با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره) اثر جواد محدثی

دانلود و خرید کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره)

۴٫۵ از ۴ نظر
۴٫۵ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره)  نوشته  جواد محدثی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره)

کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره) نوشته جواد محدثی است. این کتاب شرح چهل حدیث از دیدگاه رهبر معظم انقلاب است.

درباره کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره)

آثار و اندیشه‌های متعالی و تابناک حضرت امام خمینی (ره) مجموعه‌ای پر ارج و والاست که فرا راه جویندگان سعادت می‌درخشد. آن حکیم سترگ، عارف وارسته، مفسر بزرگ و رهبر کبیر امت اسلامی در عصر حاضر در صحنه علم و عمل مصداق کاملی است که روز به روز زوایای بیشتری از شخصیت و افکارش بر نسل‌های پس از وی روشن می‌شود. بهره‌مندی تشنگان معارف توحیدی و زلال قرآن و اهل بیت(از رهگذر دسترسی به گفته‌ها و نوشته‌های آن عزیز سفر کرده، به گواهی اهل تحقیق رسیده و این بهره‌مندی همچنان برقرار است.

کتاب ارجمند «شرح چهل حدیث» اثری پرسود و دستور العمل اخلاقی است که دل و دیده رهپویان خودسازی را به سوی خود کشیده است. همراهی و آمیختگی مباحث اخلاقی آن کتاب با آیات الهی و روایات معصومین(یکی از ویژگی‌های این اثر است که لطایف و ظرایف معرفتی و اخلاقی در ذیل آنها جلوه‌ای فزاینده یافته است. این کتاب با قلمی ادیبانه و لبریز از سخنان و نظریات سنگین نگاشته شده، برقراری ارتباط علمی و معنوی نسل امروز و به ویژه جوانان با آن سخت و نیازمند به مقدمات و معلومات گسترده‌ای است. به همین دلیل حضرت حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی این اثر را  بازنویسی، روان‌سازی و آسان نگاری کرده است.

در این کتاب ساختار جمله‌بندی‌ها از سبک کهن به شیوهٔ امروزی درآمده، در بخش‌هایی از مباحث طولانی یا سنگین، تلخیص به عمل آمده،‌  با حفظ حداکثری تعبیرات حضرت امام و وفاداری به متن اصلی، جایگزین‌سازی و روان نمودن واژه‌ها و تعبیرات دشوار و نامأنوس یا اصطلاحات فلسفی عرفانی انجام گرفته است و از شمار روایاتی که به عنوان مستندات مباحث در شرح هر حدیث آمده، کاسته شده است اما روح اصلی کلام از دست نرفته است. 

خواندن کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام جوانان علاقه‌مند به دین اسلام پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب بر کرانه شرح چهل حدیث امام خمینی (ره)

امام صادق (ع) نقل می‌کند:

«إنّ النّبیّ (ص) بَعَثَ سَریۀً فَلَمّا رَجَعُوا قالَ: مَرْحَباً بِقَوْمٍ قَضَوُا الجِهادَ الأصْغَرَ وَبَقِیَ عَلَیهِمُ الجِهادُ الأکبَرُ. فَقیلَ: یا رَسولَ اللهِ مَا الجهادُ الأکبرُ؟ قال: جِهادُ النَّفْسِ»؛۱ پیغمبر (ص) لشکری را فرستاد. چون برگشتند، فرمود: آفرین بر گروهی که جهاد کوچک را به جا آوردند و جهاد بزرگ‌تر بر آنان ماند. گفتند: ای پیغمبر خدا! جهاد بزرگ‌تر چیست؟ فرمود: جهاد با نفس.

* * *

در این درس، ابعاد وجودی انسان و قوای مختلفی که در او وجود دارد معرفی می‌گردد و به راه‌های تقویت بُعد الهی، کنترل و مقابله با کشش‌های نفسانی اشاره می‌شود. 

* * *

انسان اعجوبه‌ای است که دو نشئه و عالم دارد: نشئهٔ ظاهری و دنیوی که بدن اوست و نشئهٔ باطنی و غیبی که از عالمی دیگر است. نفس انسان که از عالم غیب و ملکوت است، مقامات و درجاتی دارد که از جهات مختلف تقسیماتی برای آن ذکر کرده‌اند و برای هر قسمتی از مقامات و درجات، جنودی رحمانی و عقلانی که او را به سوی ملکوت اعلا و سعادت دعوت می‌کند و جنودی شیطانی که به شقاوت فرا می‌خواند. اگر لشکر رحمانی پیروز شود، انسان سعادتمند می‌شود و اگر لشکر جهل و شیطان غالب آید، انسان اهل شقاوت می‌گردد.

در این‌جا چون بنا بر اختصار است، به برخی مقامات نفس و وجوه سعادت و شقاوت آن و کیفیت «جهاد با نفس» می‌پردازیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۳,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۳/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۵۸۲-۳۹-۰
تعداد صفحات۳۲۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۳,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۳/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۵۸۲-۳۹-۰