با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی

دانلود و خرید کتاب قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی  نوشته  رضا تقی آبادی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی

قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی نوشته رضا تقی‌آبادی برداشت‌های این نویسنده از نامه و فرمان امام علی (ع) به مالک اشتر و سخنان دیگر حضرت درباره حکومت است.

درباره کتاب قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی 

تقی‌آبادی در این اثر برداشت‌های خود را از حکومت اسلامی و قانون اساسی و منشور مدیریت در اسلام از منظر امام علی (ع) در دو بخش آورده است.

بخش اول کتاب شامل کلیاتی درباره کارگزاران حکومت اسلامی است و بخش دوم کتاب شرح قانون اساسی حکومت علوی است که از فرمایشات امام در نهج‌البلاغه استخراج شده است.

خواندن کتاب قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی را به چه کسانی پشنهاد می‌کنیم؟

علاقه‌مندان به سیوره وروش امام علی (ع) را به‌خواندن این اثر دعوت می‌کنیم.

جملاتی از کتاب قانون اساسی و منشور مدیریت حکومت علوی

در بخش‌های مختلف عهدنامه مالک اشتر دغدغه‌های حضرت درباره امور معیشتی و اقتصادی طبقات مختلف مردم به چشم می‌خورد، برای مثال امام علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند:

«در نظام خدایی، همگان در راحتی و گشایش به سر می‌برند و هر یک را بر زمامدار حقی است برابر آن‌چه وضع او را سامان دهد و زمامدار مسلمان نمی‌تواند از زیر بار وظیفه‌ای که خداوند در این خصوص بر دوشش نهاده به شایستگی بیرون آید مگر با یاری جستن از خدا، تلاش و آماده کردن خود برای پایبندی به حق و صبر در همه مواردی که بر او سبک و یا سنگین است...».

اولویت دادن به کودکان و کهنسالان، نیازمندان و زمین‌گیران در برخورداری از خدمات امدادی حکومت، در شمار سفارش‌های پیوسته امام (علیه‌السلام) جای دارد.

حضرت هنگام واگذاری فرمانداری مصر به مالک، به وی چنین توصیه فرمودند:

«خدا را، خدا را، درباره طبقات پایین اجتماع و آنان که چاره‌ای ندارند؛ همانند مستمندان، نیازمندان و از کارافتادگان... بخشی از بیت‌المال و غلات را در محل، به آنان اختصاص ده...».

اطلاق این فرمان، همه شهروندان اعم از مخالف و موافق را شامل می‌شود.

بر اساس برخی از روایات، روزی حضرت مردی نابینا و کهنسال را در حال تکدی دید. پرسیدند: «این کیست؟» گفتند: «مسیحی است». فرمودند: «وقت توانایی او را به‌کار گرفته‌اید و اینک که پیر شده، در یاریش دریغ می‌ورزید؟ از بیت‌المال خرجیش دهید».

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
mina khaleghi
۱۳۹۸/۰۹/۲۸

ali bod , kheili khosham omad عالی بود ، توصیه می کنم بخونید 👌👏

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۹/۱۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۸۹-۲۵۹-۱
تعداد صفحات۲۰۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۹/۱۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۸۹-۲۵۹-۱