دانلود کتاب صوتی مزخرفات فارسی اثر رضا شکراللهی با صدای آرمان سلطان‌زاده | طاقچه
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب صوتی مزخرفات فارسی اثر رضا شکراللهی

دانلود و خرید کتاب صوتی مزخرفات فارسی

۴٫۴ از ۴۳ نظر
۴٫۴ از ۴۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی مزخرفات فارسی  نوشته  رضا شکراللهی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی مزخرفات فارسی

کتاب صوتی مزخرفات فارسی نوشته رضا شکراللهی دغدغه‌های یک ویراستار حرفه‌ای از زبان فارسی و اشتباهاتی است که هرروز در زبان فارسی تکرار می‌شود و مطبوعات و گفتار مردم هرروز آن را تکرار می‌کند.

درباره کتاب صوتی مزخرفات فارسی

کتاب صوتی مزخرفات فارسی دغدغه‌های یک ویراستار و فارسی‌دان حرفه‌ای است از کلمات و عیاراتی که برایش اسباب خلق تفکر است. رضا شکراللهی که سال‌ها با اسم خوابگرد فعالیت داشته و از ویراستاران حرفه‌ای آثار ادبی است در کتاب مزخرفات فارسی سعی کرده است با روشی متفاوت ایرادات رایج زبانی را نشان دهد و سعی کند آن‌ها اصلاح کند. مزخرفات فارسی زبانی نرم و شوخ‌ و شنگ دارد اما همان کاری را می‌کند که سال‌ها قبل ابوالحسن نجفی در کتاب غلط ننویسیم با روشی خشک و دستوری انجام داد. مخاطب این کتاب عامه مردم هستند و هرکسی می‌تواند این کتاب را بخواند و یاد بگیرد.

شنیدن کتاب مزخرفات فارسی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

تمام فارسی‌زبانان و کسانی که زبان فارسی را یاد می گیرند می‌توانند از شنیدن این کتاب لذت ببرند.

بخش‌هایی از کتاب مزخرفات فارسی

چهل سال پیش همسایه‌ای داشتیم، اسمش بود جواتاغار. بچه بودم و خیال می‌بافتم که نسبت این همسایه‌ی ما با تغارِ ماست چیست یا چه بوده که همچو اسمی برایش ساخته‌اند. جواتاغار برای من جواتاغار ماند تا مُرد و اعلامیه‌اش را زدند روی دیوار: «مرحوم مغفور جوادآقا سورانی». اولین بار بود که اسمش را، به جای شنیدن، دیدم و تازه فهمیدم که جواتاغار در اصل جوادآقا بوده و هیچ تغاری هم نداشته. اگر فکر می‌کنید به کسی گفتم، اشتباه می‌کنید. این خاطره با من ماند تا بزرگ‌تر شدم و فهمیدم که بیشتر غلط‌های املایی در روند نوشته شدنِ شنیدار است که به وجود می‌آیند. مثل «ان. پی. تی» که یکی از نمایندگان مجلس، که صورت انگلیسی‌اش را درست ندیده بود، آن را در طرح پیشنهادی‌اش «ام. پی. تی» نوشت و کلی هم دشمن شاد شد از این غلط. البته این یک مثال نادر است، چون اغلب این غلط‌ها در سایه‌ی هم‌زیستی زبان فارسی با عربی و هم‌نشینی واژگانی آن‌ها رخ می‌دهد.

خبرگزاری رسمی تیتر زده و بقیه هم نقل کرده‌اند: «انتقاد فرزند اخوان از سردیس این شاعر». ورِ بازیگوش ذهنم می‌گوید «آخه آدم عاقل از مجسمه انتقاد می‌کنه؟ اونم از مجسمه‌ی باباش؟!». شاید از جنس سردیس یا شکل آن خوشش نیامده، شاید از متولی نصب آن شکایت دارد، شاید هم از طراح و سازنده‌اش. به این می‌ماند که بگوییم «انتقاد از انتخابات». ما چه انتقادی می‌توانیم داشت از آن؟ انتقاد ما یا از نتیجه‌ی انتخابات است یا شیوه‌ی برگزاری یا برگزارکننده یعنی دولت یا حکومت.

دیگران دریافت کرده‌اند

نظرات کاربران

ડꫀꪶꫀꪀꪮρꫝⅈꪶꫀ
۱۳۹۸/۱۱/۱۱

معاینات فارسی مزخرفات فارسی، کتابی‌ست که سعی دارد با شوخ‌طبعی و زبان طنز، غلط‌ها و ایرادهای نوشتاری و گفتاری ما را مورد نقد و بررسی قرار دهد. این اشتباهات فاحش گاهی تا حدی در زبان معیار ما زیاد، همه‌گیر و مصطلح

- بیشتر
يوسفيان
۱۳۹۹/۰۹/۱۷

بیشتر خواندنی است تا شنیدنی یا بهتر است نوشته قسمتی از کتاب برای درک بهتر حاضر باشد شنیدنش نیاز به تمرکز زیاد دارد البته مقالات نویسنده در فضای وب موجود است و میتوان مراجعه کرد

TOORAN
۱۳۹۹/۰۵/۱۴

مطالب جذابی دارد، خواندن و شنیدنش توصیه می شود، بخصوص که در تایپ پیامک و به اشتراک گذاشتن محتوا در فضای مجازی، تحقیر زبان فارسی را زیاد شاهدیم.

Hadi pha
۱۳۹۹/۰۱/۱۶

کتاب در مورد اشتباهات نوشتاری و گفتاری بود و به مسائل و واژه های روز هم پرداخته بود مثل emoji ،کتاب با سبک طنز نوشته شده و نه تنها خسته کننده نیست بلکه جذابه فقط تنها مشکلش اینه باید واژه

- بیشتر
آرمان میرزاخانی
۱۳۹۹/۰۱/۱۵

کتاب خیلی خوبی هست. مشابه این کتابو ندیده بودم. واقعا با این سیستم آموزشی که داریم جای خالی چنین کتابها و آموزش هایی زیاد حس میشه، امیدوارم کتابهایی با این مضمون رو از نویسنده ها و ویراستارهای دیگر و بهتر

- بیشتر
کاربر ۱۳۸۳۰۸۹
۱۳۹۹/۰۱/۲۴

برای اینکه بیشتر به زبان‌مان، نوشتارمان و فارسی ارزشمندمان اهمیت بدیم؛ خواندن (گوش دادن) اش را خوب می‌دانم. طنز کمرنگ و ظریفی هم دارد که باعث می‌شود کسل‌کننده و شبیه کلاس‌های دستور زبان فارسی نشود.

آنشرلی
۱۴۰۰/۰۱/۰۵

لطفا نسخه الکترونیکی اش رو هم قرار بدین🙏

کاربر mhmd.merikhi
۱۴۰۱/۰۳/۲۸

کتاب در باب زبان و اشتباهات رایج هستش. اما چیزی که واسم خیلی لذت بخشه، بیان شیرین و موسیقی بجا هستش. اگر بیشتر تأمل کنید متوجه تم منتقدانه سیاسی_اجتماعی هم می‌شید.

Zohreh
۱۴۰۰/۱۱/۰۱

با ریشه ی بسیاری از اصطلاحات زبان شیرین فارسی آشنا شدم . عالی بود👌🌹

حسین فاضلی
۱۴۰۱/۰۲/۳۰

خیلی کتاب باحالی بود لذت بردم به نظر من حالا که دوران چت و پیام و... است همه این کتاب گوش بدند،🙏

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۰۳ ساعت و ۴۳ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۲۰۵٫۲ مگابایت
دسته بندی
زمان۰۳ ساعت و ۴۳ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۲۰۵٫۲ مگابایت