با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نبرد حق و باطل

دانلود و خرید کتاب نبرد حق و باطل

۴٫۸ از ۲۱ نظر
۴٫۸ از ۲۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نبرد حق و باطل  نوشته  شهید مرتضی مطهری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نبرد حق و باطل

کتاب «نبرد حق و باطل»استاد شهید مرتضی مطهری مشتمل بر دو بخش است. بخش اول با عنوان نبرد حق و باطل تلفیق شده پنج گفتار استاد شهید آیت الله مطهری است که دو گفتار آن در سال ۱۳۵۶ در یک مدرسه دینی اقع در دماوند ایراد شده و سه گفتار دیگر، قسمتی از بحثهای آن متفکر شهید تحت عنوان فلسفه تاریخ است که در همان سال‌ها در منزل ایشان تدریس می‌شد. این تلفیق در زمان حیات استاد و با نظر ایشان انجام شده بود، لذا بعد از شهادت آن عزیز به دست چاپ سپرده شد. بخش دوم تنظیم شده دو سخنرانی استاد تحت عنوان تکامل اجتماعی انسان در تاریخ است که در حدود سال ۱۳۵۰ در دانشگاه شیراز ایراد شده است. این بخش در زمان حیات استاد بدون اجازه و نظارت ایشان با کیفیت نامطلوب منتشر شد که موجب آزردگی خاطر استاد شد و البته در همان زمان از انتشار آن جلوگیری شد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۲)
MSadra
۱۳۹۹/۰۵/۲۲

﷽ تو کتابای شهید مطهری این جزو محبوب هامه هیچ وقت روزیو که تو حرم حضرت معصومه س نشستمو و یه سره خوندمش یادم نمی ره و جذاب ترین بخشش هم برام اصالت حق بود.

mohisuni
۱۳۹۹/۰۷/۱۹

جامع و کامل. بدون تحمیل مطلب بلکه خواننده کاملا مختار است و این باعث تفکر خواننده می شود. که این خود تمرین ذهن است

Amir
۱۳۹۹/۰۸/۰۲

بررسی نظرات ایدئولوژی های مختلف در مورد موضوع حق و باطل در کنار نظر اسلام واقعا جذاب و آموزنده ست

محمد پهلوان
۱۳۹۹/۰۱/۲۳

کتاب بسیار خوب و راحت علمی بود.دوستش داشتم چیزهای زیادی یاد گرفتم‌.به همه توصیه می کنم.

MOZAFFARIN,,TAZFFOAR
۱۳۹۹/۰۸/۱۶

شبهات خیلی مهم در مورد غلبه حق بر باطل یا باطل بر حق با خوندن این کتاب روشن میشه واقعا مفید وپر فحوی

fa.fa
۱۳۹۹/۱۲/۱۸

استاد مطهری به زبان بسیار روان و شیوا مباحث اصولی بسیار مهمی رو مطرح کردن و مطالعه این کتاب در اصلاح زاویه دیدمون نسبت به موضوع حق و باطل بسیار موثره.

علی صلواتی
۱۴۰۰/۰۴/۱۰

کتاب خوبیه مخصوصا بخش اولش

m.salehi77
۱۴۰۰/۰۵/۰۵

کتاب مفیدی بود. مطالعه‌ش رو بهتون توصیه می‌کنم.

گلسا
۱۳۹۵/۰۶/۱۸

بدک نبود

بیخیال
۱۳۹۸/۱۲/۱۳

دم طاقچه به خاطر رایگان بودن این کتاب گرم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۹)
می‌گویند چون زندگی شر است و انسان هم شر است یک کار خیر بیشتر در جهان نیست و آن پایان دادن به شر زندگی است، تا انسان از این جهان پر شر و شور و دنیای شر وجود خودش خلاص شود. این تفکر انحرافی که از فرنگیها گرفته شده بود توسط صادق هدایت در میان ایرانیان مطرح شد. او همیشه در نوشته‌هایش چهره‌های زشت زندگی را مجسم می‌کرد، مثل لجنزاری که جز لجن و گندیدگی چیزی در آن نیست و کرمهایی در این لجنزار زندگی کثیفشان را ادامه می‌دهند. عاقبت هم تحت تأثیر حرفهای خودش خودکشی کرد. در سالهایی که کتابهای او طرفدار داشت، غالب جوانهای ایرانی که خودکشی کردند تحت تأثیر کتابهای او قرار داشتند
ژان والژان
بسم الله الرحمن الرحیم
.
نیاز به مهدی (ع) برای چیست؟
ژان والژان
از روزی که سیستمهای اجتماعی براساس طبقات پایه‌ریزی شده است، ایدئولوژی حاکم و فرمانروای انسان بهره‌کشی انسان از انسان را به صورت قانون اجازه داده و آن را مجاز و مشروع شمرده است. تا این وضع بر زندگی بشر حاکم است، این نقصها، این کاستیها، این ناتمامیها، این خونریزیها، این جنگها، این جدالها، این آدمکشی‌ها، این قساوتها که می‌بینید وجود دارد. ولی اگر ایدئولوژی حاکم بر انسان عوض شد همه اینها از بین می‌رود، یعنی همه یک وحدت جمعی پیدا می‌کنند و برابر و برادر می‌شوند، دیگر از آز و ظلم خبری نیست؛
mohaddese
آن راننده‌ای که با زحمت دائمآ از این شهر به آن شهر می‌رود و جان خودش را در این راه می‌گذارد تا روزی ۱۵۰ یا ۲۰۰ تومان بگیرد، یا آن کشاورزی که دائمآ تلاش می‌کند و زحمت می‌کشد، آیا در وجود اینها شر بر خیر غلبه دارد؟ هرگز، اغلب اینها بر آن فطرت پاک اسلامی و انسانی خودشان باقی هستند. این‌همه کارگرانی که در کارخانه‌ها کار می‌کنند وقتی آدم می‌رود سراغ اینها اصلا تعجب می‌کند که با آن وضع چطور اینها به جامعه و دین خوشبین هستند و دغدغه دین و ایمانشان را دارند.
F@R@Z
وقتی عثمان بر اثر انحرافهایش در خطر کشته شدن بود، معاویه هیچ کمکی برای او نفرستاد، برای اینکه او با عثمان کار نداشت، او دنبال ریاست خودش بود. فکرهایش را کرد، دید اگر عثمان کشته بشود مرده عثمان بیشتر به نفع اوست تا زنده او. لذا جاسوسهایش را فرستاد تا لباس خون‌آلودی، انگشت بریده‌ای از عثمان برای او ببرند. وقتی اینها را آوردند فورآ پیراهن عثمان را بر سر دروازه شام یا مسجد جامع دمشق آویزان کرد و رفت بالای منبر شروع کرد به اشک تمساح ریختن که ایها النّاس! خلیفه مظلوم پیامبر را کشتند، این هم پیراهن خون‌آلود او. صدای غریو گریه مردم بلند شد. معاویه روزها از این مردم اشک گرفت و از مظلومیت خلیفه پیامبر سخن گفت و این آیه را می‌خواند: وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلومآ فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیهِ سُلْطانآ فَلایسْرِفْ فِی الْقَتْلِ اِنَّهُ کانَ مَنْصورآ کسی که مظلوم کشته شود، ما برای ولی و حق قصاص قرار دادیم، اما نباید در کشتار زیاده‌روی کند و همانا او پیروز است. حال ای مردم! شما می‌گویید ما در مقابل این جنایت بزرگ که بر اسلام وارد شد، سکوت کنیم؟ مردم همه گفتند نه، نه، ما با جان و دل حاضریم جهاد کنیم. آن وقت مردم را جمع کرد و به جنگ علی (ع) آمد
F@R@Z
در طول تاریخ همیشه حق و باطل با یکدیگر در حال جنگ بوده‌اند ولی قرآن وعده پیروزی نهایی حق بر باطل را می‌دهد آنچنان که هیچ نشانه‌ای از باطل باقی نماند و این را سرنوشت نهایی تاریخ می‌داند. لذا توصیه می‌کند ایمان داشته باشید و غصه هیچ چیز را نخورید (وَ لاتَهِنوا وَ لاتَحْزَنوا) که برتری مال شماست، از کمی خودتان و از زیادی آنها بیم نداشته باشید، از مال فراوانشان که ثروتهای دنیا را انباشته‌اند ترس نداشته باشید، از اسلحه و زور فراوانشان نترسید، فقط مجهز به ایمان و حقیقت باشید، مؤمن واقعی باشید، انسان واقعی باشید. اگر چنین شدید پیروزی از آنِ شماست.
mohammad ghadimi
ای انسان! خود را بشناس، واقعیت خود را درک کن، این ارزشها در درون تو وجود دارد چون در جهان بزرگ وجود دارد و تو نمونه‌ای از جهان بزرگ هستی، تَخَلَّقوا بِاَخْلاقِ اللهِ اینها صفات عالی الهی است، پرتوی از این صفات عالی الهی در وجود تو نهفته است، آنها را کشف کن.
نوری
کفی که روی آب هست، نیروی کف نیست که او را حرکت می‌دهد، این نیروی آب است که او را حرکت می‌دهد. معاویه اگر پیدا می‌شود و آن‌همه کارهای باطل می‌کند، آن نیروی اجتماعی را معاویه به وجود نیاورده و ماهیت واقعی آن نیرو «معاویه‌ای» نیست و جامعه در بطن خودش ماهیت معاویه‌ای ندارد! باز هم پیغمبر است، باز هم ایمان است، باز هم معنویت است، ولی معاویه بر روی این نیرو سوار شده است. یزید هم که امام حسین را کشت گفت: قُتِلَ الْحُسَینُ بِسَیفِ جَدِّهِ یعنی حسین با شمشیر جدش پیامبر کشته شد! این یک معنای درستی دارد؛ یعنی از نیروی پیامبر استفاده کردند و او را کشتند، چون برای تحریک مردم می‌گفتند: یا خَیلَ اللهِ ارْکبِی وَ بِالْجَنَّةِ اَبْشِری ای سواران الهی سوار شوید و بهشت بر شما بشارت باد. امام باقر (ع) فرمودند که سی‌هزار نفر جمع شده بودند که جدّ ما حضرت حسین (ع) را بکشند وَ کلٌّ یتَقَرَّبُ اِلَی اللهِ بِدَمِهِ و هریک با کشتن او به خدا تقرّب می‌جستند، چون می‌گفتند یزید خلیفه پیامبر است و حسین بن علی بر او خروج کرده است، باید با او جنگید. باطل حق را با شمشیر خود حق می‌زند
F@R@Z
درست است که مردم ناآگاه بودند ولی ناآگاه بودن غیر از شریر بودن است. مردم را ناآگاه نگه می‌داشتند، نه اینکه انسانها همه شریر و فاسد بودند.
F@R@Z

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۷/۰۶
دسته بندی
تعداد صفحات۱۱۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۷/۰۶