با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دیار عیاران؛ جلوه‌های فرهنگ عامه در داستان سمک عیار

دانلود و خرید کتاب دیار عیاران؛ جلوه‌های فرهنگ عامه در داستان سمک عیار

۴٫۵ از ۲ نظر
۴٫۵ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دیار عیاران؛ جلوه‌های فرهنگ عامه در داستان سمک عیار  نوشته  منصوره گرجی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب دیار عیاران؛ جلوه‌های فرهنگ عامه در داستان سمک عیار

مطالعهٔ متون کهن فارسی و داستان‌های عامیانه اصلی بسیار مهم در شناخت تاریخ زندگی یک قوم است و از زوایای گوناگون درخور مطالعه و بررسی؛ از جمله می‌توان آن‌ها را از دیدگاه اجتماعی ارزیابی کرد. این بررسی‌ها ما را با آداب و رسوم و آیین‌ها و اعتقادات مردم گذشته، تحولات اجتماعی، دگرگونی باورها، و تداوم برخی از سنت‌ها آشنا می‌سازد. داستان‌های کهن شامل نکته‌های بسیاری دربارهٔ اوضاع اجتماعی و اداری و آداب و رسوم‌اند و منصوره گرجی در کتاب «دیار عیاران؛ جلوه‌های فرهنگ عامه در داستان سمک عیار» بر آن است با معرفی گوشه‌هایی از فرهنگ عامهٔ گذشتگان‌ـ از جمله آداب و رسوم عیاران، پادشاهان و دربار، جشن‌ها و عزاداری‌ها، آداب مهمانی و معاشرت‌ در داستان سمک عیار، مجموعه‌ای از ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی را در جامعه‌های سنتی ایران بررسی کند. او در این اثر سه سوال اصلی مطرح کرده است: آیا سمک عیار، به منزلهٔ داستان عامیانهٔ کهن، از آداب و رسوم و سنت‌های جاری جامعه برخوردار است؟، مؤلف سمک عیار از کدام یک از عناصر فرهنگ عامه بهره جسته و تا چه حد استفاده کرده است؟، کدام یک از این عناصر همچنان در میان مردم این زمانه رایج است؟ منصوره گرجی در این تحقیق، کوشیده است تا به این سوالات پاسخ دهد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
pockethead
۱۴۰۰/۰۶/۱۸

کتاب دیار عیاران حاصل یک تحقیق پژوهشی درباره کتاب سمک عیار هست. کتاب به نظرم بر خلاف بسیاری از پژوهش های مشابه با دقت و تامل زیادی نوشته شده و سعی شده جنبه های مردمی و عامیانه موجود در کتاب

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۰/۱۰
شابکundefined
تعداد صفحات۲۸۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۰/۱۰