با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مثنوی معنوی

دانلود و خرید کتاب مثنوی معنوی

۴٫۷ از ۲۲۵ نظر
۴٫۷ از ۲۲۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مثنوی معنوی  نوشته  مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مولوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مثنوی معنوی

مثنوی معنوی از بهترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام است که از ۲۶٬۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده‌است؛ که در واقع به همین دلیل عنوان کتاب نیز می‌باشد. مولوی در این مثنوی مجموعه‌ای از اندیشه‌های فرهنگ ایرانی دینی را جمع کرده است. آخرین داستان مثنوی معنوی، با مرگ مولانا ناتمام ماند. دفتر ششم مثنوی به همین دلیل دفتری ناتمام است.

این کتاب به انتخاب نشریه گاردین جزو ۱۰۰ کتاب برتر تاریخ بشریت برگزیده شده است.

درباره کتاب

قبل از مولوی هم شاعران دیگری مانند سنائی و عطار هم از قالب مثنوی استفاده کرده بودند ولی مثنوی مولوی از سطح ادبی بالاتری نسبت به بقیه برخوردار است. در این کتاب ۴۲۴ داستان پی‌درپی به شیوه‌ی تمثیل سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. مثنوی مولوی، مانند بیشتر مثنوی‌های صوفیانه، از داستان به عنوان ابزاری برای بیان تعلیمات استفاده می‌کند. ترتیب قرار گرفتن داستان‌ها در این کتاب نظم مشخصی ندارد و شخصیت‌های اصلی داستان‌ها می‌تواند از پیامبران و پادشاهان تا چوپانان و بردگان باشد. حیوانات نیز نقش زیادی در این داستان‌ها دارند. به هجده بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی نی‌نامه می‌گویند و خلاصه‌ای از مفهوم ۶ دفتر است.

تکرار مطالب در مثنوی ، بسیار دیده می‌شود ولی این تکرارها، در ظاهر به‌صورت تکرار است و در معنا تکراری نیستند. هر کدام از این مطالب تکرار، دارای نکته‌ای تازه است و در این زمینه پیرو قرآن کریم است؛ در قرآن نیز مطالب تکراری به چشم می‌خورد که مفهوم متفاوتی دارند. حکایات‌ها به صورت خشک در مثنوی نیامده بلکه این داستان‌ها مانند موم در دست مولانا هستند و او بر اساس مقصود و هدف خود به آنها شکل می‌دهد .

چرا باید کتاب مثنوی معنوی را مطالعه کنیم؟

سخنان مولانا در سطح فهم عموم مردم است و با خواندن مثنوی معنوی ما نیز می‌آموزیم ساده و روان صحبت کنیم. نگاه عمیق به آموزه‌های مولانا می‌تواند مرهمی برای دردهای روحی انسان باشد.

خواندن این کتاب را به چه کسی پیشنهاد می کنیم؟

اگر قصد عارف شوید یا علاقه به فلسفه دارید این کتاب می‌تواند برای شما مناسب و جالب باشد و می‌توانید از هر داستان این کتاب نتیجه گیری‌های فوق العاده‌ای بگیرید.

درباره مولانا

مولانا جلال‌الدین در تاریخ پانزدهم مهر ۵۸۶ هجری شمسی در بلخ متولد شد. مولوی بیشتر زمان عمر خود را در قونیه گذراند و در همان شهر از دنیا رفت؛ اما در طول زندگی همواره از وطن اصلی خود در خراسان یاد می‌کرد. مولوی شاعری فارسی‌‌زبان است؛ محل زندگی مولوی در طول عمرش، امروزه شامل بخش‌هایی از کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و ترکیه می‌شود که بسیاری از آن‌ها در گذشته بخشی از خاک ایران بودند. به همین دلیل آثار مولوی در این کشورها نیز ترجمه شده‌اند و طرفداران زیادی دارند.

مولوی در طی سال‌های زندگیش سفرهای زیادی رفته و بعد از غیبت شمس تبریزی، با بزرگان دیگری نیز مانند «برهان صلاح الدین» و «حسام الدین چلبی» معاشرت می‌کرد. هم‌نشینی مولوی با صلاح الدین دلیل خلق مثنوی معنوی شد که از بزرگ‌ترین گنجینه‌های ادبیات عرفانی ایران و جهان به‌شمار می‌رود.

مولوی در تاریخ ، مصادف با چهارم دی ماه سال ۶۵۲ هجری شمسی، به‌دلیل تب سوزان و بیماری در ۶۶ سالگی از دنیا رفت. بعد از مرگ او، مردم قونیه از مسلمانان تا مسیحی و یهودی تا چهل روز در غم از دست دادن مولانا، عزاداری کردند.

دیدار مولوی با شمس در سال ۶۴۲ هجری در سن ۳۸ سالگی مولانا، تاثیری عمیق در زندگی او داشت. تا قبل از آن مولانا تلاش‌های زیادی در جهت آموزش خود و شاگردانش در زمینه علوم عرفان می‌کرد؛ اما شمس دریچه‌ای را برای مولوی گشود. از اولین دیدار شمس و مولوی داستان‌های زیادی وجود دارد؛ اما چیزی که در همه آن‌ها مشترک است،‌ تاثیر کلام شمس تبریزی بر روح و جان مولوی است. شمس تبریزی، مولوی را به تحقیق و جستجو در خودش مجبورکرد و مولوی فهمید که هرچه هست، در خود او است.

در کشور ترکیه، مولوی جایگاهی بالاتر از یک شاعر دارد و پیروان زیادی دارد که به ستایش او مشغول هستند. سلطان ولد فرزند بزرگ مولوی و اولو عارف چلبی نوه مولوی هر یک طریقتی متفاوت از اندیشه‌های مولوی پایه‌گذاری کردند و آن‌ را طریقت مولویه نامیدند.

آرامگاه مولوی در شهر قونیه و در میان استان‌های آنکارا و آنتالیا واقع شده است. قونیه بزرگ‌ترین استان ترکیه به شمار می‌رود. سالانه مردم زیادی برای دیدن آرامگاه مولانا به ترکیه سفر می‌کنند.

امروزه در محل آرامگاه مولوی، موزه‌ای نیز تاسیس شده است که در آن از آثار ارزشمندی مانند دست‌نوشته‌ها و قرآن خطی، دیوان حافظ، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوره سلجوقیان نگهداری می‌شود. بخشی از این موزه را نیز به نگهداری از لباس، کلاه، تسبیح، جانماز و دیگر وسایل باقی مانده از دوران مولانا جلال الدین، اختصاص داده‌اند.

نفوذ مولوی فراتر از مرزهای ملی و تقسیمات قومی است. ایرانیان، افغان‌ها، تاجیک‌ها، ترک‌ها، یونانیان، دیگر مسلمانان آسیای مرکزی و مسلمانان آسیای جنوب شرقی در طی هفت قرن گذشته به شدت از میراث معنوی رومی تأثیر گرفته‌اند. ترجمه سروده‌های مولوی با نام رومی در غرب شناخته می‌شوند. مولانا به عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین شاعر در ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود.

تکه هایی از کتاب مثنوی معنوی

كشتي‌راني مگس ‌مگسي بر پرِكاهي نشست كه آن پركاه بر ادرار خري روان بود. مگس مغرورانه بر ادرار خر كشتي مي‌راند و مي‌گفت: من علم دريانوردي و كشتي‌راني خوانده‌ام. در اين كار بسيار تفكر كرده‌ام. ببينيد اين دريا و اين كشتي را و مرا كه چگونه كشتي مي‌رانم. او در ذهن كوچك خود بر سر دريا كشتي مي‌راند آن ادرار، درياي بي‌ساحل به نظرش مي‌آمد و آن برگ كاه كشتي بزرگ, زيرا آگاهي و بينش او اندك بود. جهان هر كس به اندازة ذهن و بينش اوست. آدمِ مغرور و كج انديش مانند اين مگس است. و ذهنش به اندازه درك ادرار الاغ و برگ كاه.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶۴)
Mohammad._._.Hosseini
۱۳۹۹/۰۳/۳۰

واقعا اگه بنظرت مولانا بهترین شاعر تاریخ نیست قطعا دیدگاهتو عوض کن:)

Elham
۱۳۹۸/۱۰/۱۹

خداوندگار مولانا...صد افسوس که نام بلندوالایت برای ترکیه ثبت جهانی شد حضرت ایرانی و پارس زبان من :)❤️ درس هایی که از مولانای جان میشه یاد گرفت رو تو هیچ مدرسه و دانشگاهی یاد نمیدن! مولانارا بشناسیم

hossein.a
۱۳۹۹/۰۳/۰۴

بسیار عالی و از شاهکار های ادب فارسی

Asal
۱۳۹۷/۰۴/۱۱

شعرای مولانا همیشه باعث میشه اشک توی چشمام جمع شه

Hasan
۱۳۹۹/۰۳/۰۷

از شاهکار های ادبیات فارسی👌 پیشنهاد میکنم حتما بخونید

laila
۱۳۹۹/۰۹/۱۶

بله این کتاب بسیار آموزنده است! من را خیلی به خودش جذب کرد.به علاقه‌مندان این حضرت بی نظیر این اثر را پیشنهاد می کنم.

f.j
۱۳۹۹/۰۶/۲۹

عجب کتابیه ...اشعار فوق العاده است... توصیه میکنم همه بخوننش

آیلار هادیزاده
۱۳۹۹/۰۷/۱۴

عالی و آموزنده

Bita kazemi
۱۳۹۹/۰۹/۱۶

در دل این کتاب عشق را میابی عشقی بی چشم داشت

To Hid
۱۳۹۷/۰۱/۳۱

چقد مولانا جاش خالی بود.تشکر میکنم از تیم طاقچه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۹۰۵)
سوختم من، سوخته خواهد کسی؟
Negar.hsp
* تو کجائی تا مرا خندان کنی؟
Aysan
تو یکی تو نیستی ای خوش رفیق بلکه گردونی و دریای عمیق
سعید جان
از علی آموز اخلاص عمل شیر حق را دان منزه از دغل
seyed
مادر بتها، بت نفس شماست
k.t
هر که او بیدارتر، پُر دردتر هر که او آگاه تر، رخ زردتر
Harmony
بی عنایات خدا هیچیم هیچ
Yasin Yarahmadi
این جهان کوه است و فعل ما ندا سوی ما آید نداها را صدا
HO.OV
آن یکی خر داشت، پالانش نبود یافت پالان، گرگ، خر را در ربود ۲.۱۰ کوزه بودش، آب می نامد به دست آب را چون یافت، خود کوزه شکست
MhrnA.z
هر که او از همزبانی شد جدا بینوا شد، گر چه دارد صد نوا
ⓝⓐⓡⓖⓔⓢ

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۳۰۱ صفحه
نوع فایلEPUB
تعداد صفحات۲۳۰۱صفحه
نوع فایلEPUB