با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عاشورا، مناسک، معنا

دانلود و خرید کتاب عاشورا، مناسک، معنا

۴٫۸ از ۵ نظر
۴٫۸ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عاشورا، مناسک، معنا  نوشته  نسیم کاهیرده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب عاشورا، مناسک، معنا

«عاشورا، مناسک، معنا» نوشته نسیم کاهیرده(-۱۳۵۶) است. این کتاب مجموعه مقالاتی جامعه‌شناختی پیرامون مهمترین مناسک معنابخش به حیات شیعیان است. در فصل نخست این کتاب، نویسنده به‌دنبال ارائۀ تبیینی فرهنگی و اجتماعی از دلالت‌ها و ریشه‌ها و کارکردهای پنهان و آشکار این مناسک است و در فصل دوم آن سعی بر این دارد که معنابخشی عاشورا در قالب مواجهۀ نظری، یعنی رویکردی سوبژکتیو، کانون توجه قرار گیرد. در بخشی از کتاب میخوانیم: سررشتۀ مجالس عزاداری عاشورا به دست عامه است و آن‌ها میان‌دار و صحنه‌گردان عاشورا هستند (مظاهری، ۱۳۸۷) . مردم شکل‌های مختلف عزاداری خلق کرده‌اند و هیچ‌یک از این شکل‌های عزاداری را عالمان دین به مردم القا نکرده‌اند؛ بلکه خود مردم همواره جلودار بوده‌اند و به این مراسم شکل خاصی داده‌اند. البته، در خلوص عوام برای اجرای مناسک مذهبی تردیدی نیست؛ ولی تاریخ نشان داده است که طلای دین در دست مردم به مس تبدیل می‌شود و با دست‌به‌دست‌شدن، چیزی به آن افزوده یا از آن کم می‌شود. ورود بدعت‌ها و تحولات در مناسک عاشورا به‌عنوان یک آیین مذهبی در میان شیعیان نیز بدین علت است که عامه متولی آن شده‌اند و نقش اساسی را ایفا می‌کنند. ازآنجایی‌که شکل معیّن و دقیقی برای عزاداری ترسیم نشده است، میدان برای اِعمال سلیقه‌ها باز است. ازاین‌رو، این بدعت‌ها و اِعمال سلیقه‌ها در گذر زمان و به‌مرور، جنبۀ اعتقادی گرفته و به آگاهی‌های مذهبی بدل شده‌اند و در حوزۀ مقدسات مذهبی قرار گرفته‌اند. این روند علاوه‌بر آسیب‌هایی که متوجه نهاد دین می‌سازد، به‌نوعی افول عقلانیت در جامعه را به‌دنبال دارد که از این منظر، باید ‌پیگیری شده و تحلیل جامعه‌شناختی از آن ارائه شود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
سیّد جواد
۱۳۹۷/۰۶/۲۲

کتاب صد و هفتاد و چهارم برنامه مطالعه از طرح کتابخانه همگانی ، در مجموع کتاب خوب و مفیدی است ولی به عنوان یک منبع برای تحقیق پیشنهاد نمی شود .

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۳/۰۲
شابک‫‭۹۷۸-۶۰۰-۶۲۵۴-۴۵-۶‬‬
تعداد صفحات۱۴۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۳/۰۲
شابک‫‭۹۷۸-۶۰۰-۶۲۵۴-۴۵-۶‬‬