با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
از حال بد به حال خوب

دانلود و خرید کتاب از حال بد به حال خوب

شناخت‌درمانی

۴٫۲ از ۷۲ نظر
۴٫۲ از ۷۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب از حال بد به حال خوب  نوشته  دیوید برنز  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب از حال بد به حال خوب

از حال بد به حال خوب نوشته دکتر دیوید برنز، کتابی در زمینه شناخت‌درمانی است. شناخت‌درمانی یکی از روش‌های روان درمانی است که در سطوح مختلف به حل مشکلات روانی افراد می‌پردازد. 

این رویکرد درمانی و اصول و تکنیک‌های آن مبتنی بر روانشناسی شناختی است که اهمیت زیادی برای شناخت‌ها و افکار انسان قائل هستند و نوع این افکار و شناخت‌ها را در سلامت یا عدم سلامت روان سهیم می‌دانند. براین اساس در جریان شناخت‌درمانی، شناخت درمانگر تلاش دارد با شناخت افکار و باورهای فرد به تصحیح آنها بپردازد و فرد را در داشتن شناخت‌های مفیدتر یاری دهد. 

درباره کتاب از حال بد به حال خوب

در این کتاب موضوع داشتن حال خوب زیر ذره‌بین قرار روان‌شناسی گرفته است. به‌راستی چگونه می‌توان حال خوب داشت و حال خوب چیست؟ حال خوب در خانه، در کار و به‌طور کلّی در زندگی.

 دیوید برنز در کتاب از حال بد به حال خوب، درباره روشی انقلابی و درعین‌حال بی‌نیاز از دارو برای درمان افسردگی صحبت کرده است که شناخت‌درمانی نامیده می‌شود. شناخت‌درمانی می‌تواند ما را از تفسیرهای غلط درباره اتفاقات زندگی روزمره و احوالات بد گذرا دور نگاه دارد و به ما شیوه نوینی از نگرش به زندگی، توام با مثبت‌اندیشی و واقع‌گرایی را آموزش دهد.

 برنز در این کتاب آموزش‌ها و تمریناتی مرتبط با شناخت‌درمانی به شما ارائه می‌کند تا با کمک آن‌ها بتوانید احساسات خود را مؤثرتر بازگو کرده، افکار و احساسات دیگران را بهتر بشنوید و درک کنید.

شناخت روحیه، احساس خوب: راه غلبه بر افسردگی و رسیدن به عزّت نفس، احساس اطمینان: غلبه بر اضطراب، ترس، و فوبیا، چگونه با ارتباط بهتر روابط بهتر ایجاد کنیم، دارودرمانی و ویژه درمانگرها و بیماران کنجکاو: سرکردن با بیماران دشوار، بخش‌های این کتاب‌اند که شما را پله‌پله با شناخت‌درمانی راه استفاده از آن برای داشتن روحیه و زندگی بهتر، آشنا می‌کنند.

 خواندن کتاب از حال بد به حال خوب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

افرادی که علاقه‌مند به داشتن «حال خوب» هستند، به‌خصوص کسانی که به متخصصین روان‌شناس دسترسی ندارند، می‌توانند بهره بسیاری از این کتاب ببرند.

بخشی از کتاب از حال بد به حال خوب

احساسات منفی خود را بنویسید و از یک تا صد برای آنها امتیازی در نظر بگیرید. از کلماتی مانند غمگین، دلسرد، مأیوس، خشمگین، آزرده، نگران، خجالتی، ناراحت یا گناه‌کار استفاده کنید.

امتیاز ۱ مربوط به هر احساسی است که شدت ناخوشایندی آن بسیار کم است و حال آنکه امتیاز ۱۰۰ مربوط به احساسی است که آن را به‌شدت لمس می‌کنید و وجود شما را قبضه کرده است. توجه داشته باشید که اغلب با بیش از یک احساس منفی روبه‌رو هستید. ازجمله، با رجوع به جدول روحیه روزانه مارگارت می‌بینید که او برای دو احساس منفی نگران و گناه‌کار امتیاز ۹۰ را در نظر گرفت و این نشان می‌داد که از حادثه عوض شدن مسواک بچه‌ها بسیار ناراحت است.

برای برخی امتیاز دادن به احساسات منفی دشوار است زیرا این کار را مصنوعی و به‌شدت اضطرارآمیز احساس می‌کنند. بااین‌حال شیوه مؤثری است زیرا وقتی به خود امتیاز می‌دهید، می‌توانید بعدآ از میزان بهبود خود مطلع شوید. درعین‌حال به شما کمک می‌کند تا تفکر «هیچ یا همه چیز» را رها کنید. تخفیف شدت اضطراب از ۱۰۰ به ۵۰ با آنکه بهبود قطعی نیست، نشانه احساس بهتر شماست. وقتی از خود به خاطر این اندازه پیشرفت تعریف می‌کنید روحیه بهتری پیدا می‌کنید و سرانجام به حل مشکل احساسی خود نائل می‌شوید. با همین استدلال ممکن است پس از تکمیل جدول روحیه روزانه هنوز ناراحت باشید. اما با این اقدام اطلاعات مهمی به دست می‌آورید. می‌توانید برای کمک به خود از روش «راهنمای مشکل‌گشا» که بعدآ به آن می‌پردازیم استفاده کنید و از علت ناراحتی خود باخبر گردید. پس از شناسایی مسئله، احساس بسیار بهتری پیدا می‌کنید.

در جدول گزارش روزانه روحیه به احساسات منفی خود امتیاز بدهید و به مرحله بعد بروید.
نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳۴)
nardoon
۱۳۹۹/۰۷/۲۵

حالم بهتر شد یا نه؟ واقعا نمیدونم ولی خب دست کم اطلاعات زیادی درباره ی خطاهای شناختی ک در درون افراد هست بهتون میده. مثلا من الان میدونم اشکال کارم کجاست (از نظر رفتاری منظورمه) و تقریبا چطوری میشه رفعش

- بیشتر
hadi
۱۳۹۹/۰۷/۲۲

میگن کتاب های خوب رو باید دو سه بار خوند، ولی این کتاب رو ۱۰ بار هم بخونی کمه... بنظرم خوندن این کتاب مقدمه به خوندن هر کتاب موفقیت و روانشناسی دیگه. خیلی از کتاب های روانشناسی فقط حرف و شعار

- بیشتر
Behzad @booker
۱۳۹۹/۰۸/۲۹

هرکسی مفهوم این کتابو درک کنه دیگه فکر نکنم چیزی بتونه حالشو بد کنه. خوب بودن و بد بودن حال ما بستگی به فاصله درک واقعیت تا حقیقت داره. شاید در واقعیات زندگی خیلی امور هستن برای بد کردن حال ما اما

- بیشتر
Fatemeh Ka
۱۳۹۹/۰۵/۰۸

نسخه چاپی رو خریدم. واقعا جالبه تمرین ها و تستاش. درحال مطالعه ام و کتاب خوبیه. به پیشنهاد مشاورم خریدمش

فاطمه شیخ
۱۳۹۹/۰۵/۲۰

کتابی هست که مشاورم بهم معرفی کرد، عالی👌

کاربر ۱۸۰۶۰۵۷
۱۴۰۰/۰۲/۰۸

من این کتاب رو 4 سال پیش خریدم. این کتاب کمکم کرد وقتی حالم خوب نیست تمام تلاش رو کنم، بفهمم حسم دائمی نیست و میتونم تغییرش بدم. بزرگترین تمرین اینه که، فکرم در اون لحظه رو بنویسم. خطاهای فکرم

- بیشتر
کاربر ۱۶۱۰۶۶۰
۱۳۹۹/۰۵/۲۱

بسیار عالیه برای درمان افسردگی

محمود
۱۳۹۹/۰۵/۲۲

مشکل گشا در خودشناسی

Roya
۱۴۰۰/۰۵/۰۶

کتابی که روان شناسم معرفی کردن و به جلسات تراپیِ من خیلی کمک کرد. ▪︎این کتاب، روش شناختی-رفتاری رو به کار گرفته که توی دنیای امروز بهترین روش در علم روان شناسی برای مسئله ی اضطراب و افسردگی هست. ▪︎مهم ترین ویژگی

- بیشتر
azar
۱۴۰۰/۰۴/۲۵

این کتاب رو به تمامی کسانی که از اختلالات روحی رنج می برن توصیه میکنم اما در کنارش بهتون توصیه میکنم حتما تمریناتم حل کنید و خودکار و کاغذهمراه تون باشه😊

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۹۶)
نمی‌گویم در تمامی لحظات زندگی شاد باشید و یا اختیار کامل احساسات خود را در دست بگیرید. این انتظاری کمال‌گرایانه است. نمی‌توانید همیشه منطقی باشید. من که مطمئنآ این‌طور نیستم
احمد رضا
اگر تمام نعمت‌های زندگی مشمول انسان باشد ولی حال و احساس خوب نداشته باشد، محروم از مهم‌ترین نعمت زندگی است.
فاطمه الوهی
تنها اندیشه شماست که می‌تواند شما را ناراحت کند.
احمد رضا
می‌خواهم شما خود را به عنوان یک انسان نه لزومآ بی‌کم وکاست، بلکه با عیب و ایراد قبول کنید. می‌خواهم درعین‌حال که نقاط قوت خود را می‌شناسید، بدون احساس خجالت با نقاط ضعف خود آشنا شوید.
Aida
شناخت‌درمانی مبتنی بر نظریه ساده‌ای است که می‌گوید به جای حوادث بیرونی افکار و طرز تلقی‌های شماست که روحیه شما را شکل می‌دهد.
Aida
این آسیب‌پذیری است که از ما انسان می‌سازد.
احمد رضا
رسیدن به هدف‌های شخصی اغلب با فشار روانی همراه است. اغلب اوقات به‌ناچار با موانع مختلفی روبه‌رو می‌شوید. اگر به راحت بودن زندگی معتقد باشید و اگر خیال کنید دیگران تلاش نمی‌کنند، به این نتیجه می‌رسید که مشکلی در کار شما وجود دارد و درنتیجه در برخورد با هر مشکل از آن صرفنظر می‌کنید، میزان تحملتان کم می‌شود، آن‌گونه که جزئی‌ترین دلسردی‌ها و ناکامی‌ها برای شما غیرقابل تحمل می‌شود.
احمد رضا
۹ ـ دوباره نسبت دادن یکی از رایج‌ترین خطاهای شناختی «شخصی‌سازی» یا انتقاد از خویشتن است. خود را تحقیر می‌کنید و در مقام سرزنش خویش که مسئول صددرصد آن نبودید برمی‌آیید. یکی از راه‌های برخورد با شخصی‌سازی «روش دوباره نسبت دادن» است. در این روش شما علت مسئله را به چیزی جز «بد بودن» خود نسبت می‌دهید. از خود بپرسید: «چه عوامل دیگری ممکن است به این مسئله کمک کرده باشد؟» بعد فهرستی از این احتمالات تهیه کنید. منظور انکار اشتباهات احتمالی شما نیست، به جای آن می‌خواهید علل مسئله را به‌شکل عینی‌تری بیابید. نقش احتمالی خود را در ایجاد مشکل می‌پذیرید و به جای سرزنش خویش از تجربه درس می‌آموزید.
عبدالوهاب
به‌طور خلاصه حال بد مساوی است با اندیشه بد و منفی و کلمه دشمن از دُش و من ترکیب شده و به‌معنی «بداندیش» و ضدمن آمده است. بنابراین دشمن بداندیش است و دشمنی «بداندیشی» و حال خوب برابر است با اندیشه مثبت، خوب و درست.
Aida
به جای انتظار بی‌عیب ونقص بودن دنیا، می‌توانید بگویید: «چه خوب بود قطار سر وقت می‌آمد. اما دیر کرده است. از این بابت ناراحتم. اما مهم نیست، می‌توانم آن را تحمل کنم. از این به بعد، قطار ساعت قبلی را می‌گیرم تا احساس فشار نکنم.»
عبدالوهاب

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۳/۰۳/۱۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۱۸-۶۴۸-۶
تعداد صفحات۶۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۳/۰۳/۱۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۱۸-۶۴۸-۶

تجربه بهتر در اپلیکیشن