با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
از روزگار رفته: چهره به چهره با ابراهیم گلستان

دانلود و خرید کتاب از روزگار رفته: چهره به چهره با ابراهیم گلستان

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب از روزگار رفته: چهره به چهره با ابراهیم گلستان  نوشته  حسن  فیاد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب از روزگار رفته: چهره به چهره با ابراهیم گلستان

ابراهیم گلستان( -۱۳۰۱) کارگردان و نویسنده است.

«از روزگارِ رفته» گفت و گویی است از «حسن فیاد» با «ابراهیم گلستان» پیرامون اندیشه، زندگی هنر و آثار وی.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«تجربه شما از این آشنایی با چوبک و هدایت و آل احمد چگونه بود؟

از ته شروع کنم. آل احمد قصه‌نویس نبود. قصه‌هایی که نوشته، قصه نیستند. از همه این‌ها قصه‌نویس‌تر چوبک بود. هدایت قصه بوف کورش هست که فرم مدرن دارد، بقیه قصه‌ها همان قصه‌های ساده عمومی هستند؛ مثل قصه‌های قرن نوزده فرانسه، مثل قصه‌های قرن نوزده روسیه. ولی چوبک به عنوان قصه‌نویس آگاه‌تر به مسائل مملکت بود. مسائل نه با حساب آنالیزهای جامعه‌شناسی، نه. تجربه شخصی‌اش این‌جوری بود. کم‌تر از هدایت تعصب داشت در مورد بعضی چیزها. آدم‌ها را می‌شناخت، تا حد زیادی. این تجربه من است. البته، خُب من سال ۱۳۲۱ با هدایت آشنا شدم تا آخرین باری که دیدمش، دو سه ماه قبل از رفتنش به اروپا بود. من آبادان که بودم مرتب در ربط بودم باهاش، می‌نوشتم، با هم رابطه داشتیم. وقتی می‌آمدم تهران، واضحه. مرد خیلی فوق‌العاده‌ای بود، نجابت درجه اول داشت؛ ولی چوبک زنده‌تر بود. آل احمد چیزی نبود....

از نویسندگان خارجی چه کسانی مورد توجه شماست یا کارشان را دوست دارید؟

خیلی‌ها هستند. خُب، واضحه که خیلی‌ها هستند: استاندال، ویکتور هوگو، موپاسان، فلوبر. گردن‌کلفت‌ترین نویسنده‌ای که کلمه را به کار برده باشد و پشت کلمه تمام انسانیت را درک کرده باشد، هیچ‌کس مثل شکسپیر نیست. شکسپیر! چی بگویم من به شما دیگر؟ در زبان فارسی از نظر شناختن انسان، دو تا هستند که وحشتناک گردن‌کلفت هستند: یکی سعدی است و یکی هم مولوی است. از بین منقدین آن‌هایی که در زمان معاصر هستند، هیچ گفتگو ندارد که هفت هشت ده سر و کله از همه بالاتر بدیع‌الزمان فروزانفر است، پیداست. اگر بخوانید می‌بینید دیگر چی‌چی هست. فروزانفر به لحاظ هم احاطه‌اش بر مطلبی که نقد می‌کند، هم بر عمق و دیدش و هم با نگاه دایره‌ای گِردِ سیصد و شصت درجه‌ای در حد توانایی فکر و موجودی محیط.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
وحيد
۱۳۹۹/۰۹/۲۶

سلام به دلیل دخالت های طرف مصاحبه کار سخت وبد شده است ولی به هر حال به دلیل شخصیت گلستان ارزش خوندن داره

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
یک آقایی که حالا نویسنده درجه اولی هم به اصطلاح بود، یک شبی در یک‌جایی گفت که آقا، فردوسی ایجاد کننده زبان فارسی امروز ما هست. در تمام این شصت هزار بیت فردوسی یک کلمه عربی نیست. خب، چرت می‌گوید. فردوسی را نخوانده. من خیلی راحت یک مرتبه تو ذهنم آمد. گفتم آقا، چی می‌گویی وقتی‌که داستان رستم و اشکبوس هست، می‌گوید که: چو سوفارش آمد به پهنای گوش ز چرمِ گوزنان برآمد خروش قضا گفت گیر و قدر گفت دِه فلک گَفت اَحسن مَلک گفت زِه توی همین یکی دو سطر چهار پنج تا لغت عربیه؛ چرا مزخرف می‌گویید شما؟
Sina Iravanian

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۴۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۰۵-۰۲۳-۴
دسته بندی
تعداد صفحات۲۴۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۰۵-۰۲۳-۴