دانلود و خرید کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری دُن تامپسون ترجمه اشکان زهرایی
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری اثر دُن تامپسون

کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری

نویسنده:دُن تامپسون
انتشارات:نشر بیدگل
امتیاز:
۳.۸از ۵ رأیخواندن نظرات

معرفی کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری

کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری نوشته دن تامپسون است که با ترجمه اشکان زهرایی منتشر شده است. دُن تامپسون استاد بازاریابی و اقتصاد در رشته‌ی MBA مدرسه‌ی کسب‌وکار شولیک دانشگاه یورک (تورنتو) است. او تجربه‌ی تدریس در مدرسه‌ی اقتصاد لندن و مدرسه‌ی کسب‌وکار هاروارد را نیز در کارنامه‌ی خود دارد. تامپسون در لندن و تورنتو زندگی می‌کند و از آنجایی که خود یک مجموعه‌دار آثار هنری است، در این کتاب تلاش می‌کند تا مطالعه‌ای دقیق (و البته جذاب) در سازوکار اقتصاد هنر معاصر ارائه کند.

درباره کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری

هنر معاصر چگونه بازاریابی می‌شود و سرمایه‌گذاری در هنر معاصر چه نتیجه‌ای دارد؟ چطور ممکن است یک سرمایه‌گذار هوشمند ساکن نیویورک دوازده میلیون دلار برای خرید جسد نیمه‌فاسد یک کوسه پول بدهد؟ چه می‌شود که یک نقاشی اثر جکسون پولاک که با پاشیدن رنگ روی یک تخته‌ی چوبی کشیده شده، به قیمت ۱۴۰ میلیون دلار فروخته می‌شود؟ این‌ها نمونه‌هایی از سؤالاتی است که این کتاب سعی می‌کند با زبانی ساده به آن‌ها پاسخ دهد. از طرفی دیگر، کتاب تلاش می‌کند تا رابطه‌ی پیچیده‌ی میان هنرمندان، دلالان آثار هنری، حراجی‌ها، گالری‌ها، نمایشگاه‌گردانان، مجموعه‌داران، موزه‌ها، نهادهای هنری، آرت‌فرها، منتقدان هنری، سرمایه‌داران و عوامل دیگر دنیای هنر را بررسی کند، تا خواننده درک روشن‌تری از ماجراهای پشت‌پرده به‌دست آورد.

خواندن کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به هنر معاصر پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب کوسه‌ی شکم‌پرِ ۱۲میلیون دلاری 

ساچی نه یک نمایشگاه‌گردان حرفه‌ای است و نه یک مقام موزه‌ای. او درطول چهار دهه فعالیت خود پُرحرف‌وحدیث‌ترین مجری تبلیغاتی نسل خود بوده، و سپس تبدیل به پرحاشیه‌ترین مجموعه‌دار هنری شده است. او در فروش آثاری که جمع‌آوری کرده به‌طور چشمگیری موفق بوده و سود قابل‌توجهی به دست آورده است؛ کوسهٔ دیمن هرست فقط یکی از نمونه‌های این رویه است.

انتقادات زیادی به ساچی وارد شد؛ هم به‌خاطر استفاده از آکادمی سلطنتی برای افزایش ارزش آثار هنری مجموعهٔ شخصی‌اش و هم به‌خاطر اینکه بسیاری معتقد بودند آثار نمایش‌داده‌شده منحط و مستهجن بودند. هنرمندان نمایشگاه که در افتتاحیه حضور داشتند، نسبت به ماهیت رویداد هیچ توهمی نداشتند. یکی از آنها آکادمی سلطنتی را «فضایی موقتی برای مجموعهٔ ساچی» توصیف کرد. یکی دیگر از آنها گفت از اینکه اثرش روی دیوار قرار گرفته حس خوبی دارد، چون ممکن است تا وقتی در یک حراجی عرضه شود، دیگر نمایش داده نشود.

ترفیع وسیع نمایشگاه باعث شد تا مطبوعات حتی قبل از اینکه نمایشگاه افتتاح شود، آن را به‌خوبی پوشش دهند. تمام روزنامه‌های مهم لندن، و همین‌طور نیویورک‌تایمز، وال‌استریت‌ژورنال، و چندین روزنامهٔ امریکایی دیگر، آن را در مرکز توجه قرار داده بودند. این نمایشگاه که به‌عنوان نمایشگاهی با آثار تکان‌دهنده معرفی شده بود، شامل میدان جنگی میان موش‌ها، و تصویری از یک زن در حال انجام یک عمل جنسی روی یک مرد بود.

نظرات کاربران

وحید
۱۴۰۰/۱۱/۱۶

در این اثر به ابتذال گالری‌های هنری معاصر و هنر معاصر پی خواهید برد. می‌بینید که آثار به اصطلاح هنری چگونه ارزش خود را نه به واسطه‌ی ارزش هنری خود، بلکه به واسطه‌ی اتصال به گالری‌های متعفن هنر معاصر به

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۶)
به‌عنوان یک اقتصاددان و یک مجموعه‌دار آثار هنر معاصر، مدت‌هاست در تعجبم که چه چیز باعث می‌شود یک اثر هنری صاحب ارزش شود، و اینکه در اثر چه نوع کیمیاگری‌ای ارزش آن ۱۲ میلیون یا ۱۰۰ میلیون دلار، و نه مثلاً ۲۵۰ هزار دلار، برآورد می‌شود؟ گاهی اوقات یک اثر به قیمتی چندین برابرِ آنچه به نظر منطقی است، به فروش می‌رود، اما چرا؟ دلالان و متخصصین حراجی‌ها ادعا نمی‌کنند که می‌توانند اثر هنری معاصری که تبدیل به یک فروش‌میلیون‌دلاری می‌شود را تشخیص دهند یا تعریف کنند. آنها به‌طور عمومی اعلام می‌کنند که قیمت نهایی قیمتی است که کسی پرداخت می‌کند. به‌طور خصوصی نیز می‌گویند خرید آثار هنری گران‌قیمت بازی‌ای است که فقط توسط سرمایه‌داران بزرگ انجام می‌شود، و جایزهٔ آن شهرت و امتیاز فرهنگی است. شاید این توصیفی خوب برای انگیزهٔ آنها باشد، اما این توصیف فرایند کار را توضیح نمی‌دهد.
Prometheus
معمولاً این‌طور است که قضاوت هنری کمتر به محتوای یک اثر مربوط است و بیشتر تحت‌تأثیر معنای غریزی‌ای است که از اثر هنرمند برداشت می‌شود. کیرستن وارد، که یک روان‌شناس است، می‌گوید هنر وقتی بتواند باعث برقراری ارتباط بخش تفکر مغز با بخش احساسات آن شود، بیشترین تأثیر را می‌گذارد. آثار بزرگ به‌روشنی بیان می‌کنند، درحالی‌که آثار حاشیه‌ای‌تر، به قول منتقدان، زبان را خفه می‌کنند. یک مجموعه‌دار باتجربه اثر را قبل از خریدن به خانه می‌برد تا درطول روز بارها به آن نگاه کند. سؤال این است که آیا پس از هفته‌ها یا حتی یک ماه، بعد از اینکه تازگی اثر از بین رفت، هنوز هم هنرنمایی هنرمند واضح خواهد بود یا نه.
Prometheus
دلالانِ آثار هنری مثل موج‌سواران‌اند. شما نمی‌توانید خودتان یک موج درست کنید. اگر موجی در کار نباشد، می‌میرید. اما یک موج‌سوار ماهر می‌تواند حس کند که کدام‌یک از موج‌هایی که نزدیک می‌شوند، مناسب است، موجی که مانا خواهد بود. دلالان موفق آثار هنری می‌توانند آن موج درست را تشخیص دهند.
M.M. SAFI
حتی بیانِ اینکه بیشتر هنر معاصر آثار دوبعدی نقاشی است، هم چندان ساده نیست. تعریف نقاشی باید ساده باشد؛ نقاشی حاصل اعمال مواد رنگی یا رنگ‌مانند روی یک سطح صاف است. اما پس نقاشی‌ای که به‌صورت یک ویدئو در آمده باشد، چطور؟ یا نقاشی‌ای که یک کلاژ است؟ کاریکاتور یا گرافیتی؟ سای تومبلی یک نقاشی با مداد دارد، اندی وارهول با ادرار نقاشی کرده است، رابرت راشن‌برگ با زباله، و کریس اوفیلی با مدفوع فیل، الزوُرت کلی نقاشی‌هایی دارد که درنهایت، تک‌رنگ‌اند، و دیمن هرست داخل یک صفحهٔ گرد که حول محوری در مرکز می‌چرخد، رنگ می‌پاشد و «نقاشی فرفره‌ای» خلق می‌کند.
وحید
آثار هنری، که بیانگر بالاترین سطح خلق معنوی‌اند، معمولاً فقط وقتی در چشم بورژواها عزیز می‌شوند که به‌شکلی ارائه شوند که بتوان آنها را مستقیماً عاملی برای تولید سرمایهٔ مادی دانست. کارل مارکس
M.M. SAFI
در پاسخ به این سؤال که «چه آثاری به‌عنوان هنر معاصرِ ارزشمند انتخاب می‌شوند؟» باید گفت: این آثار ابتدا توسط دلالان مهم انتخاب می‌شوند، و سپس سرنوشت آنها به دست حراجی‌های برندشده سپرده می‌شود.
Foxeshab

حجم

۵۶۶٫۹ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۸

تعداد صفحه‌ها

۴۴۵ صفحه

حجم

۵۶۶٫۹ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۸

تعداد صفحه‌ها

۴۴۵ صفحه

قیمت:
۱۵۵,۷۵۰
تومان