با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب مسئله مرگ و زندگی اثر اروین  د. یالوم

دانلود و خرید کتاب مسئله مرگ و زندگی

عشق، فراق و آنچه در پایان عمر اهمیت دارد

۴٫۳ از ۱۳۲ نظر
۴٫۳ از ۱۳۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مسئله مرگ و زندگی  نوشته  اروین  د. یالوم  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
معرفی نویسنده
عکس اروین  د. یالوم
اروین د. یالوم
آمریکایی | تولد ۱۹۳۱

اروین د. یالوم روانپزشک اگزیستانسیال آمریکایی است. او استاد بازنشسته روانپزشکی در دانشگاه استنفورد و همچنین نویسنده روایت‌های واقعی و تخیلی داستانی و آثار فلسفی و روانشناسانه است.

او متولد ۱۳ ژوئن ۱۹۳۱ در واشنگتن دی سی بود. خانواده او تقریبا ۱۵ سال پیش از تولد او از روسیه (روستایی به نام سلتز در نزدیکی مرز لهستان) به آمریکا آمده بودند و برای گذران زندگی مغازه خواروبارفروشی دست و پا کرده بودند و در طبقه بالای آن هم زندگی می‌کردند. خانواده او از آن دسته خانواده‌های اهل کتاب نبودند اما خواندن کتاب برای اروین یالوم کم سن و سال پناه بود. او هفته‌ای دوبار به کتابخانه مرکزی محله خود می‌رفت و کتاب‌هایی درباره زندگینامه افراد یا ادبیات داستانی می‌خواند. در طول زمان او متوجه شد رمان نوشتن را دوست دارد.

یالوم تحصیلات خود را در رشته پزشکی و روانپزشکی در دانشگاه جورج واشنگتن و دانشگاه بوستون ادامه داد و در سال ۱۹۶۳ پس از دو سال سربازی در بیمارستان مانت ساینای هونولولو، استاد داشنگاه استنفورد شد.

اروین یالوم آثار زیادی دارد که درونمایه آن‌ها اغلب روان‌درمانی، فلسفه و روایتگریِ داستانی است. شیوه درمانی و آثار او مدت‌هاست که در برنامه‌های آموزشی آمریکا جایی پیدا کرده است و مورد استفاده دانشجویان قرار می‌گیرد.

او معتقد است برای هر بیماری باید درمان مختص خودش را یافت، چرا که هرکدام از انسان‌ها داستان منحصر به فرد خود را دارند و گویی همین نگرش او را از آنچه به عنوان درمان یکدست برای همه در روانپزشکی متداول شده است، دور کرد.

نخستین آثار منتشر شده از اروین د یالوم، آثار علمی در مجلات تخصصی و نخستین کتابی که نوشت، نظریه و عمل روان‌درمانی گروهی در سال ۱۹۷۰ بود. او «رواندرمانی اگزیستانسیال» را در سال ۱۹۸۰ منتشر کرد.

«خیره به خورشید نگریستن» که در ایران به نام خیره به خورشید هم ترجمه شده است نخستین بار در سال ۲۰۰۸ چاپ شد و درباره ترس از مرگ و نمودش در هر تجربه انسانی با ما سخن می‌گوید.

«من چگونه اروین یالوم شدم» را یالوم در سال ۲۰۱۷ در قالب روایتی از زندگی شخصی خودش ارائه می‌کند و با نزدیک شدن به ذهن خود مراحل مختلف زندگی خود را شرح می‌دهد.

کتاب «موضوع مرگ و زندگی» آخرین اثر منتشرشده از اروین یالوم و همسرش مریلین است. این اثر نوعی جستارنویسی است که هر فصل آن را یکی از این دو نفر در مواجهه با مرگ و در جریان بیماری مریلین نوشته‌اند. این جستارها ادامه یکدیگر نیستند. مریلین در سال ۲۰۱۹ بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

«هر روز یک قدم نزدیکتر»: یالوم این کتاب را در سال ۱۹۷۴ منتشر کرد و در سال ۱۴۰۰ توسط ایمان صحاف قانع به فارسی ترجمه شد و انتشارات قطره آن را منتشر کرد.

«دژخیم عشق و چند داستان روان‌درمانگری دیگر»: این کتاب مجموعه داستان‌هایی است درباره ارتباط روان‌درمانگر و مراجعانش، اسرار اتاق درمان و مصائب و شیرینی‌هایش. این مجموعه داستان در سال ۱۹۸۹ منتشر شد.

«وقتی نیچه گریست»: داستان این کتاب در سال ۱۸۸۲ می‌گذرد؛ زمانی که زنی از دکتر برویر درخواست کمک به فیلسوفی ناامید و در آستانه خودکشی با نام نیچه می‌کند و در ادامه موضوعات کلیدی همچون پیر شدن، عشق و مرگ به چالش کشیده می‌شوند و در جهانی از وهم و واقعیت به سرگذشت سه فیلسوف و روانشناس مشهور –فردریش نیچه، جوزف برویر و زیگموند فروید - می‌پردازد.

«دروغگویی روی مبل»: این کتاب روایتی از ارتباط سه درمانگر و مراجعین‌شان است. نخستین نسخه این رمان در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.

«مامان و معنی زندگی»: از دیگر مجموعه داستان‌های روانشناسانه و فلسفی اروین د یالوم، همین کتاب است که در سال ۱۹۹۹ به چاپ رسید.

«درمان شوپنهاور»: این کتاب، رمانی است روانشناسانه و فلسفی که نخستین بار در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسید.

«پلیس را خبر می‌کنم» نام داستانی است که یالوم در سال ۲۰۰۴ منتشر کرد.

«مسئله اسپینوزا»: این رمان روایتگر دو داستان موازی، یکی درباره زندگی اسپینوزا –فیلسوف یهودی قرن هفدهم- و دیگری درباره روزنبرگ، نظریه‌پرداز نازی و چگونگی تأثیرپذیری او از اسپینوزاست. این اثر یالوم نخستین بار در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

از دیگر کتاب های اروین د یالوم باید به «خلق‌شدگان در یک روز» اشاره کرد؛ در سال ۲۰۱۵ یالوم رویکرد خود در اتاق درمان را در قالب مجموعه داستان (ده داستان) روایت می‌کند. این مجموعه با نام مخلوقات فانی نیز ترجمه شده است.

معرفی کتاب مسئله مرگ و زندگی

کتاب مسئله مرگ و زندگی، اثری از زوج درمانگر، اِروین دی. یالوم و مریلین یالوم است که در آن درباره عشق، فراق و آنچه در پایان عمر اهمیت دارد، نوشته‌اند. شرح حالی زیبا، عاشقانه و گاهی دردناک که از موضوع پایان زندگی سخن می‌گوید.

نشر دنگ این اثر را با ترجمه مهدی عزیزی منتشر کرده است.

درباره کتاب مسئله مرگ و زندگی

مسئله مرگ و زندگی کنایه‌ای است که همیشه در باب اهمیت موضوع به کار می‎‌بریم اما اینبار داستان واقعا درباره مرگ و زندگی است. داستان زیبایی که شرح خاطرات جالب زوج درمانگر، اروین یالوم و همسرش مریلین یالوم است و با نگاه به پایان زندگی نوشته شده است.

روانشناسی مادیگرا، شاید همیشه مرگ را نادیده بگیرد و یا سعی کند از آن فرار کند. اما نویسندگان این اثر با شجاعت با مسئله پیری و مرگ که در پی آن می‌آيد مواجه شده‌اند و در يادداشت‌هايی کوتاه زندگی خود را نوشته‌اند. زندگی که به این مرحله نزدیک می‌شود و باید متناسب با آن تغییر کند. این کتاب را باید اثری ممتاز در این زمینه دانست چراکه از نقش پختگی و تجارب انسانی صحبت می‌کند و دیدگاهی شاید کمی متفاوت از دیدگاه جامعه را به ما بدهد.

کتاب مسئله مرگ و زندگی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

مسئله مرگ و زندگی را به تمام علاقه‌مندان به آثار یالوم پیشنهاد می‌کنیم. اگر دوست دارید درباره موضوع مرگ بخوانید و بدانید، این کتاب گزینه مناسب شما است.

درباره اروین. د یالوم

اروین دیوید یالوم روانپزشک اگزیستانسیالیست اهل آمریکا در سال ۱۹۳۱ در واشنگتن به دنیا آمد. اروین یالوم در رشته پزشکی و سپس در رشته روانپزشکی تحصیل کرد و پس از آن استاد دانشگاه استنفورد شد. وی در دوران استادی در این دانشگاه الگوی روانشناسی هستی‌گرا یا اگزیستانسیال را پایه‌گذاری کرد. یالوم در دوران زندگی خود آثار دانشگاهی متعددی تألیف کرده‌ است و چند رمان موفق نیز دارد. بیشترین شهرت اروین یالوم مربوط به رمان‌های روان‌شناختی وی و به‌خصوص رمان مشهور وقتی نیچه گریست است.

از میان کتاب‌های دیگر او می‌توان به مسئله اسپینوزا، دروغگویی روی مبل، یالوم خوانان، مامان و معنی زندگی، آفریده‌های یک روز و خیره به خورشید اشاره کرد.

اروین یالوم

بخشی از کتاب مسئله مرگ و زندگی

سال‌ها خودم را محتاطانه به بازنشستگی نزدیک و آن را در مقادیر کم امتحان کرده‌ام. روان‌درمانی کار تمام عمرم بوده و تصور رهاکردن آن برایم دردناک است. اولین قدم به سمت بازنشستگی را زمانی برداشتم که تصمیم گرفتم در اولین جلسه مشاوره به بیمارانم اطلاع دهم که آن‌ها را تنها به مدت یک سال معاینه خواهم کرد.

به دلایل زیادی از کنارگذاشتن روانپزشکی متنفرم. بیشتر به این خاطر که از کمک‌کردن به دیگران بسیار لذت می‌برم و تا این لحظه از زندگی آن را به‌خوبی یادگرفته‌ام. دلیل دیگری که از گفتنش کمی خجالت می‌کشم، این است که دلم برای گوش‌دادن به آن همه داستان تنگ می‌شود. من اشتیاقی سیری‌ناپذیر برای شنیدن داستان دارم، به خصوص آن‌هایی که بتوانم در تدریس و نوشتن به کار ببرم. از دوران کودکی عاشق داستان‌ها بودم و به جز سال‌هایی که به دانشکده پزشکی می‌رفتم، همیشه بی برو برگرد قبل از خواب کتاب می‌خواندم. با این‌که نویسنده‌های صاحب سبکی چون جویس، نابوکوف و بنویل من را مبهوت خود می‌کنند داست‌سرایانی مثل دیکنز، ترولوپ، هاردی، چخوف، موراکامی، داستایفسکی، آستر و مک‌یوان را از ته دل تحسین می‌کنم.

اجازه بدهید داستانی درباره آن لحظه برای‌تان بگویم که فهمیدم باید روانپزشکی را کنار بگذارم.

چند هفته پیش، در چهارم جولای، چند دقیقه قبل از ساعت چهار بعدازظهر از مراسم جشنی که در پارکی همین حوالی برگزار شده بود، به خانه برگشتم و وارد دفترم شدم. قصد داشتم یک ساعتی را صرف جواب‌دادن به ایمیل‌هایم کنم. همین که پشت میزم نشستم صدای ضربه‌ای به در را شنیدم. در را باز کردم و زنی زیبا و میانسال را دیدم.

از او استقبال کردم و گفتم: «سلام، من اِروین یالوم هستم. دنبال من می‌گشتین؟»

«من امیلی هستم. یک روان‌درمانگر اهل اسکاتلند و ساعت چهار امروز با شما قرار داشتم.»

قلبم ریخت. وای نه! حافظه‌ام یک بار دیگر از کار افتاده بود.

سعی کردم خونسرد باشم و گفتم: «لطفاً بفرمایین تو. اجازه بدین برنامه کاری‌ام رو نگاه کنم.» دفتر قرار ملاقات‌هایم را باز کردم و از دیدن اسم «امیلی ای» که با حروف درشت در قسمت ساعت چهار بعد از ظهر نوشته شده بود شگفت‌زده شدم. امروز صبح اصلاً به ذهنم نرسیده بود که جدول برنامه‌های کاری‌ام را چک کنم. وقتی مغزم درست کار می‌کرد، البته اگر اصلاً درست کار می‌کرد، روز چهارم جولای با کسی قرار ملاقات نمی‌گذاشتم. بقیه اعضای خانواده‌ام هنوز در پارک مشغول جشن‌گرفتن بودند و زودتر برگشتن من و حضورداشتنم در دفتر کارم وقتی او آمد کاملاً شانسی بود.

«خیلی عذر می‌خوام امیلی اما امروز روز تعطیل ملی‌یه. من اصلاً برنامه‌ام رو چک نکرده بودم. از راه دوری تا اینجا اومدی؟»

«خیلی دور. البته همسرم باید برای کار به لس‌آنجلس می‌اومد؛ بنابراین من به هر حال امروز این قسمت دنیا بودم.»

کمی خیالم راحت شد: حداقل این همه راه از اسکاتلند نیامده بود تا فقط با کسی ملاقات کند که او را به خاطر نمی‌آورد. سعی کردم کاری کنم که احساس راحتی کند: به صندلی اشاره کردم. «لطفاً بشین امیلی. می‌تونم وقتم رو خالی کنم و الان باهات جلسه بذارم. اما لطفاً چند دقیقه‌ای من رو ببخش. باید برم و به خانواده‌ام خبر بدم که کسی نباید مزاحمم بشه.»

با عجله به خانه رفتم که تنها حدود سی متر با دفتر فاصله داشت و برای مریلین درباره قرار ملاقات غیرمنتظره‌ام یادداشتی نوشتم، سمعک‌هایم را برداشتم (معمولاً از آن‌ها استفاده نمی‌کنم اما امیلی صدای بسیار آرامی داشت). به دفتر برگشتم. همین که پشت میزم نشستم لپ‌تاپ را باز کردم.

«امیلی، من تقریباً آماده‌ام که شروع کنیم، اما چند دقیقه زمان لازم دارم تا دوباره ایمیلی که واسه‌ام فرستادی رو بخونم.» وقتی داشتم بیهوده کامپیوترم را جست‌وجو می‌کردم تا ایمیل امیلی را پیدا کنم، با صدای بلند زد زیر گریه. رو به او کردم و او تکه کاغذ تاشده‌ای را که از کیفش بیرون آورده بود به طرفم گرفت.

«این ایمیلیه که دنبالش می‌گردین. با خودم آوردمش چون پنج سال پیش، آخرین باری که همدیگه رو دیدیم باز هم نتونستین ایمیل من رو پیدا کنین.» با صدای بلندتری گریه‌اش را ادامه داد.

اولین جمله ایمیلش را خواندم: «طی ده سال گذشته در دو موقعیت مختلف با هم ملاقات کردیم (به طور کلی چهار جلسه) و شما کمک زیادی به من کردید و...» دیگر نتوانستم بخوانم: امیلی حالا با صدای بلند زار می‌زد و می‌گفت: «من نامرئی‌ام. من نامرئی‌ام. ما چهار بار همدیگه رو دیدیم و شما هنوز من رو نمی‌شناسین.»

با بهت یادداشتش را کنار گذاشتم و رو به او کردم. اشک روی صورتش جاری شد. در کیفش به دنبال دستمال کاغذی گشت اما چیزی پیدا نکرد و بعد به سمت جعبه دستمال کاغذی من که روی میز کنار صندلی‌اش بود دست دراز کرد، اما جعبه خالی بود. مجبور شدم به دستشویی بروم و چند تکه دستمال توالت را که هنوز روی لوله دستمال باقی مانده بود برایش بیاورم. دعا می‌کردم بیشتر از آن به دستمال نیاز نداشته باشد.

همان‌طور که مدت کوتاهی در سکوت نشسته بودیم، متوجه حقیقتی شدم! در این لحظه بود که فهمیدم، دیگر شایستگی لازم برای ادامه‌دادن حرفه‌ام را ندارم. حافظه‌ام زیادی ضعیف شده بود. پس رفتار حرفه‌ای‌ام را کنار گذاشتم، لپ‌تاپم را بستم و رو به او کردم. «امیلی من خیلی خیلی متأسفم. این جلسه تا الان بیشتر شبیه کابوس بوده.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵۵)
MajidNik
۱۴۰۰/۰۳/۲۸

کتابی دل‌نواز، جذاب و شورانگیز. این کتاب به معنای واقعی، مسأله مرگ و زندگی را به تصویر کشیده. بد نیست بعد از خواندن این کتاب، خود را ۸۸ ساله دانست و زندگی خود را از آن منظر قضاوت کنیم.

نرگس
۱۴۰۰/۰۴/۱۱

کتاب راجع به روزهای پایانی زندگی همسر اروین یالوم و رویاروئی زن و شوهر فرهیخته و دانشمند با این لحظات است. فصل های کتاب بصورت یکی در میان توسط هر دو نفر نوشته شده اما فصل های پایانی را اروین

- بیشتر
simplefunction
۱۴۰۰/۰۴/۲۱

من تازه کتاب رو تموم کردم. ۱. ترجمه اش خوب بود و روان. اما اینکه نسخه اش سانسور داشته یا نه ، نمی‌دونم ۲. برای روانشناس ها برای اینکه نکته ای یاد بگیرند در خصوص سوگ باید بگم چیز خاصی نداشت اما

- بیشتر
yazdaan
۱۴۰۰/۰۴/۲۶

کتاب بسیار رمانتیک،علمی و شیوایی است که در سبک آن اگر بخواهیم نام ببریم میتوانیم به "تولستوی و مبل بنفش"و "سه شنبه ها با موری"اشاره کنیم. شاید این آخرین کتاب یالوم در سن نود سالگی باشد(البته امیدوارم بیش از اینها عمر

- بیشتر
سرداری
۱۴۰۰/۰۳/۱۸

این نشون می ده آدم وقتی چیزی رو با تمام وجودش بنویسه تا چه حد میتونه تٱثیر گذار باشه حتی اگه در اصل نویسنده هم نباشه. خیلی عجیبه.

محسن
۱۴۰۰/۰۸/۲۳

مریلین یالوم در سن هشتاد و هفت سالگی به بیماری لاعلاج میلومای چندگانه مبتلا شده و چندماه بیشتر از عمرش نمانده. به همسرش اروین یالوم (یکی از بنیانگذاران روانشناسی اگزیستانسیال) پیشنهاد می‌کند تجربهٔ روزهای آخر عمرشان را به شکل یک

- بیشتر
mahtab
۱۴۰۰/۰۴/۱۵

بسیار تاثیرگذار، تامل برانگیز و آموزنده، بنظر من این کتاب فقط مناسب روبرو شدن با فقدان و سوگ نیست بلکه زندگی زیبا، سرشار از احترام، علاقه و دوستی و رفاقت مریلین و اروین لحظه به لحظه انسان رو تحت تاثیر

- بیشتر
کاربر ۹۳۱۵۰۴
۱۴۰۰/۰۳/۲۱

باسلام و تشکر از امکان استفاده الکترونیکی کتابها اثار دکترریالوم یکی از یکی بهتر ودغنی در اگاهی به زوایای روحی بشری،رو با زبانی ساده و روان مطرح می کند که صداقت و شرافت انسانی یک روانپزشک توامان ارزش بیشتری به انها می

- بیشتر
کاربر ۲۰۶۷۷۳۵
۱۴۰۰/۰۳/۱۴

عالی بود

🌸فطرس🌸
۱۴۰۰/۰۷/۱۶

تقریبا میشه گفت با کتابای اروین یالوم کم ارتباط میگیرم، و خیلی جذابیت خاصی برام ندارن. اما این کتاب خیلی چیز ها بهم آموخت. اینکه به این فکر باشم که به قدری تلاش کنم که ثمره هایی رو بعد مرگم

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۵۶)
یکی از سخنان نیچه از ذهنم می‌گذرد: «فکر خودکشی آرامش بزرگی است: با این فکر فرد می‌تواند شب‌های تاریک زیادی را پشت سر بگذراند و زنده بماند.»
سوکورو تازاکی
بگذار سر برسد، چنان‌که سر خواهد رسید، و هراس مبر. خداوند ما را بی‌پناه رها نمی‌کند، بنابراین، بگذار غروب سر برسد.
نون صات
سوگْ بهای جرئت دوست‌داشتن دیگران است.
°DEHGHAN°
دوهزار سال قبل سِنِکا گفت: «انسان نمی‌تواند برای مرگ آماده باشد اگر تازه زندگی را شروع کرده باشد. هدف‌مان باید این باشد که تا همین‌الان به اندازهٔ کافی زندگی کرده باشیم.
مسلم عباسپور
«بسیاری خیلی دیر و برخی خیلی زود می‌میرند. در زمان درست بمیرید.»
مسلم عباسپور
اِرو در کتابش با عنوان روان‌درمانی اگزیستانسیال در ۱۹۸۰ نوشت که اگر در زندگی حسرت‌های کمتری داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید با مرگ روبه‌رو شوید.
شلاله
افسردگی‌ام به حدی نیست که دست به خودکشی بزنم، اما از مرگ نیز ترسی ندارم.
مسلم عباسپور
وقتی به گذشتهٔ محوشده‌ام فکر می‌کنم، از شدت ناراحتی می‌سوزم. من یگانه محافظ خاطرات افرادِ درگذشتهٔ زیادی هستم: پدر و مادرم، خواهرم و خیلی از هم‌بازی‌ها و دوستان و بیماران قدیمی‌ام، که حالا فقط تکانه‌هایی هستند که لحظه‌ای در سیستم عصبی‌ام می‌درخشند و محو می‌شوند. تنها من هستم که آن‌ها را زنده نگه‌داشته‌ام.
Hooryar
شگفت‌زده هستم. برای چندمین‌بار یادم رفته چند سال دارم، و دوستان و همکلاسی‌های قدیمی‌ام مُرده‌اند، و من هم نفر بعدی هستم. من همچنان خودم را همان منِ جوان می‌شناسم، تا این‌که مواجهه‌ای خشن مرا به واقعیت برگرداند.
simplefunction
بگذار که روباه به لانهٔ شنی‌اش بازگردد. بگذار باد بمیرد. بگذار این کلبه از درون تاریک گردد. بگذار غروب سربرسد. ای شیشه‌ای که درون جوی آرمیده‌ای، ای کج‌بیل میان یولاف‌ها، ای هوای درون سینه بگذار غروب سر برسد. بگذار سر برسد، چنان‌که سر خواهد رسید، و هراس مبر. خداوند ما را بی‌پناه رها نمی‌کند، بنابراین، بگذار غروب سر برسد.
کاربر ۱۳۰۶۴۰۲

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۳/۰۳
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۵۹۳-۴۹-۶
تعداد صفحات۲۲۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۳/۰۳
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۵۹۳-۴۹-۶