با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دوغدو، برنارد و خون آشام‌های دروغ‌گو (جلد سوم)

دانلود و خرید کتاب دوغدو، برنارد و خون آشام‌های دروغ‌گو (جلد سوم)

۳٫۵ از ۴ نظر
۳٫۵ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دوغدو، برنارد و خون آشام‌های دروغ‌گو (جلد سوم)  نوشته  فاطمه سرمشقی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب دوغدو، برنارد و خون آشام‌های دروغ‌گو (جلد سوم)

«دوغدو، برنارد و خون آشام‌های دروغ‌گو» جلد سوم از مجموعه‌ی جذاب دوغدو اثر فاطمه سرمشقی (-۱۳۵۷) است: مادر همیشه کلیدهایش را یا گم می‌کرد یا در خانه جا می‌گذاشت و پشت در می‌ماند. پدر پشت در یک کلید بزرگ کشیده بود تا مادر با دیدن آن یادش باشد کلیدش را بردارد، اما مادر همیشه حاضرشدنش آن‌قدر طول می‌کشید و عجله داشت که تصویر کلیدِ به آن بزرگی را نمی‌دید و باز هم کلیدش را در جیب لباس دیگری که روز قبل پوشیده، یا کیفی که لحظه‌ی آخر عوضش کرده بود، جا می‌گذاشت. پدر مجبور می‌شد هرجا هست، خودش را زود به خانه برساند و در را باز کند. یک روز، وقتی پدر هنوز به قرار با دوستان قدیمی‌اش نرسیده بود، مجبور شد برگردد تا در را برای مادر باز کند. اما، به‌قول مادر، برخلاف شوهرهای مردم، یک ذره هم ناراحت نشد و گفت: «هر اتفاقی، هرقدر هم بد باشد، می‌تواند باعث اتفاق‌های خوب بشود.» آن شب با تخته‌چوب‌هایی که در انباری پیدا کرده بود، یک خانه‌ی کوچک برای مِغلُ نوآغ، یا به‌قول خودش، توکایی ساخت که بیشتر وقت‌ها روی شاخه‌ی درخت روبه‌روی خانه می‌نشست و آواز می‌خواند. خانه را رنگ کرد و یک کلید ته آن گذاشت. خانه را به درخت چسباند و به مادر گفت: «پشت در ماندن‌های تو این توکا را صاحب یک خانه‌ی خیلی قشنگ کرد. حالا هروقت کلیدت را جا گذاشتی، می‌توانی این کلید را از پرنده قرض بگیری! فقط یادت باشد دوباره بگذاری‌اش سر جایش تا دفعه‌ی بعد باز هم بتوانی برش داری.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
pottee head girl
۱۴۰۰/۰۱/۲۷

افتضاح

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸)
تقدیم به تمام غول‌هایی که هستند، اما کسی آن‌ها را نمی‌بیند.
سپیده
عزیز هیچ‌چیزش شبیه مسافرها نبود، آن هم مسافری که برای اولین‌بار می‌خواهد به فرانسه برود. پدربزرگ اصرار نمی‌کرد، شاید حتی لباس‌هایش را هم عوض نمی‌کرد. همان پیراهن گُل‌دار را می‌پوشید که پدر همیشه می‌گفت بوی باغچه‌های بهار را می‌دهد.
سپیده
اما حالا، با آن کت‌ودامن عنابیِ سوغاتیِ چند سال پیشِ پدر و کیف‌دستی کِرِم و کفش پاشنه‌بلند انتخاب مادر، درست شبیه پیرزن‌های فرانسوی شده بود که عصر یکشنبه با دوستانش در یکی از کافه‌های شانزه‌لیزه قرار دارد.
سپیده
پدربزرگ اما با آن شاپوی قهوه‌ای قدیمی و دوبنده‌ای که دوغدو را یاد شکم گنده‌ی پدر می‌انداخت، درست شبیه توریست‌های ژاپنی شده بود که دوربین‌به‌دست در همه‌جای فرانسه دیده می‌شوند و از همه‌چیز عکس می‌گیرند.
سپیده
پدر همیشه دوست داشت روی بشقابِ برنجش زعفرانی باشد. می‌گفت این‌جوری خوشگل‌تر می‌شود. هر دفعه با برنج‌های زعفرانی یک شکل جدید توی بشقابش درست می‌کرد.
سپیده
مادر دلش می‌خواست برای دوستانش نفری یک بسته‌ی بزرگ زعفران، سوغاتی ببرد. می‌گفت: «بوی ایران را می‌دهد.» دوغدو عاشق پسته بود. توی جیب‌هایش را پُر از پسته می‌کرد و می‌خواند: «می‌رم مدرسه، می‌رم مدرسه جیبام پُر از فندوق و پسته»
سپیده
از مدرسه که برمی‌گشتم، تا عزیز در را باز کند، به ماهی‌ها زل می‌زدم و توی دلم با آن‌ها حرف می‌زدم.» دوغدو روی پولک‌های آهنی ماهی‌ها دست می‌کشد و فکر می‌کند شاید پدر هم سال‌ها پیش یک بار آن‌ها را همین‌طور نوازش کرده باشد.
سپیده
عزیز می‌گوید: «انگار تمام زن‌های دنیا رخت‌چرک‌هایشان را آورده‌اند و در دل من می‌شویند.»
سپیده

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۱۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۸۶۹-۱۳-۹
تعداد صفحات۲۲۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۱۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۸۶۹-۱۳-۹

تجربه بهتر در اپلیکیشن