با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تاریخچه خوشبختی

دانلود و خرید کتاب تاریخچه خوشبختی

۴٫۲ از ۱۴ نظر
۴٫۲ از ۱۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تاریخچه خوشبختی  نوشته  نیکلاس وایت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تاریخچه خوشبختی

«اگر غایتی وجود دارد که ما آن را برای خودش، و همه چیز دیگر را برای آن می‌خواهیم، پس، روشن است که آن غایت، خیر اعلا و بهترین است.»-ارسطو

«تاریخچه خوشبختی» نوشته نیکلاس وایت(-۱۹۶۷) و ترجمه خشایار دیهیمی است. این کتاب نگاهی فلسفی و شناختی به معنای خوشبختی دارد و به تاریخچه‌ ۲۵۰۰ ساله این واژه می‌پردازد.

خوشبختی چیست؟ آیا خوشبختی باید چنین نقش پررنگی را در زندگی ما ایفا کند؟ آیا همگان نیاز به خوشبختی دارند؟ چگونه میان چیزهایی که در ما ایجاد خوشبختی می‌کنند تعادل برقرار کنیم؟ آیا زندگی اخلاق‌مدار می‌تواند منجر به خوشبختی شود؟ این کتاب به پرسش‌هایی از این دست پاسخ می‌دهد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

واژه «خوشبختی» واژه‌ای معمولی و آشناست. خوشبختی واژه‌ای بالاخص فلسفی نیست. خوشبختی یک مفهوم است، مفهومی که گمان می‌بریم دست‌کم تا حدودی درکی از آن داریم. در یک کافی‌شاپ زنی از یک زن دیگر می‌پرسد: «ببینم، خوشبختی؟» و آن زن دیگر می‌گوید: «خب، بله، ولی راستش بعضی چیزها هست که اذیتم می‌کنند.» بعد متأسفانه سخنش قطع می‌شود و ناتمام می‌ماند، و وقتی دوباره شروع به صحبت می‌کند صحبت به چیزهای دیگری کشیده می‌شود.

در صفحات آغازین اخلاق نیکوماخوسی، ارسطو از قول سولون، قانونگذار مشهور آتنی، می‌گوید: «هیچ‌کس را تا زمانی که در قید حیات است خوشبخت مخوان.» ارسطو گمان می‌برد که می‌تواند این مفهوم سولونی را به کار گیرد. او نکته سولون را برمی‌گیرد و به آن شاخ وبرگ می‌دهد. ارسطو می‌گوید بخت و اقبال اعقاب آدمی بر خوشبختی خود او، دست‌کم تا مدتی، اثرگذار است: «عجیب است اگر مرده دست‌کم در طی مدت معینی از بخت و اقبال اولاد و اعقاب خود هیچ اثری نپذیرد.»

امروزه بسیاری از افراد احتمالا از این سخن که بخت و اقبال اولاد و اعقاب می‌تواند بر خوشبختی یا خوشی‌شان تأثیر بگذارد جا می‌خورند، امّا اکثر افراد در این سخن ایرادی نمی‌بینند که آنچه بر سر اولاد و نوه و نتیجه‌شان می‌آید می‌تواند بر منافعشان تأثیرگذار باشد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۹)
رسول
۱۳۹۷/۰۱/۰۲

کاش کتابا اینقدر گرون نبودن!

Hemmat
۱۳۹۶/۰۳/۲۳

« خوشبختی » چیست و چه چیزهایی خوشبختی نیست ؟ چه چیزهایی خوشبختی می آورند و آیا اینکه آن امور برای همه یا بیشتر افراد یکسان هستند ؟ خوشبختی هرچند مفهومی عمومی است اما امری ؛ « ذهنی » ، « روحی و

- بیشتر
نیوشا
۱۳۹۶/۰۳/۲۰

چقدر زود تخفیفش تموم شد

Amir Moosavi
۱۳۹۹/۰۳/۱۵

خیلی گنگ بود. من نتونستم ازش لذت ببرم از یه جایی به بعد گذاشتمش کنار

Pouya66
۱۳۹۶/۰۸/۱۰

میترسم اونقدر در شناخت مفهوم خوشبختی گم شیم که یادمون بره خوشبخت باشیم. راستی برای خوشبخت بودن باید مفهوم خوشبختی رو لزوما درک کنیم؟؟!! یعنی تا به درک واضح و مشخصی از خوشبختی نرسیم طعم آن را نباید چشید؟ درست مثل این که

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
گاهی خوشبختی وقتی که مستقیمآ هدفت رسیدن به خوشبختی نیست آسانتر به دست می‌آید.
ائمه
افلاطون علی‌الخصوص از چنین نتیجه‌ای ناخرسند بود. به تصویری بنگریم که او از «انسان دموکراتیک» به دست می‌دهد: هر روز را در خدمت هوسی که بر حسب اتفاق همان روز سر برداشته است می‌گذراند: روزی به باده‌خواری می‌نشیند و گوش به نوای نی می‌دهد، روزی دیگر جز آب نمی‌نوشد و از خوردن می‌پرهیزد تا لاغر شود. گاه به ورزش روی می‌آورد و گاهی دیگر دست به هیچ کاری نمی‌زند و همه امورش را معطّل می‌گذارد. گاه هم چنان وانمود می‌کند که گویی با دانش و فلسفه سروکار پیدا کرده است. بیشتر اوقات به سیاست دلبستگی نشان می‌دهد و در مجامع سیاسی بر کرسی خطابه می‌جهد و هرچه به تصادف به ذهنش می‌رسد به زبان می‌آورد... خلاصه نه درونش نظمی حکمفرماست و نه زندگی‌اش تابع ضرورتی است. زندگی زیبا و آزاد در نظر او همین است و ازاین‌رو تا پایان عمر به همین شیوه روزگار می‌گذراند.
رضا عابدیان
چگونه می‌توان کسی را خوشبخت به حساب آورد که بنده دیگری است؟ گوش فرادار تا زیبایی و عدالت را از نظر طبیعی بر تو روشن کنم: کسی که بخواهد چون آزادمردان روزگار بگذراند باید هوس‌ها و شهواتش را به جای محدود ساختن بپرورد و به آنها نیرو رساند و دانش و زیرکی‌اش را برای ارضای آنها به کار اندازد.
erfan khanaki
«آنچه سرنوشت ما، ما را به سویش می‌خواند فقط خوشبختی نیست، بلکه خودپروری هم هست.»
Seddiq
فلسفه‌ورزی مطبوع‌ترین فعالیت است
ائمه

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۳/۲۸
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۷۲۸۹-۱۹-۸
تعداد صفحات۳۱۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۳/۲۸
شابک‌‫‬‭۹۷۸-۶۰۰-۷۲۸۹-۱۹-۸