با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بشنو از نی

دانلود و خرید کتاب بشنو از نی

مروری بر دعای ابوحمزه ثمالی

۴٫۷ از ۱۰ نظر
۴٫۷ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بشنو از نی  نوشته  علی صفایی حائری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب بشنو از نی

علی صفایی حائری (عین ـ صاد) در کتاب خود، «بشنو از نی» مروری دارد بر دعای ابوحمزهٔ ثمالی.

دعای ابوحمزه ثمالی دعایی‌ است که در کتاب مصباح المتهجد شیخ طوسی به نقل از ابوحمزه ثمالی آمده است که امام سجاد در تمام سحرگاهان ماه رمضان آن را پس از نماز می‌خوانده است. مضامین این دعا، معرفت الهی، راهنما بودن خداوند، تمسک به رحمت الهی و گریزناپذیری بنده از حکومت الهی و عمل به فضایل اخلاقی و دوری از بدی‌ها است:

أَوْ لَعَلَّک وَجَدْتَنی فی مَقْامِ الکاذِبینَ فَرَفَضُتَنی؛ شاید یافتی که من دروغگویم و در جایگاه دروغگویان نشسته‌ام و در آن مقام خانه کرده‌ام پس مرا واگذاشتی تا این آرزوهایم برایم مشخص شوند و مغرور نشوم؛ چون ضعیف هستم. با این حرکت‌ها و حالت‌ها خیال می‌کنم به جایی رسیده‌ام و این است که دنبال آثارش می‌گردم. پس اگر دروغم را نشانم ندهی مغرور می‌مانم و از دست می‌روم.

أَوْ رَأَیتَنی غَیرَ شاکرٍ لِنَعْمائِک فَحَرَمْتَنی؛ شاید دیده‌ای که نعمت‌های تو را با تو خرج نمی‌کنم و با این بخشش‌ها خلق را در خودم نگه می‌دارم و این است که محرومم ساختی.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
M.M. SAFI
۱۳۹۸/۰۳/۰۸

(بشنو از نی) فرصتی ست برای تأمل بر مناجات های مان با خدا... خواندنش در این شبهای باقی مانده ی ماه رمضان قطعا مفید است . به امید آنکه منجر به انس بیشتری با ارحم الراحمین شود ...

Zahra
۱۳۹۹/۰۲/۳۰

سلام، وقتی به صفحه دوم کتاب میرم، کلا از اپلیکیشن خارج میشه، چند بار پیام هم دادم، جوابی نگرفتم، احتمالا مشکل داره

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶۲)
و این است که می‌گویند: کنْ لِما لاتَرْجُوا أَرْجی، به آنچه امید نداری امیدوارتر باش
محدثه
عبادتی که مهم‌ترین کار در لحظه نباشد، عبودیت نیست و امر ندارد و اطاعت نیست و نور نخواهد داد.
نون صات
تمرکز و حضور ذهن، نتیجهٔ درک اهمیت مسأله است. آنها که احساس نیازی نمی‌کنند ناچار به توجه و تمرکز و حضور نخواهند رسید و این است که فقط با زبانشان دعا کرده‌اند، نه با تمام وجودشان. و این است که این دعا شور و نوری ندارد و اثری نمی‌گذارد، هر چند از دل پرشوری به ما رسیده باشد.
M.M. SAFI
نه تنها غیر او را نمی‌خوانم، از غیر او نمی‌خواهم، که حتی به غیر او امیدهم نمی‌بندم؛ که امیدها هرز می‌روند و به جایی نمی‌رسانند.
M.M. SAFI
در روایت هست، در هنگامهٔ حساب و بازرسی، رسول در پیشگاه قدرت حق دست برمی‌دارد و از روی رأفت به امت خواب‌زده‌اش می‌خواهد که خدای من! این‌ها را در برابر تمام چشم‌ها به حساب مکش و محاکمه مکن که من نمی‌خواهم افتضاحشان را در برابر چشم‌هاببینم. آنها را آن گونه محاکمه کن که من باشم و تو و آن‌ها. در جواب، از آن چشمهٔ رأفت و رحمت این امید می‌جوشد که اگر تو نمی‌خواهی آن‌ها را دربرابر چشم‌های دیگران خوار ببینی و می‌خواهی بر آن‌ها بپوشانی، من حتی از تو هم می‌پوشانم و أحاسبهم وحدی، خودم آن‌ها را محاسبه می‌کنم و به حساب می‌کشم. (جامع السعادات ج ۲، ص ۲۰۹) فیقول الله سبحانه یا حبیبی أنا أرأف بعبادی منک، فاذا کرهت کشف عیوبهم عند غیرک. فانا أکره کشفها عندک ایضا فاحاسبهم وحدی...و فی الحدیث ان الله تعالی اذا ستر علی عبد عورته فی الدنیا فهو أکرم من أن یکشفها فی الآخرة و ان کشفها فی الدنیا فهو أکرم من أن یکشفها أخری.
Ahmad
اِلهی وَ سَیدی وَ عِزَّتِک وَ جَلالِک لَئِنْ طالَبْتَنی بِذُنُوبی لاَُطالِبَنَّک بِعَفْوِّک وَ لَئِنْ طالَبْتَنی بِلَؤْمی لاَُطالِبَنَّک بِکرَمِک؛ معبود من و بزرگ من! به عزت تو سوگند و به بزرگی تو قسم، که اگر مرا در برابر ذنب‌ها و جرم‌هایم مطالبه کنی، من تو را با عفوت مطالبه می‌کنم. و اگر مرا با پستی و فرومایه‌گی‌ام بگیری، تو را با کرامتت و لطفت خواهم گرفت. وَ لَئِنْ أَدْخَلْتَنی النّار لاَُخْبِرَنَّ أَهْلَ النّارِ بِحُبّی لَک؛ اگر مرا به آتش بکشی، به آنها که در آتش هستند خواهم گفت که من عاشق او بوده‌ام و او را دوست داشته‌ام. آنها را از عشقم آگاه خواهم کرد. آخر خدای من! اگر تو فقط برای دوستانت و فرمانبردارانت آمرزش داشته باشی، پس گناهکاران به چه کسی پناه بیاورند... اگر تو جز به وفاداران به خودت، کرامت نکنی، پس بدکارها از چه کسی کمک بخواهند. خدای من! مرا اگر به آتش بیندازی، دشمن تو شیطان شاد می‌شود، که یکی را ربودم و اگر مرا به بهشت برسانی رسول تو مسرور می‌شود، که یکی را آوردم. من به خودت قسم می‌دانم که تو خوشحالی رسول را بر خوشحالی دشمنت ترجیح می‌دهی و سرورِ رسولت را بیشتر دوست داری.
Ahmad
آن وقت که من می‌گویم: اَللّهُمَّ إِغْفِرلی، یا أَوَّلُ حاجَتی إِلَیک أَنْ تَغْفِرَ لی ما سَلَفَ مِنْ ذُنُوبی، باید از ذنب‌ها و جرم‌ها تصویری داشته باشیم. من که برای خودم به ذنبی معتقد نیستم؛ چون می‌بینم هم نماز خوانده‌ام و هم روزه گرفته‌ام و هم و هم، دیگر خدا چه چیزی را به من ببخشد و چه غفرانی را برای من داشته باشد، من از خدا طلبکار هم هستم دیگر چه جای عذر خواهی است. اما اگر بدانم هر چه جز او مرا حرکت داده و هر چه جز او مرا خوشحال کرده و یا رنج داده خسارت من و زیان من و ذنب من و گناه من است، آن موقع دیگر تمام گناه‌ها را، غیبت و تهمت و زنا و لواط، حساب نمی‌کنم، که این ذنب‌ها و جرم‌ها و این جورها و خیانت‌ها و بی‌وفایی‌ها را هم در نظر می‌آورم.
M.M. SAFI
بِک عَرَفْتُک وَ أَنْتَ دَلَلْتَنی عَلَیک وَ دَعَوْتَنی إِلَیک؛ من با تو تو را شناختم و حتی خودم را با تو دیدم، که خودآگاهی من و خودخواهی من، از توست.
Ahmad
یک جمله که در یک دعا است، پیش از آنکه یک جمله باشد، یک احساس است و این احساس نیاز، همراه شناخت‌هایی است و این شناخت‌ها هم نتیجهٔ تفکرها و مطالعه‌هایی. آیا می‌توان یک کلمه را بر زبان آورد پیش از آنکه احساسش در دل و شناختش در سر و توجه و مطالعه و بررسی‌هایش در تمام حواس ما رخنه کرده باشد؟ و آیا این چنین کلمه‌ای احساس و پیامش بدست می‌رسد و در دل می‌نشیند؟
M.M. SAFI
تَوَکل عَلَی الْحَی الَّذی لایمُوت.
معجزه ی سپاسگزاری

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۴/۱۰/۲۱
تعداد صفحات۱۴۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۴/۱۰/۲۱