با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب عدد، نماد، اسطوره اثر آرش  نورآقایی

دانلود و خرید کتاب عدد، نماد، اسطوره

۳٫۹ از ۱۸ نظر
۳٫۹ از ۱۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عدد، نماد، اسطوره  نوشته  آرش  نورآقایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب عدد، نماد، اسطوره

آرش نورآقایی( -۱۳۵۳)، پژوهشگر است. این کتاب به بررسی نمادها و اسطوره‌های ایران و جهان می‌پردازد و درونمایه و همچنین ریشه آنان را بررسی می‌کند. در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «شاید بتوان گفت که در دنیای باستان هر چیزی مقدس بود یا نامقدس، جزو توتم‌ها قلمداد می‌شد یا جزو تابوها، در حریم‌ها قرار می‌گرفت یا در حرم‌ها، فضیلت محسوب می‌شد یا رذیلت، مبارک بود یا نحس و بالاخره خیر بود یا شر. این موضوع در رابطه با اعداد هم صدق می‌کرد. در بیشتر سنت‌ها و فرهنگ‌ها اعداد و اشکال از تقدس و شومی و همچنین کارکردهای خاصی برخوردار بوده‌اند، تا جاییکه امروزه هم از اهمیت آنها کاسته نشده است. برای مثال، در برخی فرهنگ‌ها خصوصاً بابلی، هندو و فیثاغورثی، عدد اصل بنیادینی است که جهان عینی حاصل آن است و منشأ همه چیزها و هماهنگی نهفته در عالم به شمار می‌رود... از طرف دیگر، وقایع بسیاری که در ماوراء درک بشر اولیه قرار داشتند، او را بر آن داشتند تا برای بیان اندیشه‌ها و دریافت‌هایش نظامی از علائم گوناگون ابداع کند. این علائم که به "نماد" تبدیل شده‌اند در حقیقت گویای چیزی فراتر از معنای آشکار و مستقیم خود هستند. نمادها همچون اعداد، امروزه نیز نقش مهمی در زندگی و البته ناخودآگاه انسان دارند و تفسیر این نمادها یکی از دغدغه‌های روانشناسان بزرگی همچون فروید و یونگ بوده است. از آنجا که اعداد فقط برای شمارش نیستند، بلکه از ایام قدیم با نمادها در ارتباط تنگاتنگ بوده‌اند و تفسیر اعداد یکی از قدیمی‌ترین علوم در بررسی نمادها محسوب می‌شود، از این رو، این کتاب سعی داشته که اعداد و اشکال را از لحاظ اسطورهای و تفسیرهای نمادینی که در رابطه با آنها وجود دارد مورد بررسی قرار دهد.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
M Ghorbani
۱۴۰۰/۰۴/۰۸

کتاب ناقص است اصطلاحات و مفاهیمی که ظاهرا به شکل لاتین بوده‌اند در متن کتاب حذف است و خوانش کتاب را نافهوم و گنگ کرده است. خواهشمندم طاقچه نسخه اسکن شده‌ی این کتاب را مجددا مورد ارزیابی و بازبینی قرار دهد. متشکرم

الی
۱۴۰۰/۰۳/۰۹

مجموعه قابل استناد و کاملی در مورد مفاهیم نمادها، اعداد و اسطوره ها در تاریخ، ادیان و جوامع متنوع است و در انتها برخی از مناسبات و سنت ها را معرفی می کند.

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۴۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۳/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۲۸-۰۱۱-۷
دسته بندی
تعداد صفحات۲۴۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۳/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۲۸-۰۱۱-۷