با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اقتصاد برای مدیران

دانلود و خرید کتاب اقتصاد برای مدیران

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اقتصاد برای مدیران  نوشته  یگانه موسوی جهرمی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب اقتصاد برای مدیران

کتاب اقتصاد برای مدیران نوشته یگانه موسوی جهرمی و نرگس خاکی است. این کتاب برای همه کتابی کاربردی است زیرا در دنیای امروز توان تجزیه و تحلیل اقتصادی بسیار می‌تواند کاربردی و ضروری باشد.

درباره کتاب اقتصاد برای مدیران

در دنیای امروز، شناخت و تجزیه‌و‌تحلیل پدیده‌های اقتصادی به کمک علم اقتصاد صورت می‌گیرد‏. علم اقتصاد كه در زمره علوم اجتماعي است که قدمت آن بیش از دو قرن است. در این مدت، به‌واسطه گسترش جوامع مختلف و روابط اقتصادی انسان‌ها و پیچیده‌تر‌شدن این‌روابط، اندیشمندان بسیاری به این علم روی آورده و سبب پیشرفت‌های علمی در این زمینه شده‌اند. رشد فزایندۀ دامنۀ فکری علم اقتصاد و اهمیت آن تا حدی بوده است که به محققان ممتاز علوم اقتصادی نیز مانند محققان سایر علوم، همچون فیزیک و شیمی، جایزۀ نوبل اعطا می‌شود.

در اين شاخه از دانش بشري سعي می‌شود علت بروز هر پديده مشخص گردد تا به كمک يافته‌های مربوط، رفتار مادی انسانها كه ناشی از طبيعت و تعقل آنهاست قانون‌مند شود. در اين صورت می‌وان از يک طرف رفتارهای اقتصادی آينده انسان‌ها را پيش‌بيني كرد و از طرف ديگر با تصميم‌گيري‌هاي صحيح‌تر، زندگي افراد جامعه را راحت‌تر و ايمن‌تر ساخت. بنابراین، اقتصاد، دانشی مفید برای افرادی است که می‌خواهند در مورد سیاست‌های اقتصادی دولت، کسب و کار و یا تصمیم‌گیری و انتخاب‌های شخصی خود بهتر فکر و عمل کنند. البته افرادی که با هدف مطالعه و یادگیری اقتصاد پا به این عرصه می‌گذارند باید در شاخه‌های دیگر (ریاضیات، تجارت، تاریخ، هنر و...) نیز دارای توانایی و مطالعات لازم باشند.

از سوی دیگر، اقشار مختلف جامعه (دانشجویان، پزشکان، مدیران و ...) با مسائل اقتصادی و تجزيه و تحليل آن‌ها، به‌طور روزمره سروكار دارند. از اینرو، شناخت و آگاهی دقيق از پدیده‌های اقتصادی و سازوکارهای آن ضرورت دارد. بدین منظور در كتاب حاضر سعی شده است باعنایت به سرفصل مصوّب درس اقتصاد برای مدیران، به عناوینی از علم اقتصاد پرداخته شود كه جنبه پايه‌ای و كليدی داشته و به درك علمی علاقه‌مندان در رابطه با مفاهيم و اصطلاحات اقتصادی كمک کند.

خواندن کتاب اقتصاد برای مدیران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام فعالان حوزه اقتصادی پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب اقتصاد برای مدیران

اقتصاد، علم انتخاب یک گزینه در بین انتخاب‌های گوناگون با درنظرگرفتن هزینه و نفع آن است. بنابراین، قدمت مسائل اقتصادی به اندازه تاریخ بشر است. گرچه علم اقتصاد در مقام یک علم مجزا، دارای تاریخچه طولانی نیست، زیرا تا قبل از قرن ۱۳ ميلادي تمام موضوعات اجتماعی، از جمله اقتصاد به تقليد از عملكرد يونانيان باستان از ديدگاه اخلاق بررسي می‌شد و آنان، بیشتر دربارة دوري از دنياپرستی، ثروت‌اندوزی و قناعت سخن می‌گفتند. برای مثال افلاطون معتقد بود كه ثروت و فضيلت در دو کفه يک ترازو قرار دارند و اگر يک كفه سنگين‌تر شود، مسلماً کفه ديگر بالا خواهد رفت. آن زمان در تمامی اروپا بحث‌های اجتماعی بر پايه گرايش‌های مذهبی، مفاهيم و معتقدات كليسا پایه‌گذاری شده بود. علم و فن تنها در دست كليسا قرار داشت. اما به مرور و در اثر فشارهای جامعه زمينه براي به‌وجود آمدن مكتب مركانتيليسم با عقايدی متفاوت، به‌ويژه از نظر مادی، فراهم آمد. برخلاف عقاید کلیسا، از نظر مركانتيليست‌ها كسب طلا و نقره موجب افزايش ثروت و قدرت دولت مركزي می‌شود و مداخله مستقيم دولت و كنترل امور اقتصادی نیز ضرورت دارد. نظرات مركانتيليست‌ها تا قرن هجدهم رواج داشت. در قرن هجدهم مكتب فيزيوكرات‌ها با جهت‌گری اقتصادی مخالف مركانتيليست‌ها به‌وجود آمد. پرچمدار اين مكتب دكتر فرانسوا كنه و طرفداران آن معتقد به آزادی طبيعي و مخالف دخالت دولت در امور اقتصادي بودند. در سال ۱۷۷۶ آدام اسميت با انتشار كتابی با عنوان «تحقيق در ماهيت و علل ثروت ملل» بنيانگذار اولين مكتب علمی اقتصاد به‌نام مكتب كلاسيك شد. كلاسيك‌ها قوانين اقتصادی را تابع نظم و قوانين حاكم بر طبيعت می‌دانستند كه اين موضوع تأثير روح فكري فيزيوكرات‌ها را بر كلاسيك‌ها نشان می‌دهد. آن‌ها معتقد بودند هيچ‌گونه دخالتی از سوی دولت در امور اقتصادی جامعه مجاز نمی‌باشد و ازآن‌جايی كه انسان به‌طور غريزی به‌دنبال نفع شخصی است، آزاد گذاشتن انسانها در فعاليت‌های اقتصادی موجب کسب نفع اجتماعی خواهد شد. كلاسيک‌ها قوانين اقتصادی را جهان شمول، ثابت و ازلی می‌دانستند.


نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۱۴-۲۹۹-۶
تعداد صفحات۲۵۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۷,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۱۴-۲۹۹-۶