درست بود. داشتن «استعداد در پازل» از افت جلوگیری نمی‌کند. از سوی دیگر، کودکان دارای طرز فکر رشد، نمی‌توانستند مشکلات سخت را رها کنند.‌ این‌ها پازل‌های مورد علاقه‌شان بود و می‌خواستند آن‌ها را با خودشان به خانه ببرند. یکی از بچه‌ها پرسید: «می‌شود اسم این پازل‌ها را برای من یادداشت کنید تا وقتی این‌ها را انجام دادم، مادرم بتواند چندتای دیگر برایم بخرد؟»

چند وقت پیش علاقه‌مند به مطالعه درباره مارینا سمیونوا، رقاص و معلم بزرگ روسی شدم که شیوه جدیدی برای انتخاب دانش‌آموزانش ابداع کرد. این روش، آزمون هوشمندانه‌ای درباره طرز فکر بود. بر طبق گفته یکی از دانش‌آموزان سابقش در ابتدا دانش‌آموزان او باید از دوره آزمایشی سربلند بیرون می‌آمدند و در همین حین مارینا دقت می‌کرد که آن‌ها چگونه نسبت به تحسین و تمجید و اصلاحات واکنش نشان می‌دهند... کسانی که بیشتر نسبت به اصلاحات واکنش نشان می‌دادند، شایسته تلقی می‌شدند.

به عبارت دیگر، او افرادی را که نسبت به چیزهای آسان و آنچه که از قبل بر آن تسلط داشتند، هیجان نشان می‌دادند، از کسانی که در برابر کارهای سخت هیجان‌زده می‌شدند، جدا می‌کرد. دفعه اولی که به خودم گفتم: «این سخت است. این لذت‌بخش است» را هرگز فراموش نمی‌کنم، آن لحظه‌ای بود که می‌دانستم در حال تغییر طرز فکرم هستم.

دیگران دریافت کرده‌اند

نظرات کاربران

پایاشا
۱۳۹۸/۱۲/۰۲

دست بردار از فکر کردن از نگرانی،بدبین بودن، ترسیدن، متعجب بودن،گیج بودن دست بردار از رسیدن به یه راه آسون از فغان کردن ،ناله کردن،عصبی بودن،استرسی بودن دست بردار از گــــــ*ـشاد بازی از تقلا کردن،سر و پایین انداختن،ضربه زدن،ناامید بودن دست بردار از خفه کردن

- بیشتر
ــسیّدحجّتـــ
۱۳۹۹/۰۲/۱۷

در بعضی کتاب‌ها فقط و فقط گفته می‌شه: سحرخیز باش! موفق باش! سخت‌کوش باش! پر انگیزه باش و ... ولی هیچ‌کدوم نمی‌گن که چطور باید این صفات رو داشت ولی این کتاب این طور نیست و راهکار داره برای مسأله‌ای که

- بیشتر
علی رضا
۱۳۹۵/۱۲/۲۶

یکی از حرف های با حال این کتاب:(چرا هنگامی که میتوانید بهتر شوید، زمان خود را برای اثبات عالی بودن خود بطور مکرر اتلاف میکنید؟) البته فکر نکنید این کتاب جملات کوتاهه

Fatemeh Enhesar
۱۳۹۹/۰۲/۳۰

از نظر من کتاب بسیار کار بردی هستش خصوصا برای خانواده های ایرانی ، من خودم وقتی کتاب رو میخوندم بیشتر قسمتها برای خودم یادداشت مینوشتم درباره ی اینکه کاملا شرایطی رو که نوشته بود رو درک کرده بودم و

- بیشتر
sonya
۱۳۹۹/۰۳/۲۰

طرز تفکر mindset رو خیلی دوست داشتم، برام همیشه سوال بود که بدون یک استعداد خاص هم میشه تو زمینه ای موفق شد یا نه! قسمتی که برای تربیت فرزندان هست رو هم بسیار پسندیدم.

دهقان غذاخوار
۱۳۹۷/۰۹/۱۴

اگر میخواید با تغییر عقایدتون ، زندگیتونم تغییر کنه بخونید!

ehsan
۱۳۹۹/۰۴/۰۲

کتاب واقعا ارزشمندی بود. معمولا تو این دوران کتاب های موفقیت به این شکل هستن که یه فردی میاد یه سری مقاله یا کتاب می خونه بعد چکیده اونا رو می کنه یه کتاب. دما این کناب جزء کتابهایی که

- بیشتر
@malek_karankesh
۱۳۹۹/۰۴/۰۲

طرز فکر رشد: توانایی برای انجام کاری قابل رشد و یادگیریه طرز فکر ثابت : ما با استعداد و توانایی به دنیا می آییم. حتماً مطالعه کنید...

shfame
۱۳۹۷/۰۴/۱۸

کتاب خیلی خوبی بود.من نسخه ی کاغذی رو خوندم و بی شک یکی از بهترین های روانشناسی است.نویسنده مفاهیم بسیار جدیدی رو معرفی کرده.برای من قسمت های مربوط به کسب و کار و روابط عاشقانه و ورزش بسیار جذاب بودند

- بیشتر
Dana
۱۳۹۹/۰۵/۳۱

قبل از این کتاب عادت داشتم کتاب هایی مثل ۲۰ راز موفقیت و ... این جور چیزا بخونم اما این کتاب یه بار برای همیشه ماهیگیری رو بهم یاد داد مرسی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۷۱۰)
چرا هنگامی‌که می‌توانید بهتر شوید، زمان خود را برای اثبات عالی بودن خود به‌صورت مکرر اتلاف می‌کنید.
seyed
بردم؟ باختم؟ این‌ها سؤالات اشتباهی است. سؤال درست این است: آیا همه تلاشم را به‌کار بردم؟
حمید
تغییر‌ می‌تواند سخت باشد، اما هرگز نشنیده‌ام که کسی بگوید ارزشش را نداشت.
⁦⁦️⁦〰️⁩ᴍᴇʜᴅɪ⁦〰️⁩
اگر در زندگی، تنها خودتان را برای انجام‌دادن کارهای آسان به‌زحمت می‌اندازید، شرم بر شما
kian pazoki
حتی ‌زمانی‌که فکر می‌کنید در چیزی خوب نیستید، هنوز هم می‌توانید با تمام وجود در آن شیرجه بزنید و آن را ادامه دهید.
kian pazoki
«آن‌ها پس‌ازآن برای همیشه خوش و خرم زندگی کردند» وجود ندارد بلکه بیشتر شبیه این است «آن‌ها پس‌ازآن همیشه با خوشحالی تلاش کردند» .
kian pazoki
«شدن، بهتر از بودن است.»
Dav00d Darigh
در سال ۱۹۹۵، بازیگر، کریستوفر ریو، از اسب به پایین پرتاب شد. گردن او شکست و قطع نخاع و به‌طور کامل از گردن به پایین فلج شد. علم پزشکی، گفت: خیلی متأسفم. این شرایط دشوار را بپذیر. بااین‌حال، ریو، برنامه ورزشی سختی را آغاز کرد که مستلزم حرکت تمام قسمت‌های بدن فلج او با کمک تحریک الکتریکی بود... چرا نتواند یاد بگیرد که دوباره حرکت کند؟ چرا باید مغز او یک‌بار دیگر نتواند فرمان‌هایی بدهد که بدنش از آن‌ها اطاعت کند؟ پزشکان هشدار دادند که ریو در حال انکارکردن است و به ناامیدی خود کمک می‌کرد. آن‌ها قبلاً این را دیده بودند و این نشانه بدی برای بهبود او بود؛ اما واقعاً، ریو در حال انجام چه‌کاری با زمان خود بود؟ آیا نقشه بهتری داشت؟ پنج سال بعد، ریو شروع به بازیابی مجدد حرکت خود کرد. برای نخستین‌بار این اتفاق در دست‌های او اتفاق افتاد، سپس بازوهای او، پس‌ازآن پاها و سپس نیم‌تنه بالایی او حرکت خود را بازیافتند.
seyed
«این خیلی مشکل‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردم، اما چیزی است که می‌خواهم انجام دهم، به‌طوری‌که مرا مصمم‌تر می‌کند. ‌زمانی‌که به من می‌گویند نمی‌توانم، این موضوع واقعاً مرا به ادامه‌دادن ترغیب می‌کند.»
seyed
هر کسی با میل شدید به یادگیری متولد می‌شود. نوزادان روزانه مهارت‌های خود را گسترش می‌دهند. نه‌تنها مهارت‌های عادی، بلکه سخت‌ترین کارهای طول عمر، مانند یادگیری راه‌رفتن و صحبت‌کردن را به‌دست می‌آورند. آن‌ها هرگز تصمیم نمی‌گیرند که این کارها بیش‌ازحد سخت هستند یا ارزش تلاش‌کردن ندارند. نوزادان نگرانِ اشتباه‌کردن یا تحقیرشدن نیستند. آن‌ها راه می‌روند، می‌افتند، بلند می‌شوند. آن‌ها فقط به‌سوی پیشرفت تقلا‌ می‌کنند. چه چیزی می‌تواند به این آموزش پرشور و هیجان پایان دهد؟ طرز فکر ثابت
kian pazoki

حجم

۳۷۱٫۱ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۵

تعداد صفحه‌ها

۳۱۰ صفحه

حجم

۳۷۱٫۱ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۵

تعداد صفحه‌ها

۳۱۰ صفحه

قیمت:
۲۹,۰۰۰
تومان