با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
توهم آگاهی

دانلود و خرید کتاب توهم آگاهی

چرا هیچ‌گاه در اندیشیدن تنها نیستیم؟

۳٫۸ از ۱۵ نظر
۳٫۸ از ۱۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب توهم آگاهی  نوشته  استیو اسلومن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب توهم آگاهی

توهم آگاهی نوشته استیو اسلومن و فیلیپ فرنباخ کتابی درباره خطاهای انسانی در درک موقعیت‌ها و عملکردها است. کتابی درباره فهم محدود بشر از طبیعت، جهان و مناسبات علمی. این که چرا انسان گاهی ههمه را مبهوت نبوغ خود می‌کند و گاهی با ناآگاهی خود چنان دنیایی را ناامید می‌کند که گویی جهان به انتها رسیده است؟

درباره کتاب توهم آگاهی

کتاب توهم آگاهی کوشیده است تا به سوال بالا و سوالات مشابه پاسخ دهد. تمرکز و تاکید این کتاب بر آگاهی جمعی است. این که بشر باید ماهیت جمعی اگاهی را درک کند و بفهمد که هیچ موفقیت و اتفاقی تنها به دست یک نفر و در خلاء رخ نمی دهند. ماری کوری خود به تنهایی رادیواکتیو را کشف نکرد، نیوتن قوانین حرکت را در خلاء کشف نکرد و... در این کتاب موضوع اگاهی جمعی و اهمیت آن بررسی شده است. این که انسان واقعا چقدر می‌داند، چرا توهم اگاهی دارد، چرا و چگونه می اندیشد، چرا به بعضی چیزها، باور دارد و فرایند اندیشیدنش با انسان‌های دیگر، و درباره موضوعات گوناگون علمی، سیاسی، انسانی چگونه است از موضوعات اصلی این کتاب‌اند.

به‌محض اینکه درک کنیم همهٔ آگاهی در سر ما قرار ندارد، بلکه در یک جامعه به اشتراک گذاشته شده، قهرمانان ما تغییر می‌کنند. به‌جای تمرکز بر افراد، تمرکز بر یک گروه بزرگ را آغاز می‌کنیم. کتاب توهم آگاهی می‌کوشد به ما درک غنی‌تری از ذهن بدهد، فهمی که در آن ارزیابی بهتری از اینکه چه میزان از آگاهی و فکرمان به اشیاء و افراد پیرامون وابسته است، داشته باشیم. و بدانیم آنچه در ذهن ما رخ می‌دهد بسیار فوق‌العاده است، اما کاملاً به چیزی وابسته است که در جای دیگری رخ می‌دهد.

 خواندن کتاب توهم آگاهی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 پژوهشگران علوم اجتماعی و انسانی و علاقه مندان به مباحث جامعه شنای و انسان‌شناسی را به خواندن کتاب توهم آگاهی دعوت می‌کنیم.

دربارهٔ نویسندگان

استیون اسلومن استاد علوم شناختی، روان‌شناسی و زبان‌شناسی در دانشگاه براون است. او همچنین سردبیر نشریهٔ کاگنیشن ست. او با همسرش در شهر پراویدنس، ایالت رودآیلند زندگی می‌کند. فرزندانش از پیش او رفته‌اند.

فیلیپ فرنباخ یک دانشمند علوم شناختی و استاد بازاریابی در دانشکدهٔ کسب‌وکار لیدز در دانشگاه کلرادو است. او در شهر بولدر  ایالت کلرادو  با همسر و دو فرزندش زندگی می‌کند.

 بخشی از کتاب توهم آگاهی

اکثر چیزها پیچیده‌اند، حتی آنهایی که ساده به‌نظر می‌رسند. عجیب نیست اگر پی ببرید که اتومبیل‌های مدرن یا کامپیوتر یا سیستم‌های کنترل ترافیک هوایی پیچیده‌اند، اما درمورد توالت چه فکری می‌کنید؟

(در دنیای اطراف ما) وسایل لوکس و تجملاتی، اشیای مفید و حتی چیزهای کاملاً ضروری وجود دارند که بدون آنها نمی‌توانید زندگی کنید. توالت قطعاً به دستهٔ آخر تعلق دارد، پس وقتی به توالت احتیاج دارید واقعاً نیاز به آن وجود دارد.‌ تقریباً تمامی خانه‌ها در دنیای توسعه‌یافتهٔ امروز دارای حداقل یک توالت هستند، رستوران‌ها قانوناً باید دارای توالت باشند و توالت معمولاً در پمپ بنزین‌ها و استارباکس‌ها نیز وجود دارد. قابلیت آنها بسیار شگفت‌انگیز و سادگی آنها بسیار معجزه‌آمیز است! هرکسی نحوهٔ کارکردن توالت را می‌فهمد. قطعاً بیشتر مردم فکر می‌کنند می‌دانند توالت چگونه کار می‌کند. این‌طور نیست؟

دقیقه‌ای فکر کنید و سعی کنید توضیح دهید که چه اتفاقی می‌افتد وقتی آب با فشار وارد توالت می‌شود. آیا حتی قواعد ساده‌ای که کارکرد آن را تحت کنترل دارد می‌دانید؟ به‌نظر می‌رسد بیشتر مردم نمی‌دانند.


نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۴)
هنگامی‌که جامعه‌ای قبول می‌کند داستان خاصی را بپذیرد (درحقیقت) نگرشی را که تلویحاً در آن داستان آمده می‌پذیرد.
Harmony
ولتر: «توهم فراتر از همهٔ لذت‌هاست».
Harmony
اکثر آگاهی‌های فردی و بااهمیت به نحو قابل‌توجهی کم‌عمق و سطحی هستند؛ به‌طوری‌که تنها به بخش اندکی از پیچیدگی‌های محض این جهان واقفیم و اغلب این حقیقت را درک نمی‌کنیم که بسیار کم می‌دانیم. نتیجهٔ این رویکرد، اطمینان و اعتماد بیش‌ازاندازه به خودمان است، به‌طوری‌که مطمئنیم اشتباه نمی‌کنیم، حتی اگر اطلاعاتمان کم باشد.
گیسو
مردم مانند زنبور هستند و جامعه مانند لانهٔ زنبور: هوش نه به مغزهای منفرد بلکه به ذهن جمعی وابسته است. در عمل افراد نه‌تنها به آگاهی ذخیره‌شده در مغزشان، بلکه به آگاهی‌های موجود در جاهای دیگر مانند بدن خود، محیط اطراف خود و به‌ویژه آگاهی‌های موجود در دیگر افراد نیز تکیه می‌کنند
گیسو
ذهن انسان، هم نبوغ‌آمیز عمل می‌کند و هم اسف‌بار، هم درخشان ظاهر می‌شود و هم نابخرد.
dmmzn58
اگر ۵ ماشین به مدت ۵ دقیقه ۵ وسیله را بسازند، چقدر طول می‌کشد که ۱۰۰ ماشین ۱۰۰ وسیله را بسازند؟ نکته همین‌جاست، جواب ۱۰۰ نیست. آنچه در هر سه مسئلهٔ سی‌آرتی مشترک است این است که پاسخ نادرست سریع و ناگهانی به ذهن می‌رسد. برای رسیدن به پاسخ صحیح، پاسخ شهودی باید سرکوب شود و محاسباتی انجام دهید. اکثر مردم خود را اذیت نمی‌کنند. به‌جای آنکه پاسخ نادرست را سرکوب کنند و با کمی تأمل به کشف جواب صحیح بپردازند، تنها پاسخ شهودی، یعنی اولین جوابی که ناگهان به ذهنشان می‌رسد را نسنجیده اعلام می‌کنند.
پروا
ما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم همه‌چیز را بفهمیم، به‌طوری‌که خردمندان حتی برای این کار خود را به زحمت نمی‌اندازند. ما به دانش انتزاعی، مبهم و تحلیل‌نشده اعتماد می‌کنیم.
Mohammad Ali Zareian
اکثر آگاهی‌های فردی و بااهمیت به نحو قابل‌توجهی کم‌عمق و سطحی هستند؛ به‌طوری‌که تنها به بخش اندکی از پیچیدگی‌های محض این جهان واقفیم و اغلب این حقیقت را درک نمی‌کنیم که بسیار کم می‌دانیم. نتیجهٔ این رویکرد، اطمینان و اعتماد بیش‌ازاندازه به خودمان است، به‌طوری‌که مطمئنیم اشتباه نمی‌کنیم، حتی اگر اطلاعاتمان کم باشد.
پروا
بمب هسته‌ای با نام «پسرک» که در سال ۱۹۴۵ در هیروشیما منفجر شد دارای قدرتی معادل ۱۶ کیلوتن تی‌ان‌تی بود و برای نابودکردن بخش اعظم شهر و کشتن تقریباً صدهزار نفر کافی به‌نظر می‌رسید. دانشمندان طراح بمب «میگو» انتظار داشتند این بمب قدرتی معادل ۶ مگاتن داشته باشد؛ یعنی حدود ۳۰۰ برابر قدرت «پسرک». اما «میگو» با قدرتی معادل ۱۵ مگاتن منفجر شد که تقریباً هزار برابر قدرتمندتر از «پسرک» بود. دانشمندان می‌دانستند که انفجار مهیب خواهد بود اما قدرت بمب را به‌اشتباه یک‌سوم میزان واقعی تخمین زده بودند. این اشتباه به‌واسطهٔ عدم درک صحیح خواص یکی از مؤلفه‌های اصلی این بمب پیش آمد، عنصری که لیتیوم-۷ خوانده می‌شود. پیش از انفجار کسل براوو، دانشمندان بر این باور بودند که لیتیوم-۷ نسبتاً خنثی است. درواقع لیتیوم-۷ زمانی که با نوترون‌ها بمباران شود به‌شدت واکنش نشان می‌دهد و اغلب با تبدیل به یک ایزوتوپ ناپایدار هیدروژن که به دیگر اتم‌های هیدروژن می‌پیوندد فرومی‌پاشد.
Mohammad Ali Zareian
دیدگاه‌های مبتنی بر ارزش‌های مقدس جذاب هستند چراکه کار را ساده می‌کنند. می‌توان از تمامی آن تحلیل‌های علّی پرجزئیات و ناخوشایند اجتناب کرد.
Arash Ebrahimi

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۰/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۰۶۶-۷‬
تعداد صفحات۳۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۰/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۶۱-۰۶۶-۷‬