با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فاطمیت فاطمه و تاریخ

دانلود و خرید کتاب فاطمیت فاطمه و تاریخ

۴٫۳ از ۳ نظر
۴٫۳ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فاطمیت فاطمه و تاریخ  نوشته  محمدحسن  زورق  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فاطمیت فاطمه و تاریخ

«فاطمیت فاطمه و تاریخ» اثری از محمدحسن زورق (-۱۳۲۹) پژوهشگر دینی است. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «فاطمه می‎دید که مهاجرین اولیه و انصار، که امت کوچک محمد را در جامعۀ بزرگ مسلم باید به وجود می‎آوردند و خدا باید در نقطۀ کانونی همۀ تصمیم‎گیری‎های سیاسی و اجتماعی آنان قرار می‎داشت برای پیمان با قریش بیشتر حرمت قائل‎اند تا پیمان با خدا و می‎دید که برخی از مهاجرین اولیه پس از درگذشت محمد عملاً محمد را یک «گذشته» تلقی می‎کنند و دشمنان محمد، که اینک اسلام آورده‎اند و در صحن سیاست جامعۀ اسلامی در پی فرصت‎اند، را «آینده‌ای امید‎بخش» می‎بینند. فاطمه ناامید از آن مهاجرین، ناباورانه، می‎دید که انصار نیز از قریش بیشتر می‎ترسند تا از خدا و در محاسبات خود عملاً برنامه‎ریزی‎های قریش و بنی‎امیه و ابوسفیان را در نظر می‎گیرند، درحالی‎که برنامه‎ریزی پیامبر را برای ایجاد جامعۀ جهانی طراز قرآن به دست فراموشی سپرده‎اند و در نهایت، به آرامش مرداب یک زندگی بی‎آرمان بیشتر دل بسته‎اند تا به جنبش طوفان‎زای حرکتی الهی برای بنیاد جامعۀ طراز قرآن و استقرار و استمرار امامت در تاریخ. و از این رو بود که فاطمه فریاد می‎کشید و انصار را به مقاومت دعوت می‎کرد و می‎گفت: «... هان! ای فرزندان قبیلۀ قیله!... شما افراد زیادی هستید و ساز و برگ و نیرو دارید. آیا به ندای من پاسخ نمی‎دهید؟ و به فریاد من فریادرسی نمی‎کنید؟ شما مردان جنگی و به خیر و صلاح معروف و شناخته‎ شده‎اید.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
سیّد جواد
۱۳۹۸/۱۱/۰۷

تو در راه امیرالمومنین خود را فدا کردی تو با ایثار جان، حق ولایت را ادا کردی تو با نطق رسایت خطبه خواندی از علی گفتی تو ما را با علی تا صبح محشر آشنا کردی تو از دور علی ، روباه صفت ها

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۵-۵۲۴-۸‮
تعداد صفحات۱۵۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۵-۵۲۴-۸‮