با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
آیه‌های نامدار

دانلود و خرید کتاب آیه‌های نامدار

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آیه‌های نامدار  نوشته  علی  خراسانی   و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب آیه‌های نامدار

علی خراسانی( -۱۳۴۳) و سید محمود دشتی پژوهشگر دینی هستند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «آیات نامدار، آیاتی چند از قرآن کریم است که بر آنها نامی خاصّ نهاده باشند. گاه از این آیات، به آیات صاحب عنوان یا صاحب نام نیز تعبیر می‌شود. در طول تاریخِ تفسیر و قرآن‌پژوهی، برخی از آیات قرآن کریم به سبب ویژگی خاصّی که داشته‌اند، شهرت بیشتری یافته و مورد توجّه قرار گرفته‌اند. این آیات به تدریج با نامی ویژه شهرت یافته‌اند. نام این آیات در بسیاری موارد، برگرفته از واژگان به کار رفته در خود آیات است؛ مانند «آیه‌الکرسی» (بقره[ ۲ ]، ۲۵۵)، آیه «اذن» (توبه[ ۹ ]، ۶۱) و آیه «احسان» (نحل[ ۱۶ ]، ۹۰). در مواردی، نام‌گذاری با نظر به محتوای آیات صورت گرفته است؛ مانند آیه «ارث» (نساء ]۴ ]، ۱۱)، آیه «خلع» (بقره ]۲ ]، ۲۲۹) و آیه «خوف» (نساء ]۴ ]، ۱۰۲). آیات دارای نام در قرآن، همگی شهرت یک‌سان ندارند؛ شهرت بسیاری از آنها اندک و نام آنها فقط از سوی یک یا چند نفر از دانش‌وران به کار رفته است. پیشینه نام‌گذاری برخی از آیات نیز به زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و امامان معصوم علیهم‌السلام بر می‌گردد؛ مانند «آیه‌الکرسی» (بقره[ ۲ ]، ۲۵۵) آیه «عزّت» (اسراء[ ۱۷ ]، ۱۱۱) و آیه «مُلْک» (آل‌عمران[ ۳ ]، ۲۶). با جست‌وجوهای انجام شده، مجموع این آیات به بیش از ۱۷۰ آیه می‌رسد که در این دفتر، به ترتیب الفبا به آنها پرداخته می‌شود و آیاتی که بیش از یک نام دارند نام یا نام‌های غیر مشهور آن در جایگاه و ردیف خاص الفبایی خود می‌آیند و به نامی که شهرت بیشتری دارد ارجاع می‌شوند.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
S
۱۳۹۵/۱۲/۰۷

بی شک آشنایی بنده با این کتاب را [ هذا من فضل ربی ] باید دانست بسیار کتاب مفیدی بود شما در این کتاب با نامهایی که بر روی آیات گذاشته شده آشنا میشوید که این نامها شما را براحتی به مفهوم

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۱/۰۱
تعداد صفحات۱۵۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۱/۰۱