با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب پاریس از دور نمایان شد اثر علی‌اکبر شیروانی

دانلود و خرید کتاب پاریس از دور نمایان شد

۴٫۲ از ۱۸ نظر
۴٫۲ از ۱۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پاریس از دور نمایان شد  نوشته  علی‌اکبر شیروانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب پاریس از دور نمایان شد

«پاریس از دور نمایان شد»، توصیف شهر پاریس به روایت مسافران قاجاری است که علی اکبر شیروانی، آنها را گردآوری کرده است.

چند ویژگی خاص، سفرنامه‌نویسی در دورۀ قاجار را رونق داد. بهبود شرایط حمل و نقل را می‌شود مهم‌ترین ویژگی دانست. قطار و اتومبیل سفر را تسهیل کرد و از رنج و زمان سفر کاست. از سوی دیگر دورۀ قاجار مصادف شد با دورۀ اول استعمار غرب. تاجران و سیاستمداران کشورهای غربی، منظم و با برنامه به کشورهای شرقی سفر کردند و رفته‌رفته پای مسافران شرقی به غرب را گشودند. روایت مسافران غربی از شرق در دورۀ پیش از قاجار دیده می‌شود اما در دورۀ قاجار بود که شیوع روایت‌گری مسافران شرقی از غرب آغاز شد.

در بخشی از این سفرنامه‌ها پیرامون پاریس می‌خوانیم:

شهر پاریس شأنش اجل از آن است که کسی بتواند چگونگی آن را بنویسد. همین‌قدر در جلالت قدر این شهر بس است که در موقع اکسپوزیسیون تقریباً دو میلیون مهمان در خودش می‌پذیرد بدون آنکه نانش گرانتر یا نظمش کمتر بشود. امشب از گار راه افتاده، از خیابان شانزه‌لیزه عبور کرده، از درب اکسپوزیسیون رد شده، به هتل که منزل در آنجا گرفته شده رسیده، پیاده شدیم. خدّام هتل چون پیش از وقت مسبوق بودند دم درب هتل احترام به جا آورده، یکی پیش افتاده، در وسط دالان دم درب اتاق کوچکی که یک نیمکت داشت و تقریباً شش نفر تنگ هم در آن اتاق می‌توانستند بایستند ایستاد. من گمان کردم که از اینجا باید دالان را بدون آنکه کسی جلو باشد خودمان برویم. از او رد شدم. شازده‌فر گفت در همین اتاق بفرمائید.

با شازده‌فر و کنت در آن اتاق رفته، روی آن نیمکت نشستیم. خود آن پیشخدمت هم که جلو ما بود آمد توی اتاق، در را بست. اطراف این اتاق شیشه است و فواصلش ستون‌های چوبی و سقفش هم شیشه.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۱)
ava
۱۳۹۷/۰۴/۰۴

این سفرنامه پر از تصویرهای جالب و خوندنیه قسمتهاییش خنده دار و بخش هاییش تامل برانگیزه!

« امید »
۱۳۹۸/۰۲/۰۳

دارم میخونم زیاد جذاب نیست از همین نشر کتاب چادر کردیم رفتیم تماشا جذاب‌تره

Peyman N
۱۳۹۷/۱۲/۲۱

خوب بود

shfame
۱۳۹۹/۱۱/۳۰

من عاشق سفرنامه هستم و‌خوندن این سفرنامه مخصوصا با سبک نوشتاری اون زمان خیلی جالبه

hedayat Homa
۱۴۰۰/۰۱/۱۹

خیلی کتاب خوبی است ،این شرحی که از زیبایی وتمیز بودن پاریس می دادند مرا به این فکر می انداخت که جهانگردانی که به ایران می آیند در سفر نامه ی خود چه می نویسند؟ اینها همگی شازده و پولدار

- بیشتر
عاشق کتاب
۱۳۹۹/۰۸/۲۶

جالب بودن این کتاب در اینه که میشه شهرای بزرگ رو از چشم آدم های مختلفی در زمان قاجار دید. از پادشاه گرفته تا بازرگان و هر کدوم هم یه سری نکات به چشمشون اومده و این خیلی جذاب می‌کنه

- بیشتر
Kiyarash Tavakoli
۱۳۹۹/۱۱/۱۲

حکایتها خیلی تکراری بود همان حکایت اول برای فهمیدن مطلب جالب بود و بقیه تکرار مکررات بود

مهندس مهران قاسمی
۱۳۹۹/۰۹/۱۳

عالی

fateme
۱۳۹۹/۰۹/۰۹

داستان اول خیلی خوب بود ، به من خیلی چسبید. اما دیگه برای بعدیا حوصله ام نکشید‌. شاید چون دومی دوباره از اول همون چیزاییو توضیح میداد که اولی توضیحش میداد‌. اما حقیقتا دلم رو به درد میاورد. این نوشته ها

- بیشتر
negargh
۱۳۹۷/۰۱/۳۱

کاش فهرست رو هم بذارید. خیلی کمک می کنه.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۸)
واقعاً خیلی مورد تعجب است که اهل فرنگستان به خصوص پاریس با این همه لافی که در علم و تربیت می‌زنند و الحق دارا هم هستند چرا در فقرۀ شهوت‌پرستی و بی‌عصمتی که عقلاً تجرّی در این دو صفت مردود و ضد علم و تربیت است این طور بی‌غیرت و لاابالی هستند. مثلاً اگر به یک نفر فرنگی بگویند از اینجا پاشو آنجا بنشین دُوَل خبر می‌کند که من هنر و غیرتم نمی‌تواند این حرف سخت را قبول کند ولی هر چه زنش بیشتر فاسق داشته باشد خوشحال‌تر است. جانم غیرت. واقعاً مرد باید غیرت داشته باشد.
منمشتعلعشقعلیمچکنم
معروف است که غصه از عمر می‌کاهد اینان که ابداً غصه ندارند باید هرگز نمیرند.
کاربر ۱۶۳۰۲۳۸
تقریباً همان بلائی را که در طهران در تفرّجگاه‌ها گداها به روز آدم می‌آورند اینجا زنهای بدکاره. حُسن آنجا آنست که اگر شخص بخواهد سائل را رد نکند به یک قران یا کمتر قانعند و اگر اینجا بخواهند سؤال را رد نکنند باید دویست فرانک یا بیشتر بدهد. خیلی وضع ناپسندی دارند و یقین است آخرش خودشان به رکاکت این کار برخورده، موقوف خواهند کرد.
Peyman N
ما گاهی با شهری رفاقت می‌کنیم، گاهی نسبت به شهر بی‌تفاوتیم و گاهی خصومت و دشمنی داریم. شهرها شبیه آدم‌هایند. تکلیف رابطۀ ما با آدم‌ها شخص است، می‌دانیم چرا با یکی دوستی و با دیگری عناد داریم، چرا با یکی راحتیم و با دیگری سخت کنار می‌آییم. اما با چه معیاری شهری را دوست داریم یا دوست نداریم
کامکار
می‌گفت چون دیگر در پاریس جا نیست و تمام هتل‌ها پر است و این هتل خیلی با شأن و نزدیک به اکسپوزیسیون است این سه اتاق را با هزار معرکه به روزی صد و بیست فرانک کرایه کردم که تقریباً روزی بیست و پنج تومان پول ایران می‌شود. من یاد خانه‌های شهر طهران که هفت ـ هشت اتاق و حوض و باغچه و آب‌انباری و حمام سرخانه دارد و ماهی پانزده تومان کرایه می‌کنند افتادم. بنگ از سرم پرید. صدایم درنیامد ولی به قول میرزا احمد خان که می‌گوید اگرچه صد من کاشتیم نود من برداشتیم اما گندمش گندم بود.
Rsi Sd
میزها به اندازۀ چهار نفر و سه نفر و دو نفر دارد که به دور آنها نشسته، غذا می‌خورند. خیلی غذاهای خوب می‌دهند.
sam b
راستی بیسمارک چه خوب گفت که پاریس قهوه‌خانه و تماشاگاه دنیاست. باید شخص در دُوَل دیگر کار بکند و برای رفع خستگی از کار به پاریس برود.
sam b
بعد از سیر کتابخانه آمدیم به تماشای باغ وحش. چه باغ وحشی که انسان آرزو بکند که یکی از آن حیوانات وحشی شده، در آن باغ منزل داشته باشد. انواع تماشا در آنجا است
کاربر ۱۶۳۰۲۳۸
بعد اجزاء مخصوص آب پاشیدن که کفش چوبی به پا دارند لوله‌های خیلی بلند که هر دو ذرع مفصلش را پیچ و مهره گذارده‌اند و عراده‌های کوچک زیرش دارد می‌آورند و در کنار پیاده‌روهای تمام خیابان‌ها و کوچه‌ها در زمین ظرف‌های کوچک چدنی که قفل دارد کار گذارده‌اند در آنها را باز کرده، لوله را متصل می‌کنند و آن قدر می‌پاشند که آب در معبر جاری شده، مثل نهر در سوراخ‌های بغل سنگ پیاده‌رو فرو رفته، به مجرای بزرگ زیر خیابان داخل شده، در بیرون شهر جزو رودخانۀ سن می‌شود. بعد لوله‌ها را باز کرده، در آن کاسه‌های چدنی را مثل اول بسته، می‌روند و چون تمام خیابان‌ها و کوچه‌ها وسطش که کالسکه‌رو باشد تخته یا کوچک است که منظماً تراشیده و کار کرده‌اند و پیاده‌رو یک جور سنگ مصنوعی یکپارچه است گِل نمی‌شود. و این همۀ کارها از اول طلوع آفتاب تا چهار ساعت به ظهر مانده که اول بیدار شدن و عبور و مرور مردم است تمام می‌شود. بعد از ظهر هم یک دفعه مثل صبح آب می‌پاشند و هم اول غروب آفتاب که بعد از شام و مردم دوباره به حرکت می‌آیند.
منمشتعلعشقعلیمچکنم
باری قصه‌ها و تماشاهای پاریس همه ازین قبیل است و هوش و گوش مردم را برای این کارها دزدیده‌اند و مردم اوقات خود را بعد از کسب، صرف تماشای این نوع مضحکه‌ها و لهو و لعب‌ها می‌نمایند و ابداً در تمام پاریس دین و مذهب و دیانت و معنویت و روحانیت و حقیقت و انسانیت و ناموس و عِرض و مردی و مردانیت و غیرت به هیچ وجه من الوجوه یافت نمی‌شود.
کاربر ۱۶۳۰۲۳۸

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۱,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۶۸۸۴-۲-۵
تعداد صفحات۲۲۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۱,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۶۸۸۴-۲-۵