با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تاریخچه جهان هستی

دانلود و خرید کتاب تاریخچه جهان هستی

۴٫۴ از ۱۰ نظر
۴٫۴ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تاریخچه جهان هستی  نوشته  محمد علی جعفری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تاریخچه جهان هستی

نگرش ما به جهان پیرامون خود، مرتب عوض می‌شود. در ابتدای قرن قبلی، حتی نمی‌دانستیم که کهکشان‌های دیگری هم وجود دارند. بعضی اخترشناسان برجسته فکر می‌کردند که جهان فقط از کهکشان راه شیری تشکیل شده است. کهکشان راه شیری بسیار بزرگ است و حدود یکصد میلیارد ستاره دارد و خیلی از آنها هم منظومه سیاره‌ای دارند که حولشان می‌چرخد. می‌توان چیزی بزرگتر از کهکشان راه شیری تصور کرد؟ امروزه می‌دانیم در محدوده جهان قابل رؤیت یا قابل رصد، حدود یکصد میلیارد کهکشان دیگر هم وجود دارد.

هدف از کتاب «تاریخچه‌ی جهان هستی» دیوید لیث توصیف مرزهای علمی به زبان ساده و ایجاد پلی بین نظرات پیچیده و بیان ساده نتایج آنها است. این اثر درواقع بیان مطالب پیچیده کتاب اصلی و نظریه وی، به زبان ساده و همه‌فهم است.

دیوید لیث در این اثر هر آنچه در حهان هستی اتفاق افتاده و چرایی آن را بیان کرده است. به عبارت دیگر، این کتاب در باب کیهان‌شناسی است که باید از دیدگاه فیزیک به آن نگریسته شود.

مطالعه این اثر برای علاقه‌مندان به کیهان‌شناسی و نجوم جذاب خواهدبود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
𝓓𝓻. 𝓷𝓮𝓰𝓪𝓻
۱۳۹۹/۰۱/۱۱

این کتاب خیلی بهتون توصیه می کنم حتما بخونیدش از خوندنش لذت ببرید توصیه میشه به اونایی که علاقه به اختر شناسی دارند گذشته از آن منبع خوبی برای افزایش اطلاعات عمومی ما باشد

OAAAO
۱۳۹۷/۰۹/۱۳

خوبع کتاب علمی جذابه برای خوندن

arash
۱۳۹۹/۰۸/۰۹

در بعضی قسمت ها خیلی تخصصی میشه و همچنین قسمت هایی از اخترفیزیک و کیهان شناسی رو توضیح میده که برای همه جذاب نیست. در حین خوندن برای خواننده مبهم هست که نویسنده میخواد چه چیزی رو توضیح بده و

- بیشتر
M..A
۱۳۹۹/۰۸/۱۷

عالی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴)
اخترشناسان برخلاف باستان‌شناسان این مزیت را دارند که گذشته را رؤیت می‌کنند. وقتی با تلسکوپ‌های خود به جهان می‌نگریم، ستارگان و کهکشان‌هایش را می‌بینیم که در گذشته به این صورت وجود داشته‌اند. این گذشته، متناسب با فاصله‌ی آن‌ها با ما است. اگر کهکشانی را رصد کنیم که ۶ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد، وضعیت ۶ میلیارد سال پیش را شاهد هستیم. اگر موجودات هوشمندی از فاصله‌ی ۶ میلیارد سال نوری، ما را رصد کنند، منظومه‌ی شمسی را نخواهند دید چون از عمر آن حدود ۵ میلیارد سال می‌گذرد.
فرزاد
جهان به یک معنی تهی است. آنچه که به‌عنوان اجسام یا گازها یا ذرات صلب وجود دارند، ماحصل نیروها و میدان‌های نیروی این ذرات است. در یک مکعب فولادی ۱ × ۱ × ۱ متر که حدود ۸ تن وزن دارد، هسته‌های پروزن و ثقیل اتم‌ها فقط یک میلیونیمِ یک میلیاردیم حجم قطعه (۱۰-۱۵) را اشغال می‌کنند و بقیه یا فضای خالی است و یا یک ابر کوچک الکترونی دور هسته‌ها که آن هم عملاً خالی است. همین خلأ در مورد یون‌های ما، در مورد گازها، اتم‌ها، مولکول‌ها و سایر اجرام جهان قابل رؤیت صادق است. وقتی دو توپ بیلیارد به‌هم ضربه می‌زنند، میدان‌های نیرو است که به‌هم برخورد می‌کنند وگرنه توپ‌ها به راحتی از فضای خالی یکدیگر عبور می‌کردند، چون هر دو توپ عملاً تهی هستند.
arash
وقتی ستاره‌ای تمام سوخت هسته‌ای خود را مصرف کند، می‌رُمبد. اگر ستاره، خیلی بزرگ و سنگین باشد، رُمبش آن در اثر پدیده‌ی کوانتومی موسوم به تبهگنی الکترونی متوقف می‌شود و آن وقت ستاره‌ای به‌نام کوتوله‌ی سفید، متشکل از ماده‌ی معمولی بسیار متراکم متولد می‌شود. جرم کوتوله‌ی سفید نمی‌تواند از ۱.۴۴ برابر جرم خورشید بیشتر باشد، زیرا تبهگنی الکترونی نمی‌تواند در مقابل کشش گرانشی ستاره‌ی سنگین‌تر مقاومت کند. ستاره‌ی سنگین‌تر، چنان متراکم می‌شود که هر پروتون با یک الکترون جفت شده و یک نوترون و یک نوترینو تولید می‌کند. نوترینوها فرار می‌کنند، اما نوترون‌ها برجای می‌مانند و به‌جز در ستاره‌های خیلی سنگین‌تر، رُمبش در اثر پدیده‌ای به‌نام تبهگنی نوترونی متوقف می‌شود. حال ستاره‌ای به‌نام ستاره‌ی نوترونی متولد شده است که متشکل از نوترون‌ها است و شعاع آن معمولاً حدود ۱۰ کیلومتر می‌باشد. ستاره‌ی نوترونی چنان متراکم است که یک قاشق چایخوری از آن حدود ۱۰۰۰ مرتبه سنگین‌تر از هرم بزرگ جیزه است
arash
طبیعت و قوانین طبیعت در تاریکی شب پنهان بودند: خداوند فرمود، بگذار نیوتون باشد! و همه جا نورانی شد. سنگ‌نبشته‌ی مزار آیزاک نیوتون از الکساندر پوپ (شاعر روسی) در ۱۷۲۷
arash

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۹/۱۳
تعداد صفحات۱۲۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۹/۱۳