با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
انسان ۲۵۰ ساله (حلقه دوم)؛ بیانات مقام معظم رهبری درباره‌ی زندگی سیاسی ـ مبارزاتی ائمه‌ی معصومین (ع)

دانلود کتاب انسان ۲۵۰ ساله (حلقه دوم)؛ بیانات مقام معظم رهبری درباره‌ی زندگی سیاسی ـ مبارزاتی ائمه‌ی معصومین (ع)

۴٫۶ از ۲۰۳ نظر
۴٫۶ از ۲۰۳ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب انسان ۲۵۰ ساله (حلقه دوم)؛ بیانات مقام معظم رهبری درباره‌ی زندگی سیاسی ـ مبارزاتی ائمه‌ی معصومین (ع)

حلقه دوم از سلسله سخنرانی‌های رهبر انقلاب اسلامی با نام «انسان ۲۵۰ ساله» به موضوع زندگی سیاسی ـ مبارزاتی امامان معصوم(ع) می‌پردازد.

ایشان طرح کلیدی انسان ۲۵۰ ساله را در سال ۱۳۶۵ و در کنگره جهانی امام رضا علیه‌السلام تیرماه ۱۳۶۵ مطرح نمودند که تصویری تازه از حرکت ائمه ترسیم می‌نمود. حرکتی یکپارچه و پیوسته به‌سوی مقصدی واحد.

گردآورندگان این کتاب به شوق جمع‌آوری بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره زندگی ائمه این کتاب را پدید آورده‌اند.

انسان ۲۵۰ ساله شامل پانزده فصل است. نحوهٔ چینش فصل‌ها، ترتیبِ تاریخی زندگی ائمه از دوران پیامبر اعظم تا دوره امام جواد، امام هادی و امام عسکری است؛ البته بیانات مقام معظّم رهبری درباره این سه امام بزرگوار در یک فصل ارائه شده است.

اولین فصل، مروری گذرا دارد بر مهم‌ترین وقایع بعد از بعثت پیامبر اکرم و مجاهدت آن بزرگوار در برپایی حکومت اسلامی.

در ادامه، مفهوم امامت و وظایف امام در جامعه اسلامی تعریف می‌شود، و بعد از ذکر این مقدمات، نوبت به تبیین مفهوم مبارزه حادّ سیاسی، در طول زندگی ائمه علیهم السلام می‌رسد. رهبر انقلاب اسلامی ابتدا وجود چنین خط سیری را اثبات کرده و در ادامه کتاب، برخی از حوادث دوران هر یک از ائمه را با توجه به این دیدگاه تحلیل و تبیین می‌کنند.

در بررسی سیره سیاسی، مبارزاتی ائمه، نقش دو بانوی بزرگ تاریخ اسلام، حضرت فاطمه و زینب کبری سلام الله علیهما دیده شده است، چراکه هر دو بزرگوار در مقاطعی حساس، باری از جریان مبارزه را بر دوش خود حمل کرده‌اند. کتاب با فصلِ غایت حرکت انسان ۲۵۰ ساله، پایان می‌گیرد؛ با تعریفی از مفهوم انتظار و برخی از شاخصه‌های جامعهٔ آرمانی بعد از ظهور.

مطالب کتاب، برگرفته از سخنرانی‌ها و متون دستنویس مقام معظّم رهبری است. لذا با توجه به قوّت قلمِ ایشان، مطالعه بخش‌های تنظیم‌شده از نوشته‌های ایشان، نسبت به سایر بخش‌ها که از بیانات معظم اله است، مستلزم تأمل بیشتری از سوی خوانندهٔ محترم است. با توجه به اهتمام صهبا بر حفظ اصالت اسناد، سبک ویرایشی و نگارشی این بخش‌ها با دیگر قسمت‌های کتاب متفاوت است؛ مانند پاراگراف‌بندی‌ها و درج علائم اختصاری احترام ائمه مانند (ع)، (ص) و (س). به‌علاوه، پاورقی‌های متون دستنویس که مستقیماً به اصل سند مربوط بوده است، در انتها با ذکر عبارت (نویسنده) مشخص شده‌اند. این نکته در مطالبی که از کتاب پیشوای صادق و مجله پاسدار اسلام آورده شده‌اند، مشاهده می‌شود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶۸)
صبیه
۱۳۹۹/۰۸/۲۱

بسیار عالیییی بود یک کتاب بی نظیر که به طور خلاصه ولی بدون کم و کاست سیر حرکت سیاسی و فرهنگی امامان رو در طول دوران زندگی آنها بررسی می کنه ،و دید جامع و واقع نگر درباره ی دوران زندگی

- بیشتر
sobhan
۱۳۹۹/۰۸/۱۴

کتاب خیلی جالب و برای هر کس که میخواد از گذشته اسلام خبر داشته باشه بهترین نمونه است

یا حسین(ع)
۱۳۹۹/۰۷/۲۲

نسخه چاپی این کتاب رو خوندم که واقعا عالی بود. همه انبیا یک هدف مشترک داشتند ولی با توجه به شرایط جامعه مسیرهاشون برای رسیدن به این هدف مشترک متفاوت بوده. برای همین اسم کتاب انسان ۲۵۰ ساله است.

شهـــ گمنام ــــید
۱۳۹۹/۰۷/۱۹

من عاشق اسم کتاب شدم بسیار هوشمندانه است 👌

m.gh
۱۳۹۹/۰۷/۱۰

بسیار عالی توصیفی کلی و جامع داشت که باعث میشود علاقه مندان بدنبال حقیقت بروند

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۴۶)
هر واقعه‌ای را جداگانه انسان حساب کند، چیزی ملتفت نمی‌شود؛ باید نگاه کند، ببیند این ترتیب کار چگونه است؛ چطور مدبرانه، هوشیارانه، با محاسبهٔ صحیح همهٔ این کارها انجام گرفته است.
چڪاوڪ
علی امتیازش این بود که در حصار «خود» گرفتار نبود. «من» برای او هیچ مطرح نبود، آنچه برای او مطرح بود وظیفه بود و هدف بود و جهاد فی‌سبیل‌الله بود و خدا بود.
Hadith
خودِ پیغمبر جزوِ اولین کسان یا اولین کسی بود که آمد بیل را دستش گرفت، شروع کرد پی مسجد را کندن. نه به‌عنوان یک کار تشریفاتی، نه! واقعاً، شروع کرد کارکردن و عرق‌ریختن
میـمْ.سَتّـ'ارے
آن‌کسانی‌که در قرآن شما می‌بینید «اَلَّذینَ فی قُلوبِهِم مَرَضٌ» تعبیر می‌شود، اینها منافقین نیستند، «اَلَّذینَ فی قُلوبِهِم مَرَضٌ»؛ البته منافقین هم عده‌ای جزو «اَلَّذینَ فی قُلوبِهِم مَرَضٌ» اند، اما هرکسی که «اَلَّذینَ فی قُلوبِهِم مَرَضٌ» است؛ یعنی در دل، بیماری دارد، که جزو منافقین نیست؛ گاهی مؤمن است، اما در دلش مرض هست. این مرض یعنی چه؟ یعنی ضعف‌های اخلاقی، یعنی ضعف‌های شخصیتی، یعنی هوس‌رانی، یعنی میل به خودخواهی‌های گوناگون، اینهاست؛ که اگر جلویش را نگیری، اگر خودت با آن مبارزه نکنی، همین، ایمان را از تو خواهد گرفت، تو را از درون پوک خواهد کرد. ایمان را که از تو گرفت، دل تو شد بی‌ایمان، ظاهر تو باایمان است؛ آن‌وقت اسم چنین کسی چیست؟ منافق! اگر دل شما، دل ما خدای‌نکرده از ایمان تهی شد، درحالی‌که ظاهرمان، ظاهرِ ایمانی‌ست، پایبندی‌ها را از دست دادیم، دلبستگی‌های اعتقادی و ایمانی را از دست دادیم، اما زبان ما همچنان مثل سابق همان حرف‌ها را می‌زند که قبلاً می‌زد حرف‌های ایمانی را این می‌شود نفاق؛ آن‌هم می‌شود خطرناک.
k.m.
غربت ائمه علیهم السلام به دوران زندگی این بزرگواران منتهی نشد، بلکه در طول قرن‌ها، عدم توجه به ابعاد مهم و شاید اصلی از زندگی این بزرگواران، غربت تاریخی آنها را استمرار بخشید.
حــق پرســت
من نمی‌دانم شما هیچ‌وقت رئیس یک مجموعهٔ کاری بودید، تا بدانید مسئولیت یک مجموعه، معنایش چیست؟ انسان واقعاً بیچاره می‌شود در یک شرایطی.
boly
امامت، یعنی همان اوج معنای مطلوب ادارهٔ جامعه، درمقابل انواع و اقسام مدیریت‌های جامعه که از ضعف‌های انسانی، از شهوات انسانی، از نخوت و فزون‌طلبی انسانی سرچشمه می‌گیرد.
Hadith
در نظام نبوی، پایهٔ همه چیز، دانستن، شناختن، آگاهی و بیداری‌ست.
حــق پرســت
وجود امیرالمؤمنین علیهالصلاةوالسلام از جهات متعدد، برای همهٔ نسل‌های بشر، در شرایط گوناگون یک درس جاودانه و فراموش‌نشدنی‌ست؛
h.kaviani
در شدیدترین مراحل، امیرالمؤمنین ایستاد؛ هیچ برایش مطرح نبود که اینجا خطر است. بعضی‌ها با خودشان فکر می‌کنند که ما خوب است جان خودمان را حفظ کنیم تا بعداً برای اسلام مفید واقع بشویم، امیرالمؤمنین هرگز خودش را با این‌گونه معاذیر فریب نداد و نفْس والای امیرالمؤمنین فریب‌بخور نبود. در تمام مراحلِ خطر در خطوط مقدم، امیرالمؤمنین حاضر بود.
hiba

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸۶۰۰۶۲۷۵۲۱۵
تعداد صفحات۴۰۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸۶۰۰۶۲۷۵۲۱۵