با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت اثر لیدیا دنوورث

دانلود و خرید کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت

از دوستی چه عایدمان می‌شود؟

۳٫۳ از ۷ نظر
۳٫۳ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت  نوشته  لیدیا دنوورث  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت

کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت یا از دوستی چه عایدمان می‌شود؟ نوشتهٔ لیدیا دنوورث با ترجمهٔ بنفشه شریفی‌خو در انتشارات بذر خرد به چاپ رسیده است. گروه‬ متفاوتی‬ از‬ دانشمندان‬ که‬ به‬ سلامتی، زیست‬‌شناسی‬ و‬ تکامل‬ می‬‌پردازند‬ به‬ پدیده‬ٔ‬ دوستی‬ علاقه ‬پیدا‬ کرده‬ و‬ با‬ دیدی ‬جدید‬ به‬ آن‬ می‬‌نگرند. ‬حالا ‬دیگر ‬می‌‬دانیم‬ که‬ دوستی، ‬بخش‬ بسیار ‬مهمی ‬از ‬رفتار ‬اجتماعی ‬است‬ که ‬مدت‌ها ‬پیش‬ چشممان‬ و در‬ عین‬ حال‬ از ‬دیده ‬پنهان ‬بوده‌‬است. ‬این ‬کتاب ‬به‬ مطالعه‬ٔ ‬جنبه‬‌های ‬پیدا ‬و ‬پنهان ‬دوستی ‬می‌‬پردازد؛ ‬پدیده‌‬ای ‬که ‬در ‬ طول ‬زندگی ‬و ‬بر‬اساس ‬توانایی‌‬ها ‬و ‬دسترسی ‬پذیری ‬افراد و ‬به‬ عبارت ‬دیگر ‬بسته ‬به ‬اینکه ‬تا ‬چه‬ اندازه‬ خود ‬را‬ در ‬معرض ‬امکانات‬ آن‬ قرار ‬می‌دهیم، تغییر شکل می‌دهد.

درباره کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت

دوستی پدیده‌ای جهانی است. دوستان ما خانواده‌ای هستند که برای خودمان انتخاب می‌کنیم اما آنچه این پیوند‌ها را نه تنها خوشایند، بلکه ضروری می‌کند چیست و چه تاثیری بر بدن و ذهن ما دارد؟ توانایی انسان برای دوستی به قدمت خود بشریت است اما زیست شناسان به روابط دوستی علاقهٔ چندانی نشان نداده‌اند، چون برخلاف روابط عاطفی و جفت‌یابی، روابط دوستی تأثیری بر موفقیت در تولید‌مثل ندارند. برای قرن‌ها، دوستی پدیده‌ای صرفا فرهنگی و اختراع جوامع بشری در نظر گرفته می‌شد. حالا دیگر ثابت شده است که دوستی نیز به معنای واقعی کلمه در بقا نقش و اهمیت دارد: کسانی که بیشتر از دیگران با جامعه در می‌آمیزند، نسبت به کسانی که ارتباطات ضعیف‌تری دارند، بیشتر عمر می‌کنند. واقعیت این است که همه‌ٔ ما از لحاظ بیولوژیکی و برای دسترسی به سطح پایه‌ای از سلامت و بهزیستی به حداقلی از روابط نیازمندیم. هدف این کتاب دست‌یافتن به درکی عمیق‌تر از این است که چرا دوستی می‌تواند بر مسیر زندگیمان اثر بگذارد، پرسش فقط این نیست که چه کسانی به هم جذب می‌شوند، بلکه باید پرسید افرد از این رابطه چه چیزی به دست می‌آورند.

کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

در این کتاب فواید دوستی از منظری متفاوت و به صورت علمی بررسی شده است. کسانی که علاقه‌مند هستند تأثیر دوستی را از لحاظ فواید زیستی و تکاملی در انسان بررسی کنند، پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را مطالعه کنند.

بخشی از کتاب نیروی پنهان دوستی و رفاقت

زمانی که از پورتوریکو به خانه‌مان در بروکلین برگشتم، پسر هفده‌ساله‌ام جیکوب و بهترین دوستش کریستین مشغول بازی کامپیوتری بسکتبال NBA2K بودند. کنار هم روی کاناپه ولو شده، پاها را روی میز گذاشته و زل زده بودند به تلویزیون. کاغذهای بسته‌بندی ساندویچ و پاکت‌های خالی آب‌میوه نشان می‌داد که سری هم به اغذیه‌فروشی محل زده‌اند.

صحنهٔ آشنایی بود. به نظر می‌رسید در طول یک هفته غیبت من، از جایشان تکان نخورده‌اند. تازه از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده بودند و گذشته از یکی دو باری که با پسر کوچک‌ترم برای بازی با توپ بسکتبال واقعی به حیاط رفته بودند، بیشتر زمانشان را به همین شکل سپری می‌کردند. هر روز صبح به‌محض اینکه چشم‌هایشان را باز می‌کردند و حتی قبل از آنکه از جایشان بلند شوند از زیر ملافه‌ها یکی برای دیگری پیامک می‌فرستاد: «بیداری؟» و معاشرتشان شروع می‌شد. با هم سر چهارراه قرار می‌گذاشتند تا برای صبحانه ساندویچ بخرند و بعد هم خودشان را به کاناپه می‌رساندند.

این شیوهٔ زندگی‌شان دیوانه‌ام می‌کرد. جایی ته دلم می‌دانستم که انصاف نیست. تابستان بعد از سال آخر، آن وقفهٔ نادر بین دوران سخت تحصیلات دبیرستان و دانشگاه، باید زمان استراحت و آرامش باشد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Marina & مریم
۱۴۰۱/۰۱/۱۷

معرفی شده توسط پادکست بی پلاس👍🏻

کاربر ۲۱۳۶۰۴۷
۱۴۰۱/۰۲/۰۱

جالب نبود

Hadis
۱۴۰۰/۱۲/۰۱

اصلا راضی نبودم ... خییییییلی خورد تو ذوقم ... به نظرم خود نویسنده هم نمیدونسته که بالاخره چی میخواد بگه ! ... گزارش کار و خاطره نویسی و یه سری موضوعات بی ربط کنار هم چیده بودن !

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۱)
اما هرگز شرایط پرفشار زندگی اجتماعی در دانشگاه را فراموش نکرده بود. "دیدن آدم‌های جدید، دوست‌پیداکردن، ایجاد روابط جدید. مدام تحت فشاری برای اینکه خودت رو ارزیابی کنی و تصمیم بگیری با چه‌جور آدم‌هایی می‌خوای معاشرت داشته باشی."
Hadis
"دوست به‌مثابه خودی دیگر است."
Hadis
رابطه ـ از جمله رابطهٔ دوستی ـ محصول تعاملات مکرر بین دو فرد است؛ تعاملاتی که هرکدام بر بستر قبلی شکل می‌گیرند. این تعریف توضیح می‌دهد چرا بعد از مکالمهٔ دلچسبی که با یک نفر داشته‌ایم دوست داریم دوباره با او صحبت کنیم و چرا معمولاً مکالمه‌های بعدی پربارتر و بهتر هستند.
Hadis
حضور یک دوست می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد و رویاروشدن با چالش‌ها را آسان‌تر کند.
Hadis
کلمهٔ "فیلیا" در یونانی باستان را، در معنایی وسیع‌تر، می‌توان معادل واژهٔ دوستی در نظر گرفت. از نظر ارسطو فیلیا یا همان دوستی یکی از ناب‌ترین لذات زندگی است. به عقیدهٔ او، فیلیا می‌تواند برای انگیزه‌های مختلفی شکل بگیرد: منفعت (رابطهٔ تجاری)، لذت (عشق رمانتیک) و فضیلت (دیدار واقعی دو ذهن).
Hadis
"همان‌طور که مردم تا با هم نان و نمک نخورده باشند، نمی‌توانند یکدیگر را بشناسند... به همان صورت تا وقتی که مهرشان به دل هم ننشسته باشد و اعتماد متقابل بینشان شکل نگرفته باشد نمی‌توانند یکدیگر را به‌عنوان دوست بپذیرند... چراکه اگرچه میل به دوستی به‌سرعت در انسان شکل می‌گیرد، شکل‌گرفتنِ خودِ دوستی مستلزم گذر زمان است."
Hadis
"دوست به‌مثابه خودی دیگر است."
Hadis
"بهترین چیزی که انسان‌ها می‌توانند در طول عمر کوتاه خود از آن بهره‌مند شوند دوستی و حس نزدیکی است و به‌زودی از درک جایگاه آن‌ها عاجز خواهند شد؛ با این حال، دوستی‌ها و صمیمیت‌ها را به حال خود رها می‌کنند تا هرطور می‌خواهند رشد کنند به این امید که نیروی "اینرسی حرکتی" باعث دوامشان خواهد شد."
Hadis
مکاتب مهم روان‌شناسی مانند روان‌کاوی و رفتارگرایی همچنان به دوستی بی‌توجه بودند؛ زیگموند فروید به همه‌چیز از دریچهٔ روابط جنسی می‌نگریست و رفتارگراها نیز تنها بر پدیده‌های قابل‌مشاهده و قابل‌آزمایش تمرکز می‌کردند. حاصل این دو سنت فکری چیزی نبود جز محدودکردن درک اهمیت مفهوم کهن و سادهٔ محبت.
Hadis
بیشتر ما در توجه نکردن به پدیدهٔ دوستی و جدی نگرفتنِ اهمیت آن به‌اندازهٔ دانشمندان و محققان گناهکار هستیم. اگرچه ممکن است در کلام به آن اهمیت بدهیم، همیشه روابط عشقی و خانوادگی‌مان را بر دوستی‌هایمان ترجیح داده‌ایم و به‌محض عاشق‌شدن، دوستانمان را فراموش می‌کنیم و اگر سرمان شلوغ باشد، اولین چیزی که از آن صرف‌نظر می‌کنیم وقت صرف کردن با دوستانمان است.
Hadis

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۷/۲۱
شابک۹۷۸۶۲۲۷۷۵۸۲۴۵
تعداد صفحات۳۲۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۷/۲۱
شابک۹۷۸۶۲۲۷۷۵۸۲۴۵