با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عشق به روایت جامی

دانلود و خرید کتاب عشق به روایت جامی

۲٫۰ از ۱ نظر
۲٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عشق به روایت جامی  نوشته  عبدالرحمن بن احمد جامی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب عشق به روایت جامی

کتاب عشق به روایت جامی اثری پژوهشی از شاهین دهقان است که در نشر شگفت منتشر شده است. این کتاب به بررسی واژه عشق و مفهوم آن در آثار جامی،ملقب به خاتم الشعرا می‌پردازد..

«از خود گذشتن و ذوب در ذات اقدس الهی گشتن جز در کلمهٔ «عشق» نمی‌گنجد. تنها به مدد «عشق» است که عارف به فهم عارفانه می‌رسد و قهقهٔ مستانه سر می‌دهد. «عشق» کلید واژه‌ای است که درِ گنج‌های پنهان اسرار الهی را بدان باز توانست کرد. در این مجموعه بر آن شدیم تا کلید واژهٔ «عشق» را در ابیات عاشقانهٔ شعرای نامی جستجو کنیم تا ببینیم روایت هر کدام از گنج «عشق» چگونه است و در این وادی چه تحفه‌ای از محضر هر کدام نصیب‌مان می‌گردد.»

درباره کتاب عشق به روایت جامی

عشق یکی از عمیق‌ترین احساساتی است که هر فردی در زندگی خود تجربه می‌کند و از سوی دیگر، عشق همان دلیلی است که خداوند را بر آن داشت تا جهان را با همه مخلوقاتش بیافریند. در آثار بزرگان ادب فارسی که جستجو کنیم، مکرر به واژه عشق برمی‌خوریم. هر شاعری تعبیر خود را از عشق بیان کرده است و هر فردی دلالت خاص خود را دارد. اما چه کسی می‌تواند بگوید که عشقی که در اشعار مختلف شاعران آمده است، عشقی است زمینی یا آسمانی؟ عشق به محبوب جسمانی است یا عشق به تجلی الهی؟

شاهین دهقان در کتاب عشق به روایت جامی به سراغ اشعار و آثار جامی رفته است که مدت‌ها به نام دشتی تخلص می‌کرد و این کلیدواژه را در اشعار او جستجو کرده است. در میان اشعار جامی، باید انتظار عشق و عرفان، هر دو را باهم داشت، چراکه جامی با عرفان و تصوف آشنا بود؛ او در حلقه مریدان سعدالدین محمد کاشغری نقشبندی درآمده بود مقامش را چنان مرتفع ساخته بود که پس از مرگ مرشدش، خلیفه طریقت نقشبندیه شده بود. بنابراین، شاید باید بر عشقی که در آثار جامی آمده است، متفاوت تامل کرد تا مفهوم صحیح  را از آن برداشت.

در این کتاب، علاوه بر آثار و اشعاری که از این شاعر بزرگ به جا مانده است، درباره زندگی او هم می‌خوانیم و عکس‌هایی از مزار او که در حال حاضر در شهر هرات قرار دارد، می‌بینیم.

کتاب عشق به روایت جامی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

کتاب عشق به روایت جامی را به تمام علاقه‌مندان و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی پیشنهاد می‌کنیم. 

بخشی از کتاب عشق به روایت جامی 

چون ازو بوی جذب عشق آید

گر شوی خاک پای او شاید

***

از می عشق بیخودت سازد

وز علایق مجردت سازد

***

حرف خود بر تراش روز به روز

سبق فقر و درس عشق آموز

تا که آید ز فر دولت او

نسبت جذب عشق بر تو فرو

***

نکته ها گفت جمله عشق آمیز

بیتها خواند جمله شوق انگیز

غوریی کش ز عشق لم یزلی

بود سری درون جان ازلی

***

بلکه آن را به هوا ساز بدل

به هوایی که بود عشق ازل

***

در ره عشق به میزان قبول

هست ادب بی ادبی فضل فضول

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۶/۰۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۹۵۸۵۹-۴-۸
تعداد صفحات۴۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۶/۰۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۹۵۸۵۹-۴-۸