با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
جهانشمولی و اصالت

دانلود و خرید کتاب جهانشمولی و اصالت

امریکای لاتین در قرن ۲۱

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب جهانشمولی و اصالت  نوشته  فیدل کاسترو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب جهانشمولی و اصالت

کتاب جهانشمولی و اصالت نوشته فیدل کاسترو با ترجمه امیر میرزاپور منتشر شده است. این کتاب متن سخنرانی رهبر انقلاب کوبا، فرمانده فیدل کاسترو روز، در آیین پایانی کنفرانس جهانی گفتگوی تمدن‌هاست.

درباره کتاب جهانشمولی و اصالت

 فیدل در این سخنرانی با ذکاوت و نکته‌سنجی همیشگی‌اش، نه تنها با ذکر پیشینه تمدن بشری به‌ویژه تمدن درخشان آمریکای لاتین بر نقش تمامی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ایجاد «ارزش‌ها» و «میراث» مشترک بشر امروز تأکید می‌کند، بلکه گفتگوی تمدن‌ها را که گاه تا حد امری انتزاعی و «آکادمیک» تنزل یافته، لازمهٔ بقای بشر و ابزار یافتن پاسخ‌های مهمی می‌داند که به زعم او، انسان امروز ناگزیر از پاسخ‌گویی به آن‌هاست. درعین‌حال او با انگشت نهادن بر پاره‌ای از مهم‌ترین دغدغه‌های بشر در عصر حاضر، از جمله «انرژی»، توضیح می‌دهد چگونه ماشین جهنمی سرمایه‌داری و امپریالیسم موجب به راه افتادن جنگ بر سر انرژی و تاراج منابع طبیعی کرهٔ زمین می‌شود و بدین ترتیب «تمدن» را به خطر می‌اندازد؛ چرا که «بقای انسان را به خطر می‌اندازد.»

بخش‌هایی از سخنان فیدل نیز مثل همیشه به ذکر دستاوردهای مردم کوبا اختصاص یافته که بیش از پنجاه سال است غیرانسانی‌ترین تحریم‌ها را تاب آورده‌اند و انقلابشان را سرافرازانه پاس داشته‌اند و به الگوی توانمندی و ایستادگی تبدیل شده‌اند.

خواندن کتاب جهانشمولی و اصالت را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ جهان پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب جهانشمولی و اصالت

ما تازه اکنون داریم از این مشکل مطلع می‌شویم، زمانی‌که برای حل آن تقریباً دیر شده است. این، بسیار حائز اهمیت است که تقصیر تخریب سبعانهٔ محیط زیست به گردن جوامع مصرف‌کننده است. آنان اخلاف استعمارگران قدیم و مجری سیاست‌های امپریالیستی هستند که باعث به وجود آمدن فقر و عقب‌ماندگی می‌شود و امروزه مصیبت توانکاه بخش اعظم آحاد بشر به شمار می‌آید.

این جوامع، تنها با بیست درصد جمعیت کل جهان دوسوم فلزات و سه‌چهارم انرژی تولیدشده در جهان را مصرف می‌کنند. آنان اقیانوس‌ها و رودخانه‌ها را مسموم کرده‌اند و هوا را آلوده‌اند؛ لایهٔ اوزون را تخریب و در آن سوراخی ایجاد کرده‌اند و جوّ کرهٔ زمین را با گازهایی که تأثیرات فاجعه‌آمیزشان را کم‌کم احساس می‌کنیم، اشباع کرده‌اند.

جنگل‌ها در حال از بین رفتن هستند و بیابان‌ها در حال توسعه، درحالی‌که میلیاردها تُن خاک حاصل‌خیز هرساله به عمق اقیانوس‌ها می‌رود. گونه‌های متعددی رو به انقراض هستند. جمعیت زیاد و فقر به بی‌نتیجه ماندن تلاش برای بقا منجر می‌شود، حتا به از بین بردن طبیعت. ملل جهان سومی را نمی‌توان در این مورد مقصر دانست، چون تازه تا همین دیروز مستعمره بودند و امروز هنوز به سبب اقتصاد ناعادلانه در حال استثمار و چپاول شدن هستند.

راه‌حل نمی‌تواند این باشد که از خیر توسعهٔ جوامعی که بیشتر از همه نیازمندند بگذریم. واقعیت این است که امروزه هرچه به توسعه‌نیافتگی و فقر دامن بزند، در حکم حمله به زیست‌بوم است. در نتیجه، ده‌ها میلیون مرد و زن و کودک جهان سومی هرساله جان خود را از دست می‌دهند؛ بسیار بیشتر از تعدادی که در هریک از جنگ‌های جهانی تلف شده‌اند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
yazdaan
۱۳۹۹/۰۵/۱۴

اگر مایل هستید با رهبری آشنا بشید که ایالات متحده تا اخرین نفس باهاش جنگید ,پیشنهاد میکنیم این کتاب که مجموعه سخنرانی های فیدل کاسترو در اجلاس گفتگو تمدن هاس و تقریبا حجم کمی داره مطالعه کنید.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۱)
«تفکر می‌کنم، پس هستم.»
yazdaan
زمانی‌که بچه بودم، پدرم دستش به دهانش می‌رسید و می‌گفتند من ثروتمند هستم؛ ثروتمند در حد و اندازه‌های مالک زمینی بزرگ، نه یک ثروتمند در حد و اندازهٔ بیل گیتس. اصلاً و ابداً. اما نه من سرمایه‌دار هستم و نه حق دارم که باشم
yazdaan
ما بر اساس پوشاندن اشتباهات زندگی نمی‌کنیم، ما بر اساس گفتن حقایق زندگی می‌کنیم. ما بر اساس صادق بودن زندگی می‌کنیم. ما بر اساس اصلاح و تصحیح بی‌وقفه زندگی می‌کنیم. ما بر اساس بررسی و مطالعه، آگاهی از رفتارمان و اکتفا نکردن به موفقیت‌های به‌دست‌آمده زندگی می‌کنیم و به همین دلیل ممکن است نقش یک ققنوس در ذهنمان نمودار شود که از خاکسترهایش دوباره زنده می‌شود
yazdaan
خیال کردم در یک کشور خارجی هستم، همانند زمانی‌که برای اولین بار از روسیه دیدن کردم و برف را دیدم؛ بی‌مقدمه و به‌طور ناگهانی. تا آن زمان هرگز برف ندیده بودم. هنگامی‌که چند هفته قبل رعد و برق را در آسمان دیدم همانند همان روز شگفت‌زده شدم؛ رعد و برق‌ها معمولاً همراه با باران هستند و بارش نم‌نم باران را شاهد بودم. مقداری ابر در آسمان دیدم و خیال کردم در یک کشور خارجی هستم،
yazdaan
برای گفتگو کردن باید بقا داشت و برای بقا به‌راستی باید جنگید. اغراق نمی‌کنم و از عمق وجودم معتقدم هنگامی‌که می‌گویم باید مبارزه کنیم و باید سرسختانه مبارزه کنیم،
yazdaan
برای شما از موضوعات دیگری سخن می‌گویم که برای‌تان شنیدنی و جذاب باشند. اینجا نیامده‌ام که چیزهایی را به شما بگویم که برای خودم جذاب باشند. سعی کرده‌ام حدس بزنم چه چیزی برای شما جذاب خواهد بود. سعی کرده‌ام بعضی از اندیشه‌های شما را تحلیل و بررسی کنم،
yazdaan
چگونه می‌توانند دومیلیون سرباز را تدارک ببینند. برای تدارک دومیلیون سرباز به تمام ناوگان هوایی عالم نیاز است؛ چه بسا تدارکاتی بیشتر از این. به این شرط که کوکاکولا، بستنی، نوشابه و غذاهای درجه‌یک نیز همراهشان ببرند. نمی‌دانم برای آن سربازان پارسی چه غذایی تدارک دیده بودند.
yazdaan
هرگز نفرت و انزجار را نپرورانده‌ایم، هرگز از هیچ‌گونه شوونیسم و تعصب و بنیادگرایی حمایت نکرده‌ایم. کسانی که به جنگ و خشونت دامن می‌زنند بنیادگرایان واقعی هستند.
yazdaan
ابرقدرت بسیار قدرتمندی که تا پیش از این مشابهش هرگز وجود نداشته و دارای توانایی این است که دنیا را ده یا بیست بار به‌طور کامل نابود کند، به دست کسانی رهبری شود که از همه‌چیز بی‌خبر هستند. اگر قلب سالم و نیرومندی نداشته باشیم، اگر وجدان‌های محکم و راسخی نداشته باشیم، همین برای مرگ پیش از موعد بس است.
yazdaan
نظرم وجدان تنها سلاحی است که با آن می‌توان بشر را نجات داد.
yazdaan

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۱/۱۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۶۷۰-۸۹-۸
تعداد صفحات۱۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۱/۱۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۶۷۰-۸۹-۸