دانلود و خرید کتاب پاستیل های بنفش کاترین اپل‌گیت ترجمه آناهیتا حضرتی
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
۴٫۳
(۱۱۲۲)
خواندن نظرات

معرفی کتاب پاستیل‌های بنفش

کتاب پاستیل های بنفش از کاترین اپل گیت که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است روایتگر داستان نوجوانی به نام جکسون است که برای کنار آمدن با مشکلات مالی خانواده‌اش دست‌وپنجه نرم می‌کند. در این بین جکسون پس از سال‌ها با «کرنشا» که گربه و دوست خیالی قدیمی اوست مواجه می‌شود. کرنشا در ایام سختی که جکسون با آن روبه‌روست به کمک او آمده است.

رمان پاستیل‌های بنفش با ترجمه آناهیتا حضرتی کیاوندانی به کوشش انتشارات پرتقال منتشر و برای خرید و دانلود در طاقچه ارائه شده است. می‌توانید نسخه الکترونیکی این کتاب را از طاقچه خرید و دانلود کنید. نسخه الکترونیکی این رمان با فرمت epub در طاقچه منتشر شده که در مقایسه با فرمت pdf قابلیت‌های بیشتری برای مطالعه ارائه می‌دهد.

درباره و خلاصه داستان پاستیل های بنفش

کارتین اپل گیت در کتاب پاستیل‌های بنفش داستان پسر نوجوانی را روایت می‌کند که درگیر نگرانی شدیدی درمورد وضعیت مالی خانواده‌اش است و برای جلوگیری از بی‌خانمان شدنشان به والدین خود کمک می‌کند. پدر جکسون زمانی که جکسون به کلاس اول می‌رفته است دچار بیماری ام‌اس می‌شود و پس از آن شغل خود را از دست می‌دهد. در آن ایام والدین جکسون با وجود تلاش‌های فراوان، موفق به پرداخت کرایه‌ی خانه نمی‌شوند و جکسون و پدر و مادر و خواهر بسیار کوچکش، رابین، برای مدتی آواره‌ی خیابان‌ها می‌شوند و در ماشین خود زندگی می‌کنند. جکسون با یادآوری خاطره‌ی تلخ آن ایام نگران تکرار ماجراست و این نگرانی باعث می‌شود که بار دیگر دوست خیالی خود را که مدت‌هاست از او بی‌خبر است ملاقات کند.

«کرنشا»، گربه‌ای که پاستیل‌های بنفش دوست دارد، دوست خیالی جکسون است و در این ایام پر استرس بار دیگر به دیدار جکسون آمده است. جکسون که دوست دارد مثل دانشمندان رفتار کند ابتدا تلاش می‌کند او را نادیده بگیرد و برای حضورش توجیهی منطقی و علمی پیدا کند. ولی سرانجام دست از این کار می‌کشد و به مکالمه با کرنشا می‌پردازد. کرنشا برای کمک به او به ملاقاتش آمده و به جکسون توصیه‌ای مهم می‌کند: «واقعیت. تو باید واقعیت‌ها رو بگی دوست من»؛، توصیه‌ای که تا پایان داستان به کمک جکسون می‌آید تا با دوست خود و والدینش درباره‌ی مشکلاتشان روراست باشد و بتوانند در کنار هم با آن‌ها روبه‌رو شوند و برای حلشان تلاش کنند.

خواندن و دانلود کتاب پاستیل های بنفش را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

اگر به خواندن داستانی تخیلی علاقه‌مندید و یا اگر در کودکی دوستی خیالی داشتید که حالا دلتنگش هستید، خواندن داستان جکسون و دوست خیالی‌اش کرنشا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. علاوه بر این اگر شما والدی هستید که درباره‌ی مسائل و مشکلات زندگی با نوجوانان خود صحبت نمی‌کنید، خواندن این کتاب و به کار گیری پیام نهان در داستان آن را به شما توصیه می‌کنیم.

چرا باید پاستیل های بنفش با ترجمه آناهیتا حضرتی را بخوانیم؟

کاترین اپل گیت در رمان پاستیل‌های بنفش، در داستانی برگرفته از خیال و واقعیت برخی مسائل واقعی دنیای بزرگ‌سالان به زبانی ساده و قابل‌فهم برای نوجوانان بیان و معضلاتی چون بیماری لاعلاج و فقر را در آن مطرح می‌کند و خواندن آن برای هر نوجوانی لازم است، چرا که با خواندن آن نوجوانان علاوه بر روبه‌روشدن با برخی مسائل مهم زندگی امروزه، شیوه‌ی برخورد صحیح با اطرافیان و والدین خود در مواجهه با این مسائل را یاد می‌گیرند.

این کتاب را بشنویم یا بخوانیم؟

جدای این‌که افراد در خواندن کتاب سلایق مختلفی دارند و هرکدام به‌نوعی از قرار گرفتن در جریان داستان لذت می‌برند، نوع پرداخت به کتاب صوتی هم اهمیت فراوانی دارد. ممکن است داستانی را صوتی بشنوید، آن را در نیمه‌ی راه رها کنید و به سراغ نسخه‌ی الکترونیک یا چاپی کتاب بروید؛ ممکن است با شنیدن کتابی دیگر چنان محو داستان شوید که دل‌تان بخواهد هیچ وقت به انتهای کتاب نرسید. کتاب صوتی پاستیل‌های بنفش با گویندگی چندتن از گویندگان باتجربه و کاربلد این حرفه، نوید شنیدن کتابی لذت‌بخش را می‌دهد و می‌توان گفت شنیدن این کتاب شاید از خواندن آن لذت‌بخش‌تر به نظر بیاید.

معرفی و تحلیل کوتاهی بر شخصیت‌های کتاب

کتاب پاستیل های بنفش شخصیت‌های زیادی ندارد و عمده‌ی داستان در خانواده‌ی جکسون و بین پدر و مادرش، رابین، خرگوششان و کرنشا اتفاق می‌افتد. شخصیت‌های مهم این کتاب عبارتند از:

جکسون: نوجوان حساسی که تلاش می‌کند تا از تخیل به دور باشد و همیشه واقعیت‌ را ببیند. جکسون تحت تاثیر تلاش‌ها و فداکاری‌های پدر و مادرش خود را در برابر مشکلات مالی خانواده‌‌اش مسئول می‌داند و برای کمک به آن‌ها تلاش می‌کند. جکسون نمونه‌ی نوجوانی است که از نگرانی‌های دنیای بزرگسالان سر در می‌آورد و در عین حال نگرانی‌های نوجوانانه‌ی خود را، مثل نگرانی برای پیدا کردن دوست، نیز دارد.

کرنشا: کرنشا دوست خیالی جکسون از دوران کودکی او است که در لحظه‌ای حساس دوباره در زندگی او ظاهر می‌شود. کرنشا گربه‌ای بزرگ و سخنگو است که جکسون را تشویق می‌کند تا از تخیل خود استفاده کند و از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرد. کرنشا یک شخصیت عاقل و دلسوز است که به جکسون کمک می‌کند تا با ترس‌هایش مقابله کند و به آینده‌ای بهتر ایمان بیاورد.

رابین: رابین خواهر کوچک‌تر جکسون است که رابطه‌ی بسیار خوبی با برادر خود دارد و در هنگام ترس و اضطراب به او پناه می‌برد. رابین کودکی خوش‌بین و منعطف است که برخلاف برادرش جکسون از بهره‌جویی از تخیلات خود ابایی ندارد.

ماریسل: ماریسل دوست صمیمی جکسون است که همراهی و حمایت موردنیاز او را فراهم می‌کند. او شخصیتی بااعتمادبه‌نفس و برون‌گرا است که از ایستادگی برای آنچه به آن اعتقاد دارد نمی‌ترسد و به جکسون کمک می‌کند تا در مدرسه جدیدش احساس راحتی بیشتری کند و دوستان جدیدی پیدا کند.

راوی داستان پاستیل های بنفش چه کسی است؟

راوی داستان جکسون است. پسری نوجوان که دوست دارد جانورشناس شود و عقیده دارد که هرچیزی به‌خاطر دلیلی رخ می‌دهد. جکسون پسر خانواده‌ای است که دچار مسائل مالی شده‌اند و هرچند این مساله را از فرزندان خود پنهان می‌کنند اما جکسون به‌خوبی متوجه آن شده است و در تلاش است تا برای گذر از این مشکلات به خانواده‌ی خود کمک کند.

پیام و نتیجه‌گیری از داستان

این کتاب به‌روشنی نشان می‌دهد که مشکلات خانواده، به‌ویژه مشکلات مادی، به‌عنوان مهم‌ترین نهاد اجتماعی که کودکان و نوجوانان با آن در ارتباطند چه اثراتی بر روی فرزندانشان خواهد گذاشت. علاوه بر این کاترین اپل گیت در این کتاب پیامی نهان برای والدین دارد و آن این است که نوجوانانشان بیش از حد تصورشان از مسائل مربوط به خانواده آگاهند و می‌توانند در عبور از این مشکلات به یاری والدین خود بشتابند؛ پس چه بهتر نوجوانان و والدین در خصوص این مسائل با یکدیگر صحبت کنند و حقیقت و نظراتشان را از یکدیگر پنهان نکنند.

کتاب پاستیل‌های بنفش برای چه رده سنی مناسب است؟

این کتاب به گفته‌ی انتشارات پرتقال مناسب رده‌ی سنی +۱۲ سال است و به‌عنوان کتاب رده‌ی سنی نوجوان در نظر گرفته می‌شود.

نظرات افراد و مجله‌های مشهور درباره کتاب

کتاب پاستیل‌های بنفش از سال ۲۰۱۵ تا به امروز مورد تحسین منتقدان زیادی قرار گرفته و توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. نیویورک تایمز این کتاب را در فهرست ۱۰۰ کتاب کودک برتر سال ۲۰۱۵ اعلام کرده است. مجله‌ی کتابخانه مدرسه نیز به این کتاب نقدی ستاره‌دار داده و و درباره‌ی این کتاب می‌نویسد: «این کتاب داستانی ماهرانه از مفاهیم خانواده، دوستی و انعطاف‌پذیری است». ویولا دیویس در سال ۲۰۱۶ در توییتی از این کتاب نام برده و آن را «کتابی زیبا» خوانده که خواندنش را به دنبال‌کنندگانش توصیه می‌کند.

پاستیل های بنفش چه جوایز و افتخاراتی کسب کرده است؟

کتاب پاستیل های بنفش اثر کاترین اپل گیت جوایز و افتخارات متعددی را دریافت کرده است. این کتاب در سال ۲۰۱۶ برنده‌ی جایزه شارلوت هاک برای ادبیات داستانی برجسته برای کودکان شده است. در سال ۲۰۱۷ این کتاب نامزد دریافت جایزه برگزیده خوانندگان جوان پنسیلوانیا و همینطور نامزد جایزه ایالتی خوانندگان جوان پرتو خورشید شده و در سال ۲۰۱۸ جایزه کتاب کودکان دوروتی کنفیلد فیشر را دریافت کرده است. این کتاب در همان سال (۲۰۱۸) نامزد دریافت جایزه کتاب دانشجویی مین نیز بوده است. این رمان از زمان انتشار به مدت بیش از بیست هفته در فهرست پرفروش‌ترین‌های کودکان نیویورک تایمز قرار داشته است.

بهترین ترجمه پاستیل های بنفش

کتاب پاستیل‌های بنفش برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ به کوشش آناهیتا حضرتی به فارسی برگردان و توسط انتشارات پرتقال منتشر شد. این نسخه از کتاب را می‌توان بهترین ترجمه‌ی آن دانست. علاوه بر آناهیتا حضرتی افراد دیگری نیز به ترجمه‌ی این کتاب پرداخته‌اند. از جمله این افراد می‌توان به سونا انزابی‌نژاد، زهرا حسینی و میترا ولد منصوری اشاره کرد.

عنوان اصلی کتاب چیست و در ایران با چه عنوان‌هایی منتشر شده است؟

کتاب پاستیل‌های بنفش با نام اصلی «کرنشا» منتشر شده است. این کتاب در اولین ترجمه‌ به فارسی به نام «پاستیل‌های بنفش» ترجمه شد و پس از آن نیز با این نام و برخی نام‌های دیگر منتشر گشت. «کرنشاو»، «پاستیل‌های بنفش: کرنشا»، «کرنشاو و پاستیل‌ها بنفش»، «گربه‌ای که پاستیل بنفش دوست داشت» و «کرنشا پاستیل بنفش دوست داشت» عنوان‌های دیگری است که این کتاب با آن منتشر شده است.

کتاب پاستیل های بنفش چند صفحه است؟

انتشارات پرتقال این کتاب را با ترجمه آناهیتا حضرتی در ۱۸۸ صفحه منتشر کرده است.

درباره کاترین اپل گیت؛ نویسنده کتاب

کاترین اپل گیت نویسنده‌ی آمریکایی متولد ۹ اکتبر سال ۱۹۵۶ در میشیگان آمریکاست. کاترین اپل گیت نویسنده‌ی حوزه‌ی کودکان و داستان‌نویسی تخیلی است که تاکنون بیش از ۱۰۰ کتاب از او منتشر شده است. آثار او به دلیل عمق عاطفی، شخصیت‌های جذاب، و کاوش در موضوعاتی مانند دوستی، خانواده، هویت و عدالت اجتماعی شناخته شده است.

معروف‌ترین اثر اپل گیت «ایوان یگانه» است که در سال ۲۰۱۳ برنده مدال نیوبری شد. این رمان بر اساس داستان واقعی گوریلی به نام ایوان است که در اسارت در یک مرکز خرید زندگی می‌کند و در نهایت به باغ وحش منتقل می‌شود. در این رمان اپل گیت داستان ایوان را از نگاه او روایت می‌کند، افکار و احساسات او را بررسی می‌کند و مسائل اخلاقی پیرامون اسارت حیوانات را به‌روشنی بیان می‌کند. اپل‌ گیت علاوه‌بر «ایوان یگانه» و «پاستیل‌های بنفش» آثار تحسین‌شده‌ی متعدد دیگری از جمله «خانه شجاعان»، رمانی درباره‌ی یک پناهنده سودانی که در حال تطبیق خود با زندگی در ایالات متحده است، و «ویشتری»، رمانی درباره درختی که به‌عنوان محل اجتماع و منبع امید برای افراد محلی تبدیل شده است، در کارنامه‌ی خود دارد.

کاترین اپل گیت علاوه بر نویسندگی، مدافع سوادآموزی و رفاه حیوانات نیز است. او با سازمان‌هایی مانند جامعه‌ی انسانی ایالات متحده برای ترویج سوادآموزی و حقوق حیوانات کار کرده است و کتاب‌های او اغلب نشان‌دهنده‌ی تعهد او به این اهداف هستند.

بخشی از متن کتاب پاستیل‌های بنفش

چیزهای واقعی خیلی بهتر از داستان‌ها هستند؛ داستان را نمی‌توانید ببینید یا دستتان بگیرید و وزنش کنید.

البته کرگدن‌ها را هم نمی‌توانید توی دستتان بگیرید! وقتی داستان‌ها را عمیق می‌خوانید، می‌بینید که دروغ‌اند؛ من هم دوست ندارم دروغ بشنوم.

هیچ‌وقت از چیزهای ساختگی خوشم نمی‌آمد. وقتی بچه بودم، هیچ‌وقت لباس‌های بَتمنی یا طرح حیوان را نپوشیدم. هیچ‌وقت هم نگران هیولاهای زیر تختِ‌خوابم نبودم.

مامان و بابام می‌گویند زمان مهدکودک، دورِ کلاس راه می‌رفتم و به همه می‌گفتم که من شهردار کُرهٔ زمین هستم، اما فقط چند روز این کار را کرده‌ام.

حتماً دوباره رفته بودم توی فاز خیالبافی؛ اما خیلی از بچه‌ها دوست‌های خیالی دارند.

روزی، مامان بابام من را بُردند تا توی فروشگاه، «بانی خرگوشهٔ عیدِ پاک» را ببینم. روی چمن‌های مصنوعی، کنار تخم‌مرغِ مصنوعی گُنده، توی سبد مصنوعی ایستادیم.

وقتی نوبت من شد که با بانی عکس بیندازم، نگاهم افتاد به پنجه‌های بزرگش و آن‌ها را کشیدم.

دست یک مرد توی آن بود. حلقهٔ طلا و موی‌های ریزریزِ بور داشت.

نظرات کاربران

Zahra
۱۳۹۹/۰۸/۲۲

عالی بود از کتابخانه خریدم و خوندم واقعا بی نظیر بود😙

Parnian
۱۳۹۹/۰۸/۱۵

عالی ترین کتابی هست که من تا به حال خوندم.پر از حس و زیبایی هستش.برای سنین ۱۰ تا ۱۶ سال پیشنهاد می کنم.حتما این کتاب رو بخونین پشیمون نمی شوین.کتاب در رابطه با زندگی یک پسر بچه ای هست که

- بیشتر
نویسنده
۱۳۹۹/۱۰/۱۷

این کتاب واقعا آموزنده و جذابه . اگه به ژانر ماجرایی علاقه دارید و از کتابای بدون هیجان خوشتون نمیاد شاید از این کتاب لذت نبرید و براتون کسل کننده باشه اما برای کسانی که ژانر رئال دوست دارن عالیه

- بیشتر
💜
۱۳۹۹/۰۸/۰۷

کتاب زیبایی هستش ❤💕 من کتابش را دارم🤗

💕Adrien💕
۱۳۹۹/۰۶/۲۷

واقعا معرکه بود🙏😚💐👍👏👌🌹❤😍 ممنون از طاقچه😘😇✌😊😄

✓✓
۱۳۹۹/۰۸/۰۷

کتاب قشنگیه من از خواندنش لذت می برم🤗

𝒌𝒆𝒓𝒎 𝒌𝒆𝒕𝒂𝒃📚🕊️
۱۳۹۹/۰۹/۰۸

عالی بود❤️ اما اگه شخصیت کتاب دختر بود به نظرم جذاب تر میشد ولی در کل خیلی خوب بود😉💜

مایلزِ آلاسکا
۱۴۰۱/۰۸/۱۳

خیلی کتاب دوستداشتنی و قشنگیه✨ نویسنده خیلی خوب تونسته فقر رو از دید یه پسر بچه بیان کنه… شاید فکر کنید داستانش زیادی بچه‌گونه باشه ولی بنظرم همه سنین میتونن باهاش ارتباط برقرار کنن دوست خیالی داشتن خیلی هم چیز بدی نیستا مخصوصا اگه

- بیشتر
♥︎Book worm♥︎
۱۳۹۹/۰۶/۱۴

این کتاب عالیهههه🪄♥️ هر چقدر بخونم از خوندنش سیر نمیشم🍓🍒

Hana
۱۳۹۹/۰۹/۱۵

خیلی زیبا و پر احساس بود، دلم نمی خواست تموم بشه. داستان خیلی کوتاه بود، می تونست یکم ادامه داشته باشه، به نظرم داستان پردازی نویسنده ضعیف بود. با این حال کتاب دوست دلشتنی بود.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۶۴۲)
عذاب وجدان گرفتم که چرا از این کار عذاب وجدانی ندارم!
رها
«هیچ‌وقت نباید دوست خیالیت رو فراموش کنی.»
به رنگ لیمو :)
تو نمی‌تونی امواج صوتی رو ببینی، ولی می‌تونی از موسیقی لذت ببری.»
کتاب زیباست
هیچ‌وقت نمی‌توانید کتابی را از روی جلدش قضاوت کنی.
♡عاشق کتاب♡
اما تنها فکری که یادم می‌آید، این است که چقدر خوب است دوستی داشته باشی که به اندازهٔ تو از پاستیل بنفش خوشش بیاید.
به رنگ لیمو :)
جوری شده بود که دیگر خود خدا هم برای زندگی ما سری از تأسف تکان می‌داد و عذرخواهی می‌کرد.
;𝗕𝖺𝗁𝗮𝗋𝖾𝗵
گفتم: «جادو اصلاً وجود نداره.» مامانم گفت: «موسیقی جادوئه.» بابام گفت: «عشق جادوئه.»
✍︎☕︎☘︎♫︎♪ 𝐹𝑎𝑛𝑡𝑎𝑠𝑦♪♫︎☘︎☕︎✍︎
«زندگی برات غافلگیریای زیادی داره و این یه حقیقته.»
♡عاشق کتاب♡
جیغ زدم: «این مَرده که! بانی خرگوشه نیست!» دختری هم شروع کرد به گریه‌وزاری‌کردن. مدیر فروشگاه ما را مجبور کرد آنجا را ترک کنیم. من سبد مجانی شکلات تخم‌مرغی‌ها را نگرفتم. با آن اسباب‌بازی گُنده هم عکس نینداختم. آنجا بود که فهمیدم آدم‌ها همیشه دوست ندارند حقیقت را بشنوند.
mobina
خندید، ولی فقط یک‌کمی.
;𝗕𝖺𝗁𝗮𝗋𝖾𝗵

حجم

۱۱۶٫۴ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۵

تعداد صفحه‌ها

۱۸۸ صفحه

حجم

۱۱۶٫۴ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۵

تعداد صفحه‌ها

۱۸۸ صفحه

قیمت:
۵۸,۰۰۰
تومان