با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حواس‌پرتی مرگبار

دانلود و خرید کتاب حواس‌پرتی مرگبار

۴٫۱ از ۱۲ نظر
۴٫۱ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حواس‌پرتی مرگبار  نوشته  جین واینگارتن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب حواس‌پرتی مرگبار

«حواس‌پرتی مرگبار» دو جستار از جین واینگارتن، نویسنده آمریکایی برنده دو جایزه پولیتزر ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ است.

جستار اول، «مرواریدهایی قبل از صبحانه» ماجرای یکی از بهترین ویولون‌نوازهای دنیا، جاشوا بل است که یک روز صبح کنار راهروی یک ایستگاه مترو می‌ایستد و چندتا از مهم‌ترین قطعات تاریخی موسیقی را با استادی تمام می‌نوازد، در حالی که تیمی از روزنامه واشنگتن‌پست شرایط را زیر نظر دارند و مخفیانه تصویر می‌گیرند.

«حواس‌پرتی مرگبار» هم از ماجرای پسربچه ۲۱ ماهه‌ای شروع می‌شود که در اثر حواس‌پرتی پدرش در صندلی عقب ماشین جا می‌ماند و در اثر گرمازدگی جان خود را از دست می‌دهد.

هر دو این جستارها به طور کامل بازنمایی از دنیای نویسندگی واینگارتن‌اند.

جین واینگارتن در دانشگاه نیویورک روان‌شناسی خواند اما تحصیلات تکمیلی‌اش را رها کرد تا داستان یک باند مافیایی پورتوریکویی را بنویسد. چند سالی گزارشگری و نویسندگی کرد و بعد ناگهان دست از نویسندگی کشید و شد ویراستار یک مجلهٔ حقوقی؛آنهم برای اینکه به دختری که دوستش داشت نزدیک شود. بعدها با همان دختر ازدواج کرد و دوباره برگشت سر نویسندگی و از یک جا به بعد، طنزنویسی و هجونویسی را شروع کرد.

او شخصیت عجیبی دارد. دارای وسواسی مرض‌وار در نوشتن، بی‌ادب و حتی گاهی وقیح با عادت‌هایی عجیب و غریب. مثلاً در محل کارش عطسه‌های الکی می‌کند تا همکارانش را بترساند، یا ساعت‌ها گوشی تلفن دستش می‌گیرد تا آدم‌ها را سرِ کار بگذارد. خیلی‌ها او را بزرگ‌ترین روزنامه‌نگار زندهٔ آمریکا می‌دانند، اسطوره‌ای که دو بار پولیتزر برده است و همین آقا آواتارِ صفحهٔ توییترشْ استیکرِ مدفوع است.

زبان و سبک جین کاملا مخصوص خود او است. او داستان‌هایش را طوری می‌نویسد که خواننده خودش تصمیم بگیرد باید با آنها بخندد یا گریه کند. به قول خودش «یک‌جور کمدی و تراژدیِ هم‌زمان، بسته به اینکه چطوری نگاهش کنی».

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
Par.ya
۱۳۹۹/۰۵/۳۰

چرا آخه این کتاب باید تو دسته رمان باشه؟! دقیقا همونطور که از جستار انتظار میره پر از کلیدهای معنایی هست که هر خواننده با دید متفاوت میتونه برداست های متنوعی داشته باشه. خیلی عالیه. تلنگرهایی به آدم میزنه که ببینیم که

- بیشتر
سوم شخص
۱۳۹۹/۰۱/۱۲

دو جستار که ترکیبی اندوهناک و توجه‌برانگیز از زیست انسان در جهان را به‌رخ می‌کشند: ندیدن و فراموشی، شتاب و سردرگمی. به‌نظرم، مقالهٔ نخست باید دوباره ویرایش شود.

imanshahbeigi
۱۳۹۹/۰۱/۳۰

شاهکار

hadiezadi
۱۳۹۹/۰۶/۱۲

جلد دوم جستار های برگزیده یعنی گم شدن در انفرادی هم خیلی جالب است و بلکه ازین هم جالب تر است. البته فکر کنم هنوز در طاقچه نیست

satan
۱۳۹۸/۰۴/۱۲

دو جستار کتاب مثال‌های جالبی هستند بر حالات و پیامد های زندگی مدرن...

sarehsamadi
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

عالی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۲)
زیبایی چیست؟ آیا واقعیتی سنجش‌پذیر است (گوتفرید لایب‌نیتس) یا صرفاً نظر شخصی است (دیوید هیوم) یا ترکیبی است از هر دو که از حالتِ مستقیمِ ذهن ناظر رنگ می‌گیرد (ایمانوئل کانت)؟
Bookish
«در انجیل متی ۶: ۷ آمده است:‘ آنچه مقدس است به سگان مدهید و نه مرواریدهای خویش پیش خوکان اندازید، مبادا آن‌ها را پایمال کنند، پس آنگاه برگردند و شما را بدرند.
گیسو
«شوخ‌طبعی معیاری است برای اینکه چقدر فهمیده‌اید که در جهانی گیر افتاده‌اید که تقریباً به‌طور کامل از منطق گریزان است. قهقههْ شیوهٔ بیان اضطرابی است که در اثر این فهم در درونمان حس می‌کنیم»
صبا بانو:)
برای بسیاری از ما، انفجار تکنولوژیک نه‌تنها ما را در معرض تجربیات جدید قرار نداده است، بلکه محدودتر نیز کرده است.
سوم شخص
می‌گویند ساز ویولن به صدای انسان شباهت زیادی دارد
ツAlirezaツ
در سال‌های نوجوانی در نیویورک به‌طور جدی به فراگیری ویولن مشغول بود و قصد داشت کنسرت اجرا کند. اما در هجده‌سالگی آن را رها کرد، چون به این نتیجه رسید که هرگز به حدی نخواهد رسید که بتواند از آن پول درآورد. در زندگی از این اتفاقات می‌افتد. گاهی مجبور می‌شوید دست‌به‌عصا راه بروید. بنابراین پیکارلو مسیرِ کاریِ دیگری انتخاب کرد. او اکنون در ادارهٔ خدمات پستی ایالات متحده سرپرست شده است و دیگر زیاد ویولن نمی‌زند.
ツAlirezaツ
بازیگران جستارهای واینگارتن انسان‌های معمولی‌ای هستند که زیر فشار کار فرسوده شده‌اند، شلوغیِ شتابناک شهرها پریشان و سرآسیمه‌شان کرده است و به‌دنبال لحظه‌ای آرامش و رضایت، در تلاش و عجله‌ای بی‌پایان، به سر می‌برند
صبا بانو:)
واینگارتن چنین آدمی است. کسی که از اینکه آدمی معمولی است احساس گناه می‌کند، به تعبیر خودش «نویسنده‌ای مالیخولیایی» که اگر به طنزنوشتن روی نیاورده بود، به یک «راسکولنیکف» تبدیل می‌شد و این دقیقاً همان حسی است که خواندنِ این دو جستار به خواننده می‌دهد: حسِ راسکولنیکف بودن.
صبا بانو:)
همهٔ بچه‌ها با دانش شعر به دنیا می‌آیند، چون ضربان قلب مادر صدایی موزون دارد. به اعتقاد او، زندگی روزمره رفته‌رفته راه بروز این قریحهٔ شاعری را در ما مسدود می‌کند. این حرف در مورد موسیقی نیز صادق است.
Bookish
«دختربچه‌ای بود که پیش از آنکه بمیرد همهٔ موهایش را کنده بود».
hadiezadi

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۱۲
تعداد صفحات۱۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۱۲