با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
لذت کمتر داشتن

دانلود و خرید کتاب لذت کمتر داشتن

راهنمای داشتن یک زندگی مینیمال؛ چطور زندگی‌تان را مرتب، سازمان‌دهی و ساده کنید

۳٫۳ از ۳ نظر
۳٫۳ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب لذت کمتر داشتن  نوشته  فرانسین جی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب لذت کمتر داشتن

کتاب لذت کمتر داشتن نوشته فرانسیس جی است که با ترجمه هدیه جامعی منتشر شده است. این کتاب راهنمای داشتن یک زندگی مینیمال است و به شما یاد می‌دهد  چطور زندگی‌تان را مرتب، سازمان‌دهی و ساده کنید.

درباره کتاب لذت کمتر داشتن

ابه‌حال شده به گوشه‌وکنار منزلتان، به تمام وسایلی که خریده‌اید، به ارث برده‌اید یا هدیه گرفته‌اید، نگاه کنید و به‌جای لذت بردن احساس سردرگمی کنید؟ آیا نگران بدهی‌هایتان هستید و یادتان نمی‌آید که برای خرید چه وسیله‌ای بدهکار شدید؟ آیا آرزو می‌کنید کاش طوفانی به پا شود و تمام بی‌نظمی‌ها و به‌هم‌ریختگی‌های منزلتان را با خودش ببرد و به شما امکان یک شروع تازه را ببخشد؟ اگر این‌طور است بنابراین داشتن یک زندگی ساده و مینیمال راه نجات شما است.

این کتاب به شما کمک می‌کند زندگی‌تان را تغییر دهید. اطرافتان را خلوت کنید. این کار باعث می‌شود روی وسایلمان کنترل داشته باشید. با این کار فضای خانه را بهینه می‌کنید و فقط وسایلی که کارایی دارند و به‌دردبخور هستند را نگه می‌دارید. خانه‌هایتان را طوری بازسازی می‌کنید که گنجایش و فضای خالی برای زندگی کردن داشته باشند. با این کتاب خودمان را از زیر سلطهٔ بی‌نظمی و شلوغی رها می‌کنیم و به آزادی می‌رسیم. 

برخلاف سایر کتاب‌های مربوط به نظم‌دهی زندگی، این کتاب به شما نمی‌گوید ظرف‌های شیک یا محفظه‌هایی مخصوص جا دادن سایر وسایلتان و انبار کردنشان بخرید؛ این کتاب به شما می‌گوید از میزان وسایلی که دارید بکاهید. علاوه‌براین، شما قرار نیست به سؤالات مختلف جواب دهید، لیست تهیه کنید یا جدول پر کنید -چه کسی وقت این کارها را دارد؟ و قرار هم نیست دربارهٔ تجربیات سایر افراد بخوانید؛ در این کتاب فقط قرار است روی خودتان و زندگی‌تان تمرکز کنید.

خواندن کتاب لذت کمتر داشتن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام کسانی که به دنبال تغییر در زندگی‌شان هستند پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب لذت کمتر داشتن

تصور کنید ژنرال‌هایی هستیم که به میدان جنگ می‌رویم یا ورزشکارانی هستیم که در آستانهٔ یک مسابقهٔ بزرگ قرار داریم: برای اینکه تمام تلاشمان را بکنیم و بهترین باشیم باید خودمان را ازلحاظ فکری و روانی برای چالش پیشِ‌رو آماده کنیم. در صفحات بعدی راز موفقیتمان را ارتقا می‌بخشیم: نگرش ساده‌زیستی.

این بخش به نگرش اختصاص دارد. پیش از آنکه وسایلمان را تحت‌کنترل بگیریم باید رابطه‌مان را با آنها تغییر دهیم. هر وسیله را برای خودمان معنا می‌کنیم، ضرورت و فایدهٔ بودنش را مشخص می‌کنیم و تأثیرش بر زندگی‌مان را می‌سنجیم. اصولی که یاد می‌گیریم کار دور ریختن وسایل را برایمان آسان‌تر می‌کند و مانع ورود وسایل جدید به خانه می‌شود. مهم‌تر از همه اینکه متوجه می‌شویم وسایلمان قرار است به ما خدمت کنند نه برعکس. 

: «فایدهٔ واقعی وسایلتان را مشخص کنید»

نگاهی به اطرافتان بیندازید؛ حداقل بیست یا سی وسیله در نزدیکی و در دیدرس شما قرار دارد. این وسایل چه هستند؟ چطور سر از آنجا درآورده‌اند؟ هدف و فایدهٔ داشتنشان چیست؟

وقت آن رسیده تا فایدهٔ واقعی وسایلمان را مشخص کنیم. باید آنها را نام‌گذاری و تعریف کرده و تکلیفشان را روشن کنیم. این وسایلی که زمان و انرژی بسیاری را صرف خرید و نگهداری از آنها کرده‌ایم چه هستند؟ چطور تعدادشان زیاد شد؟ (نکند وقتی خواب بودیم تعدادشان چند برابر شده؟)

به‌طور کلی، وسایلمان را می‌توانیم در سه دسته طبقه‌بندی کنیم: وسایل به‌دردبخور، وسایل زیبا و وسایل احساسی.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴)
وقتی پول به کارتتان واریز می‌شود اختیارتان را از دست ندهید. درواقع، هیچ وسیله‌ای را بدون سؤال کردن تا جلوی صندوق نبرید. از هر وسیله‌ای که می‌خواهید بخرید بپرسید (البته در ذهنتان!): «آیا تو لیاقت بودن در خانه‌ام را داری؟» «تو چه ارزشی را به خانه‌ام اضافه می‌کنی؟» «آیا قرار است زندگی‌ام را آسان‌تر کنی؟ یا اینکه دردسرهایت بیشتر از فوایدت است؟»«آیا جایی برای نگهداری از تو دارم؟» «آیا در خانه وسیله‌ای ندارم که بتواند همان کاری را برایم انجام دهد که تو قرار است انجام دهی؟» «آیا می‌خواهم تو را برای همیشه یا حداقل برای مدت‌زمانی طولانی نگه‌دارم؟ اگرنه، دور انداختنت چقدر برایم سخت خواهد بود؟
Khaterh Jamshidi
رای اینکه یک نگهبان خوب باشید، باید به خانه‌تان به‌عنوان یک مکان مقدس فکر کنید نه یک انباری. مجبور نیستید برای هر وسیلهٔ سرگردانی که سرِ راهتان قرار می‌گیرد جایی در خانه‌تان پیدا کنید. هروقت وسیله‌ای تلاش کرد با جذابیت یا زرنگی راهش را به خانه‌تان باز کند، یادتان باشد که شما قدرت این را دارید که مانع ورودش شوید. برای هر وسیله‌ای که ارزش و اعتباری، چه ازلحاظ کاربرد یا زیبایی، برای زندگی‌تان ندارد یک تابلوی «متأسفم، فضای خالی ندارم» روی در نصب کنید. یک امتناعِ ساده در آغاز راه شما را از یک به‌هم‌ریختگی پیچیده در انتهای راه نجات می‌دهد.
Khaterh Jamshidi
درواقع، این بزرگ‌ترین نکته درمورد داشتن فضای خالی است: باعث می‌شود مواردی (و افرادی) که واقعاً برایمان مهم هستند در مرکز توجه قرار بگیرند. اگر یک تابلوی نقاشی زیبا داشته باشید اطرافش را با وسایل دکوری دیگر شلوغ نمی‌کنید، بلکه اطرافش را خالی می‌گذارید تا خوب به چشم بیاید. اگر گلدانی شیک داشته باشید، هرچه دستتان برسد را داخلش قرار نمی‌دهید، بلکه آن را روی پایه‌ای مخصوص قرار می‌دهید. باید با هر چیزی که برایمان مهم است همین‌طور با احترام رفتار کنیم و این به آن معناست که باید تمام وسایلی که برایمان مهم نیستند را دور بریزیم. با ایجاد فضای خالی در خانه‌هایمان، توجهمان را به جایی که باید باشد برمی‌گردانیم: روی کارهایی که انجام می‌دهیم نه وسایلی که داریم. زندگی آن‌قدر کوتاه است که حیف است آن را صرفِ وسایل کنیم. وقتی پیر شویم و موهایمان خاکستری شود، از وسایلی که داشتیم باافتخار صحبت نمی‌کنیم بلکه از اقداماتی که در فضای خالی‌مان انجام دادیم صحبت می‌کنیم.
Khaterh Jamshidi
حتی فقیرترین خانواده‌ها در یک کشور پیشرفته ازنظر استانداردهای یک کشور جهان سوم ثروتمند هستند. بنابراین درحالی‌که فکر می‌کنیم نسبت به سایر خانواده‌ها در کشور خودمان محروم و فقیر هستیم، ازنظر بسیاری افراد دیگر در سرتاسر دنیا بسیار ثروتمند و خوشبختیم.
Khaterh Jamshidi

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۴۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۶/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۳۴۴-۶
تعداد صفحات۲۴۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۶/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۳۴۴-۶

تجربه بهتر در اپلیکیشن