با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب پیشینه گچبری در ایران اثر کتایون جمشیدیان

دانلود و خرید کتاب پیشینه گچبری در ایران

از دوره ساسانی تا قاجار

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پیشینه گچبری در ایران  نوشته  کتایون جمشیدیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پیشینه گچبری در ایران

کتاب پیشینه گچبری در ایران نوشته کتایون جمشیدیان است. کتاب پیشینه گچبری در ایران به تاریخ گچبری در ایران از دوره ساسانی تا قاجار می‌پردازد.

درباره کتاب پیشینه گچبری در ایران

این تحقیق به سیر و تحول هنر گچبری سنتی در دو دوره تاریخی ساسانیان و قاجاریان بالاخص خانه عباسیان كاشان می‌پردازد. سفیدكاری با گچ كه در دوره اشكانیان تكامل یافت نخست پوشش دیواره‌های خشتی بود به منظور آنكه این دیوارها را از آسیب رطوبت محفوظ بدارد. اما در همان حال خاصیت تزیینی نیز داشت، زیرا از زشتی دیوارهای گلی می‌كاست و خاصه در زینت دیوارهای آجری و سنگی معمول در دوران بعد یعنی دوره ساسانی نیز بسیار مؤثر و مفید بود. از دلایل دیگر رواج گچكاری در هنرهای وابسته به معماری ایرانی آن بود كه گچكاری ارزان و كار با آن بسیار ساده بود و از طرفی در مصرف وقت، انرژی و هزینه نیز صرفه‌جویی می‌شد به همین دلیل در دورانی كه معماری ایرانی شیوه پارتی را دنبال می‌كرد(یعنی دوران اشكانی و ساسانی) استفاده از تزئینات گچبری در داخل و خارج بناها بسیار رواج یافت و این سبنت برخلاف سنت دوران پیشین و شیوه پارسی(شیوه معماری دوران ماد و هخامنشی) بود كه از حجاری و نقش برجسته و یا آجر لعابدار برای تزیین بنا استفاده می‌كردند. طرح‌های ظریف و سایه روشن‌های دقیق بوجود آمده در هنر گچكاری بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفت به طوری كه بعد از گرویدن به اسلام نیز در دوران سلجوقی(شیوه رازی) و ایلخانی و تیموری(شیوه آذری) نیز استفاده از هنر گچكاری همچنان از سر گرفته شد و به عنوان نمونه محراب الجایتو در مسجد جامع اصفهان، اوج گچبری دوران ایران اسلامی لقب گرفته است.

این کتاب در پژوهشی جامع و دقیق تاریخ گچکاری در ایران را بررسی می‌کند تا اطلاعات کاملی در اختیار خوانندگان قرار دهد. 

خواندن کتاب پیشینه گچبری در ایران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ معماری پیشنهاد می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۹۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۵۴-۱۹۳-۱
تعداد صفحات۹۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۵۴-۱۹۳-۱